Arturo Perez-Reverte „LA CARTA ESFERICA“

Autorius: Gintautas K. Ivanickas
Data: 2003-11-12

cover Apie knygą: Arturo Perez-ReverteLA CARTA ESFERICA
Leidykla: Inostranka (2003)

Arturo Perez-Reverte - vienas garsiausių pastarojo meto ispanų rašytojų. Nors leidėjai dažniausiai jį pristato kaip "ispanų Umberto Eco", tačiau lyginti jo su "Rožės vardo" autoriumi visgi nederėtų. Pernelyg jiedu skirtingi. Nors Perez-Reverte knygose, kurioms kritikai jau sukūrė ir prilipdė etiketę "kultūrologinis detektyvas", dažnai sprendžiama kokia nors istorinė mįslė, tačiau ispanų rašytojo romanai labiau "lengvasvoriai". O ir toji detektyvinė dedamoji vis dažniau pasitraukia į antrąjį planą, praleisdama priekin žmogų, jo jausmus ir išgyvenimus.

Patį Perez-Reverte pabandyčiau apibūdinti kaip "paskutinįjį romantiką". Šis apibūdinimas, beje, kuo puikiausiai tinka pagrindiniams jo romanų herojams. Ne išimtis ir "Slaptasis meridianas".

Jūreivis Kojus, likimo valia atsidūręs krante, gatvėje užstojęs nepažįstamą merginą, įsivelia į keistą istoriją. Po truputį paaiškėja, jog mergina ieško XVIII amžiuje nuskendusio jėzuitams priklaususio laivo. Patį laivą ir jo žūtį gaubia paslaptis, kurią dar reikia atskleisti. Be abejo, jūreivio pagalba tokiame reikale anaiptol netrukdo. O tai, kad jūreivėlis, berods, iš pirmo žvilgsnio įsimylėjo - tik supaprastina situaciją. Netrukus atsiranda ir konkurentai, nesibaidantys jokių, netgi pačių nešvariausių, veiksmų, tad senojo laivo medžioklė virsta pavojingu nuotykiu.

Tačiau Perez-Reverte parašė ne eilinę lobių ieškotojų ar piratų istoriją, nors visos privalomos dedamosios tarsi savo vietose. Beskaitant supranti, jog pasakojama ne apie lobių ieškojimą, o apie to ieškojimo prasmę, apie meilę jūrai, senoviniams žemėlapiams, nuotykiams; apie nostalgiją praeičiai, apdainuotai Kojo mylimų rašytojų - Stivensono, Melvilio, Konrado - kūriniuose. "Jūra nebe ta, kaip kadais…" - atsidūsta Kojus, tačiau nesugeba paaiškinti, kas "nebe taip". Tai nenusakoma žodžiais, tai galima tik jausti.

Finalas, kaip visuomet Perez-Reverte knygose, viską apverčia aukštyn kojomis. Įspūdžio nesugadina netgi šioks toks kitos to paties autoriaus knygos - "Fechtavimo mokytojas" - fabulos atsikartojimas. Nemanykit, kad aš kažką išduodu ir gadinu malonumą dar neskaičiusiems - jau nuo pirmųjų puslapių aišku, jog ši meilės istorija nesibaigs geruoju. Ta "unhappy-end'o" nuojauta plevena kažkur mintyse visą laiką, neleisdama apsigauti netgi tada, kai rodos, viskas jau pasuka gera linkme.

Knyga pavergia ne tiek savąja intriga, kiek pasakojimo intonacija, dvasia. O Perez-Reverte žaidimai literatūrinėmis aliuzijomis ir citatomis tik padvigubina malonumą. Jau pirmojo skyriaus pradžia iššaukė šypsenėlę: "Mes galėtume vadinti jį Izmailu, tačiau iš tikrųjų jis buvo vardu Kojus." Aha! Žinom, žinom! Mes irgi skaitėme "Mobį Diką"!

Ir visgi - Perez-Reverte nesusilaiko ironiškai neperspėjęs mūsų: "Tu visuomet perdaug skaitei… Tai dar niekam nesibaigė geruoju."

Piastrrrrai! Piastrrrrai!

