Antanas Škėma „BALTA DROBULĖ“

Autorius: Krekas
Data: 2004-04-28

cover Apie knygą: Antanas ŠkėmaBalta drobulė
Leidykla: Alma littera (1994)
ISBN: 9986026970
Puslapių skaičius: 238

Apie A. Škėmos romaną "Balta drobulė" girdėjau tik dvi nuomones, ir jos yra visiškai priešingos: arba šis romanas laikomas genialiu kūriniu, vienu geriausiu lietuvių literatūroje, tapusiu kultiniu, arba visiška nesąmone, klejone, sukeltą baltų arklių karštinės. Pastarąjį vertinimą nemaža dalimi įtakoja tai, kad šiuo metu minėtas kūrinys įtrauktas į mokykloje nagrinėjamos literatūros sąrašą. Nenuostabu, kad mokiniams, kuriems skaitymas nėra mieliausias užsiėmimas, modernios literatūros (ne šių laikų, o ieškojimų pradžios, dabar vadinamos modernizmo klasika) pavyzdys nėra "saldainiukas".

Paprasčiausias romano "Balta drobulė" siužeto apibūdinimas būtų toks: nepilna lietuvio, dirbančio liftininku (keltuvininku), gyvenimo para. Romanas prasideda 15:54 ("šešios iki keturių popiet") ir baigiasi kitos dienos dvyliktą ("kelios minutės iki dvyliktos"). Lyg ir niekuo ypatingas darbas keltuve (A. Škėma vartoja šį žodį, nors man labiau tiktų "liftas"; beje, darbinis kūrinio pavadinimas buvo "Keltuvas"): durys atsidaro, durys užsidaro, aukštyn, žemyn, sustojam, judam ir vėl "up ir down, up ir down griežtai įrėmintoje erdvėje". Darbo monotonija suka Antano Garšvos (pagrindinis veikėjas; tiems, kas nežino) mintis ir natūraliai išsilieja "sąmonės srauto" rašymo technika: nuo keleivių, važiuojančių liftu, peršokama prie A. Garšvos minčių apie mylimąją Elena, nuo vaikystės prisiminimų, pateikiamų pirmojo asmens akimis, - prie trečiojo asmens vardu pasakojimo apie pagrindinio veikėjo praeitį (vaikystės nuotrupos, jaunystė Kaune, kova su bolševizmu, "perkeltųjų asmenų" ("dipukų") stovykla).

Literatūros kritikai romaną "Balta drobulė" laiko vienu įdomiausiu literatūros eksperimentu, mėginusiu lietuvių romaną išvesti į naujus kelius. Priešinimasis plaukimui pasroviui, šleikščiai romantiško, apsiseilėjusio tautiškumo propagavimo, dviveidiškumo kūryboje ir gyvenime demaskavimas ir maištas (nuo buitinio iki pasaulėžiūros) prieš juos, Dievo ieškojimas, bandymas suprasti savo laikmetį (XX a. pirma pusė), kūrybos ir kančios, meilės ir pasiaukojimo prasmė atsiskleidžia per pagrindinio romano veikėjo - absurdo žmogaus - likimą. A. Camus, S. P. Sartre'o, E. O'Neill'o, S. Beckett'o, C. G. Jung'o, A. Rimbaud, F. Kafkos paveiktas A. Škėma bandė išdėstyti ir savo požiūrį į žmogaus, tautos, žmonijos likimą. Paprastai šie žodžiai skamba lėkštai bei nuvalkiotai ir retai pasitaiko išimčių - nebent gero rašytojo, turinčio ką pasakyti, kūriniuose. A. Škėmos "Balta drobulė" ir yra tokia išimtis.

Knygoje rasite ir daug skambių, ir šiek tiek padėvėtų frazių ("Kiekviena karta išgyvena savo karą; Meilė stipresnė už mirtį. Mirtis stipresnė už meilę", "Poezija - reikli merga. Ji nemėgsta ir kombinatorių, ir impotentų"), taip pat autoriui įtaką padariusių filosofų minčių (pavyzdžiui, Schopenhauer'io: "Mes esame nelaimingi vieni, ir mes nelaimingi bendruomenėje; vedę ir nevedę; mes lyg ežiai, besiburią šilumai, mums nepatogu, kai mes sugrūsti, ir mes dar nelaimingesni išsiskyrę; optimizmas yra karti pajuoka iš žmogaus sielvarto; gyvenimas - blogis, nes gyvenimas - karas; kuo tobulesnis organizmas, tuo tobulesnis kentėjimas; istorijos motto: eadem sed aliter; aukščiau nei sąmoningas intelektas - sąmoninga ar nesąmoninga valia; kūnas yra valios produktas."). Tačiau romane nestinga ir netikėtų, gražių, ironiškų (komplimentus įrašyti savo nuožiūra) pastebėjimų:

"Tuoj pat pažinsi europietį", tarė kartą maloni senutė. "Europiečiai skaito knygas."; "Atvažiuoju mėlynu autobusu. Gerai, kad jis mėlynas. Tai vilties ženklas."; "užuolaidos - išsprendžiamumo simbolis"; "Tu stengies būti ironiškas. Ironija priklauso patalogijai. Matei medžius, apaugusius šungrybiais? Jie ironiški. Bet ar jie sveiki?" .

