Chris Crocker „METALLICA: THE FRAYED ENDS OF METAL“

Autorius: Tomas S.
Data: 2004-11-17

cover Apie knygą: Chris CrockerMETALLICA: THE FRAYED ENDS OF METAL
Leidykla: (2004)

Ant šios knygos "užšokau" kiūtodamas Vokietijoje ir kankinamas žiauraus NTNKS (nostalgija tėvynei ir NETURIU KO SKAITYTI) sindromo. Kaina tuo metu atrodė didoka (15 DEM), bet vis dėlto nusipirkau ir iki šiol nesigailiu.

Trumpas lyrinis įvadas nieko apie Metallica nežinantiems (o tokių iš viso būna?). JAV Kalifornijos valstijos, jei norit dar tiksliau - San Francisko - grupė, kurią subūrė trenktas danas ir dar labiau trenktas bei įsiutęs amerikonas, sukūrusi visiškai naują Heavy Metal stilių - Trash Metal, sumušusi visus metalinių grupių įrašų pardavimo rekordus, pirmoji Metal grupė, pasiekusi pirmąją top'ų vietą, žiauriai mylima ir žiauriai nekenčiama visame pasaulyje.

Apie ką aš? Ai, apie knygą. Puikus įvadas ir pirmasis skyrius, kuriame bandoma prisikasti iki Heavy Metal stiliaus šaknų, pateikiant net kažką panašaus į pervirškintą sociologinę analizę. Nesusilaikysiu nepacitavęs kelių sakinių: "Heavy Metal gimė tą dieną, kai muzikantas gitarą savo rankose ėmė naudoti kaip mirtį nešantį ginklą" ir mano mylimoji citata: "Tūkstančius šviesmečių nuo mūsų nutolęs Tasai, kuris sukūrė pradinį Visatos sprogimą, atsisuko pažiūrėti, kas čia taip triukšmauja. O, tai buvo Heavy Metal, kuris susidūrė su devintuoju dešimtmečiu". Visi skyriai pradedami citatomis - tai dainos stulpelis, tai sakinys iš kokios nors kultinės ar beveik kultinės knygos, tai interviu ištrauka. Parinkta puikiai ir labai atitinka skyriaus turinį. Pavyzdžiui, vieno pirmųjų skyrių pradžioje citata tokia: " Kadais buvau aš jaunas naivus daiktas, dabar aš - užaugęs niekdarys. Štai kai mirsiu, greičiausiai grįšiu aš Šermano tanku atgal ". Ir toliau pasakojama apie Metallica pradžią, kai medžiai dar buvo maži, o grupėje dar grojo Musteinas. Ir jie visi buvo labai alkani ir aršūs.

Knygoje aprašyti įvykiai nuo 1963 m. Kalėdų, t.y. trenktojo dano Larso Ulricho gimimo dienos, iki 1992-93 metų, kai po stulbinančio pasisekimo sulaukusio albumo "Metallica" (arba tiesiog "Juodojo" albumo, jei kas to dar nežinote) ir baisingai ilgų gastrolių, trukusių ilgiau nei dvejus (!) metus, grupė kiek pristabdė arkliukus ir truputėlį pasitraukė į šešėlį. Knyga parašyta tikrai gyvai, prikaišiojant visokių žargonybių ir juodojo humoro, kuris, beje, tikras, nesugalvotas. Apie tai, kaip kartą Larsas Ozio Ozborno paklausė, ar šis kada nors plaunąs galvą ir ką dėl šio klausimo Ozis Larsui padarė; kaip Džeisonui, kuris po Klifo žūties užėmė jo vietą, likę Metallica nariai dovanų atnešė unitazą, išrovę jį tiesiog viešbutyje, apie tai, ką Metallica galvoja apie fanus ir ką fanai galvoja apie Metallica. Knyga apie kilimą aukštyn, apie talentingus žmones, atradusius save, savo pašaukimą ir šeimą. Neatsitiktinai rašau šeimą , nes ši grupė ir yra šeima. Arba, kaip rašoma knygoje, Beorscipe. Aludraugė arba alušeimė. Keista šeima, kuri siunčia toliau visus įprastinius stereotipus apie šou biznio žvaigždes, šeima, kurioje šeimynykščiai pykstasi, kartais net riejasi, bet atėjus laikui (jų laikui, o ne tam, kurį numato kontrakto sąlygos) į pasaulį paleidžia dar vieną muzikos šedevrą, kurį rimti muzikos kritikai lygina su Vagnerio kūriniais. Šeima, kurianti tokią muziką, kuri daugybei žmonių tampa atrama, paguoda (išbandyta kuklios apžvalgininko personos gyvenime), išsigelbėjimu, o atskirais atvejais - netgi alfa ir omega (nebandykite kartoti to savo namuose!).

