Dalia Jazukevičiūtė „ANARCHISTĖS IŠPAŽINTIS“

Autorius: Viktorija Vit
Data: 2007-11-15

cover Apie knygą: Dalia JazukevičiūtėAnarchistės išpažintis
Leidykla: Tyto alba (2007)
ISBN: 9789986165491
Puslapių skaičius: 322

Vargiai ar atsiras žmonių, bent po atlyginimų užsukančių akis paganyti į knygynus, negirdėjusių apie šią knygą. PR kampanija, kurią gali vertinti visaip, nuūžė lyg audra, vienus suintrigavusi, kitus privertusi iš anksto paniekinamai mostelėti ranka ir suraukti nosį. Ak, koks pavadinimas – išpažintis, ir dar anarchistės! Och, koks viršelis – balti marškiniai ant moters kūno, ties krūtine perverti ne sege, o peiliu. O dar autorės profesija – juk jau visai atvirai šaipydamiesi didieji ir mažieji kritikai kalba apie specifinį žanrą – žurnalistinį romaną. Atmesti krūvą išankstinių nuostatų tikrai nelengva. Per daug jau pavargta nuo visokių „atviras interviu“, „pašnekovas atvėrė sielą“ ir t.t. Tačiau.

Pirmiausia prajuokino, o vėliau ir pečiais gūžčioti privertė autorės bandymas pasislėpti už neva pagrindinės knygos herojės – Katerinos – vardo. Kam?! Kai jau išdalinti dešimtys interviu, neslepiant knygos autobiografiškumo. Kai į žurnalistų klausimus apie asmeninį gyvenimą atsakoma: „Tai sužinosi mano knygoje“. Kai kai kurie personažai – rašytojas Gintaras, Šefas ir kiti - yra visiškai realūs žmonės, kai kurių jų net vardai nepakeisti. Anarchistei pritrūko drąsos parašyti „mano išpažintis“? Nesiimu spręsti.

Kitas kabliukas – sąvoka „anarchistė“. Gal aš klaidingai įsivaizduoju šią sąvoką, bet anarchistė knygos herojei – kiek per skambus užvadinimas. Tokius žmones galbūt reikėtų vadinti gimusiais be odos. Jiems dėl visko skauda, jie viską priima ir sugeria į save, jiems nėra ne jų problemų, o eilinįkart gavę per skruostą jie nustemba vis iš naujo. Tik nereikia jiems kabinti angelų sparniukų. Bėda ta, kad ir patys jie dažnai tampa problemomis ir artimųjų skausmu. Ne išimtis – ir ponia Dalia (arba Katerina). Na neįžvelgiu aš čia didelio maišto, ryžtingo autoritetų nepaisymo ir t.t. Taip, kaip Katerina, gyvena, mąsto ir jaučia daug kas. Gyventi savo širdimi, pagal savo sielos balsą nėra toks jau unikalus bruožas (ačiū Dievui), kad aptikus savyje sąžinės ir moralės gyslelę vertėtų iš karto pulti viešinti savo potyrių. Katerina taip pat tiesiog nuolat blaškosi moralės, tikėjimo, nuodėmingumo, pareigos ir laisvės labirinte. Tarp mylimo ir nemylimų, tarp nuskriaustų pašnekovų ir mankurtiško Šefo, tarp pareigos bei beatodairiškos meilės dukrai ir noro pasinerti į savo tamsą. Su tokiais žmonėmis niekada nebūna lengva. Bet dažniausiai – įdomu.

Pagrindiniu šios knygos privalumu vadinčiau nuoširdumą. Aistrą, su kuria parašyta knyga. Todėl nors vietomis tekstas suerzina demagogijos priešaušriu ar egzaltacija, vis dėlto norisi jį pabaigti skaityti. Ir ne tam kad sužinotum, „tai mylėjo jis ją ar ne“. Tiesiog kai žmogus tau patiki savo skausmą, dingti jam iš akių užsikimšus ausis atrodo pernelyg...

Kita vertus, ar tik ne tas pats mano išgirtas nuoširdumas autorei pakišo koją ir atvedė prie didžiausio knygos trūkumo – egzaltacijos? Jau taip čia viskas jausminga, jau tiek daug žodžių „mano skausmas“ir „mano meilė“, kad taip ir užsimanai žmogus silkės su svogūnais. Arba tos pačios vodkės, kaip Katerina užsimanytų. Kodėl nei gyvenime, nei kūryboje neišmokstame į save žiūrėti paprasčiau? Kam reikia kad ir tokio protrūkio: „Aš visada dosniai dalijausi savimi. Netaupiau savęs“ (p.185)? Tikime, žinome, bet gal tai galima perteikti taip tiesmukai netvojant lyg kuolu per galvą? Daugybė žurnalistų paliudytų, kad įsijausti į pašnekovo gyvenimą – nieko ypatingo. Gal nėra duona kasdieninė, bet ir ne Velykų pyragas. Jei sutiktas žmogus užkabina sielą, pasibaigus darbo valandoms – pavyzdžiui, aštuoniolika nulis nulis – nepaspaudi mygtuko „delete“, kad pamirštum išgirstą istoriją. Tik kodėl Katerinai tai atrodo jos vienos, lyg kokios Pateptosios, bruožas? Ironijos knygoje netrūksta, o štai saviironijos galėtų būti daugiau.

