Antoinede Saint - Exupery „MINČIŲ RINKTINĖ“

Autorius: Vilis Normanas
Data: 2006-05-31

cover Apie knygą: Antoinede Saint - ExuperyMINČIŲ RINKTINĖ
Leidykla: Tyto alba (2006)
ISBN: 9986164664
Puslapių skaičius: 224

Rašytojas Antoine de Saint – Exupery buvo ne tik plunksnos meistras. Turėjo dar ir kitų gabumų ir aistrų - ypač aviaciją, tačiau save įamžino būtent kaip žodžio genijų.

Keista, kai knygoje vienai minčiai skiriamas vienas puslapis. Nesunku įsivaizduoti, kaip eilinis vartytojas tai pamatęs garsiai išreikš savo nepasitenkinimą: „kokia čia nesąmonė“. Knygų rinkimasis vis dar vyksta tokiu pat principu, kaip sovietmetį vyrai rinkosi žmonas – kuo „drūtesnė“, tuo geresnė. Galbūt tai šiek tiek perdėtas palyginimas, tačiau pernelyg neatitolęs nuo realybės.

Ką turi parašyti žmogus, kad jo minčių vertė būtų toki didelė? Šioje vietoje labai tiktų garsiojo dendžio Frederiko Beigbederio mintis: Gyvenimas reikalingas, kad pasisektų parašyt knygą arba vieną sakinį knygoje. Daugelis praeities asmenybių turi savo „identifikacinius“ sakinius. Žinau, kad nieko nežinau – tikriausiai žinot, kas pasakė? Po manęs nors ir tvanas. O ji sukasi. Skaldyk ir valdyk, ir t.t.

Antoine de Saint – Exupery – tokių minčių taip pat turi ne vieną: Meilė tėra dievų pažinimas; žmogus eina ten, kur veda jo siekiai; gyventi – tai iš lėto gimti.

Svarbiausi klausimai, kuriuos sau kėlė rašytojas, ir kurie atsispindi visoje jo kūryboje – žmogaus prigimtis, ištvermė, grožis, tiesa, laikas, meilė ir etc. čia apibendrinami trumpomis, talpiomis frazėmis

Be abejo, kiekviena šios knygos mintis reikalauja įsiklausymo, susikaupimo ir dėmesio, nes kitu atveju telieka gražios formos sakiniais. Pati minčių rinktinė suskirstyta į penkias atskiras dalis: apie gyvenimą, apie laiką, apie tiesą, apie meilę ir bičiulystę, apie kūrybą ir apie grožį ir laimę.

Kiekvienas skaitytojas čia ras kažką, kas jam rūpi, kažką, ko jis pats galbūt nesugebėjo išreikšti žodžiais. Taip pat ras ir to, kas veikiausiai niekada net ir nešovė į galvą.

Knygoje iš tiesų gana daug „tuščios“ vietos, todėl į ją galima sudėti ir savo įžvalgas, perskaičius Antoine de Saint – Exupery mintis. Juolab, kad kiekviena mintis originali ir gali turėti keletą interpretacijų, tačiau rašytojas palieka savo kūrinių raktą: ...matyti galima tik širdimi. Tai, kas svarbiausia, nematoma akimis.

Ne kiekybė, o kokybė

Komentarai

Tekle 2006-05-31 09:57:03
Nors ir is tikruju, sioje knygeleje yra daug idomiu, graziu minciu, manes ji labai nesuzavejo ir nepaveike. Bet gal ji tokia yra, kad augdamas turi skaityti ir i viska vis is naujo pazvelgti?
Klia 2006-05-31 10:40:10
"Keista, kai knygoje vienai minčiai skiriamas vienas puslapis. Nesunku įsivaizduoti, kaip eilinis vartytojas tai pamatęs garsiai išreikš savo nepasitenkinimą: „kokia čia nesąmonė“. Knygų rinkimasis vis dar vyksta tokiu pat principu, kaip sovietmetį vyrai rinkosi žmonas – kuo „drūtesnė“, tuo geresnė."

