Arkadijus Fydleris „MAŽASIS BIZONAS“

Autorius: Artūras Vaisiauskas
Data: 2003-11-27

cover Apie knygą: Arkadijus FydlerisMAŽASIS BIZONAS
Leidykla: Agora (1995)
Puslapių skaičius: 267

Tais laikais, kai dar vaikščiodavau į mokyklą, labiausiai mėgau skaityti būtent knygas apie indėnus. Manau, daugelis išgyveno tokį periodą, nors mažai kas beskaito tokias knygas jau "suaugęs". Tačiau apžvelgiama A.Fydlerio knyga nepataikė į tą "indėniškąjį periodą", mat buvo išleista jau vėliau, kai mano prioritetų skalėje indėnų nuotykiai užleido vietą kitiems dalykams. Ir nors "Mažąjį Bizoną" įsigijau, jis ilgai dūlėjo mano knygų lentynoje, o atsiverčiau visai neseniai - norėdamas prisiminti tuos senus laikus ir vėl pakovoti su užkariautojais baltaisiais ar pamedžioti bizonų kartu su knygos veikėjais. Atsiverčiau, perskaičiau per porą dienų ir visiškai nesigailiu. Knyga man nepasirodė nei vaikiška, nei nebeaktuali.

Arkadijus Fydleris - lenkų rašytojas. Pirmame knygos skyriuje trumpai išdėstyta parašymo priešistorė: 1945 metais autorius viešėjo Kanadoje ir viename knygyne ieškojo tuo metu populiarios knygos "Ilgoji ietis, parašyta vado Bizono Vaikas" ("Long lance by Chief Buffalo Child") išleistos 1929 metais. Joje išsilavinęs indėnas aprašinėjo savo vaikystę, kai kartu su viena paskutinių laisvųjų genčių klajojo po Kanados ir JAV prerijas. Tame knygyne autorius susipažino su Bizono Vaiko giminaičiais, kurie papasakojo apie patį tos knygos autorių. Pasirodė, kad knygoje stipriai nukrypta nuo teisybės, nes autorius, spaudžiamas leidėjų, turėjo daug ką pakeisti ar išvis išmesti iš originalaus rankraščio. Nieko keisto: leidėjai nenorėjo nė matyti knygos, kurioje aprašoma visa tiesa apie elgesį su indėnais XIX a. pabaigoje. A.Fydleris porą savaičių bendravo su Bizono Vaiko, kurio tikrasis vardas buvo Mažasis Bizonas, giminėmis. Prirašė krūvą sąsiuvinių apie jo gyvenimą, gentį, jaunystę ir nuotykius prerijose. Grįžęs Fydleris nutarė parašyti tikrąją Mažojo Bizono biografiją, remdamasis autentiškais pasakojimais, viską pateikdamas kaip indėno prisiminimus.

Ši knyga - apie Juodųjų Pėdų genties berniuko Mažojo Bizono vaikystę. Aprašomi paskutiniai šios genties klajonių metai po prerijas, kai jau beveik nebuvo pagrindinio maisto šaltinio - bizonų, kai baltųjų kolonistų virtinės brovėsi į prerijas, kai geso ilgaamžė nesantaika tarp praretėjusių genčių, kai visi laisvieji indėnai galiausiai atsidūrė rezervatuose. Parašyta jausmingai, su meile seniems papročiams, religijai ir pasaulėžiūrai. Atrodo, kad tai ne lenkų rašytojo kūrinys, skaitai - ir lyg viską pasakotų pats Mažasis Bizonas, autorius tarsi užleidžia vietą personažui, apie kurį rašo. Nėra čia nei indėnų išaukštinimo, nei akivaizdaus baltųjų pasmerkimo. Įdomus epizodas, kai vienas nuo genties atsiskyręs ir laimingai grįžęs indėnas pasakoja apie gerus baltuosius, kurie jam padėjo sunkią valandą. Indėnai sunkiai gali patikėti, kad yra kitokių baltųjų žmonių, nei tie, kurie nori juos apgauti ar užimti jų protėvių žemes. Knyga baigiasi tuo, kad Mažasis Bizonas, kaip pažangiausias vietinės mokyklėlės mokinys, iš rezervato siunčiamas mokytis į didesnį miestą.

Puiki knyga ir tikrai ne paprasta nuotykinė knygiūkštė apie indėnus "a la Vinetu". A.Fydlerio kūrinys man kiek priminė L.Velskopf-Henrich "Harką" - pirmąją knygą iš ciklo "Didžiosios Lokės sūnūs". Autorius išmanė aprašomų indėnų papročius, pasaulėžiūrą ir to laiko nuotaikas. O tai, be abejo, padaro knygą dar įdomesnę.