Pabaigai – viena citata:

„- Kodėl tu taip nori parašyti tą knygą, mama? – atsliūkino susivėlusi Livija, vilkdama grindimis mano mėlyno aksominio chalato padurkus. - Nežinau. Gal kad sugrūsčiau į ją viską. Visą tą mėšlą... Visą save. Viską, ką išbarsčiau po laikraštpalaikius ir žurnaliokus.“ (p.100).

Gal rašytoja pajuto, kad skaitytojams nuo to mėšlo (žr.citatą) vis tiek ne visi kanalai atsivers. O gal pajuto, kad tas “viskas” visgi visai nebuvo viskas. Nes jau kalbama apie antrąją D.Jazukevičiūtės knygą. Ir šiek tiek baugu. Nes jei tai vėl bus autobiografijos elementų dozė – mea culpa, bet jau pasirinksiu kokią nors seniai nusižiūrėtą biografiją. O jei tai bus fikcija – ar beliks to įkarščio ir nuoširdumo?.. Pažiūrėsime.

Išpažintis be anarchistės

Komentarai

Vilis 2007-11-15 20:15:36
Šiek tiek kitokia nuomonė apie šį romaną: http://blog.delfi.lt/node/1961

O ši apžvalga - blogiausia, ką esu matęs skaityta.lt puslapy.
Skaitytojas 2007-11-16 12:46:44
Aš tos knygos neskaičiau ir man ji nepatiko. Bet Viktorijos apžvalga - puiki.
Irena 2007-11-16 13:31:07
Labai idiotiska rasyti man si knyga nepatiko, nes jos neskaiciau... Kaip gaima kvailiau pasakyti, nezinau. Bet buna...
offca 2007-11-17 10:03:28
patiko man sita knyga nors neskaiciau
gugu 2007-12-29 23:06:30

O aš skaičiau :)  Apskritai - patiko, bet ir su apžvalgos autorės nuomone sutinku. Labiausiai nepatiko tas herojės deklaratyvumas - tiek gyvenime, tiek literatūroje norėtųsi apie žmogų spręsti iš jo darbų, o ne kalbų.

Kritikuoti tikrai yra ką - bet juk tai daug geriau, nei kai nėra ką pasakyti.. :)  Jau vien kad rašau šį komentarą, reiškia kad knyga nepaliko abejingos :)

Beje, perskaičiusi knygą paguglinau informacijos apie autorę ir radau keletą straipsnių. Nustebau, kad į interviu klausimus atsakymai kone identiški ištraukoms iš knygos... Ta prasme, tiesiog ištisi sakiniai..:) Chi. Ot žmogus užsiciklinęs :)

 

to gugu 2007-12-30 23:39:22

Nieko nematau keista, kad autores mintys interviu, romane ar net jos eilerasciuose pasikartoja, sutampa ir net gi identiskai. Reiskia giliai isnesiota, gerai zinoma, nebera abejojama savo vienokiu ar kitokiu zinojimu - vienas zymus mastytojas rase :"Jeigu zmogaus mintis vis pasikartoja - ji tikra". Knyga nera labai "lygi", gal galetu buti ir geriau "atslifuota", bet tikrai nieks jai nebuvo abejingas, kas tik skaite is mano draugu bei pazistamu. O tai geras zenklas.

Eni 2007-12-31 11:18:24

Idiotizmas sita recencija vadinasi. Nieko ta "didizioji recenzente" Anarchisteje nerado ir nesuprato. O drista viesai apzvalgas rasineti. Knyga - jeginga, recenzijele -siukslina neta.

lol 2008-01-03 09:07:02

Gera rezenzija. Nematau, ko čia taip putoti, kaip Eni. Jeigu banalybes priimi už gryną pinigą, tai nėr ko ant savęs pykti.

zivi 2008-05-17 11:29:42

Dalį tos knygos perskaičiau, nelabai patinka, bet bandysiu perskaityti visą, gal dėl tos pacios priežasties, kuri paminėta apžvalgoje: "vis dėlto norisi jį pabaigti skaityti. Ir ne tam kad sužinotum, „tai mylėjo jis ją ar ne“. Tiesiog kai žmogus tau patiki savo skausmą, dingti jam iš akių užsikimšus ausis atrodo pernelyg..."
Bet jaučiu, kad po tokios knygos tu nepasijauti švaresnis, kažka supratęs, atradęs, tiesiog nepatobulėji, autorė nesiekia tobulėti taip pat, tiesiog viska keikia: vyrus, psichoanalitikus... Rodos kad jie visi yra blogi ir nera išimčių. Na bet žiūrėsiu kas bus toliau, pratesiu savo komentarą vėliau, kol kas man susidarė toks įpūdis...

jole 2013-02-03 15:27:26

Pakartosiu geriausia komentara:neskaiciaau,bet man patiko!

jole 2013-02-03 15:28:04

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.