Desmond Morris „PLIKOJI ŽMOGBEŽDŽIONĖ“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2001-02-09

cover Apie knygą: Desmond MorrisPLIKOJI ŽMOGBEŽDŽIONĖ
Leidykla: Vaga (1998)

Šios puikios knygos esmę trumpai nusako jos paantraštė - "nuoga tiesa apie gyvulį, vadinamą žmogumi". Tad atsivertus skaityti reikia nusiteikti: esame gyvuliukai, tokie sutverti motinėlės Gamtos, ir nieko čia nepakeisi, o kai bandome maskuotis - atrodome labai kvailai. O vat kaip atrodome ir kas iš tiesų esame - mums ir parodo dr. D. Morrisas, kuris šią knygelę rašė ir kaip rimtą mokslinę studiją, tapusią XX a. antrosios pusės antropologijos ir psichologijos pagrindu, taigi ne juokas!

Anot autoriaus: "Taigi štai ji stovi prieš mus - stačioji, medžiojanti, ginklus naudojanti, sėslioji, neoteniškoji, sumanioji Plikoji Žmogbeždžionė, primatė savo kilme, mėsėdė naująja gyvensena, pasirengusi užkariauti pasaulį. Tačiau ji yra visai naujas ir eksperimentinis padaras, o nauji tvariniai retai kada būna be trūkumų. Jai didžiausių bėdų pridarys tai, kad per amžius sukauptomis žiniomis pagrįsta pažanga smarkiai atitrūks nuo jos genetinės pažangos" (43 p.).

Taigi autorius tiesiog gražiai apnuogina visą mūsų gyvuliškumą ir pabaksnoja pirštu, nagrinėdamas plikosios žmogbeždžionės kilmę, seksualinę elgseną, vaikų auginimą, smalsumą, agresiją, mitybą, gerovę, požiūrį į kitus gyvūnus. Skaitydamas šią knygą gauni ne tik daug "sausos" informacijos, bet ir vertingų patarimų, be to, imi daug geriau suprasti draugų, pažįstamų elgseną. Pavyzdžiui, sužinai, kaip nesielgti sustabdžius policininkui, kad neprovokuotum sau bėdos, nes jis - tai agresyviai nusiteikusi plikoji žmogbeždžionė: "Dauguma vairuotojų, policijos sulaikyti už kokį menką kelių eismo taisyklių pažeidimą, tuoj pat ima įtikinėti niekuo neprasikaltę ar kaip nors bando pasiteisinti. Šitaip elgdamiesi jie gina savąją (mobiliąją) teritoriją, taigi policininkams duoda suprasti varžąsis su jais. Blogiau pasielgti neįmanoma, nes policininkai tuomet būna priversti kontraatakuoti. Kita vertus, jeigu pasirodysime esą nusižeminę ir nuolankūs, policijos pareigūnas nevalingai pasijus nuramintas. Kai be jokių išlygų pripažįsti kaltę, pasiaiškini vien savo kvailumu ir nepilnavertiškumu, policininkas iškart pasijunta padėties viešpats, tad pulti jam sunku. Tuomet privalai reikšti jam padėką ir susižavėjimą tuo, kaip sumaniai jis pasielgė tave sustabdydamas. Bet žodžių čia nepakanka, būtina sustiprinti įspūdį deramais gestais ir pozomis" (158 p.). Tai tik vienas aktualus pavyzdėlis, bet yra ir tikrai pikantiškos informacijos, tarkim, kokios evoliucinės priežastys sąlygoja, kad vyrui suteikti moteriai palaimą yra daug sudėtingiau, o vat kai jas sužinai!.. Ir dar daug, labai labai daug įdomybių. Be to, ji parašyta labai lengvu, patraukliu stiliumi, kad puslapiai verčiasi tiesiog nepastebėjus jų skaičiaus.

Šią knygą tiesiog "prarijau" Nidoje, sėdėdamas kavinukėje prie marių, gurkšnodamas alų, saulei įžūliai spiginant į mano kailio likučius. Po to ilgai iš kalbos nesitraukė posakiai "žiūrėk, kaip kvailioja plikosios žmogbeždžionės jaunikliai" arba "per susitikimą buvo daug grūmingo" (o vat kas yra "grūmingas" - suprasite perskaitę). Nuliūdino tik viena dar kartą suvokta tiesa: bet kuris gyvūnas pasauliui ir savo gentainiams atnešė daug mažiau žalos negu stačioji, agresyvioji ir seksualioji plikoji žmogbeždžionė…

Bendras įvertinimas: perskaityti būtina kiekvienai plikajai žmogbeždžionei!

Komentarai

gie 2001-08-17 09:09:05
Sutinku su apzvalgos autoriumi- kiekvienai plikajai zmogbezdzionei - shia knyga! ;) Nors perskaichiau priverstinai, ish pradzhiu su nepasitenkinimu, taaaip isivazhiavau paskui, kad tikrai kada nors dar karta paimsiu i rankas ta faktu, idomiu minchiu ir ideju rinkini. Geriausia tai pabaiga, kur autorius rasho visai ne siekes sukritikuoti zmogu, o tiesiog norejes pasakyt, kad nemaza puikiu rushiu JAU ishnyke, o homo sapiens sapiens NERA ishimtis... Kam idomi zmonijos (kaip "rushines", "dvasines", "protingos" butybes) (ish-)likimas - paskaitykit.
Rekomenduoju
Lina Krutulyte 2001-08-18 11:06:24
Del rushiu isnykimo siulyciau salia "zmogbezdziones" atsiversti "Izmaeli". Palyginimui ir pamastymui.
Kinoti 2006-03-05 12:33:19
Visu pirma, uzkliuvo knygos kaina - ar gali buti tokia jau gera knyga parduodama vos uz 3-4- litus? Pamastykit patys.. As pats studijuoju psichologija, taigi labai gaila, kad toks pigus skaitinys orientuotas i pasaulinio garso knygu lentynas..
Justinas 2006-03-05 16:30:49
Pigus? :) Gal pirma panaršyk po internetą, sužinok, kas tas Desmon Morris, knygelės autorius, o tada samprotauk apie "pigumą" (man, pvz., pakankamai imponuoja tas faktas, kad D. Morris turi savo stulpelį BBC. O ten, kaip žinome, kvailių nelaiko :))
P.S. Ne visos nupigintos knygos yra blogos. Tiesiog kai kurių žmonės neperka iš nežinojimo, nesupratimo ir pan.
Skaitytojas 2007-07-22 14:07:23
man taip at įdomu knygos kaina pasidarė. ir dar įdomiau pasidarė, kodėl lietuviai uždėjo tokį viršelį. pasižiūrėkit internete : http://en.wikipedia.org/wiki/The_Naked_Ape
Skaitytojas 2007-07-22 14:11:24
o šiaip tai manau kad gera kyga.
Agnė 2011-11-15 19:47:41

Sveiki, reikia perskaityti psichologijos pamokai, gal kas turite ir noretumete parduoti?

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.