Charles Bukowski „PAŠTAS“

Autorius: Krekas
Data: 2005-03-04

cover Apie knygą: Charles BukowskiPaštas
Leidykla: Kitos knygos (2004)
ISBN: 9955640006
Puslapių skaičius: 199

Savo nuomonės apie naujas knygų serijas nerašysiu, nes visiškai pritariu Sigito Parulskio 2004 m. gruodžio 24 d. savaitraščio "Šiaurės Atėnai" (Nr. 730) straipsnyje "Antipatiškas pašto demonas" išdėstytai nuomonei - tiesiog pasakysiu, kad galiu pasirašyti po kiekvienu jo žodžiu.

Beje, mintis apie knygų serijas išprovokavo naujos leidyklos "Kitos knygos" užmojis leisti "literatūros maištininkų ir chuliganų" kūrinius: kultinius autorius ir/arba kultinius kūrinius. Pirmojo šios serijos blyno - Charles'o Bukowski'o romano "Paštas" - prisvilusiu tikrai nepavadinsi.

Jeigu jau yra "alkoholinis" rokas, tai šiai knygai geriausiai tiktų apibūdinimas "alkoholinė literatūra": Henkas Činaskis per vienas Kalėdas įsidarbina paštininku ("per Kalėdas paštas samdo net paskutinius latrus", 13 p.), nes tąkart reikėjo pinigų, ir įstrigo vienuolikai metų. O pinigų reikėjo ir reikia moterų užpakaliukams (Betės, Džois, Vi, Meri Lu ir kitų, neskaitant atsitiktinių nuklydimų į šoną) ir alkoholiui - alui bei viskiui: atskirai ir kartu. Kaip sako pats veikėjas, "aš nė dienos nebūčiau išgyvenęs negėręs. Kaip ir kiekvienam, man reikėjo degalų automobiliui ir maisto sau pačiam, kitų, neapčiuopiamų sferų dalykų. Moterų, pavyzdžiui. Arba dienelės, praleistos hipodrome" (182 p.).

Darbas pašte? Tai rutina, kurioje būna tik du variantai: arba "šiandien jums darbo nėra, Činaski" (32 p.), jeigu jūsų santykiai su viršininku, švelniai tariant, pašliję, arba tokia katorga, kad pietų pertrauka yra nepasiekiama svajonė - po tokio darbo "maudė viską. Pramiegodavau visą dieną vien tam, kad vakare vėl eičiau į darbą. Savaitgalius, norėdamas užsimiršti, pragerdavau" (173 p.).

Santykiai su aplinkiniais? "Aš jau seniai nesuprantu žmonių, kad ir kas jie būtų" (111 p.).

Romano stilius primeną gėrimą: paprasta, aišku ir gerai eina ("Reikia perskaityti apsakymą penkis kartus iš eilės, kad suprastum, jog moteris ruošiasi darytis abortą, o vyrukas - nusižudyti. Jei vien tik gebėjimas supainioti aiškius dalykus paversdavo rašytoją populiariu, tai aš nenorėjau prie to prisidėti. Ir tariau sau: eina jie visi po velnių. Geriau jau aš gersiu", 193 p.). Knygos nuotaika - iš pradžių buvo juokinga, o po to pasidarė velniškai liūdna - taip pat puikiai atitinka išgertuvių nuotaiką, kai gerti būna skalsu, tačiau ryte niekas nebedžiugina. Romanas nenuobodus, nes jame varijuojama nuo lyrizmo iki juodo humoro, nuo sentimentalumo iki autoironijos.

Priklausomybės ligų žinovai dėl Henrio Činaskio sutartų vieningai: jis - alkoholikas. Tačiau knygoje nėra jokio moralizavimo. Negali knygos kaltinti ir gėrimo idealizavimu: romanui apibūdinti geriausiai tiktų išmintis "Linksmoje kompanijoje palankiu oru su gera užkanda nemokamai gerti galima iki begalybės". Šis posakis tinka ir tiesiogine, ir perkeltine prasme, nes romanu iš tiesų galima mėgautis be galo.

Pabaigoje keletas trumpų pastebėjimų:

Pirmas - pagrindinis klausimas. Kas yra geriau: taip gerti ar taip rašyti? "Savo pirmąjį romaną Paštas Charlesas Bukowskis parašė būdamas 50 metų. Tam reikėjo dvidešimties naktų, dvidešimties pintų viskio, trisdešimt penkių pakuočių alaus ir aštuoniasdešimties cigarų" (knygos nugarėlė). Velnias, apžvalga bus daug prastesnė, nes, pirma, man tik perpus tiek metų, antra, aš jai neskyriau nė dešimtadalio laiko, nekalbant apie alkoholio ir tabako, kiekius, kurių reikėjo autoriui. Klausimas, ar supras šią knygą negėrę, šiuo atveju neesminis.

