Aušra Vaškevičienė „PAIEŠKA INTERNETE“

Autorius: Aušra Vaškevičienė
Data: 2001-03-13

cover Apie knygą: Aušra VaškevičienėPAIEŠKA INTERNETE
Leidykla: Smaltija (2001)
ISBN: 9986965489
Puslapių skaičius: 224

Internetas tapo daugelio iš mūsų pagalbininku ieškant informacijos. Nuo to, kaip mokėsime juo naudotis, priklausys pasaulinių kompiuterių tinklų efektyvumas darbe. Įvaldę naršyklių komandas bei išmokę ieškoti informacijos paieškos sistemose bei interneto adresų kataloguose manome, kad išnaudojame visus interneto privalumus. Tačiau neretai sugaištame ne vieną valandą, kad galėtume atsakyti į dominančius klausimus. Ar kiekvieną kartą galime pasidžiaugti, kad iš virtualios kelionės grįžtame su "laimikiu"?

Leidinio tikslas - padėti orientuotis kintančioje elektroninės informacijos erdvėje bei paaiškinti bendruosius paieškos principus, supažindinti skaitytoją su interneto paieškos įrankiais bei kitais informacijos šaltiniais, kad prireikus informacijos, greičiau ją rastume.

Knyga sudaryta iš dviejų skyrių. Pirmajame aprašomi bendrieji paieškos principai, trumpai supažindinama su informacija, glaudžiai susijusia su paieška bei rastos informacijos vartojimu. Antrajame skyriuje nagrinėjamos įvairios teminės paieškos. Tiek pirmajame, tiek antrajame skyriuje minimos interneto svetainės apibūdinamos, pateikiamos trumpos jų apžvalgos, pavyzdžiai bei "adresų kraitelės". Interneto adresai "adresų kraitelėje" išdėstyti abėcėlės seka, kai kuriuose skyriuose grupuojami pagal šalis ar temas. Kol leidinys pasieks skaitytoją, kai kurie iš jų gali pasikeisti, gali šiek tiek kisti ir leidinyje aprašytų interneto svetainių turinys.

Rašyti apie internetą gana sunku. Kiekvienas internautas, apžiūrėjęs vieną ir tą patį tinklapį, įžvelgs skirtingus jo privalumus ar trūkumus. Be to, kiekvienas galėtų pasiūlyti ne vieną puikią svetainę, kurios knygoje nepaminėjau. Noriu atkreipti skaitytojų dėmesį, kad rašydama knygą į pasaulinį kompiuterių tinklą žiūrėjau iš informacijos ieškotojo pozicijos. Su skaitytoju noriu pasidalinti ta informacija ir patirtimi, kurią sukaupiau per kelerius metus.

Paieškos įrankių pavyzdžiai parinkti taip, kad maksimaliai atskleistų dėstomos temos ypatumus. Daugelyje skyrių įvairiais aspektais bus nagrinėjama paieškos sistema "Alta Vista". Šią paieškos sistemą pasirinkau neatsitiktinai: joje informacijos galime ieškoti net 25 pasaulio kalbomis, tame tarpe ir lietuvių, joje puikiai atsispindi bendrieji paieškos principai, informacijos sėkmingai galime ieškoti tiek Lietuvos, tiek viso pasaulio interneto svetainėse. Kitų paieškos įrankių ypatumai aprašomi atsižvelgiant į nagrinėjamą temą, nes dėl paslaugų gausos ir panašumo tektų dažnai kartotis, be to, paieškos įrankiai nuolat tobulinami, atsiranda naujų paslaugų, kurias reikėtų išmokti pastebėti savarankiškai.

Leidinys turėtų būti naudingas tiems, kurie nori tobulinti paieškos internete įgūdžius, sugaišti kuo mažiau laiko ieškodami informacijos. Tiems, kurie neturi naudojimosi internetu įgūdžių, leidinio gale pateiktos pagrindinės naršyklių komandos.

Naudingas leidinys

Komentarai

Zvilgantis Kailis 2001-05-18 11:12:29
Haij!

Knyga nevertinga ir neverta jos pirkti. O pradines zinias pradedantys gaus ir is kitokiu knygu apie Windows ar panasiai. Norint ismokti ieskoti, reikia sesti ir ieskoti, o ne skaityti apie ieskojima, nes nepades.
Kiek girdejau Alta Vista apima tik 16% - 18% viso interneto, tad rasti ka nors vargiai bepavyks, jei ieskosite ko nors ipatingo, pvz Buivydiskiu atsiradimo istorijos :)

Kita vertus, internete daug ka galima rasti instinktyviai (bent jau man tai padeda).
Dalius 2010-08-11 13:17:02

Kas dar atsimena "Alta Vista" ? :)

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.