Andrzej Zaniewski „ŽIURKINAS“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2001-02-26

cover Apie knygą: Andrzej ZaniewskiŽIURKINAS
Leidykla: Tyto alba (1997)
Puslapių skaičius: 144

Įsivaizduokite, kad vieną rytą jūs atsibudote ir supratote esąs... žiurkinas (arba žiurkė, nenoriu pažeisti lyčių lygybės principo). Įtariu, daugeliui pagaugai nubėgo - fe, šitie bjaurūs, šlykštūs, plikom uodegom graužikai?

Bet neskubėkite, ar jūs kada nors niekindami žiurkes įvertinote, pavyzdžiui, tą faktą, kad jos sugebėjo išlikti poligonuose, kur buvo vykdomi termobranduolinių (vandenilinių) bombų bandymai? O kad taip ir jums toks prisitaikymas? Žodžiu, žiurkė - unikalus gyvūnėlis ir vertas, oi, kaip vertas rašytojų plunksnos...

Ne, knyga nėra apie tai, kaip kas nors kada nors netikėtai ryte pavirto žiurkinu, ji yra tiesiog apie ŽIURKINĄ: jo gyvenimą, jo kovą - nuo pirmųjų gimimo minučių iki paskutinio cyptelėjimo. Pasakoti siužetą - beveik beviltiška, nors jis yra ir labai aiškus, visiškai be jokios mistikos. Vat gyvena žiurkinas, šen bei ten ieškosi maisto, "gamina" žiurkiukus, pjaunasi su žiurkinais ir kitais priešais. Jo gyvenimo kelias driekiasi per daugelį miestų, kaimų, netgi laivų. Ir visada šalia tyko priešas numeris vienas - žmogus. Šis padaras visaip galabija žiurkino giminę: neišgraužiamu cementu užtaiso plyšius, traiško batais, apipila verdančiu vandeniu, bet ir žiurkino giminės jam neužtenka - daug dažniau jis galabija savo gentainius, netgi ne kartą atiduoda juos ir žiurkėms pasimaitinti, ypač jeigu tie savieji bejėgiai, o apie negyvus net kalbos nekyla - imk, ėsk...

Ši nedidelė knygutė - ne silpniems nervams. Joje daug natūralizmo, atavistiško žiaurumo. Autorius rimtai domėjosi žiurkių gyvenimu, todėl galima iš dalies pasitikėti netgi joje pateiktomis zoologijos žiniomis. Bet, anot autoriaus, paskutinė ŽIURKINO išpažintis nėra knyga tik apie gyvūnus, nors visiškai įmanomas ir toks supratimas ir prašoma, kad skaitydami neužmirštume, kad rašydamas autorius mąstė apie mus. Ir vis dėlto, kad ir kokia žiauri būtų žiurkė, ji neprilygsta žmogaus žiaurumui, vieninteliam žinduoliui, tyčia kankinančiam savo gentainius...

Prieš rašydamas apžvalgą specialiai šiandien patikrinau "Vagos" knygyne - dar yra pirkti, nebrangi. Nors perskaitysite per keletą valandų, bet turėtumėte nepamiršti ilgai. Na, ir nemirdamas iš kuklumo noriu pasiūlyti turint laisvą minutėlę užmesti akį ir į nedidelį mano su žiurkių tema susijusį apsakymėlį "Laiškas gimstančiam Dievui".