Indėniška didaktika

Komentarai

bonis 2003-11-28 07:16:03
niiiii, Harka geriau ;] ir siaip kazkokia savotiska ji man pasirode.
Tabita 2003-11-28 08:39:32
O man "Vinetu" savo laiku buvo pati įdomiausia knyga apie indėnus.
Tevas 2003-11-28 09:43:30
Vinetu buvo savo laiku idomi knyga, taciau ja drasiai galima priskirti prie nuotykines fantastikos apie indenus. Karlas Majus zalio supratimo neturejo apie apaciu ir komanciu paprocius, gyvenimo buda ir istorinius tarpusavio santykius.
Justinas 2003-11-28 11:45:39
Lizelotė Velskop Henrich - amžiams :) Ir Kuperis, ir Majus - tik jos puspadžio verti (na, nebent Kuperis kaip pradininkas - ir keliaraisčio) wink
Gedas 2003-11-28 12:08:20
Na, jei jau nesugebama pagirti vienų autorių nesuniekinus kitų, tai:
...man Henrik buvo žiauri nuobodybė ir Kuperis taip pat, o Majus "skaitėsi" geriausiai...
Gal todėl, kad nė vienam iš jų neieškojau kolegų čia taip ieškomos autentikos - jos pakankamai radau puikioje kn. "Užkaskit mano širdį prie...Vundid Ny" (ar pan.) bei "Švyturio" (o gal "Mokslo ir gyvenimo" žurnale spausdintuose vieno indėno atsiminimuose.
Beje, gal kas atsimintų kaip vadinosi "Horizontų" serijos kn. kurioje aprašomas Amazonės baseino indėnų gyvenimas. Aprašo baltoji moteris, kuri pakliuvo jiems į nelaisvę ir perėmė jų papročius ir pan.
Lina Krutulyte 2003-11-28 12:14:29
IMHO Lizelote "Velniop" Heinrich visiskai nieko gero (nors gal mano nuomonei turejo itakos tai, kad ja skaiciau jau isaugusi is indenu knyguciu). Vinetu uzveze kaip nuotykiu knyga (skaiciau nuo kokiu 9 metu), o Kuperio gamtos aprasymai - jega :) Iki siol l.aiskiai prisimenu ta jo ezera, kurio viduryje stovejo kazkokia trobele. Ten buvo kazkokios dvi seserys, viena grazi, kita kvaila. Indenus, aisku, jau spejau pamirsti.
Tevas 2003-11-28 12:31:19
Harka ir kitos penkios knygos apie dakotus patraulios ne tik savo autentika bet ir kaip nuotykines knygos. O stai Majus - konkreciai tyciojosi is indenu. Ko vertas Vinetu tapimas krikscioniu isgirdus skambant baznycios varpams.
Arba kamanciu kaip visisku banditu pateikimas - realybeje apaciai buvo galinga genciu sajunga stipriai skriaudusi ne tik komancius bet ir kitas gentis. Kuperis beje, rase gan autentiskai tik ne apie indenus (juo isvis liete mazai, isskyrus pora veikeju), o apie to meto prancuzu ir anglu nesutarimus del kolonijiniu zemiu.
Justinas 2003-11-28 12:43:39
Gedai, o kiek Henrich skaitei? Bent jau "Harką" įveikei? :)
Variagas 2003-11-28 13:13:56
Majus rulesss ir ne tik todėl, kad buvo kietas apgavikas. "Vinetu" savu laiku suskaičiau iki skylių - labai gaila buvo :(
Henrich - super. Perskaitęs "Harką" ir "Kelias tremtin" ilgą laiką negalėjau gauti tęsinių ir tas laikotarpis ne pačiu geriausiu būdu atsiliepė mano nervinei sistemai.
Kuperis - gerbiu kaip autentiką ir klasiką, bet tik tiek. Kažkodėl manęs neužkabino.
Aš pasakiau, hau :)
Gedas 2003-11-28 13:19:32
Perskaičiau "bent jau", berods, viską, nors ir buvo l. nuobodu, bet po ranka tuomet tiesiog neturėjau kitų knygų.
O va Kuperis - jau kur kas įdomiau. Beje, Tevai, kuris, speju, indenu autentikos zinovas - juodakojai ir Juodųjų Pėdų indėnai - viena ir ta pati ar skirtingos gentys?
Tevas 2003-11-28 13:40:42
To: Gedas. Kiek man zinoma, tai ta pati gentis, tik pas skirtingus autorius skirtingai vadinami, bet panasiai.
murmt 2003-11-28 13:50:05
"Mažajam Bizone" viskas tiek autentiška ir didaktiška, kad net skaityt neskanu. Labai jaunesniajam mokykliniam amžiui - va čia geras indėnas, o čia blogas, degtinę geria; čia va geras baltasis vaikas, ir jo tėveliai visai nieko, o va čia jau piktietis... Primityvoka. Užtat Harka ir yra geriausia - ten bent žmonės kaip žmonės.
shlyxtux 2003-11-28 13:57:44
Prisimenant lenkus, buvo toks vienas rashytojas, berods Sat Okas vardu -- pusiau indenas, pusiau lenkas. zaliux Kadangi vaikyste praleido "Indenijoje", tai itariu, kad autentishkumu tiket galima, bet ir skaitesi laaaabai smagiai. Man gal net geriau uzh Vinetu...nors Vinetu jau skaichiau i 'indenishkojo periodo' pabaiga, gal del to?
Krekas 2003-11-28 14:37:27
Nesvarbu, kad K. Majus buvo apsišaukėlis keliautojas, tačiau pirmas knyginis indėnas, su kurio susipažinau, buvo Vinetu. Tuoj po to atsirado ir Harka. Kuperis vidutiniam mokykliniam amžiuje nelabai kabino, tačiau kaip klasiką skaitėm. Visi. Ir viską. Dar buvo Oceola, seminolų vadas. Tai buvo sunkiausiai gaunama knyga.
Kuris indėnas vertingiausias literatūriniu požiūriu, spręsti neapsiimu (tais laikais literatūra buvo 3 rūšių: apie indėnus, apie muškietininkus ir kita), tačiau kieme oceolų ir vinetu buvo po lygiai. Šiek tiek mažiau harkų.

PRAŠYMAS redakcijai: prašau įdėti snukelį su plunksnomis (tokiomis kaip nešiojo indėnai) arba kokiomis strėlėmis. mirkt
neurotikas 2003-11-28 16:46:05
Lizete Velskop Henrich geriausiai rashe apie imdenus...Majus tai nervino, kadangi bent jau Vinetu visi teigiami veikejai baltieji vien vokieciai :))), debilizmas kazkox...indenai tai gerieciai vien apaciai su savo Vinetu, o visi kiti paskutiniai banditeliai, bailiai ir t.t. dar tie kliedesiai, kai Old Seterhendas kai isiverzdavo i prieshu stovykla pastoviai ka nors apsvaigindavo kumsciu i smilkini ( taip buvo mazadaug koki 20 kartu )...vat patiko tik "Vinetu" skyrelis apie Geltonsnapi, ten nors juokinga :))...shiaip ir T.Main Ridas shiek tiek rashe apie indenus...
"Mazaji Bizona" skaiciau senokai, kazkaip gilesnio ispudzio nepatiko...beje skaiciau dar kazkieno knyga "Pilkoji peleda" apie toki indena, kur Kanadoj gyveno ir gyvunais rupinosi, gal kas prisimena autoriu? Kakzkuo man shios dvi knygos panashios....
Klia 2003-11-28 17:13:47
"pilkoji pelėda" ir yra autorius:]
žr. kn. 'Seidžija ir jos bebrai' aprašymą ir komentarus.
bonis 2003-11-28 18:52:15
a is kur oceola gaut? Kazkada kai ieskojau tai net bibliotekoj nesugebejau rast ;/ O is Majaus man pvz labiausiai patiko ne apie indenus, o apie arabija serija (dykuma ar kazkaip panasiai vadinos ;])Kadangi apie tuos krastus ziniom nespinduliuoju tai bent jau nesamones visos Majaus i akis nelindo ;]
Gedas 2003-11-28 19:23:48
ten apie kurdus "Per laukinį Kurdistaną" ar pan. buvo, man nelabai patiko
Raimondas Vienas Lokys 2003-11-28 20:40:45
Atrodo, mano skonis labiausiai sutinka su Variago: Velskopf-Heinrich ir Majus - jega, o Kuperis - neblogai, bet neypatingai. Main-Ridas - hmm, irgi neblogai. Seton-Tompsono "Mazieji Laukinukai" - irgi jega, nors ne vesternas. As irgi pasakiau, hau, hau, hau, hau. zaliux

Fydlerio neskaiciau.

