Birutė Galdikas „REFLECTIONS OF EDEN.MY YEARS WITH THE ORANGUTANGS OF BORNEO“

Autorius: Reda Iršėnaitė
Data: 2003-06-06

cover Apie knygą: Birutė GaldikasREFLECTIONS OF EDEN.MY YEARS WITH THE ORANGUTANGS OF BORNEO
Leidykla: Little Brown and Company (1995)
Puslapių skaičius: 408

Labai apsidžiaugiau netikėtai knygyne pamačiusi Birutės Galdikas knygą. Deja, ji buvo vienintelė ir išleista ne Lietuvoje. Ši mokslininkė yra viena iš garsiausių orangutangų tyrinėtojų. Žmonių, visą savo gyvenimą paskyrusių beždžionių tyrimams, nėra daug. Mums labiau buvo žinoma Džeinė van Lavik-Gudol, tyrusi šimpanzių elgseną Afrikos džiunglėse (1978 m. išleista jos knyga "Žmogaus šešėlyje"). Taip pat, kai kas gal matė meninį filmą apie Dianą Foset, gyvenusią ir mirusią tarp kalnų gorilų Afrikoje.

Birutė Galdikas buvo trečia mokslininkė, kurią protegavo žymus antropologas profesorius Luisas Lykis. Šis mokslininkas puoselėjo idėją - surasti artimiausių šiandien gyvenančių žmogaus giminaičių elgsenoje bruožus, kurie padėtų išaiškinti žmogaus evoliuciją. Jis pasirinko tyrinėtojas moteris, nes jos paprastai būna atidesnės smulkmenoms, kas labai svarbu moksliniuose tyrimuose, ir, pasak jo, beždžionių patinai draugiškiau reaguoja į moteriškos lyties atstoves. Tad B. Galdikas jau nuo 1971 metų gyvena Borneo saloje tarp orangutangų.

Jos knygą galima priskirti autobiografijai ir kartu mokslo populiarinimo temai. Autorė labai gražiai suderina detalius beždžionių elgsenos aprašymus, gyvenimo tyrimų stovykloje faktus, prisiminimus ir išgyvenimus. B. Galdikas ne tik tyrinėjo šių gyvūnų elgseną, bet ir vykdė iš nelaisvės išvaduotų orangutangų adaptacijos natūralioje gamtoje programą. Ji buvo "mama" daugybei mažų orangutangų, kurie, atskirti nuo savo mamų, augo pas žmones ar zoologijos soduose. Tai - sparčiai nykstantys gyvūnai, ir jų išsaugojimas yra viena iš svarbiausių B. Galdikas tyrimų uždavinių. Knygoje aprašoma ir vietinių gyventojų kai kurie papročiai, užsiminama apie skaudžias brakonieriavimo problemas, bei vietinės valdžios abejingumą Borneo gamtos išsaugojimui.

Šią knyga malonu skaityti dar ir todėl, kad B. Galdikas yra lietuvių kilmės. Nors ji gimusi Vokietijoje, o užaugusi - Kanadoje, autorė didžiuojasi savo baltiška kilme. Ji sugretina savo polinkį gamtos tyrinėjimams su tuo, kad tėvai kilę iš nuostabios miškingos Lietuvos išugdė jai meilę gamtai. Belieka apgailestauti, kad Lietuvoje kol kas nėra šios knygos.

Orangutangiukų mylėtojams

Komentarai

Indraja 2003-06-07 12:11:32
Tikrai įdomi knyga, ne tik beždžionių, bet ir žmonių gyvenimo aprašymais. Smagu, kad turime tokių tautiečių kaip Birutė.
Oran-Raimondas 2003-06-26 22:52:54
Wow, pasirodo, kad ne taip viskas paprasta.

Panasu, kad verda ugnies karai tiek knygose, tiek teismuose, tiek internetinese grupese, ar Birute primatu mokslo sventoji, ar savanaude apgavike:

http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/1565122267/104-1051146-3579157

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0810936941/qid=1056666023/sr=1-1/ref=sr_1_1/104-1051146-3579157?v=glance&s=books

Tiesa, kaip visada, turbut kazkur per viduri, galbut arciau Birutes teiginiu, bet sunku apie tai spresti neisgyvenus keleta metu Indonezijoje ir nepatyrus vietines politikos.
Indraja 2003-06-27 05:33:23
Neišmanau orangutangų saugojimo metodikų - nieko nepasakyčiau apie Birutės veiklos efektyvumą ir pan. Bet kyla įtarimas, kad Linda Spalding nėra zoologijos ar gamtosaugos specialistė. Diskusija apie metodus verta dėmesio tik tada, kai diskutuojančios pusės yra daugmaž lygios patirties, pasirengimo požiūriu. O asmenybės spalvingumu pasižymėjo ir pats Louis Leakey...
Zalias Raimondas 2003-06-27 13:46:08
Indraja: as irgi zinau tik pavirsutine gincu puse, bet jei paziuresi komentarus Amazon.com'e atrodo jog ir rimti (?) mokslininkai turi priekabiu Birutei (buvo bent viena nuoroda i kritini mokslini straipsni). Del detaliu reiketu ziureti specializuotas internetines konferencijas ir mokslinius zurnalus ir tai mes ten puses nesuprastume (nebent tu esi biologe).

