Dean Koontz „PHANTOMS“

Autorius: Gintautas K. Ivanickas
Data: 2001-06-27

cover Apie knygą: Dean KoontzPHANTOMS
Leidykla: HEADLINE BOOK (1990)

"Civilizuota žmogaus dvasia… negali atsikratyti pojūčio, jog pasaulyje egzistuoja kažkas antgamtiško." Tomas Manas, "Daktaras Faustas".

Dinas Kuncas (Dean Koontz) - plačiai žinomas ir mėgstamas autorius. Bestselerių kurpėjo šlovė jį lydi visame pasaulyje. Na, žinoma, išskyrus Lietuvą. Nežinau, kas dėl to kaltas. Galbūt tai, jog pirmosios dvi šio autoriaus knygelės, kurias kažkada išleido "Eridanas", nebuvo patys geriausi Kunco kūrybos pavyzdžiai? Apie autoriaus populiarumą byloja ir skaičiai - visą savo gyvenimą varžęsis su S.Kingu, pastaraisiais metais Kuncas jį vis dėlto aplenkė. Bent jau tiražo ir honoraro srityse. Tačiau kokybė… Jei S.Kingas yra amatininkas (labai talentingas amatininkas - reikia pridurti teisybės dėlei), tai Kuncas - konvejerio darbuotojas, nuolatos atliekantis tą patį veiksmą, gaminantis tą pačią detalę. Tai, kad detalių pavadinimai - vis kiti, nedaug ką keičia.

Tačiau kartais šį "štampuotoją" aplanko kažkas panašaus į įkvėpimą. Tuomet jis ima ir padaro kai ką naujo, įdomaus ir visai gerai virškinamo… Mano nuomone, "Fantomai" - viena geriausių knygų Kunco siaubų aruode.

Kas iš mūsų negirdėjo apie paslaptingąjį Bermudų trikampį, apie "Mariją Celestę" bei kitus laivus, kurie skrodžia vandenyno bangas, lyg kokie "Skrajojantys Olandai" - tušti ir apleisti įgulos. Dažniausiai viskas tokiame laive atrodo taip, tarsi įgula būtų pranykusi vienu akimirksniu - čia nebaigtos srėbti sriubos dubenėlis, ten pradėta ir nebaigta kimšti pypkė. Ech, jei tokie dalykai vyktų tiktai jūrose! Tuomet ramia sąžine suverstume viską Bermudų trikampiui ir plauktume aplinkui. Tačiau…

Žmonijos istorijoje pakanka atveju, kai žmonių bendrijos, būreliai dingdavo panašiomis paslaptingomis aplinkybėmis ir sausumoje. Visų Ruanuko salos gyventojų dingimas, mįslingai ištuštėjęs eskimų kaimelis Andžikuni, majų palikti miestai, nepaaiškinamas kelių tūkstančių Ispanijos kareivių dingimas 1711 metais, nė kiek ne mažiau keistas kelių Kinijos armijos batalionų išnykimas 1939-aisiais. Tai plačiausiai žinomi atvejai. Kuncas mums siūlo savo mįslės įminimo variantą. Kokį? Žinomą, antgamtišką!

Į mažą Snoufildo miestelį užsuka Mirtis. Keista, nepaaiškinama. Vienas po kito dingsta žmonės. Tai, kad jie gali būti negyvi, patvirtina ir keli atrasti lavonai. Šių išvaizda tokia keista, jog miestelio gydytoja Dženifer Peidž įtaria, jog tai gali būti kažkokia nauja epidemija. Tuomet ir prasideda… Nedaugelis išlikusių gyvų miestelio gyventojų yra priversti likti savo mieste, kuriame ir toliau paslaptingai dingsta žmonės. Pagaliau atrandama vienintelė užuomina į tai, kas vyksta - vaiduokliškai tuščio viešbučio kambaryje ant veidrodžio lūpdažiu užrašyta: Timotis Flaitas Senovinis priešas. Prireikia, žinoma, dar nemažai laiko, kol pagaliau išsiaiškinama, kas tas Flaitas ir kuo jis susijęs su miestelį sukausčiusiu siaubu…

Kunco kūriniuose nerasite tokio psichologinio personažų skrodimo, kuriuo pasižymi Kingas. Kuncas daugiau dėmesio skiria veiksmui, dinamikai. "Siaubo" gerbėjai visame pasaulyje pasidalinę į dvi, viena kitos nepripažįstančias stovyklas - "Kingistų" ir "Kuncistų". Ir nors esu šimtaprocentinis "Kingistas", tačiau beruošdamas apžvalga antrąsyk perskaičiau šią knygą. Ir vėl patyriau malonumą. Ne orgazmas, žinoma, bet vis vien malonu…

Įvertinimas: nors ir ne Kingas, bet 9

Komentarai

keliaujantis kapitonas 2001-10-30 09:13:31
Atsiprasau, kad labai nemesinesiu sito kurinelio... Nervai nelaiko. Sugaistas laikas ir tiek. Ir pinigai isleisti. Angliskos knygos nepigios :/ Disovke paskutine. Daugiau Koontz'o neskaiciau, o jei recenzijos autorius raso, kad cia viena geresniu jo knygu, tai eina tas Koontz'as....
Lina Krutulyte 2001-11-02 17:20:21
Taip! Koontzas yra laiko gaisimas ir pinigai i bala :) Skaiciau jo lygiai dvi knygas. Antrosios niekaip neprisimenu pavadinimo, bet ji buvo apie pikta psichoterapeuta, kuris is savo pacietu dare paklusnius robotus. Dar toje knygoje visi blogieciai buvo su aukstuoju issilavinimu, o gerieciai - ziauriai geri, protingi, vieni kitus isimyleje ir nebaige jokiu mokslu.
Damon 2007-09-01 09:05:28
O filmas pagal cia knyga man 5 metai atgal net labai patiko, o knyga turetu buti tik geriau ;)
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.