Eduardas Mieželaitis „MIŠKO PASAKA“

Autorius: Mirmeka Alba
Data: 2001-11-16

cover Apie knygą: Eduardas MieželaitisMIŠKO PASAKA
Leidykla: Vaga (1981)
Puslapių skaičius: 214

Jeigu jums teko kada eiti senuoju Kunigaikščių keliu į Nebūtiją… Vadinasi, jūs jį matėte - Žaliabarzdį Patriarchą, medinį Nebūtijos Sfinksą, Fenomeną, girios Monstrą, o jei paprasčiau - tiesiog Amžiną Ąžuolą. Juo prasideda ir baigiasi "Miško pasaka", o kol ji gyvena, kol yra kas ją pamena, "Bus per amžius gyva Lietuva", kaip sakoma įžanginiame eilėraštyje. Taigi, nėr ko slėpti, Nebūtija su jos sostine Būtove ir joje įsitaisiusiu kunigaikščiu Nebūtu yra mūsų šalies alegoriška projekcija. Pasaka datuota 1942-1977 metais. Pakankamai laiko subrandinti idėją ir ją dailiai išguldyti, tarsi kūlgrindos rąstus, kurių nežinantis jokiu būdu neras.

Neveltui tekstą lyginu su kūlgrinda, slaptu keliu. Šis vaizdinys apskritai taikytinas bet kuriai alegorinei literatūrai, priverstai kalbėti Ezopo kalba. Kita vertus, absoliučios daugumos pasakų fabulą sudaro gėrio ir blogio kova, ir kiekvieno teisė skirtingai spręsti, kiek apžvelgiamoje knygoje aliuzijų į Lietuvos istoriją, politinę realybę. Mano manymu, knygos paantraštė "mažiems ir dideliems" teisingesnė, nei anotacinis štampas "jaunesniam mokykliniam amžiui". Norėdamas ne tik skaityt, bet ir perskaityti šią knygą, menamas mokinukas turėtų būti neįtikėtinai kantrus, o po ranka visuomet turėti tarptautinių žodžių žodyną, nes ko ko, o šito gero E.Mieželaitis negaili (nors gal kartais ir vertėtų).

Grįžkime prie ąžuolo. Jo šakose, - girios tėvo, žaliaveidžio dievaičio Miškinio namai. Iš ten jis nužiūrėjo vienišą išdidžią gražuolę, tiesią kaip pati tiesa, - Ulijoną, po juo jiedu pradėjo vaikiuką, svarbiausią knygos herojų. Keistas vaikiukas išėjo: kojelės kaip šakaliukai, rankelės kaip pagaliukai, visas kietas it pliauskutė, tik skruostai panašūs į putnias bandeles. Štai į jas Medinukas ir gavo didžiausią motinos dovaną - dvi duobutes ir nepamainomą šypseną, kuri net juodžiausiomis akimirkomis nenyko nuo jo veido. Mažas buvo vaikas, bet dideli žygiai jo laukė. Vos nuo žemės atsiplėšęs turės kibti į darbą. Turės jis sutramdyti sukčių malūnininką, susidėjusį su besočių dvasia Milte (labai baisi iliustracija…), išgrūsti iš miško žiaurių plėšikų gaują ir atgauti iš žemės deimantinį varpą, kurį ta prarijo iš pykčio, kam žmonės nepasipriešino jį pagrobusiems užpuolikams. Tai darbai žmonėms. Bus ir giriai - nubausti nedorą miško vagį, pamokyti godų medžiotoją, įsigeidusį aukso ragų, išgelbėti Ąžuolą nuo nešlovės tapti kartuvėmis. Ir galų gale, svarbiausias darbas - išlaisvinti įkalintą savo nelaimingą motiną. Pakankamai sudėtingi darbai; pakankamai žiauri tikrovė nupiešiama, ir nepasakytum, kad nedorėliai atsiperka pagrasinimu piršteliu ir pamokslu. Ne jau, jei draugauti - tai iš širdies, o jei bausti - tai iš peties!

