Arkadij Strugackij, Boris Strugackij „SUNKU BŪTI DIEVU“

Autorius: Gintautas K. Ivanickas
Data: 2001-07-19

cover Apie knygą: Arkadij Strugackij , Boris StrugackijSUNKU BŪTI DIEVU
Leidykla: Vaga (1967)
Puslapių skaičius: 298

"Privalau jus įspėti štai apie ką. Vykdydamas užduotį, jūs turėsite ginklą autoriteto sustiprinimo interesais. Bet pasinaudoti ginklu jums neleidžiama jokiomis aplinkybėmis. Jokiomis aplinkybėmis. Jūs supratote mane?"

Ernestas Hemingvėjus

Įdomius žaidimus tekdavo žaisti knygų leidėjams sovietmečiu. Nors broliai Strugackiai buvo iš tų kelių fantastų, kurių knygas buvo galima spausdinti, tačiau… Ir čia būta savų subtilybių. Štai kad ir šis leidinys - tam, kad galėtų išspausdinti gana atsargiai vertintą apysaką "Sunku būti Dievu", teko į knygą įtraukti ir atvirai prokomunistinę "Tolimąją vaivorykštę". Be abejo, "teisingoji" apysaka rinkinėlyje buvo pirma, pastūmusi "abejotiną" į antrąjį planą. Maža to: vienu šūviu kliudyti du taikiniai - bendrame knygos pavadinime pavyko išvengti "nepatogaus" žodžio - Dievas.

Patys Strugackiai taip pat neišvengė tų žaidimų su sovietmečio cenzūros grandais. Apysakos "Sunku būti Dievu" prologas - pasakojimas apie trijų vaikų laimingą vaikystę komunistinėje ateityje. Tačiau net šią trumpą įžangą Strugackiai sugebėjo išnaudoti besiformuojančio pagrindinio herojaus charakterio (gana nestandartinio, lyginant su kitais) pavaizdavimui.Tačiau viskas šiame pasaulyje turi savybę baigtis. Nevykęs prologas - taip pat. Ir tuomet prasideda…

"Kai Rumata prajojo švento Mikos kapą - iš eilės septintą ir paskutinį šiame kelyje, jau buvo visiškai tamsu."

Tai vis dėlto tikrojo Meistro požymis - pirmasis sakinys, išsyk "kabinantis" skaitytoją. Vien tai jau kelia įtarimą, jog prologas buvo prilipdytas vėliau. Tad apie ką gi ši apysaka?

Labiau išsivysčiusi rasė (ateities Žemės gyventojai) stebi "nebrendilas". Stebi slapčiomis, neišsiduodama, kad ji tūno čia pat, už kampo. Stebi nesikišdama į "nebrendilų" vystymąsi. Štai čia ir iškyla klausimas - ar "nesikišimo" politika turi ribas? Ar gali susidaryti situacija, kuomet neetiškas ir nehumaniškas bus ne įsikišimas, o šaltas ir abejingas mokslinis stebėjimas? Juk stebimas ne kino filmas, kai "nukauti" aktoriai po filmavimo linksmai klegėdami gurkšnoja šaltą alų, o realus protingų būtybių gyvenimas…

Oficialusis požiūris atsako "Taip". Tačiau pagrindinis herojus, kilmingasis donas Rumata (kitaip tariant Žemės žvalgas, stebėtojas Arkanare - Antonas), po truputį pradeda manyti kitaip. Sunku išlikti šaltakraujišku stebėtoju, kai matai, jog šalia tavęs planuotai naikinami mokslininkai, išminčiai. O į valdžią braunasi tikras diktatorius, ketinantis į savo rankas sugriebti ne tik šios valstybės vairą, bet pavergti ir kaimynus. Argi visa tai neprimena Stalino viešpatavimo metų? Žinoma, Rumata šį režimą vadina fašizmu - nepamirškime, kada rašyta ši apysaka. Tačiau ką gi iš tikrųjų turėjo omenyje patys broliai Strugackiai? Tai galėtų pasakyti tik jie patys. Aš, pavyzdžiui, tarp knygoje vaizduojamo fašizmo ir brandaus socializmo skirtumų neįžvelgiu.

