Boris Akunin „AZAZEL“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2003-06-16

cover Apie knygą: Boris AkuninAZAZEL
Leidykla: Zacharov (2002)

Iki šiol keista, kad Boriso Akunino retrodetektyvai, jau persiritę per trečią seriją, nepasirodo lietuvių kalba. Kita vertus - o gal ir nereikia? Juk šis literatūrinis projektas, kaip jį vadina pats autorius, prarastų nemaža savo grožio ir šarmo išverstas. Kodėl? Minutėlę…

Būsimasis žymus seklys, o kol kas - tik kuklus teismo tarnautojo padėjėjas Erastas Petrovičius Fandorinas beveik savo iniciatyva imasi narplioti keistą savižudybę. Jaunas studentas Aleksandro sode pareikalavo pirmos pasitaikiusios dailios merginos prisipažinti meilėje, o šiai nesutikus - nusišovė visų akivaizdoje. Sankt Peterburgas sukrėstas tokio jaunatviško cinizmo ir nepagarbos, tačiau policija šiam ekscesui neskiria per daug dėmesio. Vos pradėjęs tyrimą, Fandorinas susiduria su aibe keistenybių, paslaptingų asmenybių, žavių damų ir net keletą kartų jo gyvybė kybo ant pačio ploniausio plauko…

Patikėkite, ne veltui ant knygos nugarėlės yra parašyta: "Skiriama XIX amžiui, kai literatūra buvo didi, tikėjimas progresu - begalinis, o nusikaltimai daromi ir atskleidžiami grakščiai ir skoningai". Romano estetika, stilistika - žavinga. Šiek tiek daugiau pasidomėjus Akunino kūryba išaiškėjo, kad šiuos romanus jis rašo tokia pat kalba ir stiliumi kaip rašė XIX a. rusų literatūros klasikai - Tolstojus, Dostojevskis. Gerai išmanantys rusų literatūrą tiesiog gali susekti, kuriose vietose kurie klasikai atsispindi. Tačiau tai neliečia siužeto - jis visiškai originalus, o ne žinomų istorijų "peržaidimas" (nors kai kas randa aliuzijų į mažai žinomus Šerloko Holmso nuotykių epizodus ar pan.) Na, ir aišku postmodernizmas - XX amžiaus problemos per a'la XIX amžiaus prizmę… O kokie veikėjai! Charakteriai! Dėmesys detalei! Ironija! Ketvertas valandų kelyje "Vilnius - Klaipėda" su šiuo romanu pralekia kaip viena.

Turiu vos vieną priekaištą. Pripažindamas fantastišką romano stilių ir grožį, negaliu nepaburbėti apie "Azazelio" detektyvinį siužetą. Nors jis nėra svarbiausias, bet visgi "pritemptumo" daugoka, netgi turint omenyje jo ironiškumą, šaržuotumą ir postmodernizmą. Negaliu sakyti, kad tai - šaukštas deguto medaus statinėje, bet… O gal čia tik man taip pasirodė?

Beje, Erasto Fandorino nuotykiai tęsiasi dar 9 romanuose (kiekvienas - vis kitam detektyvo stiliui: šnipų, aukštuomenės, dekadentiškas, maniakiškas ir kt...), tačiau B. Akuninui ir to nepasirodė per daug. Kitoje retrodetektyvo serijoje jis keliauja į Rusijos imperijos provinciją, kur jau seklė mėgėja Pelagėja (daug kuo primenanti garsiąją Mrs. Marple) padeda atiduoti į teisingumo rankas žudikus (3 romanai). Be to, pasirodė ir pirmasis romanas apie, kiek galiu spėti iš pavadinimo, Erasto Fandorino sūnų Nikolajų…

Beje, "Azazelį" galite paskaityti ir Internete.

Stilius. Ironija. Detektyvas.

Komentarai

Anonimas 2003-06-18 10:12:57
Maciau pagal sia knyga pastatyta rusu filma, tiklai neblogas, intriguojantis, bet su nekokia pabaiga. Manau ir knygute turi buti tokia.
Visai kitas anonimas 2003-06-18 10:46:08
Kiek girdejau, yra du pastatymai. Viena Akunino gerbejai giria, kita - peikia. Idomu, katra matei? :)
Trečias anonimas 2003-06-18 10:57:57
Filmas, kiek girdėjau, yra tik vienas ir jis nuoširdžiai keikiamas.
bangis 2003-06-19 07:22:54
Pradejus skaityt - atsitraukt gana sunku. Nors ir tenka pritarti apzhvalgininkui del shiokio tokio "pritemptumo" detektyvineje romano linijoje.
Pagrindinis knygos pliusas - puiki teksto stilizacija. Net nesitiki, kad rashyta musu, o ne Dostojevskio amzhininko :)
Vita 2003-06-19 10:48:30
Pritariu, kad puikus knygos stilius, graži kalba, bet turinys mane nuvylė ir kitų Akunino knygų nebesiruošiu pirkti.
Ivy Mike 2003-07-15 12:27:51
Imho.
Del to kad knyga gera sutikciau, bet negi ji is tikro jau taip jus visus "itraukia"??? Man zinoma patiko - bet kazkokio nerealaus itraukimo nepajutau :)
Justinas 2003-07-15 14:05:16
Na, paprastai iš Vilniaus nuvažiuoti į Klaipėdą autobusu yra iiiiilgas kelias. Su "Azazeliu" jis buvo trumpas. Netgi per trumpas :)
Valdas 2003-07-16 09:19:43
Teigini "netgi per trumpas" galima isvartytu taip: vadinasi nespejai perskaityt knygos per ta laika - ta pati butu galima pasakyti apie bet kokia nuobodziausia knyga :)
Klia 2004-10-27 17:44:39
akuninas kartu su savimi parašė naują knygą: http://inout.ru/?action=pv&id=296773
apie kapines.
bangis 2004-10-28 06:00:09
Girdėjau knygyne dviejų moterėlių, aiškiai Akunino gerbėjų, pokalbį. Jos matė laidą apie ttos knygos pristatymą, tą, kurioje kalbėjo pats Akuninas - ir vis tiek nė velnio nesuprato :)
Citata: "Kam jis tą gruziną kvietė? Vienas būtų geriau parašęs..."
Štai teip va. :)
Klia 2004-10-28 13:33:17
tai aš ir mačiau, ten kokius tris kartus pasakė, kame kampas:] o gal ne tą, kas gi žino.
Skaitytojas 2007-11-18 13:29:38
primena visas tas romantiskas devyniolikto amziaus istorijas, kurias skaiciau vaikystej. buvo miela:) bet be vaikystes sentimentu, nieko daugiau ypatingo toj knygutej neradau (a, dar isleista labai estetiskai). nesuprantu, is kur ten tas garsusis "intelektualu susizavejimas" Akuninu. nebent ir ju vaikystes lektura buvo panasi i mano;)
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.