Dietrich Schwanitz „KĄ TURI ŽINOTI KIEKVIENAS IŠSILAVINĘS ŽMOGUS“

Autorius: Vilis Normanas
Data: 2006-05-02

cover Apie knygą: Dietrich SchwanitzKĄ TURI ŽINOTI KIEKVIENAS IŠSILAVINĘS ŽMOGUS
Leidykla: Tyto alba (2005)
ISBN: 998616186X
Puslapių skaičius: 547

Išsilavinimas - pastaruoju metu atgaunantis socialinio paralyžiaus laikais prarastas pozicijas, kai kas antras abiturientas svajojo ne apie toliesnes studijas, o prestižinį darbą Gariūnų turgelyje. Turėti aukštojo mokslo diplomą – tai neabejotinas pranašumas, todėl dažniausiai studentai akcentuoja, kad tik tam, kad turėtų gražų popierėlį ir studijuoja, tik ar tai – jau išsilavinimas.

Taigi, kas tas išsilavinimas? Ar puikiais nusirašinėjimų įgūdžiais įgytas diplomas, ar žinios,kurių vargiai pasisemsi Lietuvos universitetuose.

Grįžkime prie knygos, kurią parašė protingas vokietis, dergiantis savo šalies švietimo sistemą. O aš maniau, kad tik Lietuvoje tokia prasta švietimo situacija. Jau iš knygos pavadinimo aišku, kad išsilavinęs žmogus pirmiausia turi kažką žinoti. Kitu atveju nesi išsilavinęs.Garsus Hamburgo universiteto anglų literatūros profesorius nori padėti visiems, bijantiems apsikvailini geroje kompanijoje.

Iš tiesų, ši knyga mažai kuo skiriasi nuo vadovėlio, bet pats autorius pabrėžia, kad tai nenuobodus kūrinys, kuriame nėra nieko nereikalingo. Čia rasite viską, kas susiję su istorija, religija, kultūra ir t.t. Žodžiu, mokyklinis kursas pagal Dietrichą Schwanitzą. Čia sudėti svarbiausi įvykiai, jų priežastys, prie viso to dar nemažas autoriaus komentarų šūsnis. Leidėjai teigia, kad mąstantis eruditas (autorius) šmaikščiai ir kontraversiškai parašė knygą, supažindnančią su kiekvienam, norinčiam save vadinti išsilavinusiu žmogumi, privalomomis žiniomis.

Keista, bet iš šios knygos tikėjausi kažko daugiau. Informacija labai paviršutiniška, pažintinė ir be to, „užknisa“ tas šmaikštus, bet ne vietoje ir ne laiku naudojamas rašymo stilius. Šaipomasi iš visko ir iš visų. Kaip ir dera profesoriui – subtiliai ir daugiareikšmiškai. Taip neišvengiama subjektyvumo, kaip sako vienas istorijos dėstytojas – geriausia skaityti amerikiečių parašytas istorines knygas, jie bent jau neturi šališkumo, kuris tiesiog veržte veržiasi iš europiečių, o ypač, kai esi šalies, pralaimėjusios du pasaulinius karus pilietis. Garsūs vokietijos žmonės giriami ir liaupsinami, bet kitų šalių atstovai pašiepiami. Kliūva ir Da Vinčiui, ir kitiems, ne vokiečiams. Tai viena knygos silpnųjų pusių. Kita – struktūra. Sudėti viską į vieną knygą išties sunku, bet jei jau iškėlei sau tokią užduuotį, tai reikėjo ieškoti būdų. Jei norėsi surasti informaciją apie filosofus, turėsi vartyti visą knygą ir ieškoti prie ko jie prišlieti, be to, pateikti tik seniausieji išminties mylėtojai, gerokai ignoruojant naujuosius.

Dar didesnė nesąmonė – skyrius „Ko nereikėtų žinoti“. Cituoju: Pavyzdžiui, nelaikoma gilaus išsilavinimo ženklu, jei žmogus kuo tiksliausiai nusimano apie visų šalies didmiesčių raudonųjų žibintų kvartalą. Kaip tai susiję su išsilavinimu?

Nors knygoje gausu nereikalingų dalykų, vis tik niekas nepaneigs, kad joje sudėtos fundamentalios bendrosios žinios, kurios galbūt ir padaro žmogų išsilavinusiu, aišku, jei jis geba jas panaudoti. Apie gebėjimus taip pat rasite atskirą skyrių.

Kadangi nesu profesorius, negaliu spręsti, ar Europos istorijos išmanymas padaro žmogų išsilavinusiu, bet, kad ir kaip ten bebūtų, jei vieną dieną juo tapsiu, išsakysiu savo asmeninę nuomonę.

Ar norite būti išsilavinę?

Komentarai

Migle 2006-05-27 19:38:54
Visai nepatiko.
Inna 2006-07-04 18:29:52
nevisai tikslus pavadinimas, turėtų būti toks: "ką turi žinoti kiekvienas mulkis norintis atrodyti išsilavinęs".
išsilavinęs tai ir yra išsilavinęs, o ši knyga gali būti geras vadovėlis mokinantis blefuoti tuos kuriems lavintis nėra kada, o protingiems prieš kitus pasirodyti norisi:)
Valdas 2006-07-05 05:15:44
O ir dar vokiečių mulkis. Man susidarė įspūdis, kad ten skirta labiau Vokietijos gyventojams knyga.
Skaitytojas 2007-07-22 13:23:39
gal kas nors noretu parduoti sia knyga? :) rasykit sms, e-mail arba skambinikit :)
tel. 869333733
e-mail runegirl@gmail.com
mano vardas Ramūnė
Skaitytojas 2007-07-28 21:15:24
Nebloga knygelė, maloniai pasūdyta humoru. Apibendrinti ją galima taip: jei nori atrodyti išsilavinęs, svarbiausia yra iškalti keletą tarptautinių žodžių ir kalbėti tik apie meną bei literatūrą. Pageidautina, užvertus akis. Padorioje draugijoje apie istoriją, filosofiją, politiką..(sąrašą pratęsti) nekalbama, nes tada paaiškėtų kraupi tiesa: visi susirinkusieji irgi kuo stropiausiai vaidina "išsilavinusius".
'PROTINGĄJAI' 2009-02-19 11:25:06

  Gera knyga.Ne visi skaitovai sugeba nusileisti iš puikybės.   Norint šiek tiek suprasti ir pasimokyti iš protingų,reikia turėti daugiau įgimto IQ. 

DONATAS 2009-02-19 11:31:20

Noriu  pirkti.Tel.861548039 Vilnius

 

Dalius 2009-02-19 13:15:32

Donatai, paieškok šios knygos sena.lt arba iknyga.lt

Abetita 2009-02-20 10:54:15

Nenustebsiu, kad "TA" mėšlą leidžia. Juk ponia Lolita viešai pareiškė, kad Šolochovas nieko vertas. Atseit, "Tykusis Donas" "Pakeltai velėnai" lygus. Po tokių žodelių iš principo nė vieno tyto albos popiergalio nepirksiu.

Patrė 2009-04-08 19:04:10

Verta pavadinimo :) Puikiai tiks kiekvienam jaunuoliui, pradedančiam intelektualinį gyvenimą.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.