Dostojevskis Fiodoras „PAŽEMINTIEJI IR NUSKRIAUSTIEJI“

Autorius: Viktorija Vit
Data: 2007-02-19

cover Apie knygą: Dostojevskis FiodorasPAŽEMINTIEJI IR NUSKRIAUSTIEJI
Leidykla: Margi raštai (2004)
ISBN: 9986092590
Puslapių skaičius: 376

“Pozityvumas – geistina knygos savybė. Niekas nebenori narplioti, kodėl nekenčia mamos ir gailėtis nelaimingos meilės. Atgyvena! Be to, žmonės nori juoktis” – taip neseniai viename interviu viename žurnale sakė vienos didžiausių Lietuvos leidyklų vadovė (”Ieva“, 2007 nr.1). Viskas suprantama, aišku ir neabejotina. Mes, daug dirbantys ir uždirbantys, visai nenorime, kad ir po darbo kažkas dar vargintų galvą visokiomis svetimomis problemomis – nemeile, nesantaika, neapykanta, nelaime. Duokite mums pramogų, žaidimų, linksmybių, duokite „ką nors lengvo“, kas dvasios nei keltų, nei smukdytų, o tiesiog nepaliestų. Bet štai perskaitai tokią knygą kaip „Pažemintieji ir nuskriaustieji“ ir suabejoji: kas, jei šis prieš pusšimtį metų parašytas kūrinys leidyklas pasiektų šiandien? Gal jis visai neišvystų knygynų šviesos? Kas, jeigu leidėjai bei skaitytojai ir prieš pusę amžiaus būtų reikalavę kažko smagaus apie moteris ir meilužius? Gal F.Dostojevskio pavardės rašytojų sąraše šiandien apskritai nebūtų?

„Pažemintieji ir nuskriaustieji“ nuo pačių pirmųjų puslapių įtraukia į skurdo, tamsos, pažeminimo, niekšybių ir vienintelio priešnuodžio – išdidumo – pasaulį. Sielų žemėlapių braižytojo herojai – lyg atsakas visiems, šiandien sakantiems „gimiau per vėlai“. Pasaulyje visada – ir tada, ir dabar - buvo daug tamsos, pykčio, blogio. Knygos anotacijoje rašoma: „F.Dostojevskio romanų herojai kenčia dėl pasaulio netobulumo. Į esminius būties klausimus jie turi būtinai atsakyti pasirinkdami netikėtą poelgį. (...) Šiame romane visa tai atspindi dviejų šeimų, kurias sugriauna aristokratas Valkovskis, istorija“. Dėl paskutinio sakinio galėčiau ginčytis. Labiausiai žmogų griauna jis pats, jo savojo ego įsikibimas, jo patirtų nuoskaudų ir kančių sudievinimas. Nors daugelis romano herojų – tyros, trapios sielos, iš tiesų skausmingai išgyvenančios pasaulio amoralumo apraiškas, jos ir pačios nėra vienspalvės. Aristokratas Valkovskis – neabejotinas „blogietis“. Bet ne šventas ir dukrai atleisti nepajėgiantis tėvas, ir aklai, bet drauge savininkiškai Aliošą įsimylėjusi Nataša, ir konkurentę nesąmoningai skaudinanti Katia, ir savo silpnybių vergas Alioša... Paradoksalu, kad mažiausiai sielos dėmių turi pats istorijos pasakotojas – rašytojas Vania. Bet tas jo gerumas, jo humaniškumas neįkyrus, nepamokslaujantis. Gal todėl, kad dažnas F.Dostojevskio žmogus, patyręs ir iškentęs skausmą, nebegali skaudinti kito?

Keturių dalių romane radau įkūnytas sąvokas, kurios baigia išnykti iš viešojo diskurso. Moralė, sąžinė, savų interesų išsižadėjimas – ne vien tušti žodžiai. Herojų likimai parodo, kokia neišvengiama našta tvirti moralės principai prislegia žmogaus pečius. Čia nėra vienareikšmiško happy end‘o. Nesitikėk teisybės, nelauk atpildo, turėk išminties susitaikyti – tą kalba ir senuko Nikolajaus, ir keturiolikametės Nelės likimai. Tai, kad esi moralus, sąžininingas, teisingas, visiškai negarantuoja laimės, gal net priešingai. Bet juk toks esi ne todėl, kad bijai sulaukti atpildo už blogį, bet tiesiog todėl, kad kitaip negali.

