Carl Sagan „DEMONŲ APSĖSTAS PASAULIS (MOKSLAS KAIP ŽVAKĖ TAMSOJE)“

Autorius: Raimundas Tuminauskas
Data: 2002-03-20

cover Apie knygą: Carl SaganDEMONŲ APSĖSTAS PASAULIS (MOKSLAS KAIP ŽVAKĖ TAMSOJE)
Leidykla: Tyto alba (2001)
ISBN: 9986161819
Puslapių skaičius: 481

Mano garaže gyvena ugnį spjaudantis drakonas (tam pirma reikia turėti garažą, bet nekreipkime dėmesio į šią smulkmeną). Visai rimtai. Norite patikrinti - prašau! - Nematote?, o taip juk tai - nematomas drakonas. Vis dar norite įsitikinti ? sakote, miltų pabarstyti, bet juk jis skraido... Infraraudonųjų spindulių matuoklį panaudoti, bet ta ugnis kuria jis kvėpuoja - neskleidžia karščio, ir išvis, bekūnis tai drakonas, iš kito matmens. Jūs tvirtinate, kad aš neturiu drakono ?!?! Taigi štai jis - garaže!

Kaip rašo knygos viršelyje: "Turbūt nė vienas XX a. žmogus tiek nedavė kosmose mokslui kiek Carlas Saganas (1934-1996). Jis apdovanotas NASA medaliais už išskirtinę visuomeninę veiklą, jo vardu pavadintas asteroidas [...]. Aistringai tikėjęs NSO ir kosminių kontaktų galimybėmis, inspiravęs NASA veiklą Amerikoje, įkūręs pasaulinę Planetų studijų draugiją ir buvęs jos prezidentu, C. Saganas aštuoniose savo knygose sensacijų mėgėjams iškelia mokslo tiesą. [...]"

Skaitant man prisiminė didžiausieji sovietiniai magai - Kašpirovskis, Čiumakas ("siūlau pratęsti malonumą ir išgerti šiuos tris litrus mano įkrauto vandens per 10 minučių..." prisimenate?), o ir vietinių "ekstrasensų" matančių nematomus ir neįrodomus dalykus, kaip drakonas garaže, pilna. Tačiau ten, kur autorius rašė savo kūrinį, viso to turėtų būti bent keliasdešimt kartų daugiau, ir to pertekliaus poveikis aiškiai jaučiamas pačioje knygoje.

Pirmuose skyriuose, kuriuose nagrinėjamas raganavimo ir prietarų fenomenas, imama šiokia tokia istorinė perspektyva - autorius daro keletą įdomių išvadų. Pavyzdžiui, diskusija apie visur matomus veidus, cituoju: "[...] figūrų atpažinimo mechanizmas veikia taip sklandžiai, kad dėl nenumatyto šalutinio poveikio kuriame veidą iš detalių maišaties ir kartais įžvelgiame veidus ten, kur jų nėra" (60-61p.) Daroma prielaida, kad žmogus pagal savo prigimtį yra prietaringas, nes primityviosios religijos remiasi prietarais; mokslui darant pažangą, vis mažiau lieka "tamsių" sričių ir žmogus stengiasi instinktyviai surasti sau tokią sritį; taip atsiranda J.R.R. Tolkien'o herojai garažuose, užtaisytas vanduo ir gydymo seansai per televizorių.

Toliau autorius atskleidžia mokslinio metodo esmę, t.y. hipotezių paskelbimą ir jų įrodymą. Suformuluota, bet neįrodyta hipotezė nėra teorijos dalis. Tam, kad hipotezė būtų įrodyta, atliktas eksperimentas turi ją patvirtinti, ir tik tada sakoma, kad hipotezė teisinga tik tomis sąlygomis, kuriomis yra atliktas eksperimentas. Kokiu gi mokslu remiantis aš įrodysiu hipotezę, kad mano garaže yra drakonas ?... O įmanoma įrodyti, kad jo ten nėra?... Pasirodo - įmanoma, paimkim keletą aptikimo būdų, papurškime dažais, panaudokime infraraudonųjų spindulių daviklį - rezultatą gausime vienodą: drakono mano garaže nėra. Kuri hipotezė teisinga - kiekvienas, manau, turi nuspręsti pats sau. Man, kaip žmogui niekad nesusidūrusiam su tuo, ko negalima paaiškinti egzistuojančio pasaulio reiškiniais, drakono garaže nėra.

