Aleksandr Gromov „TŪKSTANTIS IR VIENA DIENA“

Autorius: Nida
Data: 2004-05-27

cover Apie knygą: Aleksandr GromovTūkstantis ir viena diena
Leidykla: Eridanas (2004)
ISBN: 9955100753
Puslapių skaičius: 238

Knygas galima rūšiuoti įvairiai - pavyzdžiui, pagal turinį: detektyvai, įmonių katalogai, meilės romanai, filosofijos traktatai, telefonų arba kulinarijos receptų knygos... Bet tai painu - užima per daug laiko ir vietos, o be to, visada atsiranda įvairių ginčytinų atvejų. Šiais visuotinio skubėjimo ir komercijos laikais knygas kur kas paprasčiau suskirstyti pagal tai, už kieno pinigus jos skaitomos - už savus ar už svetimus. Jeigu už malonumą vadintis skaitytoju žmogus sumoka pats - tai viena kategorija, o jeigu jam už tai sumoka kiti - tai ir knyga priskirtina visai kitai kategorijai. Ir vadinti šias kategorijas reikėtų ne "pirmąja" ir "antrąja", o tik "viena" ir "kita", nes galima nors iki pasaulio pabaigos ginčytis, kurios knygos geresnės, protingesnės, vertingesnės ir labiau vertos garbingo knygų vardo - ar tos, kurias skaito tik tie, kuriems už tai mokamos algos, ar tos, už kurių skaitymą skaitytojai susimoka patys: vieni gali išdidžiai mestelėti, kad jų nesupranta tamsi minia, kurios nuomonė jiems, beje, visai nerūpi, o tuo tarpu kiti sarkastiškai atšaus, kad sunku ir besurasti sveiko proto žmogų, kuriam rūpėtų tokios nuobodžios kvailystės.

Rusų rašytojas Aleksandras Gromovas rašo fantastiką - kitaip sakant, tokias knygas, už kurių skaitymą niekas niekam algų nemoka.

Nuo nelabai senų laikų visi kažkaip įpratome, kad fantastika - tai knygos apie nuotykius ateityje. Nuotykiai būdavo kvapą gniaužiantys, o ateitis visuomet šviesi iki ašarų akyse. Reikiamą šviesos kiekį ateičiai užtikrindavo fantastiniai technikos pasiekimai ir atitinkamos - taip pat fantastinės - ideologijos triumfas. Bet vieną gražią dieną, o gal tylią ir gūdžią naktį, kažkas tyliai spragtelėjo Visatos gelmėse, laikai pasikeitė ir be viso kito paaiškėjo, kad fantastika - tai knygos apie viską. Taip pat ir apie nuotykius ateityje. Ir nebūtinai šviesioje. Netgi atvirkščiai - naujose, anksčiau neregėtose knygose ateitis beveik visuomet niūri, tamsi ir labai baisi - turbūt ir rašytojai, ir skaitytojai šitaip atsigriebia už ankstesnės šviesos išgraužtas akis. Ypatingoms niūrybėms ir baisybėms pavaizduoti atsirado netgi specialus antiutopijos žanras - kiberpankas, kurį nuo visų kitų baisybių lengviausia atskirti kine - tai kada nesiprausę ir skarmaluoti žmonės gyvena požemiuose, o pasaulį valdo kompiuteriai.

"Tūkstantis ir viena diena" - knyga apie kvapą gniaužiančius nuotykius tamsioje ateityje, bet tai tikrai ne kiberpankas, nes A.Gromovo vaizduojamoje ateityje žmonės rūsiuose negyvena, žiurkių maistui nemedžioja, o prie kompiuterio pagrindinis herojus prisėda tik kartą - ir tai trumpam. Kompiuteriai ir kitos mašinos elgiasi drausmingai, pasaulis švarus, sotus ir gražiai apsirengęs, viskas funkcionuoja kuo puikiausiai ir net televizorius transliuoja ne užkoduotus įsakymus žudyti visa kas kruta, o vien tik gražias ir pamokomas muilo operas su heroizmo elementais. Nes niūrų ateities pasaulį valdo visai ne kompiuteriai, o netgi, galima sakyti, atvirkščiai - pasaulį "Tūkstantis ir vienoje dienoje" valdo moterys.

