Clifford D. Simak „KAUKŲ DRAUSTINIS“

Autorius: Ruslanas Rokas Arbušauskas
Data: 2001-05-30

cover Apie knygą: Clifford D. SimakKAUKŲ DRAUSTINIS
Leidykla: Libra (1992)
Puslapių skaičius: 175

Taip jau man sekasi, kad paskutiniu metu į rankas pakliūva kadais jau skaitytos "Eridano" komandos leistos knygos. Antrą kartą perskaitęs vieną pirmųjų serijos "Pasaulinės fantastikos aukso fondas" knygų "Kaukų draustinis" nesigailėjau. Kaip sako mano vienas bičiulis, yra tokiu knygų, kurias pradėjęs skaityti į šalį padedi tik tuomet, kai baigi. Arba kai besimerkiančios akys nebeįskaito teksto ir suvoki, jog nebesupranti turinio, o noras miegoti yra stipresnis už tavo valią. "Kaukų draustinis" - būtent tokia knyga.

Jau pirmieji puslapiai įtraukia į įdomų ir išties spalvingą fantastinį pasaulį. Nors veiksmas vyksta gimtojoje mūsų Žemėje, ji visai ne tokia, kokią mes ją pažįstame. Teko nemažai skaityti senutės Žemės pavaizdavimų ateityje: nuo apokaliptinio pragaro iki žmonių protu sukurto rojaus, na, o K. D. Simak (Saimeko) knygoje Žemė - mokslininkų ir įvairių galaktikos tautų atstovų buveinė. Čia viskas labai persipynę. Jau pirmosios eilutės nuteikia skaityti techninę mokslinę fantastiką: kalbama apie persikėlimus erdvėje. Tačiau vėliau iš kosmoso platybių nusileidi į žaliuojančią Žemę, kurioje gyvena ir mažoji tauta - fantasy herojai: laumės, troliai, kaukai, banšės. Tokio SF (mokslinės fantastikos) ir F ( fantasy ) persipynimo, tiesą sakant, neteko niekur kitur skaityti. Nesu didelis F gerbėjas, bet šioje knygoje abiejų fantastikos krypčių pasaulis tiesiog įstabus. Na kur kitur pamatyti tokį vaizdą: sugedęs autolėkis nukrenta laimių pievelėje, o reaktyvinio variklio gedimo priežastis - trolių užkeikimai?

Romano siužetas įdomus ir intriguojantis: materijos siųstuvu namo grįžęs antgamtinių reiškinių profesorius Piteris Maksvelas sužino, kad jis... jau yra grįžęs. Pats profesorius nenukeliavo į paskirties tašką, o atsidūrė kažkokioje paslaptingoje planetoje, kurios nei koordinačių, nei pavadinimo nežino, tačiau jo antrininkas buvo nuvykęs į paskirties planetą ir sėkmingai grįžo anksčiau. Susitikti su antrininku profesoriui nepavyko - jis žuvo nelaimingo atsitikimo metu. Vėliau aiškėjo, kad tai galėjo būti surežisuota...

Taip prasidėjęs kriminalas rutuliojamas toliau su visais klasikinio detektyvo požymiais. Išnarplioti antrininko pasirodymo, paslaptingosios krištolinės planetos paskirtį ir bei dar daugybė kitų klausimų profesoriui padeda jo bičiuliai. Vienas jų - neandartalietis, laiko mašina perkeltas į tolimąją ateitį.

Raizgant klausimų bei atsakymų, slaptų intrigų kamuolį paaiškėja daug nuostabių dalykų. Profesoriaus antrininko klausimas jau ne toks svarbus - daug svarbiau išsiaiškiti, kokias pinkles rezga žmonijos priešai račiai, kodėl jie domisi itin senu artefaktu (jis toks senas, kad net mažoji tauta, žymiai vyresnė už žmoniją, nežino kas tai per daiktas ir kada jis atsirado Žemėje). Galų gale - iš tiesų, kas tai per artefaktas, ką jis slepia, kokia jo paskirtis? Siužeto vingiai tokie nenuspėjami, kad net antrą kartą skaitydamas šią knygą iki paskutinių jos eilučių nebuvau tikras, kaip pasibaigs istorija. Be abejo, žinojau viena - gale manęs lauks happy end'as.

Skaitant romaną negali atsistebėti rašytojo talentu. Ateities žemėje jis įkomponuoja XIX amžiaus uostų smuklių dvasia dvelkiančias užeigas ir čia pat rašo apie technikso stebūklus: judančias autostradas, laiko mašinas. Tačiau verta pažymėti, kad fantastinėmis technologijomis "Kaukų draustinis" neperkrautas: gamtai čia skiriama labai daug dėmesio.

