Boris Karlov „NOVIE PRIKLIUČENIE NEZNAJKI (SNOVA NA LUNE)“

Autorius: Gediminas Kulikauskas
Data: 2001-04-05

cover Apie knygą: Boris KarlovNOVIE PRIKLIUČENIE NEZNAJKI (SNOVA NA LUNE)
Leidykla: Azbuka (1999)
Puslapių skaičius: 558

Klysta, manantys, kad sovietinėje sistemoje tebuvo pigi degtinė ir konservai, kareivinių muštras bei masinės gegužės 1 - osios demonstracijos. Iš seniai nugrimzdusio užmaršties vandenyne SSRS laivo, daugelis žmonių išsinešė pačius šilčiausius sovietmečio kūrybos prisiminimus(1).

Humoras ir kūryba vaikams SSRS, matyt bus buvę viena labiausiai nusisekusių kūrybos šakų. Ką reiškia vien multikai "Brėmeno muzikantai", "Na palauk!", "Kapitono Vrungelio nuotykiai", ar A. Volkovo (kad ir nuplagijavusio "Ozo šalies burtininką") "Geltonas rūkas" bei, aišku, Nikolajaus Nosovo aprašyti trumpulio Nežiniuko nuotykiai ("Nežiniukas Saulės mieste", "Nežiniukas Mėnulyje").

Neaišku kas - rinka ar nostalgiški prisiminimai lemia tai, tačiau tolydžio vis pasirodo bandymų sukurti šiuolaikinius pratęsimus senosioms sovietmečio legendoms - šitaip ne taip seniai pasirodė naujoji milžinišką populiarumą turėjusio multifilmo "Brėmeno muzikantai" dalis(2).

Taigi, nelabai nustebau neseniai knygų lentynoje išvydęs ir "Naujuosius Nežiniuko nuotykius", kuriuos parašė tūlas Borisas Karlovas. Atvirai kalbant, pamaniau, kad tai dar vienas jaukas legendinį sovietmečio literatūrinį Nežiniuko herojų menantiems žmonėms, kurio tikslas - patuštinti piniginę nostalgiškai nusiteikusiam piliečiui. Burbėdamas prakeiksmus savo nostalgiškajai natūrai, sukrapščiau tuos 7 litus, nes turėjau nedrasią viltį, jog knyga turės bent šešėlį "senojo" Nežiniuko auros. Karlovas pralenkė visus mano lūkesčius - netikėtai vėl atsidūriau toli toli (maždaug 80 - tuosiuose), sename gerame Nežiniuko ir kitų trumpulių pasaulyje. Tačiau kartu siužetas buvo visiškai naujas, o daugelyje aprašymų nesunkiai atpažinsime nūdienos aktualijas.

Senajame "Nežiniuke Mėnulyje" N. Nosovas aprašė Nežiniuko ir jo draugų kelionę į mūsų planetos palydovą, kuriame, pasirodo, taip pat gyvena trumpuliai - tik Mėnulio viduje, mat ten, it rusiškoje "matrioškoje" yra tuštuma, kurioje sukasi "antrasis" Mėnulis. "Lunatikų" visuomenę Nosovas pavaizdavo kaip tipišką kapitalistinę Šaltojo karo laikų SSRS priešininkę - ten klesti pinigų kultas ir laukinis kapitalizmas(3), be to, augalai ten labai mažyčiai, o ne gigantiški kaip Nežiniuko ir jo draugų Žemėje. Žemiečiai trumpuliai nesunkiai "įvedė socialistinę tvarką" Mėnulyje, paliko gigantiškų augalų sėklų, panaikino pinigus ir grįžo į Žemę.

Karlovas, pratęsęs šią istoriją, įvedė daugybę paskutinio dešimtmečio aktualijų. Nežiniuko ir jo draugų įvesta naujoji socialistinė tvarka Mėnulyje išgyvavo neilgai ir netrukus vėl grįžo baisusis kapitalizmas, o gigantiški augalai nunyko. Atsirado nauja kapitalistų rūšis - vadinamieji "naujieji trumpuliai", mafijozų klanai ir pan., kurie dar labiau prispaudė vargšus lunatikus. Galiausiai tūlas fabrikantas Pupsas ir visai įvedė diktatūrą, pavertęs mėnuliečius bevaliais robotais fanatikais hipnotinių miltelių, kurių įmaišydavo į druską ir vandentiekį, pagalba. Gavę mėnuliečių pagalbos šauksmą ženmiečiai trumpuliai išsirengė jiems į pagalbą (žinoma, kartu su Nežiniuku).