Skaiciau viena ar du amerikietiskus vesternus (Louis L'Amour ir pan.), bet gal jau buvau is to amziaus isauges, jie manes nesudomino.
shlyxtux 2003-12-01 13:32:46
Pas Kuperi buvo per daug gamtos aprashymu. Kiek pamenu, tai visu jo knygu taip kokiu 20 pirmu puslapiu praleisdavau. Pas Main-Rida irgi pasitaikydavo, bet Main-Ridas bent jau sudedavo aprashyma i pradzhia ir toliau jokios gamtos. O Kuperis klastingai prikaishiodavo tu aprashymu ir i viduri. Viena ish priezhaschiu, kodel Main Ridas patikdavo labiau. zaliux
bonis 2003-12-02 08:22:12
taip taip taip visiska teisybe ;]
sans-ear 2004-01-13 17:32:28
kokia knyga man skaityt patartumet apie indenus.? arba taip kokios megstamaiusios jusu knygos apie juos? as perskaiciau visas vinetu ir man nezinau labai patiko.. sakiciau ir kuperio pedseki bei paskutini mohikana..
ka man dar sakityt? pasakykit sawo idomiausias ir wiskas :)
Valdas 2004-01-14 09:32:50
Gal patiktu Lizelotės V. Henrich (negarantuoju, kad būtent taip rašosi) ciklą apie Matotaupą ir Harką (arba pagal anglakalbius - Topą ir Harį :)
Tevas 2004-01-14 11:08:22
Norint paskaityti autentikos apie indenus - yra tokia knyga "Uzkaskit mano sirdi prie Vunditni" (paskutinio zodzio tiksliai nepamenu). Ten aisku, istorine knyga, ne nuotykine-istorine. Niuri labai, bet besidominties preriju indenu karu su baltaisiais istorija - tiesiog butina perskaityti.
Valdas 2004-01-14 12:09:48
Na jeigu klausia apie Vinetu tipo knygas, tai Vundidni neįsipaišo :)
super-ego 2004-01-14 13:28:01
Jep, lizelote - lygis, o kuperio reiktu viska perskaityt. ir man tie gamtos aprašymai visai neužkliuvo...
Anonimas 2004-02-11 19:49:57
Kalbant apie indėnus ,reikia prisiminti ir tokias knygas, kaip "Montesumos duktė',"Indėnai be tomahaukų".Ten raudonodžiai ir juos supanti aplinka,gamta visiškai kitokie.
INDENE 2004-03-03 12:22:50
VINETU YRA SAUNUOLIS O JUS VISI SKIEDZIAT NESAMONES
evil 2004-03-03 19:04:53
Vinetu yra LOXAS bad cheche...
INDENE 2004-03-05 15:00:38
VAKAR PABAIGIAU SKAITYTI KNYGA ''SIDABRO EZERO TURTAI'' JEGA
xxl 2004-03-22 20:40:44
Atrodo, ta knyga kur moteris pasakoja apie savo gyvenima amazones indenu gentyje, vadinasi Junona ar panasiai...Labai nebloga knyga, pamenu turejau problemu del grazinimo bibliotekai...
DK 2004-04-01 07:24:26
Visos knygos apie indenus kazkada buvo jega:
nuotykiniai ciklai apie Vinetu(K.Majus), Harka(Lizelote Velskop Henrich -"Didziosios Lokes sunus" -6 knygu ciklas), Dz.F.Kuperis (ciklas apie Natanieli Buta: "Medziotojas","Paskutinis mohikanas","Pedsekys", toliau turetu buti "Odine kojine"(bet ar yra isleista lietuviu kalba??), "Prerijos").
"Uzkaskit mano sirdy prie Vundid Ny" - nereali dokumenti knyga. Dar apie indenu valstybiu ir baltuju sandura rekomenduociai perskaityti berods latviu rasytojo dokumentine knyga "Konkistadorai".
Dabar truputi off topic: buvo kazkada leista K.Majaus knygu serija apie rytu salis - "Per dykuma"(3 knygos), "Per laukini Kurdistana", "Olos dvasia" ir "Pabegimas is kalejimo"(viso gaunasi 6 knygos) - paskutine ju zadejo rysku tesiny, bet taip niekur jo ir negavau. Ar yra kas nors isleista toliau?
Jei ka, duokite zinia: klaidingas@takas.lt
dekui :)
Gedas 2004-04-01 07:30:21
"Konkistadorų" autorius - latvis A. Lielajus. Jei neklystu, dar paraėš ir "Inkų auksą" bei "Majų žynių paslaptis".
Spartos kojinės aka Krekas 2004-04-01 09:17:44
Kuperio ciklas lietuviškai buvo išleistas visas: "Medžiotojas", "Paskutinis mohikanas", "Pėdsekys", "Pionieriai", "Prerijos". Visa tai vadinama Odinės kojinės serija. Aš pasakiau! Hau!
Papildymas 2004-04-01 20:39:32
A. Lielajis taip pat parashe apie Indijos "atradima" - "Kur puchia musonai" :)
INDĖNĖ 2004-04-07 13:33:54
kas parašė knygą ''Užkask mano širdį prie Vundid Ny ''? Ar tikrai ji tokia įdomi?
Raimondas Didzioji Ausis 2004-04-07 14:04:22
Knyga parase Dee Brown.

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0805066691/104-3892369-6999161?v=glance

Ar ji idomi? Hmm. Tai ne nuotykinis romanas. Tai kruvinos baltuju-indenu kovos istorijos vadovelis, atskleidziantis JAV vyriausybes ir armijos politika indenu atzvilgiu. Trumpai pasakius, jei tau idomu paskaityti dokumentika apie indenu zudynes siek tiek parodytas filmuose "Dances with Wolves", "The Last Samurai" (intarpai) ar "Hidalgo" (intarpai), tai skaityti verta.
Mantas 2004-05-03 14:22:52
Didziosios Lokes sunus tai pati geriausia knyga is vis! 19 metu man, bet ja perskaiciau dar syki vel super idomiai. Labai labai.Nr 1.

Majaus knygos savo laiku buvo topines, bet dabar neskaityciau, na nebent Vinetu.Cia tai knyga po Harkos sextalogojos. Vienintelis trukumas Majaus, tai kad vos ne visi personazai stiprieji, legendos, yra vokieciai(kaip ir autorius:))
MCvOS 2004-07-02 11:12:14
Majus rasho labai idomias knygas to nepaneigsi jose labai idomiai aprasheeti ivairus Old Sheterhendo ir Vinetu nuotykiai tokie idomus kad geras skajteetojas gali pasijusti to pasakojimo vejkejas labai idokios knygos gerbiu shy zhmogu bl uzh taj jo nereikia peikt kad wisi jo wejkejai buvo vokieciai juk jo tautybe taip pat buvo vokietis
Variagas kurio tautybė buvo lietuvis 2004-07-02 12:12:39
"Geriems skajteetojams", vietoj to, kad pasijust "pasakojimo vejkejais", nepakenktų pasimokint gimtosios kalbos gramatikos ir skyrybos. Aišku, jei jų tautybė buvo lietuvis :)
shlyxtux 2004-07-02 12:46:06
Variagai, a kodel buvo? Kas ateme? Be to, nesishaipyk ish MC, chia gi liga -- Telegrafo-Teletaipo sindromas vadinasi. Juo sergantys zhmones skyrybos zhenklu nepazhista, nemato beigi nevartoja. zaliux
Variagas 2004-07-08 11:11:38
shlyxtux, "moj adres ne dom i ne ulica"... Nieks neatėmė, tiesiog pakilau aukščiau bet kokios tautybės. Fantastas aš :)
indeenas 2004-07-27 08:35:37
blin, ar kas gali isvardinti visas henrich knygas is eiles apie harka?niekaip nesusigaudau:)
bangis 2004-07-27 09:08:20
1.Harka
2.Kelias tremtin
3.Topas ir Haris (naujas leidimas berods "Juoduju kalnu ola" pavadintas)
4.Sugrįžimas pas dakotus
5.Jaunasis vadas
6.Anapus Misurio
blin
nettro 2004-07-28 06:19:39
Man tai ypač patiko ta paskutinė knyga, iš b raidės...
bangis 2004-07-28 07:33:54
aha, ta gera. Gaila, kad trumpa tik...
shlyxtux 2004-07-28 09:17:32
A jo, nebloga. Bet Oldie knyga, ta kur ish 20000 zhodzhiu, dar geresne IMHO. zaliux
bangis 2004-07-28 10:07:55
Na, ana kelis kartus perskaityt reik, kad suprastum giliai uzhslepta filosofine prasme :)
indeenas 2004-07-28 11:08:25
o aš dar pakalbėjau su Totanka Jotanka, tai jis man tvirtino, jog sarašas toks:
1.harka
2.kelias tremtin
3.topas ir haris(juoduju kalnu ola)
4.sugrižimas pas dakotus
5.anapus misurio
6.jaunasis vadas.
be to, knygos 'jaunasis vadas' gale buvo parašyta, kad tai 6-oji serijos knyga...
bangis 2004-07-28 12:26:19
no, ser