Vienintelis dalykas, kuris erzina (arba linksmina, jeigu esi geresnės nuotaikos), tai A. Škėmos žodynas. 1954 m. (tais metais baigtas kūrinys, nors pirmą kartą publikuotas tik 1958 m.) JAV išleistame romane gal ir nekliuvo žodžiai taksis (taksi, o ne šuva), bliūzelė, dangorėžis, tačiau 1994-2000 m. leidimuose norėtųsi skaityti norminės leksikos žodžius. Autentika yra geras dalykas, bet kalbos kultūra irgi reikalinga.

P.S. Ir dar: "prisiminkime, kad A. Škėma pagrindinius savo veikalus parašė dar tada, kai pačių amerikiečių literatūroje nebuvo pasirodę publicistiniai ir meniniai "nuogo žmogaus" manifestai, kurių publikacijos virsdavo savotiškomis "literatūrinėmis bombomis", nei Dž. Boldvino "Kitos šalies", nei F. Roto "Portnojaus skundo", nei Dž. Keruako "Kelyje", nei didžiumos bitnikų prozos. Jei tokioj situacijoj A. Škėma būtų rašęs angliškai ir nebūtų laukęs savo knygų išleidimo po keletą metų, ne vienas jo kūrinys būtų buvęs ne tik pirmųjų anticenzūrinių kregždžių tarpe, bet ir savo stilistine, menine, eksperimentine dvasia būtų tapęs pirmeiviu ne vien amerikiečių, bet ir pasaulinėje prozoje" . Galiu pasirašyti po kiekvienu šiuo A. Bučio žodžiu.

Lietuviškas egzistencializmas

Komentarai

super-ego 2004-04-28 06:37:01
man irgi kliuvo kai kurios senstelejusios zodziu formos bet tai nereiskia jog jas reiktu keisti. tai gal ir donelaicio metus reiketu sunorminti?:)
siaip knyga tikrai viea geriausiu lietuviu literaturoje. taciau jos ritma pajutau tik skaitydamas antra karta, va tada jau tikrai veze. tiesa sakant nepakenktu ir dar karta perzvelgti... po kokiu 10 metu.
Gasha 2004-04-28 09:45:01
Triju metru ilgio mirtis...
Zinojo Skema apie ateities lietuviu lyderiavima savizudybiu skaiciumi... :D

Nemegau visokiu lietuvisku raganu ir zemaiciu, bet Skema buvo vienas is triju rasytoju gigantu Lietuvos literaturoje (tarp Sruogos ir Gavelio). Galime uztikrintai juo didziuotis.
Indraja 2004-04-28 10:34:51
Jėga. Panašaus stiliaus apsakymas "Izaokas" iš vis iš klumpių verčia.
Mokykloje po visų iki pažaliavimo įsiėdusių "Viktutės dienoraščių" romanas buvo tarsi gaivi pavasario liūtis, grąžinusi tikėjimą lietuvių proza.
blakstiena 2004-04-28 15:22:32
man ypac patiko ta kurinio dalele,kur garsva pasakoja apie savo teva.pribloske tos dalies pakutinis sakinys.niekada nepamirsiu to jausmo.negalejau atsigauti.(man retai taip buna)
labai daug stipriu zodziu.tikru zodziu.

nuostabus kurinys.
Klia 2004-04-28 16:44:53
mokyklos laikais tai įsiminė 'up ir down', žmogėnukai ir šinšilos, bet knygoje tiek visai tuščių pašnekesių, veiksmo nežinia dėl ko, kažkokių nesąmoningų prisiminimų, kad žavėtis neketinu:]
atsiprašau, kad neįsipaišau į 'dvi nuomones'.

