Dan Brown „ANGELAI IR DEMONAI“

Autorius: Vilis Normanas
Data: 2006-06-13

cover Apie knygą: Dan BrownANGELAI IR DEMONAI
Leidykla: Jotema (2004)
ISBN: 9955572811
Puslapių skaičius: 404

Remiantis leidyklos „Jotema“ perkamiausių knygų dešimtuko duomenimis, Dano Browno knyga „Angelai ir demonai“ yra... pati neperkamiausia šio rašytojo knyga. Antrasis šio autoriaus kūrinys galbūt taip ir nebūtų susilaukęs jokio dėmesio, jei ne garsusis „Da Vinčio kodas”, kurio priešistorė yrabūtent „Angelai ir demonai”.

Neslėpsiu, man asmeniškai tai labiausiai patikusi šio autoriaus knyga. Tam yra kelios priežastys. Visų pirma, čia nespekuliuojama religijos istorija, nemelodramatizuojama, bet keliama gana aktuali – mokslo ir religijos kovos tema.Daną Browną galima kaltinti dėl visų pasaulio blogybių (taip, beje, kai kurie ir daro), bet nereikia pamiršti, kad jis tik rašo perkamiausius romanus pasaulyje, kurie sugrąžina žmones prie knygų. Tik tiek! Galima kelti klausimą, kas geriau – skaityti Dano Browno knygas ar išvis neskaityti, bet tai jau kvepia retorika, o su retorika net Hamletui nelabai gerai baigėsi, todėl nereikėtų pernelyg įsijausti.

„Angelų ir demonų” centrinė ašis - Šveicarijos CERN (Conseil Europeen puor la Recherche Nucleaire) mokslo tyrimų įstaiga ir Vatikanas, kuriame vyksta konklava. Žavioji Viktorija Vetra ir neprilygstamasis Robertas Lengdonas bando išgelbėti pasaulį nuo baisios katastrofos, ir kad jau gelbsti, tai...

Trumpai tariant, tai detektyvas, kuris ir prikausto dėmesį ir t. t. ir pan. Tačiau aš norėčiau akcentuoti ne tai, kad jį malonu skaityti, kad jame yra nemažai įdomių mokslinių faktų, bet tai, kas išties jame geriausia – mokslo ir religijos kova.

Sena dvikova tarp mokslo ir religijos baigta. Jūs nugalėjote. Tačiau nugalėjote negarbingoje kovoje. Jūs nugalėjote ne pateikdami atsakymus į amžinuosius klausimus. <...> Kas yra šis dievas mokslas? Kas yra dievas, kuris siūlo savo žmonėms jėgą be jokių moralinių varžtų, reguliuojančių šios jėgos panaudojimą? <...> Jūs gausinate ir tobulinate masinio naikinimo ginklus, o popiežius keliauja po pasaulį maldaudamas lyderius uždėti apynasrį beatodairiškai pažangai.<...> Tačiau kas yra didesnis tamsos skleidėjas? Žmogus, kuris negali suvokti žaibo priežasties, ar žmogus, nejaučiantis pagarbos jo didybei? <...> Pateikite mums įrodymų, kad egzistuoja Dievas, sakote jūs. Aš atsakau - patyrinėkite teleskopais dangaus skliautą ir pasakykite man, argi gali nebūti Dievo. <...> Aš jūsų klausiu - kodėl jūs šito klausiate? <...> Argi mes patyrėme tokį dvasinį bankrotą, kad labiau tikime matematine neįmanomybe nei aukštesne už mus jėga? <...> Turėdami tikėjimą, mes esam atsakingi vienas kitam, sau patiems ir aukštesniajai tikrovei. Neturėdami tikėjimo, mes nesame atsakingi niekam .

Skaitant šią knygą man labiausiai ir įstrigo šios eilutės. Galbūt, kaip daugelis pasakys, ir čia Danas Brownas tik dar kartą pasityčiojo iš religijos, bet nepaisant to, aš manau, kad už viso komercinio „Angelų ir demonų” fasado jame galima rasti ne tik puikiai suregztą detektyvą, nors ir yra vietų, kurios akivaizdžiai „išspaustos“, o pats rašymo stilius niekada nebus garbinamas tikrų literatų. Galima pasakyti tik tiek, kad šios knygos nepatartina skaityti žmonėms, turintiems kritikams būdingų gerų kūrinių stereotipų.