Antras - knygos leidimas. Puikus idėjų dirbtuvės "Vario burnos" dizainas, puikus trumpas vertėjo straipsnis apie autorių priminė, kad esu pasiilgęs klasikos. Beje, tos pačios "Vario burnos" išleido ir "chapbook'ą" ("chapbook" - nedidelio tiražo rankų darbo knygelė), kuriame yra aštuoni Ch. Bukowski'o apsakymai iš keletos rinkinių (beje, visus šiuos apsakymus galite rasti internete).

Trečias - geriausia frazė:
"- Spjauk į visa tai. Užsidaryk kambarėlyje ir rašyk!
- BET MAN REIKIA UŽ KĄ NORS GYVENTI!
- Gerai, kad bent keletas kitų negalvojo už ką gyventi. Gerai, kad Van Gogas apie tai negalvojo." (129 p.)

Ketvirtas - įspėjimas! NEBANDYKITE TO PAKARTOTI NAMIE! (t. y. taip gerti ir taip rašyti - tai nesveika ir nepakartojama).

P.S. Kadangi skaitant knygą gerti nerekomenduojama, tinkamos atmosferos sukūrimui, fonui siūlau paleisti Tom'ą Waits'ą - nuostabus derinys!

Well, show me the way
To the next whiskey bar
Oh, don't ask why
Oh, don't ask why
Well, show me the way
To the next little girl
Oh, don't ask why
Oh, don't ask why
(The Doors "Alabama Song")

Komentarai

magyla 2005-03-04 07:23:13
Knyga tikrai labai puiki taip Man asmeniškai labai įstrigo pelergonijos ant lentynos, tai dabar tik pamatau pelergonijas iš karto prisimenu "Paštą" :)
dakevf 2005-10-12 10:15:01
Ai knyga tokia , net nezinau kaip pasakyti. man tai buvo idomu ja paskaityti, bet kad tai sedevras, ar labai jau demesio vertas kurinys, tai jau tikrai ne velnio. Tokia knyga galetu parasyti kas dvidesimtas zmogus. Aisku gaila kad neraso... Jei rimtai vienintelis dalykas del kurio tikrai verta paskaityti tokia knyga, tai jei pasilgote, kad knyga jus sokiruotu. bet ir tokiu atveju yra Sirsiu fabrikas, ar Prisukamas apelsinas. kazkokia knyga, kuri niekada nebus sedevras, bet kuria su malonumu daugelis skaitys. As tai nerekekomenduoju jos pirkti...
Anonimas 2005-03-30 13:30:02
O man patiko.
ezola 2005-11-03 12:09:42
nu tokia siaip sau. lyginant su kai kuriais kitais paties Bukowski'o kuriniais, tai skystoka knyga. po pirmos pazinties su juo (kazkuriam Nemuno ar kokiam ten zurnale) ir veliau strigo kaip tokio gero skausmingo humoro atstovas, bet sitoj knygoj kiek susimove. Vat kas pas ji itin zavu tai kad labai nuosirdziai, tikroviskai, naturaliai pas ji ir keiksmazodziai ir siaip visokie paporinimai isipaiso (na paskaicius bio tai gal ir paaiskeja kodel viskas taip naturaliai) Knyga greitai skaitos, todel galit paskaityt. O jei jau sios knygos neskaityt, tai vistiek su Bukowskiu labai net rekomenduociau susipazint.
egl 2005-04-11 12:53:25
Geriau paskaityti Erofeevo "Maskva-Petuski"
nettro 2005-11-10 08:29:53
ale skaičiau aš 'maskva-petuški' ir nieko ten tokio. t.y., nieko kultinio neįžvelgiau, nors nesakau, kad šlamštas. gal reik prieš tai lakunas tapti...
Zivile 2005-07-26 15:52:47
vakar perskaiciau sia knyga..ir man patiko jos laisvas parasymo budas,nusispjovimas i tas normas,kuriu laikosi daugelis.Na po teisybei,as pirma kart skaiciau tokia vulgaria,astroku zodziu prieskoniu pabarstyta knyga,bet nemeciau jos sonan po 30psl.,todel,kad suprantu,jog tokia ir yra realybe.Autorius nevaizduoja cia nieko slykstaus,ar nesuprantamo,nes toks ir yra gyvenimas,tik ne kiekvienas mes ji toki matome.Nemanau,kad as ja greit pamirsiu,ar dar kada skaitysiu antra kart,nesinoretu,bet tikrai verta perskaityt nors viena tokio stiliaus knyga-ispudis(geras,ar blogas) garantuotas.
nettro 2008-09-05 09:10:37

Ačiū už rekomendaciją dėl muzikos. Aš dažnai praktikuoju muzikos derinimą prie skaitomos knygos. Būtinai išsitrauksiu The Doors'us.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.