Kuo "Naujieji Nežiniuko nuotykiai" skiriasi nuo senųjų? Autoriui pavyko įlieti ir "užkabinti" daugelį nūdienos aktualijų ("naujieji trumpuliai", kompiuteriai, mobilūs telefonai ir t.t.), kur kas mažiau pasibaisėtinas ir atšiaurus jo rodomas kapitalistinis Mėnulio pasaulis - net ir žemiečiai trumpuliai Mėnulį palieka be jokių bandymų vėl panaikinti netikusią santvarką. Neblogos ir iliustracijos (nors, reikia pripažinti, Nosovo knygose jos kiek kruopštesnės ir detalesnės).

Skaitant galima pastebėti ir vieną kitą pikantiškesnę smulkmeną - Karlovo trumpuliai jau kur kas įtartinai dažniau trainiojasi su trumpulėmis, galima rasti ir šiokių tokių trumpuliškos meilės bei pavyduliavimo scenelių:

"Nežiniukas įsikarščiavęs apglėbė Mėlynakę ir, netikėtai sau pačiam, pabučiavo.

- Ką jūs darote! - išsigandusi sušnibždėjo ši ir atsitraukė. - Niekada daugiau taip nedarykite, tai negerai. Pažadate?

Nežiniukas neaiškiai gūžtelėjo pečiais.

- Ir baikite kvailai šypsotis! - staiga supyko Mėlynakė. - Jūs tikriausiai, taip darote su visomis, kad vėliau papasakotumėte. "

Kaip paslaptį pasakysiu, jog dėl Nežiniuko konkuruoja net dvi trumpulės: Mėlynakė ir Snieguolė, tarp kurių kartais pasitaiko ir šiurpių pavydo scenų. Štai vienos trumpulių šventės metu, Nežiniukui prisėdus pakalbėti su Snieguole " Pro juos praslinko Mėlynakė ir Nežiniukui pasirodė, kad ji kažkodėl nuliūdusi ir specialiai nežiūri į jų pusę.

- Žinote, - pasakė jis Snieguolei, - aš eisiu truputėlį pačiužinėsiu.

- Ką gi, pačiužinėkite truputį. O tai, matau, kad kai kurioms labai pavydu dėl to, kad su jumis kalbuosi." Tačiau kur kas šiurpesnė scenelė kilo, kai Mėlynakė savo draugę Snieguole vidurnaktį netikėtai užtiko Nežiniuko miegamajame…

Kitą įdomų momentą šioje knygoje užfiksuotų, matyt, tik fantastas - kino mėgėjas. Neaišku, ar B. Karlovas matė neseniai kino ekranuose nugriaudėjusią "Matricą", tačiau kai kurios knygos scenos bei roboto "Draugužio" išvaizda iliustracijose įtartinai primena šį filmą:"Užsižiebė lempos ir ryškioje šviesoje visi pamatė, kad kelią prie sraigtasparnio užstojo didžiulė plikagalvio trumpulio su tamsiais akiniais ir juodu, blizgančiu lietpalčiu iki pat žemės, figūra. Jis buvo beginklis, rankos ramiai sudėtos ant krūtinės, pasitikinčiai savimi įsispendęs kojomis į žemę."

Vaikystėje su pasimėgavimu žiūrėjusiems "Nežiniuko" "multikus", (Ar pamenate: "Poetas aš, vardu Žiedelis, esu labai jautrios širdelės…" - beje, Žiedelis figūruos ir šoje knygoje - padės Spurgučiui rašyti meilės laiškus) ar skaičiusiems jo nuotykius ši knyga tikrai turėtų patikti ir paliks daug teigiamų emocijų.