Taigi, prieš porą šimtų metų - skaičiuojant nuo knygoje aprašomo laiko - moterys įgijo lemiamą fizinį pranašumą prieš vyrus ir uzurpavo visą valdžią šioje ašarų pakalnėje. Po kruvinų, bet neilgų kovų jos su nugalėtąja žmonijos puse pasielgė net radikaliau už pačius radikaliausius vahabitus: vyrus suvarė į rezervatus, bet kokias lyčių bendravimo formas paskelbė už įstatymo ribų, atėmė iš vyrų galimybę gauti visavertį išsilavinimą, privertė dirbti pačius juodžiausius darbus ir iškastravo visus, kurie netinkami būti spermos donorais - dėl šventos, kaip sakoma, ramybės. Moterys perrašė visą žmonijos istoriją, prisiskyrė sau visus vyrų nuopelnus, vyrų viešpatavimo laikotarpį pavadino "tamsos amžiais" ir gyveno ilgai bei laimingai, kol vieną gražią dieną Žemei ėmė grėsti mirtinas pavojus iš kosmoso. Iš arčiau pasižiūrėti į baisųjį kosminį objektą valdingosios damos išsiuntė žvalgybinius laivus ne su Bielkomis ir Strielkomis, o su paprasčiausiais vyrais, ir kai paaiškėjo, kad vis dėlto yra menkas šansas įveikti agresyvųjį ateivį, į misiją Saulės sistemos pakraštyje buvo išsiųsti taip pat vyrai. Tarp jų ir unikalų moterišką sugebėjimą turintis pagrindinis herojus - vienintelė dar likusi abiejų žmonijos pusių viltis. Atsidūręs tolimoje kosmoso bazėje vyriškas žmonijos gelbėtojų kolektyvas užduotį galų gale įvykdo, bet prieš tai spėja atlikti viską, ką Žemėje jiems buvo griežčiausiai uždraudusios moterys: įveda "diedovščiną" su nepermaldaujamu "senių" teismu, spėja iš širdies apkulti vienas kitą, o prieš pat atsakingąją misiją sukelia maištą, perversmą ir - savaime suprantama - kruvinas skerdynes. Bet viskas baigiasi gerai - žmonija gauna šansą išsigelbėti, o vyrai - susigrąžinti bent dalį buvusios šlovės.

Nuotykis knygoje tikrai veja nuotykį, viena scena tikrai žiauresnė už kitą ir viskas nupiešta tikrai labai juodomis spalvomis - jokių meilių-seilių, jokio herojų bučinio finale ir šiaip nematyti nei šviesos tunelio gale, nei menkiausio šviesos spindulėlio tamsos karalystėje. Nors gal ir ne visai - šviesos spindulėlių labai panorėjus rasti vis dėlto galima. Neabejotinai šviesūs jausmai sieja pagrindinį herojų su jo motina, kuri kadaise padarė baisų nusikaltimą - kelerius metus pati augino savo sūnų, užuot atidavusi jį negailestingos valdžios globai. Dar vienas - tiesa, labai plonas - šviesos spindulėlis sužimba pačioje knygos pabaigoje, kai paaiškėja, kad ekspedicijos vadovė laukiasi kūdikio nuo pagrindinio herojaus. Šiaip jau meilužių santykiai kraupoki, bet sužinojęs, kad vadė laukiasi, herojus sušvelnėja - tiesa, neilgam ir nelabai pastebimai.

Iš karčių herojaus apmąstymų ir finalinio dialogo su gyvu kosminiu laivu paaiškėja, kad valdžią užgrobusios moterys padarė tikrai baisų nusikaltimą - jos atėmė iš žmonijos gyvenimo tikslą ir užgniaužė aukštesnių idealų siekius. Pusiau perplėšta žmonija sočiai gyvena vardan sotaus gyvenimo ir dauginasi vardan paties dauginimosi. Su šia idėja trupučiuką kertasi abu jau minėti šviesos spindulėliai, nes kaip tik su dauginimusi ir susiję šilčiausi herojaus jausmai - jis aršiai kovoja gindamas savo motiną , o savo būsimo kūdikio motinai jaučia truputį mažiau neapykantos negu visoms kitoms pasaulio moterims. Bet ir apie tokius jausmus, ir apie jų pasekmes jau pakankamai prirašė tiek psichoanalizės, tiek ir marksizmo-leninizmo tėvai bei klasikai. Jeigu dar nekaitėte nei vienų nei kitų, būtinai perskaitykite - tikrai fantastiškos knygos.