Visiems kitiems - tai smagus detektyvas su trupučiu prieskonių. Ir nepamirškite -tai, ką randame, priklauso tik nuo to, ko ieškome.

Ko ieškosime? [a]ngelų ar [d]emonų?

Komentarai

Tabita 2006-06-13 05:45:27
Perskaičius šią knygą sužinojau, kokia yra popiežiaus rinkimo procedūra. Kai pasimirė Jonas Paulius - jau buvau visa apsišvietusi tuo klausimu. Taip kad, IMHO, Dano Browno kūriniai, nors ir lengvo turinio, tačiau priverčia pasidomėti arba pamąstyti apie ne kuriuos dalykus. Tai jau privalumas, priedas prie maloniai praleisto vakaro su detektyvu.
freddyss 2006-06-13 16:52:14
Tikrai. Pvz. perskaitęs Dan'o knygą Deception Point(keista, bet kažkas sakė, kad lietuviai išleido šitą knygą pavadinimu ,,Meteoras'') sužinojau daug naujo apie NASą ir prezidentinę rinkiminę kompaniją...ir apie jūrų fauną.
Vilis 2006-06-13 18:00:58
Freddyss, "Deception Point" išleista "Meteorito" pavadinimu, patys leidėjai sakė, kad ilgai suko galvą, kaip turėtų vadintis ta knyga, tačiau jie turi teisę keisti pavadinimą. Be to, šios knygos apžvalga taip pat bus skaityta.lt
freddyss 2006-06-14 07:32:48
Vilis, ar neatrodo, kad pakeitus originalų knygos pavadinimą į išgalvotą ,bus klaidinami žmonės? O kaip katolaguoti? Juk rašomas originalus knygos pavadinimas + pažodinis jo vertimas..Pvz.,daba vieną iš medžiojamiausių Alisterio Kroulio knygų ,,Mėnulio vaikas" perpavadinus į kokį ,,Juodasis magas"- kaip mat megėjų tarpe kils bangos..
http://www.fictionbook.ru/author/braun_dyen/deception_point/brown_deception_point.html
Aima 2006-06-30 10:11:07
Jau tiek kartų esu rašiusi komentarus apie šią knygą,kad gal kam pasikartosiu. Skaičiau ją tada, kai dar niekas nealpo dėl DA VINČI KODO, ir iš viso apie Browną neturėjau jokios informacijos. Pirmiausiai pasidžiaugiau, kad supratau apie tą velnio išmislą, dėl kurio vyksta visa velniava. Paskui pasidžiaugiau informacija apie konklavą, nes, kaip ir daugelis, turėjau galimybę parodyti savo išprusimą per popiežiaus rinkimus. Ir viskas. Nors detektyvai mano stichija, teatrališkos žmogžudystės nusibodo, o pabaigoje, pradėjus laimingai kristi be parašiuto, gaudytis ir kautis požemiuose, pasakiau sau, kad tokios nesąmonės nedrįstu statyti net Holivudas. Įgavau tokį imunitetą Brownui, kad nedrįsau imtis jokios jo knygos. Neseniai perskaičiau jo SKAITMENINĘ TVIRTOVĘ ir buvau maloniai nustebinta: patiko, nors iki tikrai gero trilerio dar ir jai toli.
Alchemikas-darius 2008-06-10 09:45:14

Perskaicius Dano Browno knyga ANGELAI IR DEMONAI negalejau atsitraukti nuo prikaustan2io siuzeto. Si knyga manyje sukele daug abejoniu ,bet man taip buvo idomu ir susiieskojau daugiau inf. dabar netoli Zenevos ezero yra statomas irenginys ziedo formos vadinamas didziuoju Hadronu sraut priespriesu greitintuvu.

offca 2008-06-10 13:45:38

ar as kazka maisau, ar tas greitintuvas jau pastatytas ir ne taip seniai buvo pradeti bandymai?

Patrė 2009-04-08 19:02:37

Iš esmės niekalas.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.