Jei reiktu spresti is ribotu duomenu - visa tai IMHHHO, sakyciau, kad Birute yra pasisventusi orangutangams; kad turbut ne visada paise istatymu, kas normalu korumpuotoje valstybeje; kad gali buti, jog isigijo "tik as teisi" kompleksa - pan, kaip Dian Fossey vaizduojama "Gorillas in the Mist", kai ji gainioja vargsus studentelius, atvykusius i praktika. Is vienos puses tai suprantama: zmogus 30 metu gyvena dziunglese su bezdzionemis ir jam sunku priimti tai, ka sako jauni mokslininkai, galbut nepraleide dziunglese nei metu. Is kitos puses, Leakey angelai ziurejo i bezdziones is ganetinai antropomorfiniu poziciju - velgi suprantama, jos gyveno tarp gyvunu ne vienus metus - bet neaisku ar tai veiksminga norint issaugoti gyvunus. Pagaliau, nenuostabu, kad galima prisikabinti prie pelno-nesiekiancios Birutes organizacijos veiklos budu ir finansu. Tai gana lengva padaryti praktiskai bet kurios organizacijos atveju. Ar geriau isleisti pora tukstanciu doleriu dalyvauti kokioje mokslineje konferencijoje, ar geriau nupirkti keliasdesimt hektaru tropinio misko? Tokie klausimai neatsakomi. Jei nera akivaizdaus lesu svaistymo, finansinius kaltinimus galima uzmirsti. Ar yra akivaizdus lesu svaistymas? I ta galima atsakyti tik isanalizavus organizacijos finansinius dokumentus, kurie Indonezijoje turbut nera labai patikimi (jei turi papirkti koki valdininka, ar tai irasai su kvitu i ataskaitas?).

Isvada tik tokia: kad ir kaip mums romantiskai patiktu knygos apie gyvunus, ju issaugojimas ir tyrinejimas nera pasivaiksciojimas po parka su baltomis pirstinaitemis. Butu idealu, jei visi gamtininkai ir zalieji sutartu tarpusavyje, bet taip nera ir nebus. Geriausia, ka galime daryti, tai palaikyti nors ir abejotino efektyvumo priemones. Ir toliau skaityti knygas. :)
Indraja 2003-06-27 14:24:14
Raimondai, ar galėtum, jei nelabai sunku, paaiškint, kur ta nuoroda į mokslinį straipsnį? Radau tik apie Indonezijos vyriausybės pranešimą dėl gyvūnų laikymo sąlygų (beje, Kauno zoosodas irgi turi tokių problemų).
Paiesku Raimondas 2003-06-27 16:27:26
Indraja: sorry, atrodo turejau galvoje sia pastraipa ir knyga:

"For those interested in Galdikas, I recommend you skip this book, read "Reflections of Eden" for her side of the story and the chapter on Borneo in Karesh's "Appointment at the Ends of the Earth" for a view from one of her critics. (Karesh, a wildlife vet, spells out what's wrong with Galdikas and her orgination (sic, tureta galvoje 'organization'?) more thoroughly in one chapter than Spalding does in 300 pages.)"

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0446675997/qid=1056727182/sr=1-1/ref=sr_1_1/104-1051146-3579157?v=glance&s=books

Deja, si knyga nera moksline ir nezinia, kas joje rasoma.

Dar radau sita straipsni:
http://www.psyeta.org/sa/sa3.2/russell.html

Deja, neradau internetiniu University of Wisconsin-Madison Primate-Talk mailing listo archyvu, tad nezinia, kas buvo diskutuojama jame. Neradau ir daugiau moksliniu straipsniu - panasu, kad norint rasti konkrecia medziaga reikia geriau zinoti primatologijos sriti, jos zurnalus ir pan.

Beje, jei idomu, Spalding straipsnis yra cia:
http://web.outsideonline.com/magazine/0598/9805ape.html

As tikiuosi perskaityti jos knyga, tada parasysiu, koks ispudis.
Indraja 2003-06-27 16:58:27
Ačiū. Kol kas tik paminėsiu, kad, deja, absoliutaus teisumo kompleksas nėra toks egzotiškas, kad vargšai studentai jį turinčiųjų turėtų ieškoti džiunglėse. Suabejojau Amazon komentatoriumi („Galdikas has not published _any_ new research in almost 20 years”). Aišku, nežinau, gal čia ir seni tyrimai. Kad ekoturizmas gali kenkti - suprantama. (Ir kad žmonės iš vis yra virusai).
Indraja 2003-06-27 17:02:01
Atsiprašau: iš "čia" bus naudos, tik įrašius Galdikas BM į Search blush
Kategoriskas Raimondas 2003-06-27 17:28:01
Taip, Amazon komentarai ganetinai kategoriski, kaip kartais ir Skaitytos. nipaidiot

PubMede reiktu ieskoti ir kritisku moksliniu straipsniu apie Birutes darba. Tik tai nera paprasta nespecialistui, tad tuo neuzsiimsiu.

Beje, Spalding, nepaisant tam tikro naivumo ir priesiskumo Birutei, atrodo ir is tikro susidomejus orangutangais ir Indonezija, tad gal jos knyga bus ir idomi.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.