Autorius sukūrė (perkūrė?) visą pasakinį pasaulį su įsimintinais veikėjais: žmonėm ir gyvūnais, medžiais ir gamtos jėgom; su Pieno ir Medaus upėm; su velniškai gyva, pulsuojančia dvasia. Skausmingai pulsuojančia, bet nepasiduodančia. Tikrai įdomi, labai stilingai (vietom gal net manieringai), patraukliai parašyta, lyriškai drastiška ir anaiptol nelengva knyga. Teigianti nors pavargusios, - bet tiesos, nors liūdnos, - bet vilties pranašumą prieš blogį ir pyktį.

Pasaka, bet KITAIP

Komentarai

Justinas 2001-11-15 17:44:41
Skubu įkišti trigrašį: TAIP, tai turbūt \b{siaubingiausia} pagal išvaizdą vaikystės knyga. Brrr, iliustracijos tokios, kad net dabar šiurpoka. O ir apžvalga taip gerai pagavo tą savotišką, gyvenimiškai-vaikiškai žiaurią, atrodytų, paprastą, bet ir daugiasluoksnę knygos atmosferą, kad aš galiu tik paploti Mirmekai!
poviliukas 2001-11-20 14:49:57
O tos iliustracijos juk kaip tik ir gelbsti knyga - be tiems laikams moderniu (na gal ir nevaikisku) Eidrigeviciaus iliustraciju tai tebutu eiline sovietinio grafomano fantazija, pridengta pseudointelektualo pretenzijomis (pasivarte zmogelis tarptautiniu zodziu zodyna ir nusistebejes knyga parase...), itin ne vietoj rodomomis.
Mirmeka 2001-11-20 15:50:04
'miezhelaitis - sovietinis grafomanas ir pseudointelektualas'. fantastika. kazhkodel atrodo, kad butent tamstos, poviliuk, poziuris siaurai ideologizuotas; vargu ar girdejai (jei jau sprendi apie kureja pagal tokius kriterijus, tai nepakenktu zhinoti plachiau), kiek miezhelaitis kentejo nuo ofic. partines valdzios atstovu, taip pat nuo Zimano, kaip buvo ishmestas ish komtiesos redaktoriaus posto... hm, gal pagrindine miezhelaichio nuodeme, jog jo poema 'zhmogus' ivertino lenino premija? ajei... pabandysiu gerbti ir toki obskurantishka pozhiuri (sorius, paziurejau i TZZ, pamachiau shita zhodi, nustebau ir irashiau) ir nesikeiksiu eteryje;)).
poviliukas 2001-11-22 18:27:23
Is komtiesos redaktoriaus posto, deja, jis buvo ismestas del besaikio girtavimo... O del nukentejimo - kas nebuvo nukentejes, jei jau matuosime tokiais slidziais kancios masteliais? Gal nebent gudaitis-gudzevicius. Na neitikinsi, kad Miezelaitis buvo poetas, nors tu ka :) Gal pretenziju tokiu ir turejo, kasmet po plyta leisdamas, taciau, kas siandien tas plytas beskaito... O "Zmogus" juk buvo dar visai neblogas rinkinys, atspindejes to meto realia padeti, gal kazkiek sumodernines ir pacia poezijos kalba, taigi turintis istorine reiksme. Tik, deja, tuo turbut viskas ir baigesi. Sunku pasakyti, kas cia kaltas - gal zmogus ir turejo talenta, taciau vien to neuztenka, reikia dirbti prie rasomo kurinio, siek tiek pastangu ideti. Na, savo knygomis vaikams jis gal ir nelabai nuklydo i sona, su tuo sutikciau, taciau ypatingo skonio jausmo irgi nerode. O keiktis, Mirmeka, butu negrazu :)
Mirmeka 2001-11-26 11:50:28
Hmmm, gal pabandysim taip: shi knyga man patinka, bet nesu Miezhelaichio rimtosios poezijos fanatike; apskritai, man toks stilius nedaro ispudzhio, ar kalbesime apie ji, ar apie bet koki kita poeta. tachiau _niekad nesutiksiu_ su pasakymais, kad kas nors yra blogas rashytojas/poetas/dailininkas etc. vien del savo laiko ideologijos, - ir net del savo paties santykio su ta ideologija. kurinys gali buti moralishkai pasenes... gali buti nebesuprantamas... tachiau tiesines priklausomybes ishvesti negalime, nes butent taip mes susitapatintume su 'sau pakankamos' valstybes nuostata, kad 'svetimas' - tai visada 'blogas'. (prisimenat termina 'burzhuazinis menas'? - gi grynai tokia pati kaltinimo prigimtis... o kaip buvo tsrs su pikaso?:] ish pradzhiu atmete ir nemego, kadangi visa tai 'ne musu'; ishgirde, kad pikaso pats _komunistas_, pasipiktino, kaip galima taip tershti komunizma;). ee, biski nukrypau nuo temos. trumpai tariant, 'medinukas' - gera knyga, o man, tiesa sakant, visishkai nusispjaut, koks Miezhelaitis buvo zhmogus;-]
Deima Ž. 2002-06-28 13:20:12
O kur galima ję gauti?
gelytegelytegelyte
ieva 2012-03-14 19:00:43