Nenoriu perpasakoti viso siužeto - jis pakankamai dinamiškas ir įdomus. Tačiau man tai išliko didžiausią įspūdį padariusia knyga iš visų sovietmečio fantastų kūrinių. Kaip pavydžiu tiems, kas dar jos neskaitė ir tik dabar atsivers pirmąkart…

Įvertinimas: Geriausias sovietmečio fantastikos kūrinys

Komentarai

Gedas 2001-07-19 13:04:13
Gėda, bet šios kn. dar neskaičiau ir gal tik dėl to Ginto įvertiimas atrodo kiek per drąsus (asmeniškai sutikčiau nebent jei taip būtų įvertintas "Piknikas šalikelėje", o ir šiaip buvo paknkamai daug sovietmečio fantastikos šedevrų [Kad ir K. Bulyčiovo "Žemės mergaitė", nors čia jau kitas požanris, žinia,na, bet pvz., pagal asociacijas - "Mėnulio vaivorykštė arba Guliakovo "Miglų sezonas") ir sunku patikėti, kad šis kūrinys būtų taip labai atsiplėšęs nuo kitų lyderių (kad ir tų pat Strugackių "Ulitka na sklonie Fudzi").
Gedas 2005-04-15 06:28:56
Na kas per mada komentuoti knygas jų neskaičius! :) Ir ne tik komentuoti, bet ir kritikuoti... Vat perskaityk ir tada sakyk savo nuomonę, o tai atrodo nei šis nei tas...
Gedas 2001-07-19 13:26:13
Susimilk, Justin, nekritikuoju gi ash jos. Kaip drisčiau letena pakelt prieš strugackius.. Man tik ivertinimas atrodo bishki per drasus ir tiek - ka jau pamurmėt negalima šiek tiek.. Geriau brūkštelk, nors čia ne vieta ir ne laikas - kaip angliška transkripcija A. de sent Egziuperi rašos? Labai reik - galėsi už tai pliusa moderatoriška primest..:)
shlyxtux 2001-07-19 14:16:38
Letenos ash irgi nekelsiu, bo tiesiog nera priesh ka, vienok shventa teisybe, kas rashyta apie "Tolimaja vaivorykshte". Aciverchiau kazhkada, pradejau -- "feeeee....nuobodybe", ir iki antros dalies taip ir nenusigavau. Tik kur kas veliau -- ir, taip sakant, stalchius ir atkrito. ;-)
O beje...ar jums, kolegos, neatrodo, kad "Sunku buti Dievu" dar taip pat shiek tiek galetu buti pirmas (ir,IMO, vienintelis) sovietinis a la fantasy kurinys? Kazhkodel fantasy zhanras buvo pas rusus tuomet nepopuliarus, ne taip kaip dabar, ir "Sunku buti Dievu" muset vienintelis netechnologinis-nekosminis-neateitinis knygas ish to laikotarpio.
Gintas 2001-07-20 11:04:22
Gedai: cituoju "asmeniškai sutikčiau nebent jei taip būtų įvertintas "Piknikas šalikelėje"".
Tai va, "Sunku buti Dievu" man vos vos geriau uz "Piknika", kuriam nedvejodamas skirciau 2-a vieta. Ar dabar nepernelyg drasus atrodo ivertinimas?
Shlyxtux: Na, pritempimas iki fantasy - kiek dirbtinis. Tai SF, tik veiksmas vyksta viduramziais (Arkanaro viduramziais, zinoma). Nei laso magijos, ar nezmogisku (orku, elfu, etc.) rasiu. Tad kur cia fantasy?
Gintas 2001-07-20 11:07:44
Shlyxtux: Dar viena pastaba. Jei jau ieskoti fantasy - tai tu paciu Strugackiu "Pirmadienis prasideda sestadieni", bei sequel'as - "Pasaka apie trejuke".
Stai sie kuriniai - 100 proc. fantasy... Nors ir su aiskiu satyros nukerypimu :)
shlyxtux 2001-07-20 12:06:12
Hehe, dabar fantasy ir SF yra taip susipyne, kad IMO sunku bootu apibrezhti zhanrus tixliai. /me, pvz, niekad nemane, kad fantasy yra tik orkai, elfai ir burtai. :) Vat todel ir "Pirmadienis" nepasirode man kaipo fantasy, bo 'mad scientist' man nu visai ne fantasy personazhas. :)
