Alessandro Baricco „JŪRA VANDENYNAS“

Autorius: Tomas Vaiseta
Data: 2002-02-11

cover Apie knygą: Alessandro BariccoJūra vandenynas
Leidykla: Tyto alba (2001)
ISBN: 9986161983
Puslapių skaičius: 231

Dar vienas susitikimas su nūdienos klasiku. Be abejo, A. Baricco toks yra. Matyt, jis bus perpratęs tai, ko reikia šiuolaikiniam žmogui, t.y. mums.

Paimkite porciją lengvumo, trečdalį paprastumo, giliai į vidų įdėkite intrigą, įberkite žiupsnelį mistikos, viską apibarstykite itališka ironija ir suberkite į savitą, iš pirmo žvilgsnio padriką kompoziciją ir - uolia! - štai jums ir A. Baricco šedevras. Vienintelis ir nepakartojamas! Toks, kurį gali sukurti A. Baricco. Ir tik A. Baricco.

Visi, kas jau yra laikę šio rašytojo bent vieną knygą (pvz., "Šilką" ar "Novečentas"), žino, kad paprastai jo herojai nebūna "tokie, kaip visi". Žinoma, šiame kūrinyje viskas taip pat. Ir čia tų "keistuolių" apstu! Tai savo išrinktosios laukiantis mokslininkas, jau n-metų rašantis ribų enciklopediją. Tai tėvas Pliušo, kuriantis keistas maldas, kuriose išdrįsta net patį Dievą pamokyti subtilumo. Tai ir talentingas dailininkas, berods, veltui švaistantis jam duotą dovaną, o iš tikrųjų žmogus, pasiryžęs nutapyti jūros portretą, tik niekaip nerandąs jos akių… Tai ir neįtikėtino grožio moteris, atvažiavusi išsigydyti "baisios" ligos - neištikimybės. Tai ir kažikuo serganti gležna mergaitė (arba bent jau tokia pasirodė kūrinio pradžioj…) ir, be abejo, paslaptingas vyras, kuris, kaip pabrėžiama (ir neveltui!), turįs akis lyg medžioklėn išėjusio žvėries. Dar nepaminėjau berniuko, kuriančio sapnus ir dar kelių veikėjų, bet tebūnie jie būna malonus prieskonis tiems, kas dar skaitys šią knygą.

Ir štai jie visi susirenka į užkampyje esančią užeigą "Almajeris". Kiekvienas su savo nepakartojama istorija, neišsipildžiusiais troškimais, neatrastom ar prarastom tiesom, ketinimais ar nusivilimais… Juos suriša tik vienas dalykas - paslaptinga, stipri ir nevaldoma jūra. Jūra vandenynas. Ji pagrindinė šios knygos herojė. Ji šniokščia čia pat, vos keli žingsniai nuo užeigos. Ji šniokščia toli, jų prisiminimuose ir išgyvenimuose. Ji šniokščia visur.

Bene labiausiai šiame kūrinyje imponuoja rašytojo pozicija. Jokios didaktikos! Pro protarpiais mistišką, protarpiais iki kaulų smegenų realistišką, o protarpiais tiesiog juokingą kūrinio šydą prasiskleidžia švelnūs pasiūlymai. Pasiūlymai pasvarstyti, o apie ką, čia jau kiekvienas asmeniškai turi nuspręsti.

O pabaigai būtų galima pacituoti vieno knygos herojaus žodžius, kurie puikiai nusako ir patį kūrinį: "viskas sustingę per žingsnį nuo tikrovės".

Per žingsnį nuo tikrovės...

Komentarai

Mertishia 2002-02-11 11:52:25
Baricco - atradimas! Gilus (kaip jura vandenynas)bet lengvas. Hipnotizuojantis. Perkaiciau viska, kas isversta, o isversta turbut viskas, kas parasyta. Kiek zinau, jis raso neseniai, nes siaip jis muzikas. Ir jo rastai kaip muzika. Isivaizduoju, kad skaitant italiskai turetu buti dar didesnis efektas. Pastaruoju metu, ko gera, Baricco- tai geriausias skaitymux (o moterims - ypac).
Brakst 2002-02-26 14:23:41
Knyga, tikrai nuostabi. Manau ji turetu buti kiekvienuose namuose. Ja galima skaityti vis isnaujo ir isnaujo. Ir visai nesvarbu, kad skaitaijau simtaji karta, vistiek atrasi ka nors naujo, ko dar nepastabejai. Kniga tikrai verta kiekvieno jusu demesio.
Jordis 2002-06-15 12:37:15
Ši knyga buvo šalia kai buvau vienas užsienyje, teko dažnai ją vakarais skaityti, daugelį kartų, buvau pradėjęs gyventi Šia knyga, gyvenau tris mėnesius ant vandenyno kranto... Ši knyga ištikrųjų mane pakeitė...
ButterflyFX 2002-11-03 07:29:14
tai yra viena geriausiu knygu, kiek esu skaites, o Baricco - atradimas. Si recenzija mano nuomone subanalina knyga. Kita vertus, neisivaizduoju, kaip galima parasyt gera recenzija Baricco ;)
renata 2003-06-25 09:36:22
PIRKČIAU ALESSANDRO BARICCO " JŪRA VANDENYNAS"
renataj@mail.lt
Pirkėjas 2003-06-25 10:36:48
AIK Į KNYGYNĄ!
ieva 2003-12-17 16:13:18
....o gal zinai, kur yra juros akys?...
turbut niekas nezino...nes ajs mato skirtingai...
sekmadienis...guliu skaitau...visa likusia diena skraidziau padebesyse...buvua lyg ne as...bet deka Baricco...
aciu tau...
darius 2003-12-18 12:23:23
metus veluoju, bet tik dabar pamegau sita vieta, tai... o Baricco, saunuolis. Jo dar labai grazi knyga Silkas.
Bangelė 2003-12-28 11:00:04
...Jūra gydo...
...Noriu prie jūros...
...Jūroje viskas prasmenga...
...Ar girdit - tai jūra...
goda 2004-01-26 16:28:10
jau perskaiciau "Be kraujo" - valanda pagaugu per-visa-nugara-visa-dushia ir dar shis tas... greiciau lekit ieskokit, o 21 diena i rotuse su A. B. susitikt...
Saule 2004-05-14 12:47:11
Nuostabi knyga. Viena is geriausiu mano skaitytu.
izzie 2004-11-25 17:45:29
GERA KNYGA. po Novečento - geriausia iš Baricco. :) ech, po jos dar labiau pamilau jūrą...
Ir išties - kodėl nebemokam užkalbėti jūros? kur prapuolė mūsų išmintis?
aiste 2006-01-12 19:54:25
tarp eiluciu...kiek idomybiu slypi aplink mus..kiek visko neizvelgiame, nepastebime, nematome. knyga kuri tyliai i ausi snibzda" apsidaryk..." sustok...pajausk. nukelia i kita, subtilu,zodziais nenusakoma pasauli...pilna nuojautu, svajoniu, atradimu...ilgesio. plaukianti, snioksianti. net norisi tyliai verkti, bet kartais tiesiog negali. sunku pritapti pabuvus ten...sunku sugrizti ikvepus gaivaus zalsvo oro. si knyga- tylus ilgesys...paslaptingas, lipnus...tystanti ilgesys...jis toks neisvengiamai naturalus,kad pavirsta osimu...
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.