Po herojų gyvenimus visoje knygoje šeimininkauja Likimas. Ir jo iššūkiams žmogus per menkas atsispirti. Kaip pranašiškai nuskamba Natašos, paliekančios šeimą ir bėgančios paskui lengvabūdį mylimajį, žodžiai: „Argi aš džiaugtis einu pas jį? Argi aš nežinau, kas manęs ten laukia ir ką aš dėl jo iškentėsiu?“ (p.47). Tačiau ir kančioje esama laimės, o laimėje – kančios.

Daugybę spjūvių į veidą ištvėrę herojai lieka nuskriausti, bet ne pažeminti. Savo kalčių ir nuodėmių pripažinimas galiausiai susijungia su beatodairiška ir besąlygiška meile – bausme ir dovana, kurios skirtos ne kiekvienam.

Pasiilgusiems KNYGOS

Komentarai

Skaitytojas 2007-02-19 09:47:23
„Prieš pusšimtį metų parašytas kūrinys“? Ko gero, vis dėlto prieš pusantro šimto :)
/Skaitytoja/
Viktorija 2007-02-19 09:52:23
Mea culpa :)
Skaitytojas 2007-02-19 16:10:30
Nemanau, kad tai yra neįkandama knyga (ypač jei lygini su romanu "Nusikaltimas ir bausmė"). Bent man ji pasirodė ganėtinai paprasta ir turinti daug vidinės šviesos.
Tik užkliuvo apžvalgos autorės teiginys, kad „romane radau įkūnytas sąvokas, kurios baigia išnykti iš viešojo diskurso. Moralė, sąžinė, savų interesų išsižadėjimas – ne vien tušti žodžiai.“ Šios sąvokos yra amžinos, tik keičiasi kalbėjimo būdai ir išraiškos; gal net nereikia dabarties žmogui pasakoti apie tai dostojevskiškai?... Tiek moralė, tiek savęs atsižadėjimas, man regis, amžinos temos ir tikrai neapleidusios šiuolaikinės literatūros ;)
Viktorija 2007-02-19 17:36:13
Man tai atrodo, kad "dostojevskiskai" yra kur kas stipriau uz bet koki "dabar", kad tai amzina - kalbu tiek apie turini, tiek apie forma. bet jei dabarties zmogui israiskos forma netinka, tai gali rinktis kita, be abejo.

O del to viesojo diskurso, tai tik isreiskiau savo nuomone ir jos dar pakeisti nespejau. bet jei kazkas mato kitaip, tai tuo geriau:)
Skaitytojas 2007-02-26 16:31:16
Hmm-hmm, manding, didysis rusu moralinis estetas Fiodoras Michailoviczius yra parases ir kur kas labiau nudienos demesio vertu kuriniu, nei... sita skurdo, fatalizmo, puikybes, kanciu ir budingo staciatikisko mesijanizmo kaskada. Geriausia ir aktualiausia (man atrodo) lieka "Selo Stepanczikovo i ego obitateli" (Stepanczikovo dvaras ir jo gyventojai): FM manding svarbus mums ne savo "grozis isgelbes pasauli" klejonemis (grynai bizantiskai-ikonografinis poziuris), o labai gera psichopatinio elgesio (manipuliavimas zmogaus jausmais siekiant valdyti jo elgesi savo irracionaliu igeidziu tenkinimui) studija, kuria atliko dar be jokio psichologijos mokslo, kaip zinia. "Stepanchikovo" niekad nebuvo populiariausias jo kurinys Rusijoje, nes ten maziausiai tu mesianistiniu ir moralistiniu klejoniu.

Lenkiuosi --

Shim Gong
Im 2007-02-28 10:03:43
Viktorija, puiki apzvalga!
Ir ypatingai kai kurios izvalgos kaip antai:
"Labiausiai žmogų griauna jis pats, jo savojo ego įsikibimas, jo patirtų nuoskaudų ir kančių sudievinimas".