Deja, C. Saganas nesusilaiko nuo pagundos veikale "sudoroti" savo oponentus. Kai kurie skyriai specialiai paskirti konkrečių burtininkų demaskavimui. Knygoje ne tik bešališkai pateikiami mokslo pasiekimai ir sudirbamas prietaringumas, skaitytojas tiesiog raginamas susivilioti "mokslo šviesa". Keletas idėjų, kurios galėjo būti studijuojamos, pasimeta besaikio moralizavimo apie mokslo padėtį prietaringųjų tamsiųjų jėgų atžvilgiu. Autoriaus rankoje mokslas ne žvakė, kaip kad sakoma pavadinime, tai - kardas, kuriuo C. Saganas knygoje kovoja prieš oponentus ir šarlatanus. Kažkodėl rimto mokslininko veikale tai sudaro visiškai priešingą įspūdį, tarsi autorius neturėtų kaip kitaip juos įveikti. Ir išviso ar reikia su jais kovoti ?...

Nusipirkęs šią knygą tikėjausi kažko panašaus į S. Kanišausko "Kur jūs, ateiviai iš kosmoso", sprendžiant pagal autorių - knyga tikrai atrodė lygiavertė, o gal ir geresnė. Nusivyliau. S. Kanišauskas, gana objektyviai išdėsto du požiūrius ir palieka skaitytojui rinktis kas jam yra priimtiniau. C. Saganas gi primygtinai ragina atsisakyti prietarų tamsos ir atsigręžti į mokslo šviesą. Pradėjęs skaityti knygą su užsidegimu, gana greit supratau, kad padariau klaidą, bet nebesinorėjo mesti šalin; tik todėl ir perskaičiau iki galo. 470 puslapiuose autorius priskaito tiek moralų skaitytojui ir šiaip prietaringiems tamsuoliams, kad turbūt kai kurie iš savo tėvų yra mažiau girdėję. Perskaičius knygą liko tik kartėlis dėl beprasmiškai išleistų kelių litų ir sugaišto laiko.

Kiekvienam savo...