Jaunasis vadas - 5oji, o Anapus Misurio - 6oji knyga. 100proc. garantuoju :)
nettro 2004-07-29 06:16:40
Jis 100% garantuoja.
poetpoetpoet
Jis pats jas parašė. happy
bangis 2004-07-30 07:01:50
Taip, ir 100% garantuoju, kad Everestas aukshtesnis uzh Eiguliu piliakalni - ash pats juos sutveriau, matyt.
indeenas 2004-07-30 09:47:45
labai dekingas. Dabar galesiu ramiai lekti i prerijas, medzhioti ir skaityti, HAU!
Tokei Ito 2004-08-11 18:26:19
Perskaiciau visas Harkos knigas(paskutine pabaigiau siandien), nu idomesniu vargu ar esu skaites.Noreciau dar ka perskaityti is Lizelotes Velskopf-Henrich kuribos. Tik nezinau daugiau ne vienos Henrich knygos.Gal kas ka pasiulis?
Karolis 2004-10-04 12:15:14
Aš žinau kaip vadinsis paskutinė Harkos knyga.
1. Karka.
2. Kelias Tremtin.
3. Juodųjų kalnų ola.
4. Sugrįžimas pas Dakotus.
5. Jaunasis vadas.
6. Baltujų Kolonizatorius.
bangis 2004-10-04 12:41:12
Karka tu karka :)
inars 2004-10-08 09:08:41
as sakau kad jus visi klysta nes esate isdavikai.as pasakiau
gabris 2005-01-13 15:59:59
kada bus 5 harkos knyga? ir kur?
RAGUOTASIS AKMUO 2005-01-18 15:28:12
jau dabar yra 5 dalis, yra ir 6.
gabris 2005-01-19 11:51:44
HAU!
Nomad 2005-02-09 08:03:10
Paskutinė vadinasi anapus Misūrio ;) O šiaip Harkos serija keliom klasėm prašoka Majaus fantastinius paistalus ir Kuperio nuotykinius paistalus.
Vinitoo 2005-02-22 17:47:51
beje gal man majaus net labiau patiko bet ..=)..visi tie vinetu..o ypac pabaiga 3 dalies....jzs...gal as silpnu nervu zmogus ir mazai zinau apie tuos indenus ir nevertinu ju skeptiskai..sheip 2 kart net asariuka isliejau skaitydams..o harkas 4 dali skaitydamas net siurpau is kaifo=)
Old Raimondas 2005-02-22 19:19:57
Jei nori skaityti Majaus knygas tik apie indenus, tai permesk akimis pora puslapiu ir paziurek kur vyksta veiksmas, nes kai kurios knygos nera apie indenus.

Old Surehand - apie indenus. "Sidabro Ezero Lobiai" (?) irgi. Ten veikia tie patys herojai (daugmaz) kaip Vinetu.

Yra kitos serijos apie Kurdistana. Pavadinimu, deja, nepamenu.
Vinitoo 2005-02-22 17:41:17
hiebra galit PATART kaip skaityt k.majaus knygas?

perskaiciau 3 vinetu dalis ir ten vai-vai-vai kitu pvz: naftos princas,vinetu ir old surehendas ir t.t. sheip man tik 13 m gal todel man patinka sitos knygos.nevarykit ant majaus....pff..patys bent 1 knyga parasykit.tej va prasau patarkit kaip tas majaus knygas skaityt ir kur gaut HARKOS 5 ir 6 knygas?pvz kokioj bibliotekoj???/


LABAI PRASAU
Vinitoo 2005-02-23 19:55:14
aisq..thx. bet kokioj bibliotekoj rast harkos 5 ir 6 dalis?niekur nerandoo...2 ieskojau
ts 2005-06-10 12:53:28
'vundidni' kaip cia raso, jei idomu, originalo pavadinimas - 'wounded knee' (suzeistas kelis) - vietove JAV
skuja 2005-06-21 10:40:56
L.Velskopf-Heinrich yra parašiusi dar vieną 5 knygų ciklą apie indėnus-"Erelio kraujas". Deja, lietuviškai neišleista...Rusų saite radau, kad rusiškai spausdinta buvo net iki 70-ųjų metų.
Indenas Raimondas 2005-06-21 15:33:29
Ar tai garantuotai kitas knygu ciklas? Ar kas nors turi kokiu nuorodu i ji (rusiskai)?
bangis 2005-06-22 14:21:03
Panašu, kad ne tas pats. Pavyko atkapstyt tik tiek, kad tai pentalogija apie šių dienų dakotų palikuonis.
Kažkiek apie tai gali paskaityt čia:
http://publ.lib.ru/ARCHIVES/V/VEL'SKOPF-GENRIH_Lizelotta/_Vel'skopf-Genrih_L..html
bangis 2005-06-23 07:13:23
Labai abejoju. Ruskai tas ciklas leistas kažkur 7-ame dešimtmetyje. Ir nekartotas. O internetinese bibliotekose aptikt nepavyko.
Aš pasakiau, hau.
Palaidojes sirdi Raimondas 2005-06-23 15:13:14
Na, jei kas vis delto rasite ji internete ar rusai nuspres perleisti (abejotina), tai brukstelkite i skaityta :)
VINETU GERBĖJE 2005-10-19 19:28:03
Vinetu knyga tai pati geriausia kokia teko man skaityti(knigu skaitau labai daug). ji aprasu kokiao salygos buvo indenams kai pas juos acirado baltieji. tai tikra tiesa
Tabita 2005-10-20 07:45:26
akiniai E... Ghm...
Tomas S. 2005-10-20 11:20:23
VINETU GERBEJEI- prašyk dar ką nors, please...lollollollollol
bangis 2005-10-20 19:51:45
neprašyk, vis tiek neduosim :)
Tomas S. 2005-10-21 10:31:32
Aha, Bangie, aš irgi iš savęs gerai pažvengiau, kai pastebėjau raidę praleidęs :).
indene 2005-10-25 17:57:04
nu blyn...ir varot jus ant vinetu.. taigi jis geras zmogelis nieko blogo niekam nepadare...o jus,ar jums negeda
Tomas S. 2005-10-26 10:43:17
Sakai, indėne, nieko blogo nepadarė tavasis Vinetu... O iš kur tada tie plaukuoti sužiūvę daiktai prie jo diržo, kaip ten jie vadinami...?A, prisiminiau- skalpais death.
indene 2005-10-26 14:42:11
jam priklauso skalpai. be ju jis butu luzeris. db supratai?
Tomas S. 2005-10-27 05:28:52
Indėne, o tu bent jau įsivaizduoji, iš ko skalpai gaminami, a :)? Na, tam, kad visokie vinetu oceolos nebūtų lūzeriais? :):):)
indene 2005-10-27 14:30:47
ISIWAIZDUOJU IS KO JIE GAMINAMI
freddyss 2005-11-16 20:50:18
Rašiau apie Pilkąją Pelėdą....bet matyt baltaveidžai išcenzūravo...
freddyss 2005-12-05 22:00:26
shlyxtux,2003 lapkričio 28d. rašei apie Arkadijaus Fidlerio ,,Baltasis Jaguaras-Arakų vadas'' herojų? Ten buvo trilogija,,Robinzonu sala'';,,Orinokas'',''Baltasis Jaguaras''
Earthling 2005-12-17 10:36:56
Vaikysteje skaiciau tiek vinetu tiek Didziosios lokes sunus ir kuperio knygas. Tada man jos visos labai patiko. Aisku jos visos ir skirtingos. Ir jas vertinti greiciau jau reiketu atsizwelgiant i ta laika kuriuo mes skaiteme tas knygas. Skaitydamas knyga kai tau 12 ar 14 metu viska matai kitaip nei kai esi suauges. Kadangi tas knygas skaiciau vaikysteje, tai tuo metu didziausia ispudi paliko Vinetu pirmas tomas, antroji ir trecioji nebuwo tokios geros. Vinetu romanai pasizymejo paprastumu ir itampa tad juos skaityti idomu kai esi vaikas nes nesupranti kad tai visa romantizuota iki kvailumo. Literaturiniu poziuriu tai be abejo pirmoje vietoje butu Kuperis paskui Henrich. Kuperio knygos tai jau sudetingesnes bet labai idomios ir kai kuriu veikeju charakteriai jau yra analizuojami, parodomos vertybes moralines. Geriausias to pavyzdys butu kuperio "Medziotojas" . Henrich irgi gerai rase, ten turbut romantikos maziausiai. Dabar geriau vertinciau kuperi ir henrich negu maju..
freddyss 2005-12-17 21:20:59
Tai va,Earthling,su mūsų vaikystės pabaiga atėjo ir visų indėnų mylėtojų pabaiga..Kas daba pasigirs,kad jo vaikystės knyga buvo Pėdsekys,ar Sidabro ežero turtai...Niekas.Tikrai,su indėnų fanų mirtimi atėjo ir dabartinių didelių vaikų dvasinė mirtis...Tiražai mažėja,įsivyrauja visokie pseudo pranašai(ech,neminėsiu pavardžių,visgi naktis..).Daba pasakyk kokiam pirmokui,apie Lokės sūnūs,tai anas pasakys:ar tai repperai?Ne,aa,tai čiurkos..:).Tikrai, baigėsi super epocha,katra vadinosi indėnų epocha.
Man tai suvis tas Harka buvo tikras dakotų Tadas Blinda...:)
Earthling 2005-12-27 19:17:25
nu gal nesibaige dar ta indenu epocha, juk knygos perleidziamos tos pacios is naujo dabar, tai as manau visgi kad jas perka zmones ir vaikai tie kurie skaito turetu ir jas skaityti...
tik kad nepopuliarus skaitymas kazkodel, visai be reikalo...
freddyss 2005-12-29 20:05:19
Na,brolyti,nežinau...Kad kas daba skaitytų apie indėnus? Gal apie Kiką dar dar vaikai skaito..O taip tai Porteris ir Doom valdo(daugumą vaikų).
mama 2005-12-30 08:50:24
Oi linksma čia diskusija :)

