A. A. Milne „PŪKUOTUKO PASAULIS“

Autorius: Mirmeka Alba
Data: 2001-07-31

cover Apie knygą: A. A. MilnePŪKUOTUKO PASAULIS
Leidykla: Vaga (1984)
" Pūkuotukas pažvelgė į savo letenas. Jis žinojo, kad viena letena dešinioji. Ir dar žinojo, kad kai nusprendi, kad viena letena dešinioji, tai antra būna kairioji, bet niekad nežinojo, nuo kurios pradėti. " p. 190.

Jei būtume kuklūs ir taupūs žodžiams, parašyti užtektų tik "kultinė knyga" ir "neskaičiusieji ieškokite knygynuose - išėjo naujas leidimas". Bet neapsimetinėsime tuo, kuo nesame, ir šį puikų kūrinį bandysime aprašyti plačiau.

Taigi, Šimtamylėje Girioje gyveno… Mikė Pūkuotukas (po pavarde "Juozėnas"), Paršelis (prie kurio namo stovėjo užrašas "Brakonieriauti D."), Pelėda rūmuose "Po Kaštonais", ant kurių durų galima perskaityti "Pra šav bialsty, jago nia norit kat iliaistu", asiliukas Nulėpausis savo drėgname ir niūriame Užkampyje, Triušis oloje, daugybė Triušio draugų ir giminiečių, o dar Kenga su Riuku, o dar Tigras, o dar Mažas (toks vabalas)… Ir galų gale pačioje Girios aukštumoje, storo ąžuolo vidury gyvena Jonukas Kubilius, šios žaislinės gyvūnijos globėjas. Tiesa, originale Jonukas yra Kristoferis Robinas. Tiesiog tai - vertėjo Virgilijaus Čepaičio interpretacija, kaip ir dar ne vienas vardas ar pavadinimas dalykų, kurių tikrai nemini anglų-lietuvių kalbų žodynai. Teko girdėti pusiau juokais išreikštą nuomonę, kad visas V.Čepaičio (arba agento "Juozo", jei nebeprisimenate 1991-ųjų) nuodėmes atperka Pūkuotuko prakalbinimas lietuviškai. Vertimas puikus. Todėl pikta, jei kam Mikė tėra tik rusiško multiko "Vinipuchas"; filmukas šaunus, bet knyga visgi yra knyga. Iš jos kas antrą pastraipą cituot galima! Kažkada pasiėmiau anglišką variantą ir apstulbau, - negi taip gerai kertu šią niekad rimtai nesimokytą kalbą?? Bemaž viską suprantu! Greit paaiškėjo, kad tiesiog moku knygą mintinai…

Spėju, kad visi jos gerbėjai turi mėgstamiausią personažą. Negana to, mes juos pažįstame gyvai. Tikrai prisiminsite kokį nors Nulėpausį, kuris į klausimą "Kaip gyvuoji" būtinai atsakys "Nelabai kaip. Nepamenu, kad būčiau kada gyvavęs" (p. 38). O tipą a la Tigras, kuris "laksto tau prieš nosį, kai jam rodai kelią, ir kurio niekad nėra, kai atėjęs vieton, išdidžiai sakai: "Štai ir atėjom!" (p. 162)? Kiekviename mūsų tūno ir Labai Mažas Gyvuliukas Paršelis, ir didysis organizatorius Triušis, ir amžinai svajojantis apie Šįbeitą Pūkuotukas… Neatsitiktinai vardinu knygos herojus, o ne pasakoju įvykius, nes būtent charakteriai - jos stiprybė.

Žinoma, puikus humoras, įžvalga, nuoširdumas, vos vos graudumo. Bet ką čia daug kalbėti, - nuostabi knyga, ir jokiu būdu ne vien "jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikams".

" - Aš nežaidžiu, - pasakė Nulėpausis.

- Ką gi tu darai? - paklausė Triušis.

- Štai trys atsakymai. Kasu duobutes smėlyje. Neteisinga! Šokinėju nuo šakos ant šakos ąžuoliuke. Neteisinga! Laukiu, kol mane kas nors išims iš vandens. Teisinga. Duokit Triušiui laiko, ir jis visada atspės. " (p.178).

Kultinė knyga!