Komentarai

Tabita 2002-03-20 07:38:01
Visiskai nesutinku su apzvalgininko nuomone. Si knyga pakeite mano poziuri i visokius nepaaiskinamus dalykus 100-tu procentu! Visa savo gyvenimeli sventai tikejau NSO, zmoniu pagrobimais, siek tiek ekstrasensais, pomirtiniu gyvenimu ir pan. Ne tik tikejau, rinkau straipsnius, literatura. Taciau perskaiciusi sia knyga tarsi praregejau - supratau, kad visa tai paprasciausios fantazijos. Pagaliau kazkas man tai irode!
Justinas 2002-03-20 07:42:32
Tiesą sakant, kol kas aš šitos knygos skaičiau pirmuosius skyrius, bet man jie patiko. Kitus atsidėjau geresniems, ramesniems laikams - o tada žiūrėsim, pritarti apžvalgininkui ar kibti į atlapus :)
Ieva 2002-03-20 12:47:27
Kiek stebina apžvalgos autoriaus nuolatinis gręžimasis ir lyginimas su Kanišausko knyga. Taip, Kanišausko knyga savo laiku buvo kultinė, nes tokios literatūros paprasčiausiai nebuvo. Patraukliai ir apie kvapą gniaužiančius dalykus parašyta lietuvio autoriaus mokslo populiarinimo knyga tuo metu, kai dauguma mūsų nematėme jokių National Geographic Channel ir Discovery, atliko savo pionierišką darbą ir už tai pelnytai nusiskynė laurus. Tai visiškai suprantama ir maloni dūšiai nostalgija.
Nesutinka su nuomone, kad Kanišausko knyga geresnė dėl savo struktūros - esą iš pradžių perskaičius argumentus už, o paskui prieš, skaitytojas gali pats nuspręsti, kaip ten yra iš tikrųjų. Knyga baigiama argumentais, įrodančiais žemišką visų aptariamų reiškinių kilmę. Autoriaus pozicija yra labai aiški, ir knygos pabaigoje skaitytojui taip pat įperšama mokslo šviesa.
Kadangi esu "sveiko proto" ir racionalumo šalininkė, Sagano principas - "nebūtina tikėti tuo, kas neįrodyta" yra visai priimtinas, ir nematau didelės bėdos, kad ši pozicija yra aktyviai ginama. Nepamirškime ir kito dalyko: Saganas nuolat įterpia "bet be abejo, aš galiu būti neteisus". Kažin, ar taip pasakytų kategoriškas autorius.
R.T. 2002-03-20 19:24:52
Taigi. Tikėjausi susilaukti prieštaraujančių. Knyga nepatiko ne dėl autoriaus pozicijos už mokslinius metodus. Manau tas matoma ir iš apžvalgos. Man pasirodė nepriimtinas besaikis moralizavimas šia tema. Nepretenduoju pasirodyti neklystančiu orakulu, tačiau man priimtiniau atrodo bešališkesnė pozicija, kuo, sakyčiau, pasižymi S. Kanišausko knyga. Dar sykį konstatuoju faktą, kad knyga _nepatiko_ ir nemanau, kad ją verta skaityti. Tikiuosi, kad išdėsčiau priežastis kodėl. Gabūt pavyks greit pateikti vieno patikusio egzemplioriaus pavyzdį šia tema.
super-ego 2002-03-21 20:08:43
Šiaip knyga man buvo visai naudinga. Esu iš tų, kurie greitai įsiklauso į argumentus. Sagano knygoje stiprių argumentų netrūksta. Daugeliui dalykų, kurie mane domino, radau logiškus atsakymus. Bet galiausiai visi tie demaskavimai nusbodo. Gal todėl knygos ir neskaičiau daugiau 150 pls. Jie dvelkė tokiu pačiu stiliumi, kokiu autorius kaltino visus tuos šarlatanus - būtent žiūrėjimą į problemą negalvojant kad gali būti ir kitaip. Nors jis keliose vietose ir pabrėžė, kad "gali ir klysti", bet tai bent man neskambėjo nuoširdžiai.
Visgi knygą įvertinti reikia, bet nereikia pervertinti. Tokia mano nuomonė iš 1/3 knygos
Povilas 2002-08-12 12:16:40
Sakyčiau, mokslo populiarinimo literatūra išgyvena krizę mūsų žemelėje. Ezoterinė literatūra viską seniai užgožusi. Todėl K.Sagano knygos pasirodymas labai sveikintinas įvykis. Labai abejočiau ar kas rizikuotų leisti tokią knygą neprisidengiant skaitomos serijos ženklu. Apskritai K.Saganas (amžiną jam atilsį) buvo tikras savo srities specialistas, todėl galimybė susipažinti su jo mintimis lietuviškai suteikė daug malonumo.
Indraja 2002-11-02 13:36:37
Pradesiu nuo trukumu: knygoje pakanka daugiazodziavimo, truksta aiskios strukturos. Privalumas - autoriaus drasa kalbeti ne tai, kas dabar madinga. Drasa atvirai skelbti ne tik mokslines, bet ir bedieviskas paziuras. Ankstesnes K. Sagano knygos buvo tikrai diplomatiskenes (o, kad kas nors Lietuvoje isleistu 'Kontakta'...). Taciau tokia pozicija buvo ir patogesne. Si knyga - ryztingas paskutinis zingsnis visa gyvenima pries srove ejusio Zmogaus kelyje.
super-ego 2002-11-02 15:23:40
Man kaskaip visada butent ateistai madoj atrode, salia visokiu budizmu aisku.kas be ko.
ButterflyFX 2002-11-03 07:18:02
Sutinku su apzvalgininko nuomone, kad Saganas tikrai per daug uzhsipuola vadinamuosius prietarus ir per daug dievina moksla. Taciau niekad nesutiksiu, kad tos knygos skaitymas yra tuscias laiko svaistymas. Pacio Sagano poziuris lyg ir nedaro ytakos daugybei idomiu faktu, kuriuos ten radau ir t.t. :) zodziu, knyga labai patiko, ir paliko dideli ispoodi.
Gashanatantra 2002-11-03 13:40:26
Manau tai isties labai vertinga knyga, ja perskaityti turetu visi, tiek besidomintys mokslo populiarinimu tiek ir visokio plauko mistikai. Palyginimas su Kanisausko knyga isties nera teisingas, pastarasis rase kitu laiku ir esant visai kitai atmosferai, nors is esmes apie ta pati. Tik C. Sagano poziuris yra kategoriskesnis. Jis grieztai siulo atsigrezti ne i mistikos ir ezoterikos pasauli, o i moksla - ir jo teikiama nauda bei neabejotina progresa. Kova su sarlatanais sioje knygoje yra naturali ir teisinga, be abejo, pasiepianti ne tik sio "amato" atstovus bet ir visus jais sekancius. Autorius pateikia irodymus ir loginius samprotavimus paneigiancius ateiviu egzistavima, dvasiskaji prada ir t.t. Jis jokiu budu neatsisako patiketi mokslu nepaiskinamais dalykais, jei sie iskils kaip faktas. Bet atsisako patiketi "mistiskas" prasmes igavusiais reiskiniais, kuriems paaiskinti uztenka jau egzistuojanciu faktu. Be to, kaip jau minejo Ieva, Saganas pasilieka sau teise klysti.
Apzvalgos autorius minejo, kad knyga jam nepatiko del besaikio moralizavo, taip isties jo nemazai, bet gali tai laikyti C. Sagano atsaku ezoterinei literaturai, kurioje taip pat paliekama tik viena tuse rinktis.. deja be aiskiu irodymu ir logikos.
uogele 2003-03-26 17:05:13
Knyga, pakeitusi mano poziuri i pasauli :) Daugiau neaiskinsiu... Be abejo, rekomenduoju visiems perskaityti!
Beje, pats Carlas Saganas yra labai idomi, patraukli asmenybe (tie, kas mate dokumentini seriala "Cosmos", gali tai patvirtinti).
benzas 2003-07-02 07:34:29
Saganas per visa knyga bando paaiskinti, kad nera tokio dalyko kaip "tiesa". Yra begalines iteracijos, didesnis tikslumas, gilesnis suvokimas. Tai, kad kai kuriuos dalykus zmones priima be laso abejones ir laikoma "nemoksliniu" metodu. Labai gaila, kad zmones, komentuojantys sia knyga, labai tiesmukai prieme autoriaus pateikiamas situacijas ir idejas.
Gasha 2003-07-02 16:32:51
Pavyzdziu gerbiamasis benzai, pavyzdziu prasom pateikti :)
Zhucka 2003-12-01 10:43:08
Knyga nera lengva. Kartais tikrai persistengta su zodziais (paredagavus bent 50psl tikrai nukristu :-)), bet visgi prisiminus viena fakta, kad is knygos visuomet reikia TIK atsirinkti tai, kas tau priimtina, o ne viska sugerti, galiu teigti, kad knyga tikrai gera.
Rasymo stilius nera lengvas vien del to, jog pacio autoriaus lygis ir erudicija (tikiuosi nesuklysiu!) aukstesne nei cia pasireiskusiuju. O visgi viskas tikrai suprantama.
Reziume, tokias knygas skaityti verta jau vien del to, jog tai KITOKIA literatura, o sviestis reikia visapusiskai :)
Lina Krutulyte 2003-12-01 11:40:55
Super knyga. Jos paveikta, vos nepuoliau mokytis kvantmechanikos :)
Ir ufonautu susiejimas su laumemis uzveze.
lunari 2004-02-24 10:56:05
man pasirode, jog saganas laiko moksla panaceja, kuri isgelbes pasauli... Laikas ir istorija parode, kad yra toli grazu ne taip..
O apskritai... Taip, siandenineje ezoterikos juroje tai gan maloni permaina padedanti nepaskesti... :)
Publicitas 2005-05-02 19:19:18
Labai įdomu buvo paskaityti C.Sagano, tikro savo srities žinovo, mintis. Manau, kad šiais laikais, kai lentynos lūžta nuo pigaus kičo, ši knyga tikrai verta dėmesio.
Saule 2005-08-10 12:11:10
Nu skaitau ir juokas ima, viena knyga gali pakeisti susiformavusį požiūrį - negaliu suprasti niekaip. Ir dar tokia poskystė.
boria 2005-08-27 15:34:12
kur galima butu rasti knygu juodaja magija kas zino
Rmz 2008-08-11 10:41:21