Mažosios tautos aprašymas išties vertas vadintis klasikiniu. Trolių, kaukų, laumių ir paslaptingųjų banšių portretai gyvi ir vaizdingi. Juos ne tik lengva įsivaizduoti (galų gale mes matėmė ne vieną juos vaizduojantį dailininko paveikslą ar iliustraciją), bet ir tiesiog pajusti - toks vaizdingas jų psichologinis portretas. Dabar aš žinau, kodėl kaukai pykstasi su troliais :-) Atrodo, kad ne knygą skaitai, o pats dalyvauji visame įvykių sukūryje.

Gal tik priešiškos ir paslaptingos žmonijai račių civilizacijos atstovų aprašymas verčia labiau pafantazuoti, kad galėtum įsivaizduoti kaip turėtų atrodyti permatome kamuolyje ant ratų gyvenantis ir protingai mąstantis vabalų knibždėlynas. Bene įspūdingiausiai jis aprašytas vieno račio ir kardadančio žmonių prisijaukinto tigro peštynėse, pasibaigusiose ne račio naudai.

Knygą perskaičiau su tikru pasimėgavimu. Ką gali žinoti, gal po kelerių metu ir vėl ją paimsiu į rankas ir vėl pasinersiu į paslaptingą, ne tokį jau ir nepavojingą, bet gražų ir pilną nuostabių nuotykių K.D.Saimeko "Kaukų draustinio" pasaulį.

Jei prašote manęs įvertinti "Kaukų draustinį" sakau - tai nuostabi, įdomiu stiliumi parašyta knyga. Negaliu prisikabinti ir prie vertimo - neskaičiau originalo. Nors vertėjui - "Eridano" leidyklos vyriausiajam redaktoriui Gintarui Aleksoniui turiu viena priekaštą: sumokėk pinigus už kitų knygų vertimą mano kolegei Vėjūnei, gerb. redaktoriau!

Nuostabi knyga!