Sequelas, beje, kazhkaip niooresnis man pasirode. Matyt, satyra per daug realistine. ;-)
Gintas 2001-07-20 12:49:53
Hehe tai hehe, ale... :)
As netvirtinau, kad fantasy tik orkai, elfai ir burtai... Tiesiog tai keletas is fantasy atributu - taciau "Sunku buti Dievu" su fantasy turi bendro tik a la "viduramziai" fona...
O magija - vis delto yra vienas is pagrindiniu skiriamuju fantasy bruozu - kitais zodziais tariant, kazkoks iracionalumo elementas yra privalomas.
Pirmadienyje - to iracionalumo, nors vezimu vezk.
O sequel'as is tiesu yra kur kas niuresnis ir satyra nukreipta ne tiek i situacijas ir zmogu, kiek i sovietmecio valdininku bukuma ir nebaudziamuma... Is tiesu niurus ir netgi liudnas kurinelis... :(
Virgis Misiūnas 2001-08-21 17:41:21
Prisidėsiu prie bendro choro: kad knyga puiki - teisybė, bet įvertinimas - per drąsus. Kuo blogesnė tų pačių Strugackių trilogija "Obitaemyj ostrov"-"Žuk v muraveinike"-"Volny gasiat veter"? Irgi antitotalitaristinis ir gana atvirai antiKGBistinis kūrinys. Ir geras toli gražu ne vien tuo.
Beje, kaip čia išeina: kur tik susiruošiu prieštarauti - žiū vis Gintui :)?
Gintas 2001-08-21 21:13:55
Nesutaikomi, matyt, mes priesai, Virgi:).
Įvertinimas - subjektyvus, kaip ir apzvalgos, kurias cionai rasome. Nesigincysiu del trilogijos, ji tikrai puiki. Taciau man - pirmoje vietoje "Sunku buti dievu", po to - "Piknikas", po to dar keletas broliu S kuriniu ir tik po to - minetoji trilogija.
Toks jau tas mano iskrypes skonis... :(
saule 2004-01-11 18:09:23
Geras puslapis,idomus taciau per daug sarkastiskas
Tadas 2004-03-31 16:28:34
Šiandien teko skaityti praėjusio savaitgalio Respubliką ir kažkuriame iš priedų buvo išspaudintas interviu su vienu iš Lietuvos visų galų (na bent jau man susidarė tox įspūdis) menininkų A. Maceina.Tame pokalbyje Maceina paminėjo gan įdomų dalyką - pasirodo, jog dabar yra statomas filmas "Sunku būti Dievu" ir jis ten vaidina.Filmo režisierius - kultinis senosios rusų kinematografinikų kartos atstovas A.Germanas.Įdomu bus sulaukti galutinio rezultato, nors reikėtų apsišarvuot kantrybe, turin omeny, kad paskutinį savo filmą "Chrustaliov, mašinu!" Germanas kūrė 7(!) metus.Priedo dar buvo pasakyta, kad filmavimas stringa dėl silpnos režisieriaus sveikatos...
bangis 2004-04-01 06:29:44
Na, nedaug beliko - juolab kad jau daugiau nei 3 metus filmuoja. Galima sakyti, puse darbo atlikta :)
O Rumata - Jarmolnikas... Ne nezhinau, dzhiaugtis, ar liudet.
Klia 2004-04-01 11:00:30
bet kokiu atveju, už pirmąjį 'sunku būti dievu', kur rumatą vaidino kažkoks lenkų kaskadininkas, galbūt bus geriau:)
bangis 2004-04-01 11:05:01
na, uzh ta - nesunku
:)
om 2013-10-09 14:25:09

Galėtumėt pažiurėti knygos ekranizacija http://www.youtube.com/watch?v=2RWz7CGuSVQ

Foxas 2013-11-16 21:28:56

Palaukit, kol išeis į plačiuosius vandenis. Kol kas tik kažkuriame festivalyje parodė.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.