Norejau tik pasiteirauti ar esi skaiciusi ir kitus F.Dostojevskio kurinius "Brolius Karamazovus", "Nusikaltimas ir bausme"? ir jei taip, tai tavo nuomone ar verta skaityti "Pazem.. ir Nus..", po ju? Na as cia turiu omenyje tai, jog pasaulis pilnas dar daug neisbandytu rasytoju.. ;) ir ar sitas toks pat stiprus kaip ir anie du mano isvardinti..?
Im 2007-02-28 10:16:59
ir beje Skaitytojau Shim Gong,
Stepancikovas.. jo gal ne geriausias, o lengviausias kurinys? :) Na jis tiesiog kitoks, gal daugiau humoro turintis ir ne toks perdetai rimtas kaip kiti sio rasytojo kuriniai. bet, kad geriausias nu kazkaip nedrisciau sutikti.
Shim-Gong 2007-02-28 17:26:27
Brangi Im,

hmm-hmm, visiskai suprantu, kad Tau labiau patinka "sunkesnioji" FMD puse. "Idiotas" tuomet butu gal Tau geriausias? Ar vis del to "Broliai K"? Ar gal "Velniai" (ar kaip ten jie vercia i liet. "Besy")? Cia, zinoma, skonio reikalas. Tik man, kaip pusrusiui ir, galima sakyti, "augusiam" ir su FMD, ir su visokiom jo interpretacijom, pasirinkimas galiausiai kitoks. Del "lengvumo" ir humoro tu, manau, visikai teisi. Savitai net kazokios paraleles su mano labiausiai is to krasto garbinamu Chekhovu matyti ten:). Na, bet koks geras kurinys juk tam ir yra, kad suzadintu ivairiausias mintis, asociacijas etc. :)

Keliu kartuza --

SG
Im 2007-02-28 20:33:33
na as tikriausia irgi uzaugau ant tu paciu interpretaciju ir butent tu "sunkiuju" rusu klasikos kuriniu. ir tik veliau.. mane uzkabinusiu rasytoju domejausi ir kitais kuriniais. Neskaiciau "Idioto", bet skaiciau visus kitus Tavo Shim-Gong isvardintus ir tikriausia brandziausiu jo kuriniu visgi ivardinciau Karamazovus. Stepancikovas man tikrai patiko ir tiesa pasakius Tu teisus, kad jis panasus i Cechovo kuryba. O jei dar tiksliau - i jo pjeses sukurtas teatrui ;) sekundei net buvau pagalvojus prie ko Tu cia rasai apie ta Stepancikova - jis juk cechovo?? ale paskui atsikvokejau :)
siaip kurinius as vertinu ne vien tik pagal tai, kaip lengvai ar smagiai jie man skaitosi, galbut daugiau - kiek ir ko vertingo lieka man po tos knygos.. Prisiminus Stepancikova, tikriausia gerai yra tai, kad visada nusisypsau :), taciau ne daugiau.. O vat kalbant apie Karamazovus, sakyciau savu laiku jis tikrai manyje daug ka pralauze psichologinej plotmet, matyt del tos gilumos as ji ir statau ant pjedestalo.
Gal tiesiog kartais blogai sakyti, kad vienas kurinys yra vertinegesnis uz kita. Galbut teisingiau butu teigti, jog kartais kuriniai buna skirtingai vertingi skirtingu laiku, skirtingom aplinkybem, skirtingam issilavinimui ir skirtingiems poreikiams ;)

linkejimai,
Imogen
Viktorija 2007-03-01 16:51:50
Im,
priciupai mane-"B.Karamazovu" nesu skaiciusi (kaip gerai, kad dar man tiek graziu dalyku pries akis:) ), o "Nus.ir bausme" - taip. Na sunku vienareiksmiskai pasakyti - verta ar neverta.. Viena vertus, po "Nusikaltimo" apskritai galima daugeliu literaturos kuriniu nusivilti :) kita vertus, jei fiodoriski pamintijimai kabina, tai uzkabins ir PAZEMINTIEJI IR NUSKRIAUSTIEJI, manau.
Damon 2007-08-10 12:44:20
Kartais ne pagal si romana buvo pastatytas filmas su zeraru depardje?
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.