Diane Duane „SO YOU WANT TO BE A WIZARD“

Autorius: Raimondas Lencevičius
Data: 2004-03-05

cover Apie knygą: Diane DuaneSO YOU WANT TO BE A WIZARD
Leidykla: Copyright (1983)
Puslapių skaičius: 370

I have been a word in a book.

Keturiolika metų prieš mokyklinio amžiaus skaitytojus užkariaujant Hariui Poteriui, buvo pradėta leisti kita paaugliams skirta serija "Jaunieji burtininkai". Pirmąją serijos knygą įsigijau paskatintas dviejų dalykų: tuo pat metu nusipirkau šiek tiek su serija susijusią Diane Duane knygą "To visit the Queen" ir perskaičiau atsiliepimus apie "Jaunųjų burtininkų" seriją Edo Meškio SF&F; elektroninėje apžvalgoje. Prisipažinsiu, mane patraukė ir knygos pavadinimas, primenantis pirmąjį "Quest for Glory - So You Want to Be a Hero" žaidimą ("Quest for Glory" žaidimų serija nusipelno savos apžvalgos). Pagaliau Amazon.com perskaičiau pirmąjį knygos skyrių ir nusprendžiau, kad noriu sužinoti, kaip toliau seksis Nitai, aštraliežuvei paauglei, kuriai nuo vietinių mušeikų tenka slėptis bibliotekoje. Mat pirmajame skyriuje ji čia pastebi iki tol nematytą knygutę "Taigi, tu nori būti burtininku".

Nita iš pradžių nepatiki, kad knyga iš tikro atskleidžia burtininkavimo paslaptis. Bet, kai ištarus burtininko priesaiką, jos vardas atsiranda knygoje esančiame burtininkų sąraše ir ji išgirsta medžių kalbą, Nita supranta, jog burtininkavimas - realus. O po to ji sutinka Kitą, kuris taip pat pradeda mokytis burtininkavimo. Kitas nori burto, kuris sustiprintų jo aurą ir atgrasintų chuliganus. Nita nori surasti savo pamestą kosmonautų rašiklį - tokį, kuris rašo nesvarumo sąlygomis. Sudėjus šiuos burtus ir baltąją skylę Fredą (taip, juodosios skylės priešingybę) prasideda įspūdingi nuotykiai. Nakties su Mėnesiena Knyga, aprašanti visa, kas egzistuoja, dingo. Vieniša Jėga, mirties ir griovimo kūrėja, bando išsiveržti iš įkalinimo ir atkariauti visatą, tad Nitai, Kitui bei Fredui teks perkeliauti per šiurpinančiai pakeistą Manheteną, sutikti sklerotiką drakoną ir mobilizuoti Centrinį Parką kovai su Vienišąja Jėga (iš to, kaip rašytoja aprašo lemiamą kovą prie Centrinio parko, matyti, kad ji tikrai myli Niujorką ir Manheteną).Kaip kartais sako protingi žmonės: "Atsargiai su norais, nes gali gauti tai, ko norėjai!"

Tiesa, knyga šiek tiek nuvilia gana paprastu burtininkų mokymo procesu. Skirtingai nuo Hario Poterio, kuris ilgai ir nuosekliai mokosi burtų Hogwartse, Nita ir Kitas galingus burtus išmoksta tiesiog permetę akimis burtų knygą. Aišku, burtininku netampama tik perskaičius burtažodžius. Reikia sugebėti susigaudyti situacijose, turėti valios ir ryžto mestis į mirtiną pavojų apsaugant Visatą nuo pražūties. Šiuo požiūriu Nita ir Kitas nuostabiai panašūs į Harį ir Hermioną.

Kai kurie nutikimai Vienišosios Jėgos tremtyje atrodo nelogiški. Tačiau knygoje yra ir puikių, nors šiek tiek moralizuojančių minčių. Perfrazuosiu: "Burtininkai egzistuoja tam, kad sumažintų entropiją ir jos simptomą - mirtį. Bet jie tai daro ne tik galingais užkeikimais, bet ir laiku mokėdami sąskaitas, išjungdami šviesą, kai išeina iš namų, ir padėdami žmonėms sutvarkyti jų gyvenimus".