Komentarai

Remigijus 2001-03-01 12:58:45
Patvirtinu, kad visa tai, ka sako Komentatorius apie "Žiurkiną", yra absoliuti tiesa :)
Arturas Vaisiauskas 2001-04-27 12:43:31
Taip, knyga isties neblogai atitinka realu realios ziurkes gyvenima - kasdienine kova uz buvi, maisto paeiskos, visa persmelkiantis dauginimosi instinktas. Taciau knygoje pasakoma daugiau - apie zmoniu beprasmi ziauriuma, susvetimejima. Knyga tikrai alegorija ir joje galima izvelgti daug sasaju su eiliniu zmogumi, kuris eme ir asidure ziurkes kailyje.
Lina Krutulyte 2001-07-17 18:59:37
Slyksti kvaila nesamone. Isprotejes autorius su didybes manija. Sensacija, pamanykit, alegorija, nusviecianti zmogaus gyvenima. Na ne velnio, su zmogum nieko bendro.
Stilius idiotiskas: vis persoka nuo pirmo asmens prie antro ir vel atgal, megindamas priversti skaitytoja isijausti, ilisti i labai nelaimingos ziurkes kaili. Tiesiog itempia tuos, kurie priesinasi. Gana ikyru, sakyciau.
Ir dar kokios ziurkes! Viso pasaulio ziurkiu nuodemes sukistos i viena heroju.
Ideja apskritai nenauja, is Richard Adams paimta, tik nuvaziuota i priesinga puse.
gie 2001-08-17 08:47:11
Idomu, tikrai idomu! Turetu patikti tiems, kurie is prigimties biologaizoologai ir vaikystej mego skaityti knygas apie gamta. Skaitydama pati beveik pasijutau ziurke ;) TIKRA, konkreti, kazkuom primenanti dabartini civilizuota (?) homo sapiens sapiens, gera knyga.
Rekomenduoju!
Lina Krutulyte 2001-08-19 22:00:32
gie: jei skaitytum Richard Adams, gal pritartum mano nuomonei, kad gyvunai nuo geresni, kuo maziau panasus i zmones.
Justinas 2001-08-20 12:05:08
Lina, man rodos, tu niekaip nenori suprasti Zaniewskio tikslo, rašant tą knygą: juk jis siekė per žiurkę parodyti žmogų. Taip, žiurkes jis apšmeižė, o žmones, sakyčiau - ne. Jeigu žmogus žiurkę laiko žemu, niekingu ir pavojingu gyvunu, tai Zaniewskis paima ir pabaksnoja piršteliu: ne, žmogeli, pats toks esi. Ir stilius kuo normaliausias, o jeigu nesugebi įsijausti - ne tau ji skirta. O ar jis Richard Adams iš viso skaitęs - dar klausimas.
Lina Krutulyte 2001-08-20 19:37:54
Pasiimam mes stai toki slykstu, purvina, niekad proto neturejusi zmogu, atsiradusi is nezinia kokios kraujomaisos, neturinti jokiu sazines ar morales pedsaku, ir skaitom romana apie jo gyvenima. Autoriaus tikslas - itikinti skaitytoja, kad jis irgi yra toks pats zmogus. Arsiausiai uzknises itikinejimo budas - perejimas nuo pirmo asmens prie antro ir vel atgal.
As manau, kad:
1. Ziurkes nera blogos.
2. Zmonems budingos zmogiskos ydos, o ne ziurkiskos.
Kur sitos knygos prasme?
Justinas 2001-08-21 09:00:06
Et, galvojau galvojau, bet kad nieko nebesugalvoju. Aiškiau pasakyti, nei aukščiau - nesugebu. Tai - tiesiog meninė priemonė. Kaip "Izmaelyje" beždžionė, kaip "Gyvulių ūkyje" gyvuliai, pagaliau, kaip "gyvūninėse pasakose" veikia gyvūnai, kurie vaizduojami kaip žmonės, na ir kas, kad raguoti - uodeguoti. O toliau atsitrenkiam į ginčijimosi dėl skonio sieną. Bet vieną kontrą klausimą visgi mestelsiu:
O kokia kitos knygos, "Gyvūnėlių kapinės", prasmė?
Lina Krutulyte 2001-08-22 22:15:17
Priminsiu, kad Gyvuneliu kapinese gyvuneliai yra tik gyvuneliai be pretenziju i zmogiskuma. Knyga reiksminga tuo, kad joje yra siekiama tam tikros siaubo rusies riba. Nei kiti autoriai, nei pats Kingas iki siol arciau prie jos nepriejo, negu prieita "Kapinese". Prasmes ja skaityti yra mazai, nebent del bendro issilavinimo.
shlyxtux 2001-08-23 10:11:18
Man knygute paliko negilu, bet gana nemalonu ispudi, vienok ne del to, kad turiu kazhka priesh 'zhiurkines' alegorijas (IMO, zhiurkes gan idomus gyvooneliai, ypach tos skeletishkos leteneles ;-). Tiesiog nemegstu ultrarealistiniu, tegu ir per alegorijas, knygu apie nykiu zhmogeliu nykia buiti. Aplink, pvz, Kalvariju turgu booriai tokiu sukinejasi, vien praejus pro shali norisi ishkart po dushu listi. Ir dar apie tokius skaityt? Ne, achiu, uzhteko man Zhemaites 'tikru lietuviu' ish mokyklines programos. Garbes zhodis, paskaitai tokiu dalyku ir imi abejoti evoliucijos teorija. (Bent jau po Zhemaites ima atrodyti, kad zhmones ish jokiu ne bezhdzhioniu kile, bet ish kiauliu). :)
Diana 2003-12-27 08:50:23
Namines ziurkes yra daug tvarkingesnes negu
laukines,nes jos daugiau prausiasi,o laukines
ziurkes gali padaryti viska,kad tik susirastu
sau maista ir isgyventu.Ziurkes kol narvelyje esa vienos jos daug demesio kreips seimininkams,
o jei dvi jos iseimininkus nekreips daug demesio,
jos bus daznai kartu.
Anonimas 2004-01-06 11:55:12
galiu pasakyti tik tiek ziurkes turi daug lygu
jos serga pasisiausisiu kailiu,akiu dazniniu mirkciojimu ir t.t.l.jos yra begalinis dziaugsmas
kam patinka ir turi ziurkes!!!!
Diana 2004-03-08 11:47:02
Dauk kas kaip tik pamato ziurke taria "Fu kokia
ilga ir sliksti uodega!"Bet jie negali suprasti,
kad ziurke nera tokia kaip atrodo as turiu ziurke ir labai greitai ja priaukinau kai ja pasaukiu ji pasidairo kas ja kviete ir tik jei tai artimi ji atsprunka kuo greiciau!Ziurkes negivena ilgai 2-5 metus buna ir maziau,bet turime dziaugtis nors ir kiek jos gyventu