Skaičiau kažkada daugumą suminėtų knygų. Kaifavau, rašiau į savo asmeninių topų pirmąsiais vietas, ieškojau bibliotekose :) Net Vinetu nuotykių prasęsimą buvau sukūrusi ;) Ačiū Dievui, neužrašiau. Majaus vaizduotė ir drąsa buvo super, kad išdrįso rašyti apie tai, ko nematęs buvo ir tik puse ausies girdėjęs smuklėje.

Knygas jaunimas mėgtų, jei tiek prie TV ir kompo nesėdėtų. Savo atžalas taip ir auginu. Telikas spintoje antresolėse riogso :) Vietoje multikų triskart per dieną knygeles skaitau. Ir apie indėniuką Kiką taip pat. Todėl pagrįstai tikiuosi užauginti paskutinįjį indėnų mylėtojų kartos atstovą ;)
freddyss 2005-12-30 16:26:34
Neesu koks magas(ar koldunas),bet ,mama,galiu atspėti,kad paskutiniojo indėnų mylėtojo vardas Paskutinis Mochikanas.:)...
O Tv ir kompas tikrai ne pačios didžiausios šių laikų baisybės..Tai naujas amžius.Dingo cirkai,varjietė,nes atėjo nauji laikai-kinas.Dingo vidikai-atsirado Dvd grotuvai..Taip ir su knygomis..Pvz.pasidomėk-beveik visi Pc žaidimai turi savo forumus...O tai didelė minia fanų..
Bet,tai neesmė.Kaži,koks jauniausias Jūsų(mūsų) bendruomenės narys?.
Apie Vinetu.Pamenu,tais gerais laikais( na, man anie geri,nes kai atsimenu juos- tada pastoviai švietė saulė) tėvukas atnešė iš knygų saugyklos Vinetu...Oh..Tais laikais (saulėtais) visi augom su Gojko Mitičum ir Pjeru Brisu(buvo tarsi epidemija).Tad Vinetu buvo žaibas iš giedro dangaus.O F.Kuperis?.Daba,tikrai neprisiversčiau FK skaityti( nebent pasidaryčiau gamtininku).Galvoju,kad daba indiados jau nepopuliarios.Jei vaikas užaugs su indėnais,ir jam anos patiks,....oi,kaip jam bus sunku gyvenime...
oftopikas 2006-01-03 08:53:46
ar tu vieną kartą išmoksi rašyti, fredi? 'neesu', 'mochikanas', 'varjietė'... jei jau nori reikštis knygų mėgėjų svetainėje pastoviai, tai susirūpink savo raštingumu, nes galima padaryti išvadą, kad tamstai knygų skaitymas nė velnio nepadeda tobulėti. tai kam laiką gaišti, a?
freddyss 2006-01-03 14:02:45
Jau vėlu man mokytis..Paskutinius dešimt metų skaitau tik rusiškai..Tad tas duod pasekmes(kaip supratau,oftopikas arba mano tamsios sielos balsas,ar mano buvusi liet.kalbos mokytoja .) O mano vardas ne fredi,o freddyss..:) O oftopikas rašosi su dviem ff...:)
snaigike 2006-02-20 18:27:22
keleta is cia knygu irgi skaiciau... na nezinau..:) idomios jos buvo tik ar dabar as jas skaityciau??.. deje....:( na ir taip ir ne... gal kada norssss:)
komixsaras-reksas 2006-02-27 21:50:16
asm irgi esu indenas
semas hakinsas 2006-03-03 19:01:54
lopai vinetu buvo ir bus geriausia knyga per amzius patys pbandykit tokia parasyt
arnizz 2006-03-11 10:49:27
Dar indenu yra kas paskaito kalbu apie save man 13 :)
freddyss 2006-03-12 20:59:49
Oba..arnizz, o kokias konkrečiai?
Ievutia 2006-03-13 17:24:27
Ej chebryte gal galit pasakyt kas buvo indenu vado Vinetu bendrazygis??? Labaj dekuj.
murmt 2006-03-13 18:50:45
Old Šeterhendas, konechno. Originale turbūt Shatterhand?
audriukas 2006-03-14 21:51:08
Ei, zinovai, pasakykit ar buvo Lizelotes Velskopf-Heinrich parasyta knyga "Didziosios lokės sūnūs" ? Joje turejo buti pasakojama apie Matotaupos jaunyste..tai visu veliau pasirodziusiu 6 knygu ciklo priesistorė..Bet ar aplamai buvo tokia knyga parasyta ?? Kas nors girdejot ?? Zinau kad filmas (kuriame vaidino G. Miticius)sukurtas buvo nors jame tai pasakojami ivykiai pagal knygas "Sugrizimas pas dakotus" (galas), "Jaunasis vadas" ir "Anapus misurio"...
mohaukas 2006-03-17 03:47:39
Kiek žinau, tai čia bendras viso ciklo pavadinimas.
O VDR yra nufilmavusi filmą ,,Didžiosios lokės sūnūs''
freddyss 2006-03-24 11:20:44
Indėnu draugams, bei prijaučiantiems : Vilniuje atsirado dvd su Gojmo Mitičiaus filmais :Baltieji vilkai, Mirtina klaida ,Severino , Tekumzė..
zalias supratimas 2006-03-26 14:25:54
persiprasau, ,,teve", jau man baisiai idomu, o is kur jus turit ta ,,zalia" supratima? prie ko fantastine literatura?! gal, kartais pats esat geriau susipazines su apaciu ir komanciu tradicijom, ane?!
nerandanti 2006-03-26 14:30:08
sveikuciai zones is visu miestu, sakykit, kur butu galima nusipirkt vinetu knygu? turiu 1,2,3 dalis, dar uolienu tvirtove, ir kaledos, maciau dar atsirado kazkoks dervisas, bet daugiau nerandu nieko nei alytuj nei kaune. ar kituose miestuose yra daugiau? visgi juk uolienu tvirtove trilogija, dar turi but dvi knygos.
pthhh 2006-03-26 14:34:40
dievazi, ponai indenu tyrinetojai, jus tai aisku esat taip superiskai susipazine su indenais, kad jau jums neprilygstamu nera, ane? gal esat koki mokslininkai, o gal geografai, kad teigiat jog majus yra tik girdejes apie indenus? man truksta zodziu, bet zinokit, perzenget visas ribas ir uzribius. karlas majus- pats geriausias rasytojas ir rase vien tiesa. o jei jau jus esat toki visaziniai tai gal irodysit ka jau jis ,,melavo"?Pthhhh!!!
Marcius 2006-03-31 13:52:55
Drįstu pritarti "pthhh", eGZpertai blin, pasidomėkit kaip Majus rašė - ne, ne aludėje, o prie žemėlapio, prie keliautojų užrašų. Jis NUOSTABIAI atkūrė tai, ko nebuvo matęs;)
stalker 2006-04-10 21:46:48
Man irgi labai ydomu būtų sužinoti ar Majus tiesą rašė, ar ne, tik galiu pasakyti, kad pamėgau jo knygas ir nebūtina būti su*iktu indėnų tyrinėtoju kad galėtum diskutuoti apie indėniškus romanus. Ir kaip jūs drįstat kategoriškai teigti, kad Vinetu yra geriausia knyga? Nors ji ir gera, bet susimildami, kalbėkit tik apie save! Kiekvienas turi savo skonį ir nebūtina jo kitiems įkalti, tiesiog sakykit kas jums patiko ir kas ne. Baisiai nemėgstu tokių, kurie mano, kad pasaulis sukasi tik aplink juos pačius.

