Arthur C. Clarke, Stephen Baxter „THE LIGHT OF OTHER DAYS“

Autorius: Raimundas Tuminauskas
Data: 2002-03-21

cover Apie knygą: Arthur C. Clarke , Stephen BaxterTHE LIGHT OF OTHER DAYS
Leidykla: TOR Books (2001)

"...ar būtų įmanoma išrasti įrenginį, kuriuo galima prasiskverbti į praeitį ir užfiksuoti bet kokį įvykį? Tuomet vietoje to, kad prisimintumėm veiksmą čia, o garsą ten - tiesiog prisijungtume ir pasižiūrėtume..."

Netolima ateitis, visi ginkluoti personaliniais ekranais, implantuotais tiesiai į akis. Bet mokslo progresas daro savo, įtakojama korporacijų mintis sukelia dar vieną revoliuciją.

Jau tolimoje praeityje, dvidešimtame amžiuje, talentingas mokslininkas S. Hawking'as matematiškai pagrindė erdvės kreivumo padarinių, taip vadinamų "kirmgraužų" egzistavimą. Ką senovėje buvo galima įrodyti tik popieriaus lape, ateityje galima patikrinti eksperimentiškai. Kirmgrauža, deja, tinkama tik vaizdui perduoti, didėjant jos diametrui, pasirodo, mažėja stabilumas, kol galiausiai išlaikyti kirmgraužai reikia kolosalių resursų. Korporacijoms tai netrukdo įdiegti pigių kamerų, galinčių stebėti bet kurį erdvės lopinėlį, masinę produkciją. Tyrimo eigoje atsitiktinai paaiškėja ir kita kirm-kamerų savybė: kirmgraužos gali "nukirsti kampus" ne tik erdvėje, bet ir laike; tokiu būdu kirm-kamera gali pažvelgti į praeitį...

Pasakojimas "klarkiškai" persipynęs pagrindinių veikėjų gijomis, bet jaučiamas aiškus žingsnis nuo autoriui būdingų emocijų į efektais paremtą nuotykių karuselę. Pagrindiniai veikėjų charakteriai šabloniški, santykiai - paviršutiniški; kyšo viena kita nebaigta siužeto linija. Daugiau akcentuojami tėvų - vaikų santykiai, religiniai motyvai, kaip visuose romanuose ryški meilės linija. Tačiau visa tai - tik priedėlis prie pasakojimo apie ateities mokslinius atradimus, kuriuos A. C. Clarke tradiciškai sėkmingai "traukia" iš šiuolaikinės mokslo populiarinimo literatūros. Ir, pagaliau, pabaiga, tradiciškai fantastinė, kažkodėl nepalieka noro susimąstyti apie save, savo šaknis ir palikimą... Palyginus su "2001 metų odisėja", ši viziją į žmonijos praeitį ir ateitį yra, švelniai tariant, blanki. Ar čia antrojo autoriaus įtaka - ne šios apžvalgos ribų svarstymas, tuo labiau, kad nesu skaitęs nei vieno p. S. Baxter'io kūrinio. Šiek tiek liūdnoka matyti nelabai pavykusį darbą, bet gal ir nereikia norėti, kad "odisėjos" arba "Tolimosios Žemės Dainų" lygio šedevrai būtų kepami vienas po kito :-D

Su šiuo romanėliu, beje, visai neblogai praleidau laiką Frankfurto oro uoste, laukdamas lėktuvo į Vilnių. Jei norite lengvos knygutės smegenims pailsinti - ji niekuo neblogesnė už kitas tokio lygio, arba net ir geresnė. Kalba nėra sudėtinga, knyga tinkama pradedantiems skaityti grožinę literatūrą anglų kalba.

Laisvalaikiui, kai nėra ką veikti...

