David G. Myers „PSICHOLOGIJA“

Autorius: Freudaz
Data: 2004-02-03

cover Apie knygą: David G. MyersPSICHOLOGIJA
Leidykla: Poligrafija ir informatika (2000)

Pradėkim kaip pasakoj. Naršau aš vienąsyk po internetą, aišku, tik studijoms reikalingų dalykų ieškodamas, skaityta.lt vartinėju. Ir, kaip doram psichologijos studentui, akys išsprogo - negi gali būti taip, kad visai nieko psichologinio nėra? Nors ne, yra D. Morris "Plikoji žmogbeždžionė", jei tai psichologija, o ne biologija (aš prieš šią knygą nieko neturiu, ji tikrai įdomi ir vertinga, bet ne visai psichologinė). O kur mielieji vadovėliai? Myers, Furst, Benesch, ar mokslo populiarinimo knygutės? Įsivaizduokim tokią situaciją. Žmogus, siekiantis susipažinti su psichologija, perskaito "Plikąją žmogbeždžionę". Išvada aiški. Jei tai psichologija, tai geriau tada eiti pas tikrą zoologą, o ne psichologą, jis bent mažiau abejotinų dalykų (korektiškai kalbant) pasakoja...

Tai va, su tokia neteisybe taikstytis sąžinė neleidžia, todėl pakalbėkim apie D. G. Myers knygą "Psichologija". Net neatsivertus knygos galima pastebėti, kad tai solidus leidinys - visgi 816 puslapių - tai ne juokas. Mūsų aptariama knyga priklauso tipiškų amerikietiškų vadovėlių giminei ("didknygėm"), kai į kelis šimtus puslapių sukišama visa psichologija, daugiau ar mažiau apkarpyta. Aišku, iš vienos pusės tai yra labai gerai - praktiškai apie visas psichologijos mokslo veiklos sritis galima pasiskaityti vienoje vietoje, ir dar dažniausiai lengvu, mokslinių terminų neperkrautu stiliumi, suprantamu net ne specialistui. Iš šio privalumo kyla ir pagrindinis tokių knygų trūkumas - nors aptariama daug kas, bet negiliai, paviršutiniškai, todėl, norint gilintis į kokią nors psichologijos sritį, reikia ieškoti specializuotų knygų.

Gerbiamo Myers knygoje aptariama beveik viskas - pradedant biologiniais elgsenos pagrindais, nervų sistema ir baigiant meilės tipologijomis. Čia galima rasti gana neblogai parašytus skyrius ir apie plačiąją visuomenę ypatingai dominančias temas - sąmonės būsenas (o lietuviškai šnekant - miegą, sapnus, svajones, fantazijas, meditaciją, hipnozę, priešmirtinius išgyvenimus bei narkotikų poveikį sąmonei), intelektą, emocijas, psichikos sutrikimus, stresą, terapijos rūšis ir taip toliau. Autorius rašo aiškiu, lengvai suprantamu stiliumi. Kiekvieno skyriaus pabaigoje pateikiama santrauka bei svarbiausi skyriuje paminėti terminai ir sąvokos, o ypač gerai, kad su apibrėžimais. Kiekviename skyriuje galima rasti rubriką "Iš arčiau", kur pateikiami su tema susiję įdomūs faktai ir interpretacijos. D. G. Myers daugeliu atvejų laikosi gana konservatyvios pozicijos, jo neapkaltinsi laisvu faktų interpretavimu ar "slysčiojimu" į paramokslo sritis. Pavyzdžiui, autorius nemano, kad priklausomybės terminą galime taikyti kalbėdami ne tik apie narkotines medžiagas, bet ir lošimą, persivalgymą, azartinius lošimus ar seksualinį elgesį, nors dabar ypatingai populiaru kalbėti apie pavyzdžiui "priklausomybę nuo lošimų", kartais net tarp psichologų.

Galima išsakyti ir keletą kritinių pastabų šios knygos atžvilgiu. Pirmiausia kartais pasigendu gilumo ir išsamumo (šitoj vietoj laikas pasakyti, kad studijuoju psichologiją, todėl "paprasti mirtingieji" gali šio pastebėjimo iš viso neskaityti). Nors teko girdėti, kad yra neuniversitetinių aukštųjų mokyklų, kurios visą psichologijos kurso programą sugeba išdėstyti, remdamosi tik šiuo vienu vadovėliu, tačiau net amerikietiškų "didknygių" yra gerokai geresnių ir išsamesnių. Kaip ir daugelyje amerikietiškų vadovėlių, "Psichologijoje" visai nekalbama apie psichologijos istoriją. Kai kurie skyriai irgi galėtų būti išsamesni. Dar vienas, mano galva, esminis trūkumas - nėra rodyklės. Žodynėlis (beje, labai geras dalykas) su nuorodomis į atitinkamus puslapius šiek tiek atperka šį trūkumą, bet visgi geros rodyklės nors verk, kaip norisi. Beje, dar dėl knygos storumo - kažkaip sunku įsivaizduoti eilinį žmogų, skaitantį šį D.G.Myers kūrinėlį nuo pradžios iki galo. Tačiau dominančias temas perskaityti tikrai verta.