apie sovietmečio žmonų rinkimosi principus su patyrusiu ir daug ano gyvenimo uosčiusiu autoriumi nesiginčysime, tačiau man rodos, kad 'kuo storesnes' tai leidyklos knygas stengiasi išleisti, kad solidžiau atrodytų, ir nedaug kas čia skaitytojams lemta spręsti. nebent - nepirkti tuščio popieriaus.
meri 2006-05-31 11:30:08
hmm žmonų rinkimasis - ar sovietmečiu, ar dabar, mano galva, yra TOKS individualus procesas :/ O apie drūtumą kaip kriterijų apskritai primąsyk girdžiu. Nu, moterie, kur tavo vieta?!
Vilis 2006-05-31 14:58:20
va, meri, kaip naudinga skaityti mano apžvalgas, vis sužinai ką nors nauja, pirmąsyk:)
Dabar mados kardinaliai pakito "moterų sferoje", o knygų???
Klia, suprantu tavo rūpestį dėl mano patirties, bet matai, net jei būčiau vedęs sovietmečiu, šis palyginimas nuo to nė kiek nepasikeistų. Nepritari jam???
meri 2006-05-31 18:26:37
Na ne tai, kad pirmąsyk - apie Milo Venerą ir Co šit esu girdėjusi :D Bet kad tai buvo aktualu sovietiniais laikais - hmm. Tiesą sakant, visaip būdavo. Čia gal daugiau apie Rytus kalba - apkūni. "drūta" - t.y., vaisinga.
O knygos man visokios patinka - ne puslapių skaičiuje laimė - kitaip - ką šnekėtumo apie Baricco "Seta" ar "Senza Sangue".
Tiesą sakant, aš nemyliu (taip, būtent nemyliu) rinkinių. Protingų minčių rinkiniai į tą sąrašą įeina. Nes man smagiau atkapstyti savo citata iš gero autoriaus teksto. O šiaip dėl Saint-Exupery - Vili, jūs (tu?) jo žmonos memuarus skaitėtet (-tei)?
Vilis 2006-05-31 18:57:54
Meri, kreipkitės į mane "tu":) Ne, tų memuarų nesu skaitęs, bet žinau, kad jie tokie yra, vis nespėju. Tiesa sakant, man asmeniškai, rinktinės labai patinka, nors, be abejo, pačiam rasti mintį - kur kas "efektingiau". Aš taip pat knygų neskirstau pagal kiekybę. Kokybė neišmatuojama, bet apie tą "kiekybinės" persvaros Lietuvoje atvejį, aš išgirdau iš vienų leidėjų, ir čia, matyt, jie jau žino, ką sako. O apie moteris - gal tai daugiau būdinga kaimui, kur svarbu fizinė jėga, nes šiuo atveju, "drūta" reiškia stipri, ir tą stereotipą panaudojau tikrai ne šiaip sau. Bet vis tiek, konkrečių pavyzdžių nebus, sąžinė neleidžia:)
Justinas 2006-06-01 04:50:15
Vili, kiek aš žinau, posakis "kuo drūtesnė - tuo geresnė" yra gerokai senesnis nei sovietmetis ir netgi, sakyčiau, yra biologiškai motyvuotas :)
Gedas 2006-06-01 05:28:08
Būtent - daugelyje Afrikos genčių iki šiol vadovaujamasi šiuo posakiu, be to, ir pačioje Lietuvoje, kad ir I-osios Respublikos ("smetoniniais") laikais, Kauno ar kt. miestų poniučių grožio etalonu anaiptol nebuvo lieknumas. Tad sovietmetį šiuo atžvilgiu reiktų išteisinti.:)
e-vil 2006-06-01 12:36:19
tik nereikia to taikyti knygoms!
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.