Majus parašė daug knygų, kaip "Uolų tvirtovė", "Kriugerbėjus", "Estakado dykumos šmėkla", "Lokių medžiotojo sūnus", "Sidabro ežero turtai", "Kalėdos", "VInetu I,II,III" ir kitų gerų knygų, ir bent už tai reiktų jį gerbti kaip gerą rašytoją. Aš pasakiau!
mohaukas 2006-04-11 02:41:55
Nors save skaitau indėnu draugu, Majaus knygos man nepatinka. Visas Majus tai filmai pagal jo knygas. Ir viskas. O Lizolotę skaitau biblijos rašytoją. Indsmenų fanų biblijos.
Sinopatakė 2006-04-14 14:04:11
Jooo... Man ir žiauriai patinka knygos apie indėnus! Perskaičiau ir Vinetu visus tomus, ir Lizelotės knygas, šiaip dar daug. kurių pavadinimų jau neprisimenu... O gal zinot kokių įdomių filmų apie indėnus? Ką galit parekomenduot?;)
indeniuke 2006-04-18 17:15:26
Sveikuciai neseniai perskaiciau knyga vinetu ir old surehendas nerealiai faina knyga:)Esu perskaiciu visas sesiais dalis apie harka keista kad daug kas ju neranda:)? Nu kuperio medziotoja ir pedseki kai skaiciau tai tikrai mano nuomone per daug tos gamtos aprasymu bet siaip jie skaityt netrukdo:)Tik va niekaip nerandu vinetu visu triju daliu:(:( Siaip tai majus man labiausiai patinka. Jo knygose vyrauja veiksmas itampa ir jausmai:) tai manau svarbiausi dalykai knygoje:) nzn ar visiem taip yra bet kai as perskaiciau tiek knygu apie indenus toks jausmas kad as galeciau isgyvent vakaruose su indenais ir man atsibodo visa miestu maisalyne ir triuksmas norisi erdves:):):) O siaip man labai patinka vinetu draugyste su old seterhendu nes ji labai stipri ir tikrai neizgalvota jei turi labai gera drauga gali skaityt jo mintis:):):) taigi esu visu indenu ir ju draugu drauge:):):):)
mohaukas 2006-04-19 07:19:12
O Lizelote Velskop Henrich ciklą apie dakotus skaitei?
indeniuke 2006-04-19 17:34:19
nu tai harka ir buvo tos sesios knygos apie dakotus:)
indeniuke 2006-04-19 18:13:20
O gal dar kitas ciklas yra?;)
kaibatronas 2006-04-20 17:38:49
Ce jau turbut visiem aisku kad harka geriause is visuu parskaiciau 2 dalis ir jau dabar galiu spresti kad labai kruta knyga..............:)))))))))))))))))))))))))))))))))
indeniuke 2006-04-21 18:44:27
nu visai idomi:) pirmos dalys idomiausios o kitos siek tiek nuobodesnes
Teta Trol 2006-05-17 17:51:24
Nu prajejo daug laiko nuo pirmo posto, bet viska perskaiciau ;) Prima Majus. Na pirmoji mano knyga :) Kaip nekeista.. Uolu tvitove. Veliau Vinetu. Karlas Majus tikrai geras rasytojas. Bet man kaip relistu vienas knygos bruozas uskliuvo :) Taip: simtai indenu susiburia i karus. Pats Vinetu beveik be jokiu pastangu sunaikina 500 komanciu, lyg jie butu pusprociai atsilike (atsiprasau uz cenzura) Debi*ai. Tai tikra neteisybe. Bet visa kita tiesiog puiku. Vinetu nebuwo, bet... BET, taip tai ties :) Jis Vinetu personaza neistrauke is pasturgalio o susirado kita garsu vakaru veikeja ir ji paredegavo :) Henrich.. Nu ka as galiu pasakyti... TIKRAI nice. Va ten jau pns. i laukinius vakarus. Susitinka indenu grupeles, kurios kovoja saziningai ir protingai. Ji tikrai gera rase neneigiu. Na ir Kuperis. Ji skaiciau budamas apie 10 metu. Nebaigiau skaityti... Po dvieju metu pabandes, PADARIAU TAI. Na ir dar po dvieju metu gavau kita dali. Nu Kuperis yra Kuperis. Ka as zinau gal po kokiu 2 metu negalesiu atitraukt nuo jo akiu :) Kokios knygos lb patiko: Uolu tvirtove...hrrr... Vien kai pagalvoju apie pabaiga ir tolesni veiksma toje oloje :) Tikrai suzadina vaizduote. BEt nera kitu daliu :( Henrich wisos dalys geros bei beveik neisiskiria. Zodziu prasau jusu pagalbos: Prasau pasakyti biblioteka vln arba parduotuve kurioje butu kokia Majaus knygute :) Be rytu.. Visas turiu. Dekoju is anksto ;)
indeneee 2006-05-19 11:25:09
didziosios lokes sunus yra pacios sauniausios knygos visas dalis perskaiciau 9-10metu!sias knygas perskaiciau per 1 menesi! o dalys vadinasi taip 1 dalis harka 2 dalis kelias tremtyn 3 dalis juoduju kalnu ola 4 dalis sugrizimas pas dakotus 5 dalis jaunasis vadas 6 dalis anapus mysurio sitos dalys pacios geriausios!tik yra vienas trukumas kad rasytoja neapraso pabaigos kaip jie ten gyveno, ko ismoko , ar Harka priverte auginti gyvulius! patarciau visiems paskaityti sitas serijas ,nes jos yra pacios geriausio pasaulyje!
harka 2006-05-19 15:43:09
harka jega jega jega
valencian 2006-06-18 12:16:51
Nerealu. Bene vienintelis knygu ciklas, kur indenai vaizduojami teigiami. Kvapa gniauzia!!!.Skaitykit visi. Indenai geriausi.
arethusa 2006-06-23 16:34:22
Na sakykit ka norit, bet manau kad nuo Karlo Majaus knygu viskas ir prasideda. Aisku, jis buvo laaabai didelis fantazuotojas. Vien ka reiskia uzmusti kumsciu loki. Bet puikiai supazindina su indenisku pasauliu,ir, manau,kas susidomi indenais, pradeda informacijos ieskoti patikimesniuose saltiniuose. Tad K.Maju galima laikyti ivadu i indeniska pasauli.
freddyss 2006-06-23 16:43:07
Ir dabar dar Majus populiarus. Neseniai buvau bibliotekoje ( ieškojau Edvino Kalėdos), tai mačiau,kaip jauna porelė pasiėmė Vinetu..
arethusa 2006-06-24 15:02:43
Sakykit, gal kas nors skaitete Sat-okas''Druskinguju uolu slenis''? Sia knyga, kiek girdejauparase indenas. Tad , jeigu kas skaite, kaip ji jums pasirode? Aciu uz demesi.
valencian 2006-06-26 09:22:13
Vinetu nesamone. Ten rasoma apie baltuosius, kaip tegiamus. Kartai islenda geti keli indenai ir tiek. Taigi tai knyga apie baltuosius ir indena.

