Egidijus Vareikis „DINOZAURĖJANTI EUROPA“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2002-04-30

cover Apie knygą: Egidijus VareikisDINOZAURĖJANTI EUROPA
Leidykla: Strofa (2002)

Spalvingas knygos viršelis mažai primena rimtą politologijos veiklą, prie kurių mes įpratinti kad ir ALK serijos santūrumo. Pirmą kartą ją pamatęs Vilniaus knygų mugėje, pavarčiau ir padėjau į šalį - negi atsiras laiko skaityti dar ir politologijai? Ir vis dėlto, kai kažkas leptelėjo, kad "labai gera", be to, pamačiau, kad platina pažįstami asmenys, nusprendžiau nepagailėti tų keliolikos litų. Atsiverčiau tikėdamasis kažko apysausio, bet reikalingo ir plečiančio "bendrąjį išsilavinimą", o radau… Radau labai smagią, kandžią, lengvą, populiariai parašytą ir tuo pačiu ne pigią studiją bei pasvarstymus, kas ta Europa ir kas ten mūsų laukia, jeigu laukia… Dabar lakstau visiems kaišiodamas "Dinozaurėjančią Europą" panosėn, besijausdamas vos ne E. Vareikio mesianistiško kvietimo "mąstykime apie Europą!" apaštalu.

Taigi, kokios aiškesnės priežastys žavėtis? Pirmiausia, pati Europos - dinozauro teorija. Trumpai jos esmė: dinozauras buvo gyvis, tobulai prisitaikęs gyventi savo periodo sąlygomis, tačiau kai tik gamta pakito, visos savybės, kurios anksčiau atrodė esančios privalumais, jį nutempė į evoliucijos kapines. Kažkas panašaus gali nutikti ir Europai - ji suklestėjo šaltojo karo ir totalinės konfrontacijos epochoje, bet kai viskas griuvo, prireikė keistis, t.y. evoliucionuoti - ėmė trypčioti vietoje, vapėti neaiškius žodžius " acquis communautaire " ir kitaip demonstruoti, kad organizmas, tobulai funkcionavęs vienomis aplinkybėmis, gali sutrikti pasikeitus situacijai. Antrasis smagus autoriaus sprendimas - pažvelgti į rimtas problemas taip, kaip jis nurodė ir knygos paantraštėje: ne tik politiškai, bet ir emociškai. Iš tiesų, sunku nepritarti tezei, kad dažnai visi racionalūs skaičiavimai ir valstybių raidos scenarijai eina velniop grynai dėl emocinių dalykų. Svarbiausia, kad emocinius dalykus pirmiausia valdo "žmogus iš gatvės": juk tai jis Romos imperijoje išsireikalavo duonos ir žaidimų, kurie pakirto visą Urbs Aeterna galią, tai jo reikalavimams žada paklusti vienas politikos erelis, vėl prabilęs apie mirties bausmę, nors tai ir nublokštų Lietuvą į Europos šalikelę… Istorijos tiksliai nesuplanuosi ir nesuskaičiuosi, o Europa šiuo metu tą ir mėgina daryti - anot autoriaus, vystytis be širdies, be emocijų, remdamasi šaltais BVP procentais ir kitais skaičiukais, apibūdinančiais "šalių kandidačių" padėtį. Autoriaus minčių teisingumu turėjau puikios progos įsitikinti vienoje užsienio kelionėje - europiečiui Europa kaip subjektas gerokai tolimesnė sąvoka nei mums, paskendusiems integracijos rūpesčiuose…

Galbūt jums susidarė įspūdis, kad autorius - euroskeptikas, besiruošiantis arklu, knyga ir lyra uždengti į prarają žengiančią Lietuvą? Nieku būdu! Matyti mylimosios trūkumus - tai nereiškia jos nemylėti. Privalau tiesiog pacituoti vieną mintį:

"Lietuviai ne Europos Sąjungoje - tai tiesiog žmonių grupė, užsiimanti pilvo reikalais, savo fiziniu egzistavimu ir kitokių biologinių dalykų tenkinimu. Jei kas nori, kad lietuviai išnyktų iš pasaulio žemėlapio kaip tauta, tegu agituoja už izoliaciją. Lietuviai-ne-Europoje taps žmonių banda, nes emociškai jie negalės integruotis į Rytus, o būti nei Rytais, nei Vakarais reikia didesnio stimulo nei lietuvių liaudies dainos ( de facto XIX a. pabaigos popsas) ar amerikoniškas išradimas - krepšinis" (294 p.)

Sutinku, gruboka, bet labai emociška, politiška ir tikslu, ar ne? Suprantu, ši tezė pseudo lietuvybės sergėtojams atrodys šventvagiška, o kai kurie ir toliau kalbės, kad su Rusija reikia bičiuliautis tik dėl to, kad pastaroji, nors ir paslapčiomis, bet mus laiko geresniais už save. Nujaučiu, kad ši knyga bus ne vieną kartą ir sumalta į miltus arba iškelta į padebesis - bet tai ir byloja apie jos kokybę ir aktualumą.

Tik vienas tik dalykas liko nesuprantamas - kodėl mokslinę fantastiką autorius beveik visur vadino neverstu anglišku terminu science fiction , juk D. Britanija - tik kukli Europos dalis...

