Clarke Sussana „JONATHAN STRANGE & MR. NORRELL“

Autorius: Lina Kulikauskienė
Data: 2007-01-22

cover Apie knygą: Кларк СюзаннаДЖОНАТАН СТРЕНДЖ И МИСТЕР НОРРЕЛЛ
Leidykla: Транзиткнига (2006)
Puslapių skaičius: 893

Dievaži, tingiu rašyti apžvalgas. Bet... jau seniai nesu skaičiusi tokios geros fantastinės, ne, apskritai – tokios geros knygos. Ko gero, teisus N. Gaimanas, teigdamas, kad tai – „geriausias fantastinis Anglijos romanas per pastaruosius septyniasdešimt metų“. Mano subjektyvioje lentynėlėje „Strendžas ir Norelis“ drąsiai stojasi greta Tolkieno ir Pullmano, Bulgakovo ir Gaimano (beje, pagal stilių, temą, atmosferą „Strendžas ir Norelis“ man kiek priminė to paties Gaimano „Žvaigždžių dulkes“). O užvis tiksliausias romano apibūdinimas, manau, puikuojasi ant rusiškojo leidimo viršelio: „Taip galėjo atrodyti romanas „Meistras ir Margarita“, jeigu jį būtų parašęs Dikensas“ (A. Genis).

„Džonatanas Strendžas ir misteris Norelis“ – tai autorės Sussanos Clarke pirmoji knyga, iš karto pribloškusi skaitytojus. S. Clarke nekūrė savo specifinio pasaulio, kaip, pvz., Viduržemis, ir vis dėlto sukūrė jį – romano veiksmas vyksta Anglijoje (ir Ispanijoje, Prancūzijoje, Italijoje...), tačiau – Anglijoje alternatyvioje ir magiškoje, tokioje, kurią pažįstame nebent iš sakmių ir pasakų: kur burtininkai tarnauja karaliams, elfai grobia žmones ir pildosi senovinės pranašystės.

Žinoma, magiškoji S. Clarke Anglija turi ir savitą istoriją. Kadaise šiaurinę jos dalį, elfų kariaunos padedamas užėmė didžiausias Anglijos burtininkas Džonas Askglasas, vadinamas Karaliumi-Varnu. Ilgai ir gal ne visada teisingai valdęs (be Šiaurės Anglijos, Karalius-Varnas turėjo dar dvi karalystes: elfų šalyje ir pragare iš paties Liuciferio išsinuomotą kampelį) Askglasas pasitraukė, tačiau šiauriečiai iki šiol pripažįsta jį karaliumi ir laukia sugrįžtant. Kartu su Askglasu iš Anglijos pamažu pradėjo nykti ir magija – aukso amžiaus burtininkų, vadinamųjų aureatų kartą pakeitė kur kas silpnesni „sidabro amžiaus“ argentinianai, na o XIX a. pradžios „magai“ jau tėra gryni teoretikai, sugebantys tik kalbėti apie magiją ir tyrinėti jos istoriją, tačiau negalintys atlikti nė menkiausio magiško veiksmo. Tai tęsiasi tol, kol tokia magų teoretikų bendrija neatranda misterio Norelio – po gerų šimtmečių pirmo praktikuojančio burtininko Anglijoje.

Alternatyviojoje S. Clarke Anglijoje magija užima itin reikšmingą vietą (nenuostabu – vienoje vietoje vienas herojus užsimena, kad netgi Anglijos kontūrus nužymėjo magija), panašu, visiškai nustelbdama filosofiją, teologiją, netgi mokslą ar literatūrą – autorė, pavyzdžiui, nė neužsimena apie garsiausius realiosios Anglijos filosofus. Užtat „Strendžas ir Norelis“ marguote marguoja išnašomis iš žymiausių burtininkų darbų bei biografijų. Taip, išnašų daug. Ir jos ilgos. Bet įdomios. Be to, suteikia knygai solidumo ir realumo įspūdį. Tikri istoriniai įvykiai (karas su Napoleonu) „Strendže ir Norelyje“ persipina su magiškąja istorija (kare dalyvauja burtininkai, kartais keisdami net Europos žemėlapį).

Kas dar? Puikūs veikėjų portretai – netipiški burtininkai (ypač knygius ir „zanūda“ Norelis; man jo knygoje gal net norėjosi ir daugiau), juodaodis tarnas Stivenas, kurį už kažką pamilo kaprizingas žiaurus elfas, anglų karvedys Velingtonas, plevėsa misteris Drolaitas... Kiek blankesni moterų paveikslai, bet kadangi beveik visos jos didžiąją knygos veiksmo dalį praleido šokdamos, tai tarkim, kad jų charakteriai atsiskleisti tiesiog neturėjo galimybių. Nuostabiai pavaizduotos Anglijos ir elfų šalies sankirtos (kad ir tiesiog gatvėse imantys augti mįslingi medžiai, kuriuos mato ne visi...), subtilus angliškas humoras, įtraukiantis siužetas su ne taip jau labai nuspėjamais jo vingiais.

Pasaulis, į kurį dar norėtųsi grįžti.

