E. Трегубова „Байки кремлевского диггера“

Autorius: Inna
Data: 2004-09-02

cover Apie knygą: E. ТрегубоваБайки кремлевского диггера
Leidykla: Ad Marginem (2003)
ISBN: 5933210730
Puslapių skaičius: 384

Elena Tregubova, buvusi Kremliaus žurnalistė, parašė knygą, kuri, švelniai pasakius, sunervino aukščiausius Rusijos politikus ir valdininkus. Skandalu pakvipo dar prieš knygos išleidimą - kai tik pasirodė knygos ištraukos, kurias išspausdinti išdrįso, kaip teigė ji pati, tik pora leidinių.

Kai Tregubovos pažįstamas žurnalistas L.Parfionovas (iš jau valdžios kontroliuojamo HTB kanalo) savo laidoje "Na medni" ("Anądien") paruošė siužetą apie pasirodysiančią knygą, ją buvo spėta parodyti tik Rusijos Tolimiesiem Rytam - persigandęs kanalo direktorius uždraudė rodyti šią laidą likusiai Rusijos daliai. Maskva ir likusi europinė Rusijos dalis spėjo pamatyti tik anonsus.

Pati autorė kelis mėnesius ieškojo leidyklos, kuri išdrįstų išspausdinti šią knygą, nes su V.Putino atėjimu į valdžią tokia sąvoka, kaip "žodžio laisvė", Rusijoje pradėjo įgauti ganėtinai keistas formas.

Ypač tai savo kailiu pajuto žiniasklaida, o pirmiausia - esanti arčiausiai "baltosios kandies" (V.Putino) - vos Putinui tapus prezidentu, jo spaudos atstovas sušaukė Kremliuje akredituotus žurnalistus ir pareiškė, kad nuo šiol visi prezidentui užduodami klausimai turės būti suderinti iš anksto. Šiam nurodymui nepaklusę žurnalistai netekdavo akreditacijos. Jos netekdavo ir už, Kremliaus manymu, netinkamai Valdimirą Vladimirovičių Putiną vaizduojančius straipsnius, ir už nuotraukas, kuriose prezidentas "negražiai atrodė"…

J.Tregubova "Kremliaus pule" - taip vadinami ten akredituoti žurnalistai - dirbo 1998-2001 metais - treji paskutinieji Jelcino prezidentavimo metai ir pirmieji Putino.

Žurnalistė vaizdžiai aprašo pokyčius, susijusius su Jelcino demokratijos perėjimu į Putino "kontroliuojamą demokratiją", įdomūs ir taiklūs Rusijos politikų, kurių pavardės beveik kasdien mirga žiniose, portretai - Putino, Berezovskio, Lužkovo, Čiubaiso, Javlinskio, Nemcovo. Daug smagių ir tiesiog komiškų istorijų iš prezidentų ir juos lydinčių žurnalistų kelionių po Rusiją ir užsienį, politikos apžvalgininkų darbo ypatybių.

Kai Tregubova nesutiko taikstytis su nauja tvarka ir rašyti apie V.Putiną kaip apie mirusį - arba gerai, arba nieko, ji buvo išmesta iš "Kremliaus pulo", kuris vis labiau pradėjo panėšėti į rūmų favoričių, besipešančių dėl valdovo palankumo ir dėmesio, susibūrimą. Prisidėjo ir nuolatinis Kremliaus valdininkų spaudimas "Komersant" dienraščio redakcijai, kurioje Tregubova dirbo. Buvo pasakyta - arba ji, arba Kremlius.

Jos aprašomų įvykių liudytojai irgi patvirtindavo, kad knygoje tiesos ji neiškraipo. Kalbama, kad knygoje minimiems politikams labai patikdavo skaityti Tregubovos "špilkes" kitų politikų adresu, ir visiškai atvirkščią reakciją sukeldavo jų pačių išryškinti portretai. Tiesa, į teismą jos, skirtingai nei V.Petkevičiaus, niekas taip ir nepadavė.

Atvirai ir aštriai

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.