Įspūdinga knyga. Būtinai skaitysiu originalo kalba, nes vietomis stringa nekokybiškas lietuvių vertimas. Kur žiūri redaktoriai?

Saulė 2011-02-15 22:05:55

Gal kas nors žinote, kur galima šią knygą įsigyti? (Naują ar naudotą).

sielinas 2011-10-29 20:20:23

įsigyčiau: youdas@gmail.com

Ingrida 2012-04-16 12:07:43

Nuostabi knyga. Norėčiau, kad ją perskaitytų kiekvienas vyresniųjų klasių mokinys.

Ingrida 2012-04-16 13:00:53

Beje, aš šią knygą skaičiau originalo kalba. Lietuviškai "skaitosi" visai ne taip ir yra vertimo netikslumų, reikšmė gali būti perduota netiksliai.
Atsiliepimo autorius, mano nuomone, turėjo išankstinį nusistatymą, jeigu pajautė autoriaus priešiškumą (kuris neegzistuoja) mistikos gerbėjams ir tiems, kas tiki. Carl Sagan yra unikalus žmogus, kuris stengėsi populiarinti mokslą per savo gyvenimo metus. Jis buvo geranoriškas ir tolerantiškas. Nedaug žmonių sugeba išlikti tokiais ir "nepasikelti".
Šioje knygoje autorius paaiškina populiariausių šiuolaikinių mistinių reiškinių paslaptis, kas slypi po jais.
Autorius aiškiai išdėsto priežastis, dėl ko reikia būti skeptišku, kas yra mokslas ir skatina juo domėtis. Autoriaus vienintelis tikslas yra šviesti visuomenę ir užkirsti kelią paprastų žmonių manipuliacijai. Suprasdamas reiškinius niekada nebūsi apgautas ir valdomas "protingesnių" už tave. Žinios yra šviesa."

regina.z@zebra.lt 2013-04-19 15:01:47

Šią knygą pirkčiau (tinka ir nauja, ir naudota)

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.