ir venkime nevartotino žodžio 'įtakoti', jei jau taip rūpinamės lietuvių kalbos švarumu;]
Jūratė 2004-04-28 17:19:59
Nesutinku, kad tie pašnekesiai tušti ir "veiksmas nežinia dėl ko". Gal reikėtų tiesiog giliau pažvelgti ir pasidarytų aišku, kam tie "pašnekesiai" reikalingi ir ką jie reiškia...
Up 2004-04-29 05:00:53
Jūratė tai tiesiog kaip "Veidas" - vis žvelgia giliau... wink
Krekas 2004-04-29 05:46:45
To Klia:
Ačiū. Stengsimės vengti. shuffle
Klia 2004-04-29 10:05:29
Jūrate, jei aš parašysiu 'ant palangės stovėjo kaktusas' tai galbūt turėsiu omeny labai gilias prasmes, - apie žmogaus vienišumą [VIENAS kaktusas], nostalgiją dėl prarastos tėvynės [kaktusas - tolimų kraštų pau... augalas], sąstingį ir visuotinę entropiją [kaktusas STOVĖJO], sakralinės namų erdvės ir priešiško, nepažįstamo pasaulio konfliktą [PALANGĖ - riba tarp jų], praeities sąryšį su dabarties patirtimis [būtasis laikas], atšiaurų išdidumą [ne gulėjo kaktusas, o išdidžiai stovėjo, o dar spygliuotas buvo], negalimybę būti suprastam pasaulio [niekas nestovėjo šalia jo...].
o galbūt tik tai, kad ant palangės stovėjo kaktusas, išlipęs iš vazonėlio ir ketinantis užkąsti begonijomis:P
sakau, ką atsimenu - pokalbiai, pvz., kelionių prie pajūrio metu, buvo baisiai nuobodūs ir tušti. mano teisė neįžvelgti juose jokios filosofinės prasmės. tiesą sakant, pokalbiais apie nieką ne vienas piktnaudžiavo; pvz., 'kam skambina varpai', bet dabar atsibus hemingvėjaus gerbėjai ir man beliks slėptis už kaktuso...
super-ego 2004-04-29 10:27:26
siaip vengiu izvalgu esa kuriniuose kiekviena detale yra apmastyta, giliai uzslepusi po simboli. kuriniai samoningai parasytu kad atskleistu kazkokias tai filosofines izvalgas (cia turiu galvoje romanus) man kvepia kicu. bet cia jau issemta tema diskusijose po alchemiku. kaip kas supras viena ar kita detale jau interpretatoriu reikalas. mano manymu tie tusti, ir bereiksmiai pokalbiai butent ir paryskina zmoniu susvetimejima, pasaulio absurda. juk neveltui skema egzistencialistas. as taip suprantu..:)
taip mani manau 2004-04-29 13:05:37
negeras skema rashytojas shviechia visas per savo zhodzhius nelyginti jo su kamiu meistru o neegzistencialistu tushchias shkema istorinis bailys bokachas jega villonas jega shkema ne
Anonimas 2004-05-06 06:10:44
kliedesiai kaip visa lietuviu literatura
Amazing 2004-05-06 06:26:58
Anonimui: bailys, kaip ir visi anonimai :)
Starlin 2004-05-06 09:50:41
"Balta drobulė" - vienas mano mėgstamiausių kūrinių. Ir nereikia sakyti, kad tai - kliedesys. Gal ir kliedesys, bet užtat koks protingas...
Niekas 2004-05-07 11:42:55
kaip kliedesys gali buti protingas, a?
super-ego 2004-05-07 12:21:42
ne kiekvienam intelektualui suprasti...:)
tinginio pantis 2004-05-09 17:20:12
kliedesys, ar ne kliedesys - koks skirtumas, man tai buvo vienintelis lietuvių literatūros kūrinys, kurį nieko neverčiamas skaičiau, ir vienintelis, kuris tikrai patiko :)
stikse 2004-06-20 16:22:15
Ne klidesys, o kratinys.Greičiau taip reiktų įvardinti jo knygą.Nepasakyčiau, kad taip buvo knyga, kad užvertus paskutinįjį puslapį reiktų sakyti : OHOHO sokiruotas ) O gal tiesiog atpratau skaityti rimtas knygas.Prisipažinsiu pastaruoju metu mane užvaldžiusi negera manija skaityti beletristines knygas.Šiaip tiko ir patiko "Iš Garšvos užrašų" tada ten viską aiškiai gali suprasti ir mintys ne tokios painios.
gedas 2004-08-07 09:13:07
puiki, nepakartojama knyga------beprotybės srautai------modernizmas------ech------
Gedas 2004-08-07 17:31:51
Hm, o vardų registracija, znočit, neveikia?..
Giedrė 2004-10-19 20:35:59
Mano galva, "Balta drobulė" daugiau yra dekoratyvinės prozos pavyzdys, romanas, prikimštas beletristikos, kuriame groteskas ir ironija ne pagyvina, bet tik dar labiau sutirština ir taip "sunkų", "apkrautą" vaizdą. Blaškymaisi tarp dievų, mitologijų, tikėjimų, meilių ir neapykantų - gražus kelio link beprotystės aprašymas, bet visgi manau, kad tam jausmui išreikšti būtų užtekę ir paprastesnio, tačiau gilesnio turinio. Antra vertus, turint omenyje aplinkybes, kuriomis romanas buvo sukurtas, reikia pabrėžti jog tai stiprus veikalas.
