Edgar Allan Poe „SELECTED POEMS“

Autorius: Mantautas Krukauskas
Data: 2001-03-18

cover Apie knygą: Edgar Allan PoeSELECTED POEMS
Leidykla: Gramercy Books (1992)

...And the Raven, never flitting, still is sitting, still is sitting
On the pallid bust of Pallas just above my chamber door;
And his eyes have all the seeming of a demon's that is dreaming,
And the lamplight o'er him streaming throws his shadow on the floor;
And my soul from out that shadow that lies floating on the floor
Shall be lifted - nevermore!"

The Raven

Yra žmonių, kuriuos drąsiai galime vadinti idėjų generatoriais. Jų kūrybinės idėjos kitų autorių dažnai netgi išvystomos į savus stilius ar žanrus. Edgar Allan Poe - vienas tokių genijų, pasaulyje žinomas kaip trumpų istorijų klasikas, detektyvinio bei siaubo žanrų pradininkas. Nemažiau pribloškia jo kaip lyrikos autoriaus sugebėjimai. Man asmeniškai ši E.A. Poe kūrybos dalis pasirodė besanti įstabiausia.

Sunkus, beviltiškas, kankinantis gyvenimas nori nenori priverčia iškrauti juodžiausius dalykus, neveltui poeziją (lyriką) galima traktuoti kaip sielos būsenų ir spalvų atspindį. Edgar Allen Poe eilės - ne tik tragiško likimo inspiruotos, - tuo pačiu yra subjektyvi autoriaus minčių, jausmų bei psichologijos išraiška. Neaprašomos kondicija, impresija, kurias sukelia natūraliai besiliejantys eilutės ir stulpeliai (galų gale ir neverta aprašinėti - patirkit tai savo kailiu), atrodo meilė niekad nebuvo taip priartėjusi prie mirties, - tamsi ir tuom pat šviesi. Lyg išganymas per kančią. Galbūt kažkam atrodys, jog neverta pastebėti netgi vilties kibirkštėlės. Mano nuomone, čia kaip niekur tinka "katarsio" sąvoka. Šiuo atveju - apsivalymas stebint tragediją. Čia pat verta pastebėti, jog E. A. Poe pasitelkia sunkiai apčiuopiamą, protagonistinę ironiją, kas veikia dar stipriau.

Galiausiai, net jei ir nesigilinti į pačias mintis - lieka nemažiau puiki eilių skambesio estetika. Kaip beskaitytum - mintyse ar garsiai - apžavi muzikalumas, neiškankintas ir nepritemptas. Dar ir dėl to rekomenduočiau originalo kalbą.

Komentarai

Lina Krutulyte 2001-06-13 14:57:55
Manyciau, kad kiekvienam turetu buti privaloma moketi mintinai nors stulpeli is "Raven".
Nikki 2004-01-20 19:46:07
Tikrai ississkirianti asmenybe...ir negali juk pasirinkti kada savo laiku gimti kad butum ivertintas...na bet jei jo kuryba pasieke musu laikus vadinasi kazkas vertino jo talenta....ziema kai prisninga Lietuvelej fantastiskai skamba:
"...Hear the sledges with the bells —
Silver bells!
What a world of merriment their melody foretells!
How they tinkle, tinkle, tinkle,
In the icy air of night!
While the stars that oversprinkle
All the Heavens, seem to twinkle
With a crystalline delight;..."
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.