VEISIMAS

Ziurkes gali veistis jau budamos 2-eju menesiu,
bet as nepatariu poruoti 2-eju menesiu geriau
tegul kaip joms jau buna apie sesis menesius.
Reikia atskirti patina nuo pateles kaip ziurke
laukses ziurkiuku.Ziurke veisiasi nuo 5-14 ziurkiuku.Patele ziurke nesios savo pilveli su ziukiukais 20 dienu.Vaikucius nuo mamytes jau galima atskirti kaip jiems 2-3 savaites.Beda yra tik viena patele gali susilaukti negyvu ziurkiuku
ir juos suvalgyti.
JEI NORITE SUZINOTI KO NORS DAUGIAU APIE ZIURKES
WWW.GOOGLE.LT poto rasykite ZIURKE paspauskite ENTER ir tada paspauskyte LABARATORINE ZIURKE
Diana 2004-03-08 12:08:31
Jei apie ziurkes norite suzinoti daugiau eikite i tinklalapi WWW.google.lt (kai tai parasysite..)
spauskyte ENTER miktuka(kai tai padarisite...)
rasikite ziurke vel paspauskyte miktuka ENTER
ir is karto pirmas is virsaus stulpelis kur pariskintai parasyta "LABARATORINE ZIURKE"
paspauskyte su pelyte du kartus palaukite ir visi
jusu klausimai i ziurkes ispildyi(PHOTOS,SVEIKATOS PROBLEMOS,VEISIMAS,LYGOS IR
KODEL ZIURKE)
Anonimas 2004-03-08 12:30:29
Ziurkes tai yra mieliausias nors ir maziausias
grauzikas gyvenantis musu namuose jis teikia mums dziaugsma ta laika kaip jis randai kartu!
Diana 2004-03-08 12:34:43
Ziurkes tai yra mieliausias nors ir maziausias
grauzikas gyvenantis musu namuose jis teikia mums dziaugsma ta laika kaip jis randai kartu!
Gedas 2004-03-08 13:02:40
Kai įvarai žiurkę į kampą ir ši, pašokusi, puola ant tavęs, lipa rūbais aukštyn - pojūtis nepamirštamas.
Gyvendamas kaime kariavau ilgą ir nuožmų karą su tais padarais, mačiau savo akim kaip didelė riebi žiurkė vaikėsi katę. Kaip, užbetonavus vienintelį kelią iš rūsio (ir dar prigrūdus ten stiklo šukių), dalis išstipo badu, o dalis vis tiek prasigraužė pro betoną/stiklus.
Ir tai toli gražu ne mieli padarai - net dvėsdami kandžioja jį prismeigusį šakės smaigalį ar trypiantį batą..
O knyga - visai nebloga ir įdomi.
Gasha 2004-03-10 11:05:30
Diana rase: "Ziurkes tai yra mieliausias nors ir maziausias grauzikas gyvenantis musu namuose"

Hmm.. as maniau kad peles.... :)

Gedai, kas ten per kate buvo kad nuo ziurkes spruko? Gal koks kaciukas.. pukuotas toks... :D
Gedas 2004-03-10 16:13:20
Atvirkščiai - katė buvo sena ir patyrus, greit įvertino situaciją ir atsitraukė, nes žiurkė buvo...švelniai tariant didelė, pati tokio didesnio kačiuko dydžio.
Gasha 2004-03-11 10:12:47
Didelio ar nedidelio dydzio ta ziurke, bet ji vistiek pele... Tokias kates turi pjauti negalvodamos :) Vat pamenu mano kaime kate nesidrovedavo del tokiu menkniekiu... Partempdavo visas, tik neesdavo kazkodel.. pamislykim
Gedas 2004-03-11 12:25:45
Na, reiktų tau pamatyti tą "pelę"...;) Katė pasielgė protingai iš savo katiniškų pozicijų, nors "profesine" prasme ji gal ir smerktina..
Krekas 2004-03-12 06:49:31
to Gasha:
Pas mumi kaime tokias "peles" vadina pacais. Ir tikrai ne kiekviena katė drįsta su jais galynėtis. Turint omeny, kad katės yra filosofės, kito pasaulio atstovės ir pan. (žr. J. Ivanauskaitės "Placebą" platus)
hash
ingulis 2004-04-27 07:06:58
ziurkenai yra nuostabus ir mieli padareliai
svajoklis 2005-02-16 17:15:07
o man tai labiau patinka ziurkes, nezinau kodel. jos labai mielos. o tai kas parasyta knygos apzvalgoje yra visiska tiesa
Huras 2005-05-13 16:18:03
labas drauguziai apie ka kalbates
Huras 2005-05-13 16:20:02
zinau apie ziurkes ane
sima 2005-08-05 22:59:30
gal kas zino kas yra ziurkei kai ji slapinasi krauju,sunkiai pavaikstoir yra labai nusilpusi?
nes nezinau ka daryti,ar numarinti ar gydyti,nes pati dar bando visur vaiscioti ir eda.
Pops_trumpiau 2005-10-27 20:04:42
Neblogas pavadinimas-anksčiau mano toks nikas buvo.Jėėėėgaaaa
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.