Aleksandro Gromovo "Tūkstantis ir viena diena" taip ir galėtų likti prie alaus ir vytintų kuojų papasakotu anekdotu, bet dėl dinamiško stiliaus, netikėtų siužeto posūkių, gausybės nuotykių, kurių užtektų bent trims gerokai storesniems romanams, daugybės gyvų ir išraiškingų dialogų knygą skaityti tikrai smagu ir lengva.

Kadaise ideologizuotos utopijos kvietė skaitytojus dar trupučiuką pakentėti ir mažumėlę pasistengti, kad bent kiek priartėtų šviesioji ateitis. "Kaip gaila, kad iki šito dar taip toli" - atsidusdavo skaitytojas, užvertęs knygą. Talentingai, įtaigiai ir be galo energingai parašytos šiuolaikinės antiutopijos pagauna kaip gili srovė ir neša nuo pirmo iki paskutinio puslapio, kurį užvertęs skaitytojas atsidūsta su palengvėjimu: "Kokia laimė, kad tai nutiko ne mums, kad jeigu ir nutiks, tai dar labai negreitai". Žmonės mėgsta savo malonumui pabijoti priešais televizoriaus ekraną, ar su knyga rankoje. Šį mūsų poreikį sėkmingai išnaudoja ir eismo nelaimių kronikos, ir siaubo filmai, ir "kriminalinė publicistika", ir ašaringos TV laidos apie svetimo gyvenimo nelaimes. Tai kodėl gi talentingam ir protingam rašytojui Aleksandrui Gromovui neparašius dar vienos tikrai geros knygos, taikančios į tą pačią žmogaus pasąmonės nišą?

Girl power!

Komentarai

Gedas 2004-05-27 06:29:17
Taaaigi. Skaityti apžvalgą apie knygą įdomu, tik ar bus įdomu skaityti knygą, kurios siužetą jau daugmaž žinai?..neapsisprendes
Jurga 2004-05-27 10:10:10
geriau jau citatu prikist :)
shlyxtux 2004-05-27 10:19:39
Gedai -- achioo uzh perspejima! hat

Jurga -- tu, matyt, ish tu, kurie megsta 'sutraukta klasika' ir rekauja forumuose: "papasakokite prasau apie ka vienolio paskendole man ritoj examinaz!!1!" bee
Gedas 2004-05-27 10:20:47
...aga.6_tongue
imho, siužeto atskleist reikia lygiai tiek, kad sudomintum ir geriausia kai apie save "kalba" pati knyga, o kaip tai padarysi be citatų?
O Gromovo knyga šiaip įdomi, įtraukianti, nors su tironiška moterų priespauda, imho, perspausta.
bangis 2004-05-27 10:48:09
Gedai, na, zhmogus pirmasyk rashe apzhvalga. Apie spoilinima jau paaishkinom, reik manyt, atsizhvelgs ateity :)
O ir knyga gi - nebe shviezhiena. Manau, dauguma tu, kas norejo - jau perskaite :)
Jurga 2004-05-27 10:56:45
Kazkaip zmones sugeba parasyt geras recenzijas ir be citatu ir be turinio atpasakojimo.
Nors is kitos puses, visada yra lengviausia kritikuot.
Klia 2004-05-27 12:23:25
gerai kritikuot pakankamai sunku. o belekaip - kiekvienas moka.
Gedas 2004-05-27 12:59:41
Jurga, argi aš ginčiju žmonių sugebėjimus rašyti geras recenzijas?
Kartoju, kad ir ši apžvalga gana įdomi, gal tik nereikėjo TIEK atskleisti siužeto ir tiek.
Todėl prašau neginti nuo manęs apžvalgos autorės, nes tuoj imsiu jaustis don Kichoto puolamu vėjo malūnu ;)
Jurga 2004-05-28 06:20:13
gerai, jau gerai. kaip kas moka, taip tas raso :)
super-ego 2004-05-28 14:16:43
as po apzvalgos visiskai nebenoriu skaityt sitos knygos, kaltas ne spoilinimas, ir net ne apzvalga, tiesiog kurinys pasirode ziauriai feeee...
o citatu kuo maziau. nesakau kad visos jos ne vietoj, bet vienoj apzvalgoj vietos ir tera vienai. vertinu tas apzvalgas kuriose apsieita be situ teksto terseju... big IMHO. :)
musiųmusė 2004-05-28 14:22:18
vertinu tekstus, kuriuos verta cituoti.
Vika 2004-05-29 15:22:03
Iš tikrųjų liux knyga. Itin rekomenduotina vyrams, bet moterims irgi turėtų būti įdomi.
Romanas ne feeeeeeee......ministinis, ir ne maskunliiiiiiiiinistinis.
Gera SF idėja.
O "užvožia" Gromovas abiem žmonijos puselėm, gal net po lygiai.
Beveik toks pats geras kaip ir "LEMINGO METAI".