1) Natūralu, kad šiais laikais senieji sovietiniai hitai tapo paklausia preke - per bet kurią komercinių TV parodytas toks sovietmečio perlas kaip "Dvylika kėdžių" ar "Kaukazo belaisvė" sutrauks didžiulę žiūrovų auditoriją. Matyt taip truks dar bent keletą dešimtmečių, kol senukai išmirs ir rinkoje įsivyraus karta, augusi jau su "Flinstounais", "Byviu ir Tešlagalviu" ir pan.

2) Fantastikoje tokiu bandymu galima būtų pavadinti naujųjų rusų fantastikos rašytojų sukurtus pratęsimus legendinių sovietmečio fantastų A. ir B. Strugackių kūriniams.

3) Tiesą sakant kaip tik iš šio Nosovo kūrinio daugelis mažamečių "sovietinukų" jau tada galėjo sužinoti kas yra akcinė bendrovė, akcijos, infliacija ir pan. - mat autorius itin stropiai (nors ir groteskiškai) atkūrė tipišką kapitalistinę visuomenės struktūrą.

Suaugusiems vaikams, dar mokantiems rusų kalbą

Komentarai

Lina Krutulyte 2001-05-05 23:09:55
Dar neperskaiciau iki diktaturos, bet jau uzkniso. Slamstas! Na gerai, perskaitysiu iki galo, tada ziuresim.
dalgis 2001-05-14 11:49:58
Stai ka pasakysiu drg. Krutulytei: jei *neskaitei* (nekalbu apie ta palyginus slamstiska animacija) Neznaikos rusiskai vaikysteje (ko akivaizdziai nedarei del, kaip speju, svelniai-etnocentristines savo aplinkos -- mat, jei butu grieztai etnocentristine, tai is vis rusiskai ndabar nemoketum/vengtum skaityt), tuomet si knyga tau tikrai nebus idomi, nes juk kitu autoriu atliekamu tesiniu zavesys slypi pratesimuose, pakeitimuose ir pervertinime visu tu siuzetu ir figuru, naudotu originale.

Sveikinu Karlova ir ji recenzavusi biciuli -- o kur gi galima taknyga gauti? Man seniai norejosi vel prisiminti Ciujkovskio utopistinius vykruntasus:)).
Lina Krutulyte 2001-05-15 09:35:07
Neznajkos pirmasias dvi knygas skaiciau vaikysteje lietuviskai. "Snova na lune" maciau Vagos knygu centre prie Siaures miestelio.
Gintas 2001-05-16 23:07:06
"Tikruosius" Neznaikas skaiciau ir vaikysteje, ir "brandzioje" paauglysteje... Patiko, ir dar kaip! O stai sis tesinukas... Sorry... tai tikrai ne man... Nemanau, jog to priezastis - mano amzius. Tiesiog, Karlov'as tebando kartoti, tegul pakeisdamas, tegul kitaip... Bet tegyvuoja senasis Neznaika! Perleistu kas nors lietuviskai, priversciau sunu perskaityti:)
Lina Krutulyte 2001-05-16 23:41:18
Kiek jam metu?
Gintas 2001-05-17 22:06:34
Jei tai klausimas apie mane - jokios paslapties - 34 :)
Lina Krutulyte 2001-05-17 22:23:07
Ne, Gintai, ne apie tave as klausiau, o apie tavo sunu - kiek jam metu? :)
troja 2005-10-18 16:48:44
Oooops! Jam siek tiek maziau - mazdaug 4.75 (kitaip tariant - rugpjuti bus 5).
Bet tai jau grynas offtopic'as...
Virgis 2001-06-09 15:29:45
Hm shiiap tai man labai patiko Neziniuko pirmoji knyga taip patiko kad jau nebepamenu kaip vadinasi zinau kad oro balionu jie nuskrido i kita miesta ir t.t.t zinau tik viena dalyka vaikysteje man si knyga buvo lygiai taip papt megstama kaip dabar Asprino Bleniu vezecios (M.Y.T.H.)
Lina Krutulyte 2001-06-11 21:58:25
Tai pirmos dvi knygos is viso jega buvo, kaip ir multikai. Bet sita trecia tai eina velniop! Taip skaudu buvo skaityt apie musamus trumpulius, kaip ten i snuki dauze ir prie radiatoriaus prirakino...
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.