P.S. Keista, kad 2001 metais išleistoje knygelėje nepastebimas dar vienas "šiuolaikinis" kirmgraužų taikymas - komunikacijos. Juk tam reikia visai mažiukės "skylutės" musų erdvėlaikyje tarp dviejų taškų A ir B. Užtektų tiek, kad tilptų vienas fotonas, na gal šiek tiek daugiau ir tokie informacijos perdavimo kanalai "išvarpytų" visą Žemės rutulį...:-)

Komentarai

R.T. 2002-03-20 19:48:37
Taip jau atsitiko, kad gerb. Redakcija (wink) vieną po kitos įdėjo dvi mano apžvalgas. Ir abi tokias nevisai kupinas susižavėjimo, švelniai sakant. Todėl nusprendžiau šiek tiek plačiau pakomentuoti savo požiūrį į šią Interneto svetainę. Siūlau priimti čia pateikiamus įspūdžius ne vadovaujantis įstatymu APŽVALGININKAS NEGALI BŪTI NETEISUS, o daugiau kaip kvietimą ginčui. Apžvalgoje išdėstytas įvertinimas, jo kriterijai ir argumentai yra konkretaus apžvalgininko įspūdis, perleistas per jo vertinimų prizmę, kuri visiškai nėra absoliuti ir visiems tinkama. "Skaityta" komentarai suteikia pakankamas galimybes, ir turėtų būti naudojami tokiems ginčams, o "skaitytos" skaitytojus reikia paraginti nespręsti apie knygą vien iš apžvalgos, neįsigilinus į kitų išdėstytus argumentus.
arkangelas Gabrielius 2002-03-20 20:01:31
"Ir, pagaliau, pabaiga, tradiciškai fantastinė, kažkodėl nepalieka noro susimąstyti apie save, savo šaknis ir palikimą..."
O kiekviena pabaiga tą turėtų daryti?..Tai dūmas dūmotume po kožnos knygutės...;)
saimhe 2009-11-17 15:04:20
Kaip tik skaitau angliškai. "P.S.": tikriausiai nesuklydai. Ryšių revoliucija pristatoma tik korporacijos vado žodžiais, ir tik kaip reklaminis teiginys (iš tiesų korporacijai rūpėjo kitkas). Esminė siužeto vinis yra eksperimentas su žmonija: atimtas kone visas privatumas, duota galimybė patikrinti kone kiekvieną istorinį faktą. Jau tai išduoda, kad knygoje bus daugiau populiariosios sociologijos bei psichologijos, negu fantastikos. O bendras prognozių niūrumas priminė tolimesnes tris "Susitikimas su Rama" knygas. Tik va niuansas: pastarąsias Klarkas irgi rašė ne vienas. Taigi čia ne jo įtaka. Gaila, seniai berijau visus klarkizmus iš eilės, mažai atsimenu. Baksteris -- must read! Kodėl man vis atrodo, kad gavo Nebula, gal už polinkį į hard-sf? ;) (deja, negavo) Verta pradėti nuo "Raft". Ar bent jau "Moonseed". O jei, priešingai, yra mazochistinis polinkis į tą niūrumą -- tada "Evolution" (nors fantastikos ten praktiškai nebėr). (Tiesa, tcbr rodo vos 72%, tad mano įspūdžiai apie $subj dar negalutiniai... ;p )
saimhe 2009-11-23 23:10:01
Va, pabaigiau.

Pabaiga gera. Pagal geriausias tradicijas. "Tiek daug dalykų, apie kuriuos turėsi sužinoti. Mes dabar turime vietos. (...) Buvo net bandymų perkelti žmogaus sąmonę į kvantines putas. (...) Ketiname atkurti visas žmonių sielas, nuo pat rūšies atsiradimo. Kiekvieną karo auką, kiekvieną abortuotą vaiką. Ketiname ištaisyti praeitį, nugalėti mirties tragediją visatoje, kuri gali gyvuoti dešimtis milijardų metų."

Na, mintis apie šaknis bei palikimą paprastai skatina kitokie autoriai, pavyzdžiui, etologas K.Lorencas, zoologas Č.Darvinas ar istorikas Platonas ;) O neturėdamas Kameros, tiesos apie šaknis visvien nesužinosi. Be to, toji tiesa -- atskleidus idėjinių priešų nuslėptas žinias ir demaskavus "gero norinčių" patriotų prikurtus mitus -- gali apskritai nepatikti :)

Dar prisiminiau: prie "Evolution" atmosferos visai dera visos trys "Manifold" knygos. Pirmoji gal netgi niūresnė bus.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.