Harka visa kas kita. Indenai isaukstinami, ju kultura, o baltieji laikomi kaip neigiami.
arethusa 2006-06-26 14:44:55
To Valencian> Ne visi baltieji ''Vinetu'' išaukštinami. Aukštinami tik vokiečiai, nes autorius buvo vokietis. Tad visi vokiečiai atvykę i Laukinius Vakarus uzsitarnavo dalelyte old , yra laaabai geri, nezudo be reikalo, nu vienu zodziu be nuodėmės, tik autoriaus dėka.
Skaitytojas 2007-08-22 13:57:49
ir Vinetu ir Harka mane veza! taip viskas nuotykiais persunkta, paseles lekimas per prerijas, amzina kova...
Skaitytojas 2007-08-22 13:57:51
ir Vinetu ir Harka mane veza! taip viskas nuotykiais persunkta, paseles lekimas per prerijas, amzina kova...
Skaitytojas 2007-10-05 05:40:42
to arethusa

Pries mazdaug 20 metu skaiciau "Druskinguju uolu slenis". Detaliu nepamenu, bet prisimenu bendra ispudi - labai gera knyga. Ji kiek kitokia nei apie Harka, Vinetu, Pedseki, Oceola ir Montesumos dukte - jas visas perskaiciau iki "Druskinguju uolu slenio", bet kadangi buvau knygu apie indenus megejas, man visos jos savaip patiko. Gal kiek ryskesnis favoritas buvo serija apie Harka.

Beje, buvo toks jumoras su vienu is serijos apie Harka veikeju. Kai skaiciau vaikysteje(11-13m.) vienas toks veikejas Bedantis Benas man tapo "Bedanciu", t.y. tipo duriantis. O kai kazkada, jau budamas apie 20m., paemiau pavartyti viena is knygu, savo nuostabai atradau, kad "Bedantis" Benas is tikruju yra tik Bedantis, t.y. Benas be dantu. Tai vos nenugriuvau is juoko!
santi 2009-05-23 16:51:28

o as tik pernai pradejau skaityti karlo majaus knyga "uolų tvitivė", kuria nusipirkusi gal kokius 5 metus nelieciau. bet stai paimiau ir perskaiciau. tai labai suzavejo ir atsitraukti nebegaliu, nors man jau neusilgo 18m. man jos patiko, nes jaunesne kaip tik skaiciau sudetingas ir daug rimtesnes knygas, vyresniems, o db vyresne priejau prie lengvesniu. na nei harkos neskaiciau. karlo majau knygos pirmosios mano skaitytos knygos apie indenus ir manlabai patinka, baigiu visas is bibliotekos perskaityt. :D tik gaila nera uolų tvirtove tesiniu :(

santi 2009-05-23 16:54:54

beja nėra ko varyti ant Mjau, pripazinkima jis buvo geras rasytojas, kūrinio dinamika įdižomi. Fantazija laki, o tai rasytojui svarbiausia :D

santi 2009-06-02 14:13:54

atsiprašau, Majaus :D

Tašunka Vitko 2009-11-14 17:37:27

K.Majus parašė gan nebloga knyga apie Vinetu, bet ta knyga man pasirodė per daug lėkšta.Taigi rekomenduociau geriau paskaityt "Didziosios loke sunus" ar trumpa knyga apie uronus(tikras ju pavadinimas huronai) "Tvirtoves apsuptis"

Harkos knygose man labiausiai patiko karas su baltaisiais ir Matotaupos nuzudymas na ir aisku Harkos kova su Ruduoju Dzimu. O dabar man pasakykit kur galima butu isigyti knyga "Mazasis Bizonas" ir kiek ji kainuotu?Juokimasis

Šilas 2009-11-14 18:05:07

Įsigyti gali čia: http://www.manoknyga.lt/knyga/mazasis-bizonas.html

james_s 2009-11-17 10:58:13

Vaikystėje Majus bene geriausias buvo. Tačiau dabar nė atsiverst nenoriu, o juk lentynoje visai nemažai Vinetu nuotykių pririkiuota. Nors jau tada juokiausi, kad beveik visi padorus žmones Laukiniuose Vakaruose  - vokiečiaiNeapsisprendęs

Dimka 2009-11-22 21:02:29

na aš nežadu pirkti, užteks pasiimti iš bibliotekos. Pažiūrėsiu ar labai įdomu :) Harkos neskaičiau, bet K. May knygų perskaičiau nemažai ir visos man labai patiko, žinoma, buvo vietų dėl kurių sudvejojau, bet svarbiausia fantazija :)

LAKOTA 2010-03-12 23:26:34

Pasiskaiciau komentarus, prisiminiau vaikyste - "indeniska laikotarpi".Perskaiciau visas tada lietuviskai isleistas Vinetu, Harkos ir kitas knygas.Ziuriu dabar vel yra naujas "Harkos" leidimas, gal ir kitas vel naujai isleis.
Dabar "tinginiai" nenorintys skaityti gali paziureti filmus pastatytus pagal daugeli"indenisku" knygu:Palaidok mano sirdi prie Vunded Ny (Bury my heart at Wounded Knee),2010m amerikieciai stato "Vinetu" su Jay Tavare,o dar silau paziureti "Skins" su Eric Schweig ir Graham Grenne,"The only good indian" ir "Geronimo" su Wes Studi,"Grey Owl","The broken chain", "Missing"...Siap labai laukiu "Vinetu", noriu palyginti knyga, vokieciu filma ir naujaji pastatyma...