knigyne "pegasas"

Ema 2012-04-05 17:33:18

:::::::::::::::)))))))))))))))))

ieva 2012-03-14 19:00:43

knigyne "pegasas"

Ema 2012-04-05 17:33:18

:::::::::::::::)))))))))))))))))

Ema 2012-04-05 17:33:18

:::::::::::::::)))))))))))))))))

aaaaaaaaa 2003-06-20 11:44:57
Jums vakuciai kur nepatinka si knyga eikite mikimauzu ziuret. Man tie paveiksliukai toki ispudi paliko ir knyga pati. Skaiciau kai buvo man gal kokie 10m. O dar daba labai nemazai prisimenu. Truksta jums fantazijos manau. Kam patiko si knyga paskaitykit "kelione i tandadrika" nors knyga ne tokia gera, bet pavaiksliukai berods to pacio dailininko - nuostabus
Aukse 2013-10-25 20:03:20

man irgi baisiausiai patiko!

Aukse 2013-10-25 20:03:20

man irgi baisiausiai patiko!

Justinas 2003-06-20 12:25:41
Pati tu ne tokia gera.
Skaitytojas 2007-10-09 08:26:05
O aš tik būdama 30-ies perskaičiau Miško pasaką ir man taaaip, patiko, taip patiko... Pusę nakties skaičiau, o kai priėjau pabaigą, tai verčiau bet kurią vietą ir iš naujo skaičiau. Po to apsiblioviau ir galvojau - ar ir daugiau žmonių, Eduardai, esi pravirkdęs?
Juozas 2010-09-10 18:00:12

Skaičiau neatsitraukdamas....su baime, bet negalejau atsiplėšti. O dabar, po 25 metu, pamatau lentynoje ir nesinori atversti...šiurpuliukai iš vaikystės vis dar per nugara nueina.

evelina 2012-05-03 14:04:31

koke grazi pasaka

Ruta 2012-05-07 08:57:14

Iš viršelio, atrodo, Eidrigevičiaus iliustracijos. Man vien V.Žilinskaitės "Ledinės fėjos" siaubingų iliustracijų iš vaikystės ne kokie prisiminimai...

greta 2012-06-15 10:29:55

azuolagggnhhcvjhl kl grlklg.gklhghkkfgp'xhk.cfkbuhz;as'[kcvjdhvnfgjkcjz..s;la;'afj;dfjkgfhyteiygvklmvhjkkfhlkfkhhfbgklbnkbmjjggjhfjjkgfjfaz;zzzzzzzzzzzzzzzzzzzhthgjhkfuttgkjgfkjtjy utjklkfrifgjkgjhkl;s/;'gfjhgkl/;hncg/l ,hfblkgbfj jhgfkuhjjkhjkij nfjk jngkgn vbujlkvbjhvhxcjknfginbj gkhikhgijkh hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhjhbcjfkggtj

greta 2012-06-15 10:32:27

man labai labai ir tukstanti1000 kartu labai patiko todel sakau tip ir 1000kartu taip

Anonimas 2013-07-10 06:22:09

Deima Ž. 2002-06-28 13:20:12
O kur galima ję gauti?

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.