Taigi, suveskime galus. Knyga stora, užtat į ją daug kas telpa. Nors vietomis ne ypač išsami, bet užtat gana lengvai skaitoma ir įdomi. Apibendrinant - kol kas geriausia bendrosios psichologijos knyga lietuviškai.

Subalansuota susipažinimui su psichologija

Komentarai

Tabita 2004-02-03 16:26:37
Kažkaip keista, kad Skaitytoje apžvelgiamas kažkoks sausas standartinis vadovėlis... O psichologijos knygų tai jau tikrai nemažai prileista, nėra ko čia skųstis: "Psichologijos atlasas", Freudo "Psichoanalizės įvadas", tik keli pavadinimai, iš karto toptelėję galvon (man kaip nepsichologei).
super-ego 2004-02-04 11:54:38
o tai ka, sausas standartinis vadovelis jau nebe knyga? :)
Tabita 2004-02-04 12:54:01
Berods, dulka kalnai gerų ir dar neapžvelgtų knygų. Kam teršt eterį?
Krekas 2004-02-04 13:09:19
O man visai patiko - jei kada norėsiu paskaityti apie psichologiją, turėsiu omeny ir D. G. Myers. Pvz., ar verta apžvelginėti H. Hesės "Stepių vilką" - ir taip aišku, kad gera knyga (arba niekalas kitiems) hash
Redakcija jr. 2004-02-04 13:11:44
Tabita, apžvelk. Nėr ką dėt, iš dangaus tai apžvalgos nekrenta :(
nautilus 2004-05-28 19:45:49
puiki knyga/vadovelis. ir balsuoja daugelis 10 balu skirdami. esminis knygos privalumas - remiamasi labai daug tyrimu. labai gerai parasyti skyriai apie IQ bei neracionalu mastyma. labai tinka tiems, kurie domisi psichologija (po darbu:)).
deep 2004-09-16 10:09:23
as seniai svajojau ja perskaityt...gal net kai buvau penkiolikos...bet ji knygyne brangiai kainavo, o dabar po sesiu metu as ja skaitau:)))))))))))))) ji man, kaip kokia biblija, nes dievinu psixologine literatura;)
CB 2005-03-25 07:45:29
nu..em. vadovelis kaip vadovelis. tik formatas per didelis - ta gyvate tampyt tai sylos reikia. neuzvalges nepavilksi
Zydre 2008-01-29 13:53:33

Nera jau tas vadovelis toks sunkus, o beje kam ji tampytis:) Man patiko ji skaityti.Svarbiausia suprantama, idomu.

As 2009-10-05 18:20:52

Nepritariu, kad tai sausas vadovelis, nes is jo ne tik pasiskaitinet galima besidomintiems psichologija, taciau ir studijuojant geras dalykas - lengvai ir suprantamai skaitosi, daug eksperimentu pavyzdziu, todel dar lengviau pritaikyt teorija ir geriau ja isimint. O kad sunkus, tai kam nesiotis? jei skaitai savo malonumui, ji visada namie, jei studijuojant reikia, tai yra bibliotekoj ir skaitykloj. Tai tikrai gera knyga ;)

lauras 2009-10-09 19:25:32

labai nemegstu Mayers knygos Si knyga parasyta nepsichologine kalba, ji yra orientuota ne psichologija studijuojantiems studentams Vienas privalumas - pateikti tyrimai, eksperimentai taciau parasyti labai primityviai, pamirstant svarbiausio - psichologines kalbos Ka tai reiskia "psichologine kalba" Na Myers sakytų jog "infantilumas" - tai kai suauges vyras yra suvaikejes, o psichologine kalba skambetu taip "asmenybes elgesys yra panasus i jaunesnio amziaus zmogaus poelgius" Arba Myers rasytu "vaikai klauso tevu, nes jeigu jie tevu neklausytu - butu nubausti" , o psichologine kalba skambetu taip: "vaikas turi rinktis: ar elgtis pagal "savo realuji As" ar pildyti tevu valia ir demonstruoti paklusnuma" ir t.t. Taigi del to tos knygos ir nemegstu - nera svarbiausio - perdarymo i psichologine kalba Aciu

Monta 2011-05-19 01:34:37

"kažkaip sunku įsivaizduoti eilinį žmogų, skaitantį šį D.G.Myers kūrinėlį nuo pradžios iki galo."

Užkliuvo man, tamstos, mintis, kurią pacitavau viršuje.
Nestudijuoju nieko kas būtų susiję su psichologija. Bet, Myerso "Psichologija" perskaičiau visą, ir visai neseniai pradėjau skaityti, šio autoriaus "Socialinė Psichologija". Tikrai įdomu. O jei įdomu, tai net nepastebi, jog knygos tikrai storos...

Monta 2011-05-19 01:38:31

To lauras.
Jūs kažką maišote, nes cituojate tikrai ne Myersą.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.