Justinas 2004-10-20 05:23:39
"beletristika pranc. belles lettres – grožinė literatūra: 1. grožinė literatūra, ypač proza (romanai, apysakos, apsakymai); Prancūzijoje – gramatika, retorika ir poezija.hash
Maloy 2004-10-26 18:53:22
tai jus visi shenshilos:)))))
Anonimas 2004-11-09 16:58:50
Didžiausia nesąmonė mano gyvenime. Tai tiek. :)
Sol 2004-11-16 15:28:12
2 anonimas: o be komiksu gyvenime esi dar ka nors skaites?
izzie 2004-11-25 18:15:18
sunkoka knyga...gal sunkoka pasirodė ir dėl to, kad skaičiau priverstinai....bet nebenoriu prie jos sugrįžti...nors minčių mintelių suteikė pakankamai.
Anonimas 2004-12-04 15:28:19
jo cia tai kurinelis,per 12 mokslo metu didesnes nesamones neskaiciau,visa klase spjaudesi,o lietuviu mokytoja jau naktimis skema sapnuodavo
mad 2005-01-14 11:35:20
Na as knyga galiu ir pagirt ir papeikt.seip knygoje buvo nemazaj pamineta man nezinomu frazu,arba kitos kalbos zodziu(neiskaitant anglu) tai va gaila ,kad nebuvo isvertimo,palengvintu man skaityma.Nzn gal cia neisprusimas,gal siai knygai esu per jauna.Bet knygos esme supratau.Perskaiciau nepriverstinai,vienu sykiu.Ir tiesa pasakius buvau nustebinta.Panasaus tipo knygos nesu skaicius.Labai patiko.Knyga buvo rekomenduotina tai maniau turetu but idomi,bet kai perskaiciau,nusprendziau ji idomense nei tikejaus. Manau dar po keleriu metu ja vel skaitysiu.Manau ji man patiks dar labiau :)
as 2005-05-19 08:55:23
skaiciau sita knyga. turiu prisipazinti, kad is pradziu maniau, kad Skema rase gerokai isgeres. bet reikia isigilinti i rasymo stiliu,i samones srautus. dabar nuomone pakeiciau. su mielu noru rasiau analizes, gilinausi i Antano Garsvos biografija. reikia netingeti skaityti, tuomet ir tokios "nesamones" bus visiskai suprantamos.
Migle 2005-05-26 17:43:27
nepatiko
abigail_ 2005-05-26 17:59:44
superine knyga.
freddyss 2005-12-17 19:36:02
Pati geriausia man skaitytta knyga! Is tikruju nepakartojama ;]
freddyss 2005-12-17 19:56:22
Sorry, bet man panasu i sizofreniko kliedesius... Gal toks stilius, bet ar man patiko? NE
Nendrele 2005-06-07 06:24:17
Westai, visiskai sutinku su tavim. Kitaip sitos nesamones nepavadinsi. Skaiciau savo noru, bet pasigailejau
Libra 2005-06-08 07:01:57
Kai teko skaityti mokykloje šią knygą irgi sakiau, kad tai kažkokios nesąmonės, nes nieko nesupratau. Tačiau kai reikėjo universitete ją vėl skaityti, tai kardinaliai pakeičiau nuomonę, nes kitaip jau žvelgiau į A.Škėmos stilių, tai, kas iš pradžių atrodė kažkokie paistalai, tapo visai suprantama. Manau, kad su „Baltąja drobule“ yra panaši situacija kaip ir su Egziuperi „Mažuoju princu“, reikia „priaugti“ tokioms knygoms, kad jas būtų galima suprasti.
PaDaRoM? 2009-01-18 22:09:15

Ištikrųjų nekenčiu daugumos programinių kūrinių, tačiau "Balta drobulė" pasirodė kažkas naujo. Nežinau, galbūt del naudojamos "sąmonės srauto" formos man šis kūrinys patiko. Pirmiausiai tai jis realistiškas ir artimas mūsų kasdieniniam gyvenimui: einame i darbus, mokyklas, nors tai mums nuobodu, monotoniška, kartais net gi sukelia neapykantą. Taip nutiko ir A. Garšvai: inteligentas, dirbantis liftininku. Ar gali būti dar blogiau meniškos sielos žmogui? Labiau man įstrigę žodžiai buvo "Up ir down. Up ir down". Manau, jog tai atspindi kiekvieno iš mūsų gyvenimą. O meilės tema? Myliu, noriu, negaliu, tačiau neprieisiu, neužkalbinsiu, nesusitiksiu...Ką daryti? Slėptis! Ar gi ne taip ir būna? Taigi, rekomenduočiau šį kūrinį visiems, kurie jį nori perskatyti, nes asmeniškai man, be noro skaitoma knyga yra be reikalo praleistas laikas, kurį geriau būčiau paskyręs miegui...

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.