Coupland Douglas „GYVENIMAS PO DIEVO“

Autorius: Jami
Data: 2005-10-05

cover Apie knygą: Douglas CouplandGyvenimas po Dievo
Leidykla: Tyto alba (2005)
ISBN: 9986164052
Puslapių skaičius: 296

Ar jums taip būna, kad pasijaučiate toks protingas ir visa galintis - galva pilna minčių - gražių, įdomių, negirdėtų, netgi patrauklių literatūriškai. O štai bandote sudėlioti viską popieriuje ir gaunasi marazmas. Nes niekas neaišku - nei kas nuo ko prasideda, nei kuo pasibaigia, nei kur vis dėlto yra viso to grožio esmė, o galiausiai ir tikslas. Būtent taip jaučiausi nuo pirmo iki paskutinio knygos puslapio. Galybė gražių palaidų minčių, o ryšio tarp jų - nėra.

Nustebino, tiesą sakant, liaupsės autoriui. Koks jis kultinis, koks nepakartojamas, koks verčiamas į daugelį pasaulio kalbų (24 kalbas 30-yje šalių). Tiesa, romanas "Gyvenimas po Dievo" išleistas 1993 m.; kitas, toks pat nepakartojams, lietuvių kalba išleistas romanas "X karta" - 1991 m. Senokai. Ir jau vien tai kelia kažin kokias abejones - kodėl leidžiami senesni kūriniai - galbūt dėl to, kad būtent tuo metu jis buvo garbinamas?

Pirmas įspūdis, pavarčius knygą - "Mažasis Princas". Gal dėl to, kad kiekvienas knygos skyrius iliustruotas paprastais, teksto esmę nusakančiais piešinukais. Kažko panašaus, spėju, autorius ir siekė. Tiesa, "Mažasis Princas" duoda daugiau - tiek ir skaitymo malonumo, tiek ir suvokimo prasme. Gi šios knygos herojus blaškosi po pasaulį, ieškodamas nežinia ko, prisimindamas įvairias nuotrupas iš savo gyvenimo, kalbėdamas nežinia su kuo.

Romane daugybė minčių, kurias kažkada pagalvoji, iš kažkur atsimeni ar žinai, kad esi skaitęs anksčiau:

Man į galvą atėjo vieninteliai dalykai, kuriuos daro žmonės ir kurių nedaro jokie gyvūnai - tai rūkymas, kultūrizmas ir rašymas (15 p.).

Ar nieko nejautimas - tai neišvengiamas netikėjimo niekuo galutinis produktas? O tada išsigandau - pamaniau, kad galbūt net ir nėra nieko, kuo būtų galima tikėti. Pamaniau, kad tai būtų be galo šlykštu - likti gyvam dešimtmečius ir niekuo netikėti, nieko nejausti (151 p.).

Klausydamasis visų tų žmonių, patyriau netekties jausmą. Taip išeina, kad Jėzus yra lyg seksas, - o aš pasijutau lyg esąs iš kito pasaulio, kuriame nėra sekso, atvykęs į Žemę, kur visi tik ir kalba, koks geras dalykas yra seksas, rodo man pornografinius vaizdus ir apskritai gyvena tik dėl sekso, o man taip ir nelemta patirti, kas tai yra (157 p.).

Pirmuose puslapiuose rašymo stilius užkabina - vis lauki, kur čia ta knygos paslaptis, kur prasidės veiksmo užuomazga, o pagaliau ir atomazga. Bet kai perskaitai pusę knygos, o užuomazga vis dar nerasta, tai atrodo beprasmiška tikėtis ir atomazgos.

Siužetą nupasakoti būtų be galo sunku, nes siužeto, kaip ir ryšio tarp gražių minčių, nėra: herojus mintyse bendrauja su savo vaiku, dalydamasis įžvalgomis apie žmonių atsiradimą, laiką, gyvūnus. Vėliau - apie žmones, su kuriais teko bendrauti, gyventi, susitikti. Galiausiai apie dievą, tikėjimą. Labiausiai užkliuvo herojaus beasmeniškumas - iš tikrųjų tokio žmogaus vietoje galime būti kiekvienas iš mūsų - atsidūręs akistatoje su netektimi, išsiskyrimu, visom gyvenimo pagundom, baime, laukimu, laiko tėkmės baime, mirties baime. Su mirtimi susijusi ir viena įdomiausių teksto vietų - 109 - 119 psl. "Mirusieji kalba" - užkabina ne tiek tai, kas pasakojama, kiek idėja tai papasakoti. Deja, pasigirti, kad po knygos liko kažkas daugiau, negaliu. Kaip ir atsakyti į klausimą - koks jis, tas "gyvenimas po dievo".

Ir jeigu vėl kažkam kiltų klausimas - "tai vis dėlto - knyga patiko ar nepatiko", šįkart atsakyčiau labai aiškiai - ne.

Mažojo princo podukra

Komentarai

magyla 2005-10-05 12:07:07
O man visai patiko knyga, taip smagiai persiskaitė. Bet dabar visiškai neprisimenu apie ką ji buvo :)
nettro 2005-10-06 11:22:41
Va, va, ir a6 greitai perskaičiau ir greitai pamiršau...
Man tik liko nuosėdos, kad aš kažko nesupratau...
Pasirodo, ne aš viena.
:)
Sk... 2005-11-22 09:42:49
Tik atsimenu, kad skaičiau
vinila 2005-12-20 12:54:34
Knygos pavadinimas nuo turinio skiriasi kaip diena nuo nakties. Laaaabai nuobodi.Jokios euforijos neatradau.
m. antas. 2006-03-26 11:47:30
o pavasarejant si knyga skaitosi mielai
[ aisku metu laikai nesvarbu ]
NENUOBODI,SAKANTI, LIEKANTI .
milda 2006-04-30 13:30:44
man patiko. isigilinus yra geru minciu. o pavadinimas puikiai atspindi knyga, bet jei nesupratai tai nesakyk
Skaitytojas 2007-09-18 10:33:35
is pradziu perskaiciau X karta. patiko. tada sugalvojau, kad gal ir „gyvenimas po dievo“ bus visai nieko... deja:) kazkoks padrikas minciu kratinys, ispudzio jokio, minties nesupratau. bandysiu antrakart skaityt, gal visgi apsigavau ir per greit nurasiau?
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.