Labiausiai tai knyga apie žmones. Žmones, kuriuos be proto myli ir be proto keikia ir dabar, po Napster'io bylos ir poros bliuzinių albumų dešimtajame dešimtmetyje. Žmones, kuriančius iki šiol, nebijančius būti savimi, ir, jei reikia, gultis į kliniką gydytis nuo alkoholizmo. Todėl, kad jie negali nekurti, negali pabėgti nuo savo profesionalumo ir mūzos, varančios juos pirmyn. Ir tik pirmyn - "We will never stop, we will never quit, cause we are Metallica".

Inžinieriumi gali tu ir nebūti, bet apie Metallica žinoti privalai

Komentarai

Justinas 2004-11-18 07:23:49
Master! Master!
Ai, ką čia ir bekalbėti, tik norą perskaityti sukėlei... Nors dabartinė Metallica kažkokia ne tokia, ne tokia! Nėra šedevrų - "Masterio" ar "Džastiso"...
Alia vis tiek - Shoot me again, I ain't dead yet!
hm
Tomas S. 2004-11-18 07:41:55
Ir tu Brutai? Kas čia mumim visiem? Aiškūs ligos 1-2-3-4 požymiai. Sergama taip- išpučiamos akys, pradedama muštis į krutinę, seilėtis ir stūgauti, kad dabar Metalica- ne ta, kad pirmi keturi albumai- jėga, o visi kiti- šlamštas. Ir neduok dieve mums tokiems pasipainioti po kojom :).
O jei rimtai- Krovos darbai (pakrovimas iš perkrovimas) mane irgi nuvylė, o Šventasis pyktis visai nieko, nors IMO, trūksta melodingumo ir nervina šiukšliadėžių dangčiai po Larso lazdelėmis.
O jei visai visai rimtai- buvo keli epizodai gyvenime, kai "darkness imprisoning me, all that i see- absolute horror". Ir dėl to, kad atsilaikiau, "kalta" būtent Metallica.
Knyga tikrai gera- kas nors sumokėtų bent minimumą už darbą- tikrai išversčiau.
Krekas 2004-11-18 08:54:52
Buvo laikai, kai trasheriai pasaulį (bent jau muzikinį) suko: I Can't Remember Anything/Can't Tell If this Is True or Dream hm O po to altenatyvščikai tapo marionetėmis...
Didžiausia įspūdį man paliko "Teisingumas visiems" - pradedant viršeliu ir baigiant 10min trunkančiomis kompozicijomis: Please God, wake Me pagrojam
bagira 2004-11-18 13:57:22
ne daugiau kaip nostalgija ar jaunystės prisiminimas. Visada malonu, kai parodo per TV ar išgirsti netikėtai. Bet albumų jau seniai nebeturiu- ne kokie išradėjai jie ir ne genijai, kad niekad nepabostų. Nejau tebegyvenat 80-tuosiuose, kolegos? :)
shlyxtux 2004-11-18 15:30:10
Tai kad 90-tuosiuose nieks muzikos neberaso, lapochka. Vien tik coveriai ir repas. bee
Nu ir visokie nesusipratimai a la 'Limp Bizkit'.
stikse 2004-11-18 18:35:16
Ir kur šį stebuklą gauti ant marijos žemės?
M.Tarkauskas 2004-11-19 01:07:21
autoriui: Thrash metal, o ne trash metal.

shlyxtukui: tu pas mane į sandėliuką užsuk, aš tau parodysiu, kaip 90-uose niekas muzikos nerašo. ;)
Tomas S. 2004-11-19 06:35:06
M.Tarkauskui- dėkavoju ažu pastabą. Ir tikrinausi žodyne, bet vis tiek sugebėjau raidelę praleisti.
Bagirai- o kas čia blogo 80- siuose gyventi. Tada ir žolė žalesnė buvo, ir medžiai aukštesni, ir saulutė šildė ne taip, kaip šiais laikais, ir Metallica gerai varė.
Iš tikrųjų 80- jų pabaiga ir 90- jų pradžia buvo Heavy Metal aukso amžius, kuris turbūt niekados nebepasikartos.
Beje- genijai jie, genijai. Tai, kad ne visi pripažįsta šį faktą, jų genialumo nepaneigia :).
Metallistas 2005-08-07 16:46:45
Bagira,ka tu cia sneki.juk 80-aisiais buvo pats metalo auksinis amzius.tik gaila kad dabar geriausi pasaulyje laikomi tie,kurie groja popsa.juk iseini i scena,paziopcioji,ir viskas.bet man visa gyvenima buvo ir bus geriausi muzikantai-metalistai!tik gaila kad sis muzikos stilius nyksta...as tikiuosi jog sitame popso pasaulyje dar yra klausanciu metala...
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.