P.S. Beje, knygos ištraukas galite pasiskaityti ir Internete.

Būsimiems europiečiams

Komentarai

Gedas 2002-04-29 19:05:30
"Lietuviai ne Europos Sąjungoje - tai tiesiog žmonių grupė, užsiimanti pilvo reikalais, savo fiziniu egzistavimu ir kitokių biologinių dalykų tenkinimu."
Tuo tarpu lietuviai Europos sąjungoje pilvo reikalais neužsiims ir biologinių dalykų netenkins, taip?..Tox įspūdis, jog lietuviai neįstoję į Europos sąjungą negali jaustis pilnaverte tauta. Tokia pigia ir primityvia (kitaip to nepavadinsi - kai abejojantys dėl sprendimo stoti į ES apšaukiami tokiais ir anais)pseudopropaganda žmonės tik atbaidomi nuo stojimo į ES. Tas nuolatinis kalimas galvon "einame į Europą" mažai kuo nusileidžia sovietiniam "Visų šalių proletarai vienykitės" ir gali sukelti mažų mažiausiai susierzinimo efektą.
Justinas 2002-04-29 20:40:50
Va, eurorealistai jau atsibudo :)
Elfa 2006-04-29 13:11:07
O mes niekad ir nemiegojom...;) Skirtingai nuo euronaivuolių...liezuvis
ruonis 2002-04-30 06:06:46
gedai,

nejaugi jus tokie baikstus, neduok Dieve, Europa isgasdins.... arba pasipusime ir niekur neisime... ta pseudopropagandos baime irgi tokia didele, kad atrodo zmones nei proto nei jausmu nebeturi. Visi gi gerai supranta, kad ne azijatai esame

sekmes kelyje i Europa
Gedas 2002-04-30 18:57:31
Nebaikštūs mes (bent aš:), o tik erzina tokie primityvoki "argmentai" ir propaganda, kurie šitaip kompromituoja visą piligrimystės Europon reikalą.
Vida 2002-05-01 18:35:37
visiems

mano komentaras apie sia knyga yra super.lt

tikiuosi, ten visos autorystes teises irgi saugomos. nenusirasinekite!
Lina Krutulyte 2002-05-07 21:00:01
Taip, gaila tik, kad sitas puslapis dar nesaugomas nuo visokiu megeju nemokamai pasireklamuoti.
Yabadabadoo 2002-05-08 07:06:40
Oi kaip nusirašinėsime! - ypač kai Vidos komentaras toks snooobiškas (tipo išmano) ir nuobooodus (kai per daug išmano), kad weeeeee bliaunu Matosi, kad politikė ir ten dar kažkas...

P.S. Linut, meile mano, atleisk, kad nesusilaikiau ir paskyriu komentarą kitai... pray
Lina Krutulyte 2002-05-08 08:41:15
Ar ne sita pati Vida takart pasiunte Peleni uz tai, kad jis isdriso paprasyti savo knygai komentaru? "Tikrai negrazu paciam listi, ypac kai niekas nekviecia." Sakyciau, keistas sitos damos isivaizdavimas apie tai, kas yra nekviestas lindimas. Jei ne ta pati, tai labai jau panasi.
Vida: imho reklamuoti cia knygas yra gerai; reklamuoti kitus puslapius yra blogai.
Ir apskritai juokingi yra veikejai, amzinai dalinantys nuorodas i savo paciu veikalus. Mazdaug, "nieko nesakysiu, nes apie tai rasiau savo knygoje 'Snobiski tauskalai', kurios Jus neskaitete, nes neturite tiek smegenu, kiek as".
Lina Krutulyte 2002-05-09 09:27:26
Dar apie kitu puslapiu reklamavima: be abejo, nepaminejau, bet manau, kad nuorodas i kitus interneto puslapius galima cia deti, kaip daug kas ir daro. Tik ne i tuos puslapius, kurie atseit ar is tikro publikuoja visokiu knygu apzvalgas. O kokio velnio, juk jie konkurentai. Tad mano priekaistas Vidai galioja.
O kodel as tai prisiminiau - nes noriu pasiulyti visiems fantastams, prijauciantiems ir siaip neapkerpejusiems zmonems zvilgteleti i Hubble teleskopo nuotraukas internete:
http://oposite.stsci.edu/pubinfo/latest.html
Ypac veza paveiksliukai, kur dvi galaktikos, pavadintos pelemis (mice), sukasi viena aplink kita (ir abi turi ilgas uodegas is melynu zvaigzdziu), ketindamos susijungti i viena per artimiausius 400 milijonu metu.
Redakcija 2002-05-09 10:09:26
O vat gerbiamioji Krutulyte, reikėtų jausti skirtumą tarp knygų ir galaktikų, pareklamuoti galėjai ir ne prie konkrečios knygos, kuri nieko bendro su galaktika neturi.
Lina Krutulyte 2002-05-09 10:17:54
Redaktoriau, galaktikos, ir dar tokios grazios, yra labai gerai, o jei reikia ju "reklamos" prie kokios nors konkrecios knygos, galiu ir ideti :)
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.