P.S.....Daugiau GROMOVO!!!!!!
Dona 2004-05-29 16:48:39
Ar tiesa, kad Gromovas rašo romano "Tūkstantis ir viena diena" tęsinį. Būčiau dėkinga už informaciją, jei kas žino.
Skaitytoja 2004-05-29 17:26:00
Taip. Šiais metais rusų kalba išleisto tęsinio pavadinimas "Pirmasis mohikanas".
Krekas 2004-06-01 08:31:47
Knyga pasirodė silpnoka: veiksmas lyg ir neblogas, tačiau pabaigos pafilosofavimai ir atomazga pritempti ir, kaip sakoma, "be ryšio".
Beje, nors knygoje moterys ir dominuojanti pusė, tačiau vyrai iškeliami aukščiau - maždaug, tos bobos be vyrų visai pražūtų. Galima sutikti su tokiu požiūriu, galima ginčytis, tačiau autoriaus nuoskauda jaučiasi hash
Gasha 2004-06-01 14:48:42
Man pasirode kad pritemta visa ideja, o knygos turinys neblogas, Gromovas savame stiliuje :) ir problemos ale idomios iskeliamos, bet pabaiga nei sis nei tas... taip ir neisikirtau kas Timui nutiko, reikes paskutinius dar karta perskaityti. Arba gal kas nors pasufleruokite.. :)
K.K.K 2004-06-02 09:13:48
Kas atsitiko Timui Gajevui, galutinai paaiškėja tik tęsinyje "PIRMASIS MOHIKANAS".
Arijus 2004-06-03 16:47:31
Man paranoja, bet ar cia kartais ne ta pati Jurga Vaiciute, kuri rasydavo nuostabias recenzijas delfyje :)) Jauciasi charakteriu panasumas:))
Anonimas 2004-06-04 09:22:26
jei tai ta pati, tai recenzija ne nuostabiuju.
Arijus 2004-06-05 13:00:01
Turejau minty, snobiska, besikabinejancia komentatore pasivadinusia Jurga. Kas liecia knygu apsvalgas, tebunie tai startas zmonems pradedantiems rasyti, ir svarbiausia, galvoti. As esu tik uz teigiamai iprasmintas pastabas, ir nekenciu negatyviu kabinejimusi. Tai tiek.
Saulius 2004-07-05 15:36:48
Kagi, perskaiciau "Pirmaji mohikana" - tokios pabaigos nesitikejau, nors is Gromovo kaip tik ir reikejo to laukti.
Kas nori perskaityt: http://lib.aldebaran.ru/author/gromov_aleksandr/perviyyi_iz_mogikan/gromov_perviyyi_iz_mogikan.rtf.zip
bullka 2008-05-03 18:57:42

Čiotka knyga.

Nežinau net kodėl.. bet viena iš tų, kurios įstrigo. Ypač paskutinė filmo frazė. Jau kokie 3 mėn. po perskaitymo.. ale ta frazė neiškrenta iš galvos :)

Perskaičiau iš eilės šitą knygą ir Feodalą. Ir jos kažkokios labai panašios - apie egzistenciją ir gyvenimo prasmę. Tad rekomenduoju abi.

9/10

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.