Komentarai

Gedas 2003-11-12 16:03:28
Labai gražus viršelis.
bangis 2003-11-13 08:20:09
Turinys dar grazhesnis :)
Lina Krutulyte 2003-11-13 08:24:08
O as neskaiciau Mobio Diko :P
Gedas 2003-11-13 08:28:06
Na, nežinau, mane kaip nespėriai skaitantį, labai gąsdina 600 psl. apimties turiniai...
Lina Krutulyte 2003-11-13 08:43:27
Manes negasdina ir 1200 psl, bet tik su salyga, kad nenuobodu skaityti :P
shlyxtux 2003-11-13 08:44:14
Gedai, veltui -- o jei knyga gera? Tu isivaizduok, kiek daug gero laiko tu apturesi su savo letu skaitymu! zaliux

P.S.: Ir nieko nepraradai, Krutulyt 6_tongue
Vita 2003-11-13 13:34:31
Ir knyga, ir recenzija man patiko. Nors, tiesą sakant, Perez-Reverte "Diuma klubas" ir "Flamandų meistro paveikslas" man padarė didesnį įspūdį. Dėl panašumo su Eco - viename rusiškame forume net skaičiau diskusiją, kad Perez-Reverte tai Umberto Eco "dlia bednich". Mano manymu, tai visiškai skirtingi rašytojai ir toks vertinimas kvepia snobizmu.
bangis 2003-11-13 14:36:08
Na, man "Flamandu meistro paveikslas" pasirode silpniausia ish skaitytu P-R knygu :)
Bet tai matyt skonio reikalas. O labiausiai patiko visgi "Diuma klubas" ir "Oda bugnui".
Gedas 2003-11-13 14:54:52
Shlyxtux, liūdna, bet paskutiniu metu teturiu laiko tik l. geroms knygoms, o "gerų" kategorijos gal kokia 15 laukia lentynoje...:(
Magyla 2003-11-13 21:23:04
Gedai, o kokios ten tavo lentynoje "geros" knygos?? Ir kokios tau yra l. geros?
Gedas 2003-11-13 22:01:52
Na, žiūrim, ką turim: šiuo metu skaitau Iain Banks (Skaitytoje yra jo "Širšių fabriko" apžvalga) "Walking on glass" (Šagi po steklu) - ji l. gera.
Eilėje laukia iš lgerų (spėju):M.Waltari "Keturi saulėlydžiai";T. Tolstaja "Kys";G.G. Kay "Tigana"
gerų: S. Anisimov "Variant "Bis", M. Semionova "Volkodav. Znamenie puti", M. ir S. Djačenko "Vedmin vek",T. Pratchett "Interesnye vremena", LDK kasdienis gyvenimas, J. Morrow "Edinorodnaja doč", G.G. Kay "Lvy Al Rassana", H. Turtledove apsakymu rinkinys, N. Kress "Ispanskie niščye", V. Marburgietis Naujoji Prūsijos kronika, A. Tutuola "Moja žyzn v lesu duchov",R. Mccammon "Oni žaždut. Kusaka" (900 psl!).
Magyla 2003-11-13 22:09:29
Taip.... Dėkui už tokį išsamų atskymą.
Kaip gaila, kad aš rusiškai skaitau labai labai lėtai... O Banks'o "Širšių fabriką" aš skaičiau..
shlyxtux 2003-11-14 07:47:52
Oi. Gedo eile uzh manishke berods net ilgesne. Nors, aishku, pati kalta: vietoj to kad pareigingai pasiimti kokia naujiena ir galboot parashyti apzhvalga, ash jau geriau n+1'aji karta skaitau "Interesting Times" (beje, viena ish geriausiu DW knygu, IMO) -- bo zhinau, kad ten tikrai bus gerai. O ish tu naujienu visko gali laukti. Ech...senstu, matyt. 19_indifferent
Skaitovas Raimondas 2003-11-14 16:25:47
Hmm, as, matyt, knygomanas, nes mano "eile" n-kartu ilgesne. wcj Ir skirtingai nuo Gedo skaitau tai kas papuola i rankas, o ne "l. geras" pirma, o po to "geras". lakunas A, tiesa, dar ir tas, kad lygiagreciai skaitau kokias 5-8 knygas. brake
Gedas 2003-11-14 18:19:32
Ek, Raimondai, aš paprasčiau nepateikiau "vidutinių" knygų "eilės", taip pat kelintą kartą skaitomų knygų eilutės bei "neaiškių". Nors nesiginčyčiau, kieno ilgesnė..;)
O skaityti kas papuola į rankas... Galima, aišku, ir taip.
Kelioninis Raimondas 2003-11-14 18:33:36
"O skaityti kas papuola į rankas..." - gal tiksliau butu pasakyti, kad "skaityti kas papuola i rankas is lentynos". zaliux Pvz. stovi lentynoje Le Guin Earthsea 5 ir 6 tomai, ir Heses "Stikliniu karoliuku zaidimas", o paciumpi Besterio "Deceivers" ir viskas... kaas As daugiausiai skaitau kelionese, tad sunkios (ir svorio, ir turinio atzvilgiu) knygos nukencia - ju dazniausiai neimu.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.