Alessandro Baricco „NOVEČENTAS“

Autorius: Tomas Ezola
Data: 2001-09-23

cover Apie knygą: Alessandro BariccoNovečentas
Leidykla: Charibdė (2000)
ISBN: 998674542X
Puslapių skaičius: 58

Nors šį kūrinį ir pridera vadinti monologu, išsigąsti neverta. Tai tikrai nėra kažkoks nuobodus vieno asmens "pafilosofavimas" ar panašiai. Kultiniu rašytoju tapęs A. Baricco į šį savo kūrinį sudėjo viską, ką turėjo geriausia. Trumpoje istorijoje apie virtuozišką pianistą rasite visko nuo kandaus humoro iki skaudžių išgyvenimų, kurie, tiesa, čia niekada nevirsta sentimentaliais paverkšlenimais.

Jeigu pagrindinis šio monologo herojus Novečentas būtų iš tikro gyvenęs, jį, be abejonės, būtų galima nominuoti kaip didžiausiu pasaulio keistuoliu. Pamestinukas gimęs keisčiausiame pasaulio garlaivyje, plaukiojantis maršrutu Europa - Amerika, taip niekada ir neišlipo į krantą. Pažindamas pasaulį tik iš keleivių pasakojimų, Novečentas sugebėjo sukurti tai, ko nei vienam kitam žmogui nebuvo pavykę, - niekuomet anksčiau negirdėtą muziką, kurią jis atlikdavo taip virtuoziškai, kad atrodydavo, jog groja keturiomis rankomis, o klausytojai po to likdavo it žaibo nutrenkti. Ar gali būti beprotiškesnė žmogaus gyvenimo istorija?

Jei šią istoriją būtų nusprendęs parašyti koks kitas rašytojas, o ne A. Baricco, galbūt ji ir neteiktų tokio malonumo. Tačiau šis italų rašytojas pasinaudojo neįprasta rašymo forma, kuri kūriniui suteikė lengvumo ir atsipalaidavimo įspūdį. Taip jaučiasi ir pats skaitytojas. Tuo pačiu rašytojas įrodė, jog norint sukurti šedevrą, nebūtina prirašyti penkis tomus. Taupant ir tiksliai parenkant žodžius, galima padaryti tokį pat įspūdį, kokį klausytojams padarė Novečento grojimas pianinu: "Publika neatgavo amo. Jie stovėjo kaip apduoti. Išplėstomis lėliukėmis, išsižioję, kaip paskutiniai debilai."

Tikrai įspūdingas kūrinys!

Komentarai

lione 2003-06-23 10:38:57
Keista kad apie sia knyga ne zodeliu neuzsimine nei vienas komentatorius. Tai nuostabiai teisinga knyga apie gyvenima. gyvenima kuri galim sukurt savyje ir atrasti jame tai ko galbut niekada ir nematem. Tai mes nuspalvinam pasauli savimi ir tik mes ji matom toki koki matom. Atrodo matau panasiai kaip novecentas..
Magyla 2003-10-20 13:41:00
Zavinga...
Gintarė 2004-01-28 19:02:55
jau seniai buvau nustojusi galvot, kad galiu atrast savo gyvenimo knygą. ir radau. ne tik ją, kartu - ir savo fortepijoną, tą, kuriuo skambinu vakarais, tą, kuriuo ir Dievas kartais skambina, kai niekas nemato. angelai savaitgaliais skaitinėja šį stebuklą.
Agnyte 2004-03-21 16:09:50
man nepaprastai patina tokios knygos kaip si,nes jos palieka kazka nuostabaus..kazka subtilaus ir nepaprasto..
izzie 2004-11-25 17:29:52
agha...is Baricco knygelių šita pati pačiausia :)
buvau maloniai nustebinta ir supurtyta kai perskaičiau. gaila, buvo skolinta. dabar teks bėgti ieškoti...
Vandenynas 2006-01-13 15:59:31
ammm nerealiausia ish nerealiausiu... novechenta skaichiau senai, bet ispudziai liko nepasikeite.. baricco stiliaus net nemoku apibudint, jei ti ish vis imanoma. jo jura vandnynas irgi manyje paliko kazhka, ko ilgai niekas neishtrins. respect.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.