Komentarai

Justinas 2001-05-30 09:03:20
Mažai mokslinėje fantastikoje yra kūrinių, parašytų taip šiltai, žmogiškai, jautriai ir puikiai. Aš netgi linkęs pritarti vertėjo, G. Aleksonio "goblin" vertimui į "kauką", nors tai nėra tikslu, bet įneša kažką savo. Joks kitas Simak'o kūrinys nepaliko man tokio fantastiško įspūdžio (net ir išgirtasis "Miestas" su, imho, kokčia kolektyvistine šuniška tiesiogine prasme civilizacija), jokiame kūrinyje aš nemačiau tiek talento, jėgos ir grožio.
shlyxtux 2001-05-30 09:14:26
Galiu pasirashyti po kiekvieno tavo zhodzhiu, Justinskai. ;-) Man shita knyga ish tu, kurias norisi periodishkai persiskaityti mazhdaug kas pusmeti. Na ir kas, kad siuzheta beveik mintinai moki. Tiesiog malonu kartais i dooshia pakrauti tokiu teigiamu emociju. :)
Briedzis 2001-06-04 16:43:53
Taip labai sauni ir miela knyga, sutinku su viskuo,kas parasyta, bet su tokiu "Miesto" nuverinimu sutikti niekaip negaliu, man sios knygos salimais.Justinai, paskaityk dar karteli "Miesta", tik atidziau. Abejuose kuriniuose apie zmonijos nutechnokratejima kalbama ir kad tai musu vystimosi akligatviu taps, jei nepamatysime salia saves ir kitu keliu, nevarysime kaip raganosiai tik tuo technokratiniu.
Justinas 2001-06-04 21:02:44
Briedziui: aš neigiamai pasisakiau tik apie _vieną_ "Miesto" aspektą - šunišką civilizaciją (tiesiog man toks kolektyvizmas labai nepriimtinas), o visa kita pakankamai patiko ;)Nors žmonijos išsivadavimu nuo technikos aš netikiu.
Gedas 2001-06-06 08:42:39
"Miestas" man asmeniškai kur kas aukštesnio lygio nei "Draustinis", nors anas irgi neblogas, šiltutis toks, kaip čia daug kas pastebėjo. O "miesto" labai savotiška specifinė atmosfera - kartu ir jaukumo ir kažkokio šaltumo/vienišumo pojūčiai sulieti. O dėl kolektyvizmo baimės - tai jei tūlai beždžionei nebūt šovę viendien į galvą, kad kelioms sukibus galima ir kokį kardadantį tigrą įveikt ar tinklais pažvejot, ko gero šiandien bastytumėmės džiunglėse, tokie išdidūs vienišiai, triaukšdami bananus ar ką ten...:)
Gintas 2001-06-06 09:23:37
Man atrodo, kad "Miestas" - tarsi koks orus zmogenas islaiko distancija, privercia skaitytoja tarsi is pasalies stebeti ivykius, tuo labiau, kad tai per nemenka laiko tarpa issitesusi kronika... Todel ir ta atmosfera paliecia tik savo krasteliu, leisdama ja pajusti, taciau neapnarpliodama savo ciuptuvais... O "Draustinis" itraukia i save visikai, pasineri i jo nuotaika iki pat ausu ir visai nenori islipti. Abi knygos yra tikrai auksto lygio (taciau ne viena ju ne "aukstesne" uz kita), bet man labiau prie sirdies "Draustinio" tipo veikalai...
shlyxtux 2001-06-06 15:41:07
Vat booooootent, kad shuninis kolektyvizmas "Mieste" parodytas visai kitox nei 'bezhdzhionishkas', tame ir akcentas! Zhmoniu proteviai sugebejo ishlaikyti savyje ta individualuma, skirtinguma -- IMO tai, kas ir padare zhmogu zhmogumi. Shunys gi...nepykit, visi shunu myletojai, bet jie "Mieste" tik megdzhiotojai, neineshantys nieko savo, bet ishtikimai ir pazhodzhiui vykdantys savo mirusiu Dievu valia taip, kaip patys shunys tai supranta. Del to noro itikti kad ir nebesanchiam Dievui jie perzhengia savo riboto protelio ribas (kai shunys pradejo versti vilkus ir kt. gyvunus, kuriems, tiesa sakant, visada buvo nusishvilpt ant zhmonijos, valgyti koshyte ir zholyte -- man buvo kraupu).
Kitkas "Mieste" gali buti kad ir labai talentinga, bet kai pagr. veikeju grupe tokia antipatishka, sunku, kad knyga labai patiktu.
Foxas 2001-06-07 07:37:47
"Miestą" perskaičiau, kai tik jis išėjo. Neseniai perskaičiau jau kokį ketvirtą ar penktą kartą. Vieną gali pasakyti: su laiko tėkme požiūris keičiasi. Dabar jį vertinu daug kritiškiau. Aišku, reikia atkreipti dėmesį, kada jis parašytas.
Dėl draustinio - irgi gana sena knyga :) Apie ją girdėjau dar mažas būdamas (1970 metai). Perskaičiau 1983 metais. Didelis įspūdis. Reiks dar kartą perskaityti ir įvertinti iš naujo. Gal ir lietuviškai, nes pagrinde skaitau rusiškai.
Gedas 2001-06-09 10:09:13
Nu, neturėjau omeny, kad "Miestas" aukštesnio lygio meistriškumo prasme už "kaukų draustinį". Tačiau man asmeniškai subtilumo, savotiško rafinuotumo pojūčiu jis kur kas lenkia "draustinį". Pojūčių skirtumas panašusd tarsi gurkšnotum gerą vyną ("Miesto variantas")ir tarsi gertum bokalais viena po kito ("draustinis). Arba kitaip: Miestas kur kas elegantiškesnis bei subtilesnių tonų nei "draustinis" kur viskas labiau kaip sakoma "v lob".Be to, "draustinyje" pabaiga, menu, kažkokia netikėta (blogaja prasme) pernelyg aiškiai prasimuša autoriaus apsisprendimas "nu, užteks, laikas baigti žaidimą.."
GintasGintas 2004-02-23 00:07:51
Komentarų daug, neturiu laiko visų perskaityti, bet man iš Saimeko geriausias ir neprilygstamiausias-"Miestas". Vos ne pirma jo knyga, bet po to jis nebeaplenkė. Yra ir daugiau neblogų knygų, bet tik ne"Kaukų draustinis". Ši tikra vidutinybė.
Aspirin 2005-07-03 17:13:39
Nors diskusija seniai nebetesiama, visgi noriu pasisakyti. "Kauku Draustinis" - lengvas laisvalaikio skaitaliukas, kuri iveikiau per pora dieneliu. Patiko, nors turi ir minusu. Man asmeniskai sios knygos veiksmas per daug greitai rutuliojamas, per staigiai besikeiciantis, taip pat zaibiskai ir nutrukstantis. Pati kurinio mintis labai idomi, bet imho ispletota nepakankamai, net siek tiek vaikiskai. Duodu 8/10. Antra karta neskaityciau ;)
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.