Uinona 2010-03-15 22:50:32

Vis dėl to tai buvo knygos keliančios lengvą šiurpuliuką.Skaitei ir pavydėjai Harkai, kad jis toks stiprus,liaunas puikiai moka joti mustangu,kad sesuo jo išmintinga,graži ir apskrit ai jie išdidūs ir laisvi gamtos vaikai.Taip laisvi kol nepasirodo ,,baltasis velnias" su visom savo atmainom...Ir tiek daug pastangų, valios,gyvasties, kad pasiektum išsvajotą žemę-Kanadą.Laisvė- ji brangiau už viską...Skaitykite šią knygą ir jūs pajusite prerijų kvapą,išgirsite tamtamo garsus,gal būt prie jūsų prisės Tašunka Vitko...Įsiklausykite, kas gi čia ateina.Tai priešai- pauniai...Kova, beprasmiška kova ir civilizacija atriedanti geležinkelio bėgiais?
Tai pamiršti negalima.Harka, Bizono Persekiotojau, Lokio Medžiotojau,Raguotasis Akmenie...vesk savo medžiotojo takeliais skaitytojus į šią šalį ir pasakyk,kad skaityti ir pažinti verta. Sėkmės.

Nerimstanti Kiaune 2010-11-25 11:11:32

Prieš 20 metų būdama perskaiciau visas knygas apie indenus kurios buvo pasiekiamos tiek lietuviu tiek rusu kalbomis.Mylimiausios buvo Harkos serija, A.Fidlerio "Mažasis Bizonas",Sat-Oko "Druskingųjų uolų slėnis", Pilkoji Pelėda "bebrų trobelės pasakojimai". Kiek mažiau patiko Kuperio setrija apie Indėnus, O Vinetų nors perkaičiau visas, bet nemėgau. Smerkiau jį už tai, jog atsisakė savo tikėjimo. Man tai buvo tolygų išdavystei.
Iš knygų rankiodavausi indėniškus žodžius ir bandžiau vartoti.
Ir nors seniai iš augau iš paauglinio amžiaus, bet indėnai su savo laisvės ir gamtos meilės pasaulėžiūra išliko manyje kaip dalis mano asmenybės. Šiais laikais atsiradus internetui ir tapus pasauliui pasiekiamam,galima sklaidyti indėniškas interneto svetaines ir rasti daug informacijos. Parsisiusti įvairių indėnų genčių kalbos žodynus, žaidimus, dainas ir t.t Man buvo smagu atrasti tai, kad Lizelote Velskopf Henrich raše/vartojo ne išpiršto laužtus žodžius ir terminologija. parsisiuntusi dakotu žodyna sėdėjau ir lyginau žodžius.Ir šiaip siūlau kas turi vaikų pabandyti juos užkrėsti šiomis knygomis, nes ten yra sudėta daug bendražmogiškų dvasinių vertybių – draugystė, pareiga, atsakomybė ir k.t. gero skaitymo

Cha! 2011-02-09 19:29:36

Iš visų "indėniškų" knygų geriausios Sat-Oko knygos, ypač "Druskingųjų uolų slėnis" (tautiečiams, berods, ši knyga neverta dėmesio, bet trumpą aprašymą anglų kalba galima rasti čia:
http://www.shvoong.com/books/children-and-youth/1770059-salt-rocks-land-ziemia-s%C5%82onych/ ). Gaila, kad į lietuvių kalbą išverstos tik dvi šio rašytojo knygos, ir tos pačios senų senovėje. Visos kitos, neminint, aišku, dokumentikos, nė iš tolo neprilygsta "Slėniui".
O iš lietuviškų indėnų tai man labiausiai patinka Romusis Kuinas, Mažoji Gyvatė, Baltaveidė Balandėlė beigi misionierius Žydroji Skylė...

Juozas Dziazulis 2011-04-10 05:50:50

Nors man jau per 50 - neseniai darbo reikalais, buvau Drezdene, issinuomojau viesbutyje dvirati ir numyniau i Radebeul'o priemiesti, kuriame isikures Karlo Majaus muziejus (ten jis gyveno ir yra palaidotas)... pasijutau sugrizes i jaunystes indenu pasauli! Dar budamas VDR'e septyniasdesimtais metais nusipirkau Erfurte atviruciu su indenais is sio muziejaus ir nesitikejau, jog kada nors tai realiai pamatysiu.

Yra Lenkijoje, uz Bydgoszcz 65 km link juros - Tuchola - Sat Oko indenu muziejus. Nepamirskit, kad ir Kelmeje, dvare, krastotyros muziejuje yra indianistikos ekspozicija, butinai aplankykite!

Ačiū! 2011-04-10 11:51:51

Apie indianistikos ekspoziciją Kelmėje dar negirdėjau.

Mantas 2011-08-24 11:29:20

Kada pirma karta isleista harka knyga ?

waldas 2011-08-24 17:13:32

1971m.Drąsiųjų keliai serijoje išleista "Harka"

astijus 2011-09-03 09:02:00

astijus 2011-09-03 09:04:59

idomiausia per visa mano gyvenima skaitita knyga as jai duocia 6zvaigzdutes(*)(*)(*)(*)(*)(*)

astijus 2011-09-03 09:07:40

as ja visa perskaiciau as9 metu vaikas joje puslapiu yra367 man patinka!!!labai idoms paprocia man patinka!!!

Lukas 2012-02-04 16:36:09

Skaičiau Lokės Sūnų seriją kai man 12 buvo, tai tris paskutines sunkiai beprisiminiau dabar jau, tad nuėjau į biblioteką, susiradau visas, dar sugrįžimą pas dakotus internete radau ir perskaičiau visas per porą savaitėliu. Man dabar 17, esu dvyliktokas, bet pasistengiau rast laiko tom knygom. Bratkiui dabar 12 metų, tai Lokės ciklą skaito antrą kartą po pusmečio pertraukos.
Perskačiau Kuperio medžiotoją, patiko, susieškojau mohikaną, tas irgi visai nieko.
Vinetu tai girdėta, tėvas pasakojo kažką, bet nesu skaitęs

antis, hau 2012-06-06 15:07:19

dabar liko man perskaityt 6 paskutine knyga. Žiauriai įdommuuuuuu :DDD man 13m. :D

Indenas 2012-08-08 09:40:57

Sveikinu visas knygas 2 klasei man 12 m.

Indenas 2012-08-08 09:40:57

Sveikinu visas knygas 2 klasei man 12 m.

Indenas 2012-08-08 09:38:27

.As skaites didziosios lokes sunus ten nemazai veiksmo ,bet per Vinetu tikroviskiau

Jim_Bim 2013-08-08 13:44:28

gal kas žinot ar yra K. Majaus knygos "Uolų tvirtovė" tęsinys lietuvių kalba. Keista, kad leidykla paliko neužbaigtą darbą iki galo. Juk knyga "uolų tvirtovė" tikrai prašosi būti parašyta bent jau iki logiškos veiksmo pabaigos.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.