Komentarai

Ragane 2001-08-11 10:30:10
gerb. prof. hab.m.dr. Mike yra visu laiku visiausias labiausias poetas ir mastytojas. Tiek tegaliu pasakyti, visa kita pasako jis pats.
pinochet 2001-08-15 15:38:18
o man atrodo, kad tokios recenzijos atspindi infantilu (i suvaikejima linkusi) musu visuomenes poziuri. tiesa sakant, vaikai jau net nebeturi pries akis jokio pavyzdzio: jei ju teveliai teskaito "Mike", tai vaikams belieka kvailiausi komiksai ir amerikiniai multikai - juk reikia kazkaip atsiskirti nuo tos seniu kartos... zodziu, "Mike" yra geras, bet savo laiku ir savo vietoje, recenziju syriuje reiketu demesio kam nors rimtesniam. viskas yra idomu, tik reikia moketi pateikti, o ne eiti lengviausiu keliu.
Gintas 2001-08-15 21:23:53
Nuosirdziai gaila tu zmoniu, kurie "Mikeje" atranda tik infantiluma...
Mirmeka 2001-08-17 16:54:13
na pinochet, tu i drebtelejai:]
visu pirma, bet kuri gera vaikishka knyga turi ir KITA posluoksni, kuri supranta tik paauge zhmones. nebutinai kurinys turi buti visishka alegorija, sukurta, kad apgautum pvz., rezhima (plg. v.zhilinskaites 'kelione i Tandadrika'); tachiau juokinga - o greichiausiai kad ir kvaila - manyti, jog 'mike pukuotukas' skirtas tik suvaikejusiems...
visu pirma, norechiau paklausti, ka reishkia 'tevai, teskaitantys tik mike pukuotuka'... chia ne daktaro Spoko kampelis, ir ne virtualus pedagogikos kursai - chia uzheina zhmones, skaitantys _pachias ivairiausias_ knygas.
visu antra, dar labai neblogai, jei tie hipotetinai ar ne tevai ir skaitytu Milna, uzhuot mirkee 'zhmogzhudys ir nashlaite; nelaiminga meile K. grafysteje' tipo romanuose ar tiesiog telike.
visu trechia, labai hmmm, savotishkai skamba, kad po 'mikes' pagal bloguma gali eiti tik 'kvailiausi komiksai'. na atsiprashau... na chia tai jau per daug ir smarkiai per daug!
be to, labai keista (kelinta karta jau?:) girdeti, kad vaikisku knygu apzhvalga yra 'ejimas lengviausiu keliu'. rashyt vaikams geras knygas, speju, pakankamai sudetinga. moketi jas perskaityti - irgi reikia tureti koshes smegeninej. kodel gi nepriminus tautai tokio shaunaus kurinio??
net pasimechiau!...
jurgute 2005-11-25 16:30:26
Pukuotukas- valdo!!!!!!!!!
LR 2005-12-21 18:15:13
Nuostabi knyga, labai ir labai neblogas vertimas :)
o kai prisimeni pagal ja pastatytus filmukus, tai ir visai gera gyventi pasidaro
Geru svenciu visiems
Ruta 2006-01-07 16:34:34
TOBULAS kurinys!!!!!!!!!!!!!!!!!
gurga 2006-02-07 15:10:39
... na ką aš galiu pasakyti? Tai yra beprotiškai nereali ir šilta knyga, miela paskaitinėti kiekvienam, tiesiog tai knyga visiškai be stabdžių ir subalansuota kiekvienam kažkada išaugusią vaikystę prisiminti.
Ypatingai rekomenduočiau žvarbiais ir vis dar nemaloniais vasario vakarais....
ilina 2006-06-23 11:29:56
man pukuotuko pasaulis yra viskas.tai mano vienintele megstamiausia knyga galiu skaityt tik ja ir daugiau nieko nereikia.man tai juokingiausia knyga ir galiu drasiai sakyti,kad perskaiciau ja apie 20 kartu.pukuotukas saunu
Kriss 2008-01-23 20:57:24

pinochet-sakyciau, galetumet pazhvelgti ne taip pavirshutinishkai i tokias knygas.Nors jose ir minimi ,ish pirmo zvilgsnio, vaikishki dalykai, taciau ju reiksme tikrai svarbesne.Vaikai tokias knygas skaito turedami savo, vaikishka poziuri, vyresni masto kitaip.

libra 2008-02-07 16:12:17

Aš daugybę knygų atradau, kai teko jas skaityti savo dukrytei. Tarp jų vienas didžiausių atradimų buvo "Mikė Pūkuotukas". Skaitydama šią knygą kartais juokdavausi balsu. Ir net su dukryte bandėme kurti "murmeles".

Žodžiu, Mikė Pūkuotukas - fantastiška knyga. Tikiu, kad šią knygą skaitysiu dar ne kartą.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.