Antroji serijos knyga tęsia Nitos ir Kito nuotykius. Šį kartą jaunuoliai atostogauja Long Ailende, tačiau negi burtininkai gaus tikras atostogas? Sužeistas banginis paprašo pagalbos atliekant senovinį ritualą, surišantį Vienišąją Jėgą. Nita ir Kitas sutinka, nepagalvoję, kad ritualas pareikalaus ne tik magijos, bet ir pasiaukojimo. Ir nuotykiai nebus tokie paprasti, kaip atrodė iš pradžių. Burtininkams teks bendrauti ne tik su draugiškais delfinais ir banginiais, bet ir su pavojinguoju ryklių valdovu ed'Rashtekaresketu bei žmonių nuskriausta kašalote. Besiveržianti išsilaisvinti Vienišoji Jėga taip pat neliks nuošalėje, pasitelkdama ir milžiniškus aštuonkojus, ir žemės drebėjimus, ir apgaulingas viliones. Herojai patirs, jog ir sunkiausiose situacijose galima išlikti ištikimu sau, draugams, tėvams ir Visatai. Skaitytojai nemažai sužino apie jūrą prie Long Ailendo ir jos gyventojus.

Rekomenduotina jauniesiems burtininkams ir burtininkėms.

Komentarai

Jaunasis Raimondas 2005-05-06 14:24:53
Wow, nesitiki, kad virs 20 zmoniu skaite sias knygas (tiek balsavo :)). Bet galbut. :) Butu idomu isgirsti nuomones, ne tik balsus. :)

Apzvalgininkas jau sugebejo perskaityti dar 3 knygas is serijos: "High Wizardry", "A Wizard Abroad" ir "The Wizard's Dilemma". Nepaisant to, kad knygos turi idomiu minciu (pvz. kaip perteikti morales normas skaitmeninei gyvybes formai), jos skaitosi ganetinai vidutiniskai. Siuzetai gana paprasti. Charakteriai galbut ne ploksti, bet kartu ir neuzdegantys simpatija.

Trumpa apzvalga: "High Wizardry" pasirodo, kad Nitos sesuo Dairine taip pat yra burtininke, ir netgi labai galinga, nes kuo jaunesnis burtininkas, tuo jis galingesnis. Tai nereiskia, kad jai bus lengva susikalbeti su skaitmenine gyvybe. "A Wizard Abroad" Nita isvyksta i Airija atostogu. Bet kokios gali buti atostogos salyje, kur daznai magijos pasaulis persipina su realybe? Knyga idomi tik Airijos ir "Dark Age of Camelot" MMORPG myletojams, kurie joje sutiks daug pazistamu vietu ir veikeju. "The Wizard's Dilemma" - Nitos motina suserga veziu. Manote burtininkams paprasta isgydyti tokia liga? Neaaa. Burtazodziu apibrezti greitai plintancias ir mutuojancias vezio lasteles praktiskai neimanoma. Tad ka daryti? Nebloga knyga, geresne uz airiskaja (nepaisant mano sentimentu Zaliajai salai).

Susitikime su Diane Duane buvo paklaustas visiems iskylantis standartinis klausimas: "Jusu serija prasidejo pries Hari Poteri. Ar Rowling jus nukopijavo? Kodel Haris Poteris daug populiaresnis uz 'Jaunuosius Burtininkus'?". Nepateiksiu rasytojos atsakymu, nes ju nebeatsimenu :), bet, mano nuomone, Haris Poteris gyviau ir patraukliau parasytas nei "Jaunieji Burtininkai". Abi knygu serijos turi privalumu ir trukumu. Duane patraukia realistiskomis, su meile aprasytomis geografinemis vietovemis (New Yorkas, Airija, Long Island), bandymu netrivialiai susieti burtus su realybe, normaliais veikeju santykiais su ju seimomis. Rowling sukuria daug labiau magiska atmosfera, turi daugiau itampos, detektyvo elementu, privercia "sirgti" uz jos veikejus.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.