Komentarai

Gedas 2007-01-22 08:43:30
O čia - šios, neabejotinai puikios knygos recenzija rusų kalba:

http://www.mirf.ru/Reviews/review1150.htm

Man ypač patiko ten pateikta ištrauka:

"- Ar burtininkas gali magijos pagalba nužudyti žmogų? - paklausė lordas Velingtonas Strendžo.
Strendžas paniuro.
- Manau, burtininkas gali, - sutiko jis, - bet džentelmenas to nedarys."
Gedas 2007-01-22 08:48:56
CXhe, ir dar viena:
http://www.rf.com.ua/article/980;jsessionid=5611239DD8E46F41B7C9242CCA4BF47A
Bangis 2007-01-22 15:40:14
Na, aš linkų į recenzijas nedėliosiu, geriau išsakysiu savo nuomonę. Negaliu tvirtinti, kad siužeto įmantrumo ar originalumo požiūriu knyga būtų kažkokia superinė - WoW! Super! - ar pan. :)
Tačiau stilius ir dvasia - verti to, kad ją pasidėt į pačią garbingiausią lentyną.
Bangis 2007-01-22 15:41:05
P.S. - už "kad" su bendratimi galite mušt - nusipelniau :(
Shlykshtux 2007-01-22 16:44:17
Pasirašau po autorės nuomone, kad seniai teko skaityti kažką TOKIO. zaliux Į pabaigą net sulėtinau greitį, bo liūdna pasidarė, kad jau tuoj baigsnis, senokai tiek malonumo apturėjau iš paties skaitymo proceso.
Skaitytojas 2007-01-28 20:53:39
Eikit peklon. 893psl. Maniakai. Tokios apimties knyga tiesiog negali but gera. (Aisku, jei tai nera enciklopedija. tada tokios apimties knyga butu l. prasta)
Lina Krutulytė 2007-01-29 14:21:04
Na jeigu kas nors ja dar palygintu su G.R.R. Martin'o "a Song of Ice and Fire", tai gal ir aiskiau pasidarytu apie knygos geruma. O jei niekas neskaitet, tai nors su "Ziedu valdovu" palyginkit...
2 Skaitytojas: peklon neisim, visos geriausios fantasy knygos, kaip tycia, ir yra ilgesnes nei 600 puslapiu.
Skaitytojas 2007-01-29 16:10:51
Che che, ne 839 psl, o triskart daugiau, bo čia tik pirma trilogijos dalis. Jazau, kaip gerai.

Pirmąsyk perskaičiusi puoliau aplinkinius įtikinėti, kad Napoleonas buvo nugalėtas tik magijos pagalba zaliux

murmt
Bangis 2007-01-30 11:15:45
Nei su Martinu, nei su Tolkienu nelyginsiu, bo net nepanašu. Nesitikėkit, kad tai bus klasikinė-tradicinė fantasy. Bo nebus :)
O su kuo galėtau palygint - tai net nežinau. Gal su Gaimanu kažkiek?
Fredyss 2007-01-30 15:04:22
Padarysiu mini off-topicą( gal ir ne į temą)... to Bangis :skaitei Martiną?( konkrečiai Song of Ice and Fire ?).
Lina Krutulytė 2007-01-30 15:46:57
Tai va blyn, kas skaite Martina (tai neklasikine netradicine fantasy blyn), tas neskaite S.Clarke. Kas galetu realiai palyginti?
Fredyss 2007-01-30 16:17:25
Jo, bet kad tame cikle( Martino) fantazy beveik nėra...Galvojau, kad A feast for crows bus, bet ir čia Driuono+A.Diuma+ V. Hugo stilius.
Bangis 2007-01-31 14:35:30
To Fredyss: Skaichiau.
Fredyss 2007-01-31 16:01:35
To Bangis. Ar neatrodo, kad Martinas per daug išaukštintas? Žinoma, įdomu skaityti ( riteriai, heraldika,karalystės, Siena), bet tos fantazy pas ji trupinukai..Gal skaitei rusę Kamšą?
http://www.fenzin.org/library/author/1532
Lina Krutulytė 2007-01-31 16:46:46
Palyginkit. Taip kad as suprasciau, panasu ar nepanasu. Juk Martino visas tas dziaugsmas is Roziu karo perdarytas.
Bangis 2007-02-03 16:35:33
To Fredyss - na, ką reiškia per daug išaukštintas? Kažkam beprotiškai patinka, kažkam ne. Aš paskaičiau, kiek radau, įdomu buvo, bet ne tiek, kad sekančias knygas medžiočiau. Ir ne todėl, kad "fantazy pas ji trupinukai". Pas G.G. Kay fantazy, ko gero, dar mažiau, bet skaičiau viską, ką sugebėjau gaut, ir jei kas naujo bus - pulsiu skaityt. Man asmeniškai jis visa galva už Martiną geresnis. Bet tai nebūtinai sutaps su kitų nuomone :)

to Krutulytė: sakiau gi, kad neina lyginti. Nes nepanašu. Martinas, palyginus su Clarke - tai action'as. :)
Magyla 2007-02-27 09:44:52
Na ką, kadangi apžvalga tikrai sudomino, tai knygą isigijom :) Dabar pasidėjau ir laukia ji savo eilės :)
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.