Donald Bisset „AUKŠTYN KOJOM“

Autorius: Mirmeka Alba
Data: 2002-06-28

cover Apie knygą: Donald BissetAUKŠTYN KOJOM
Leidykla: Vaga (1972)
Puslapių skaičius: 262

“Mėnulis švietė pro langą tiesiog į tigrą knygoje.

– Koks tu liesas! – tarė mėnulis. – Gal nori ėsti?

– Noriu, atsakė tigras. – Žodžių noriu.

– Žodžių?

– Taip. Kai man seka pasakas, aš visą laiką storėju ir storėju, storėju ir storėju.” P. 200.

D.Biseto pasakos iš tiesų praryjamos vienu ypu. Jos tokios lengvos, trumpos, paprastos, kad sunku suprasti, kuo taip patraukia žmones visame pasaulyje. Tuo labiau, kad jos – labai angliškos, nesvarbu, kad veiksmas kartais vyksta Nepale ar Australijoje. Tačiau būdingas anglų tautosakos klasikos stilius labai jaučiamas (plg. “Motulės Žąsies eilėraščius”). Toks nerūpestingas, linksmas absurdas, net nebandant paaiškinti jo kokiais nors filosofiniais išvedžiojimais. Tarkim, Anglijos karalienė, išvažiavusi ieškoti išmintingiausio žmogaus karalystėje, išalksta ir eina nusipirkti žuvies ir keptų bulvių. Negana to, nuperka jų ir savo vežikui. Ir jokių samprotavimų tema “karaliai – irgi žmonės”; užsimanė, išlipo iš auksinės karietos ir apsipirko… Pasakoje apie pavydinčias viena kitai geležinkelio stotis irgi jokių paaiškinimų to fakto, kad stotys kalba ir vaikšto. Tiesiog taip yra ir viskas. Tuo “visagalimumu” be nurodomų priežasčių Biseto istorijos primena vaikų žaidimus, kur pašnekovais tampa bet kas, – nuo stulpo iki vabalo.

Ir, žinoma, istorijos turi būti galimos iliustruoti, nes ne paslaptis, kad autorius iš pradžių jas papasakodavo žiūrovams iš TV ekrano, piešdamas herojus, o tik paskui surinkdavo į knygas. Beje, pas daugelį jauniausios kartos lietuvių Biseto herojai irgi atkeliavo visų pirma per “Keistuolių teatro” teleistorijas ir spektaklius.

Biseto pasakos – anaiptol nerevoliucingos. Rašytojus, kaip ir dera, pabara pasipūtėlius ir neklaužadas, bet žiauriai nebaudžia. O geriečiai negarbstomi ir nešlovinami, nes gėris juk normalus reiškinys… Būtent tokiu požiūriu į veikėjus, o ne urbanistiniais motyvais “Aukštyn kojom” skiriasi nuo įprastų mums liaudies pasakų, Anderseno ar brolių Grimų dažnai žiaurokų motyvų. Bet nepaisant to, daug Biseto herojų tapo visuotinai žinomais – paršiukas Ikaras, liūdna linksma žuvelė, autobusiukas, kuris bijojo tamsos, krokokatinas, ir taip toliau. Matyt, ne veltui.

Teigiamos, bet nenuobodžios pasakos

Komentarai

egle 2002-06-28 08:41:09
Krokokatinas niekada nesijausdavo vienisas ir turedavo kam palinketi labos nakties, priesingai nei mane menulis. Kas vakara krokokatinas sakydavo: "labanakt mielas krokodile" (katino puse), "labanakt katine" (krokodilo puse) :) Vat toks tas krokokatinas :)
Foxas 2002-06-28 09:19:52
Savo laiku šias pasakaitęs angelskai peršprekinau :)))) matilda duck :)))
Gintas 2002-06-28 10:56:44
Kultine mano vaikystes knyga... Kitaip ir nepasakysi :)
Sapel 2002-06-28 12:09:07
O kaip tas plonas virejas valge pyraga!Turejo buti be galo skanus!!!
Ir niekaip negaledavau pasakyti, kurio budavo labiau gaila(kazkodel). Ar storo karaliaus suplonejusio, ar lieso virejo sustorejusio!
Šuo 2002-06-28 12:29:02
Įdomu, kaip krokokatinas reaguodavo į šunis?
Mirmeka 2002-06-28 13:53:53
shuo - neigiamai reaguodavo, jei shunys, kaip kad Barchas, vaikydavo kates;] tada krokokatinas pirma paslepdavo krokodilishkaja puse sheshelyje, o kai shuo atbeges noredavo pulti, ishlysdavo visas:] ir shuniuks skalydamas ish baimes pabega. va taip.
Ilona 2003-01-25 19:49:38
Nuostabi knyga, kuri moko gyventi :)
Mašenka 2003-12-30 15:55:19
Kaip dviejų vaikų mama, galiu atsakingai pareikšti, kad iš visų pasakų, kurias skaitau su sūnum, šitos yra linksmiausios ir "protingiausios". Sūnus tiesiog svaigsta nuo burtininko Fudžisano, krokokatino, dramblės Deizės, varnos Albertinos ir žąsiuko PYP PYP... :)
makarena 2009-10-11 12:10:49

ar čia juokų pasakos? vaikui būtinai namu darbams reikia juoku pasaku ;(Nekaltas

gabriele 2011-03-13 15:58:38

labai grazi knyga

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.