Erich Maria Remarque „JUODASIS OBELISKAS“

Autorius: Tomas S. Simonaitis
Data: 2002-05-27

cover Apie knygą: Erich Maria RemarqueJUODASIS OBELISKAS
Leidykla: Tyto alba (2000)
“Saulė plieskia antkapių firmos “Georgas krolis ir sūnūs” kontoroje. 1923 balandis ir biznis klesti.” O biznis tas labai jau delikatus, nors “pavasaris mūsų nenuskriaudė, mes pardavinėjame į kairę ir į dešinę, ir dėl to baigiame nusigyventi”. Štai kaip pradedamas romanas, kurį daugelis kritikų laiko geriausiu “prarastojo vokiečio” Ericho Marijos Remarko kūriniu. Prie kritikų ditirambų norėtų prisidėti ir apžvalgininkas. Ironiška, kad šis romanas tikrai nėra pats žinomiausias Remarko kūrinys.

Tarybų Lietuvoje Remarko knygas leido keistai, atrinkdami kaip tikri selekcininkai mičiūrininkai. “Trys draugai” - prašom, “Vakarų fronte nieko naujo” - prašom, o va “Gyvenimo kibirkštis” – šiukštu, nors romano veiksmas vyksta taip sovietikų mėgiamoje koncentracijos stovykloje. “Juodojo obelisko” neišleido ilgai. 1984 metais, praėjus net 28 metams po to, kai autorius padėjo paskutinį tašką knygoje, pasirodė pirmasis leidimas lietuvių kalba. Po dvejų metų sekė antrasis, minkštais rausvais viršeliais, kurį man ir padovanojo krikšto mama. “Juodasis obeliskas” įkrito į jau “Trijų draugų”, “Vakarų fronto” ir “Nakties Lisabonoje” išpurentą dirvą ir išleido tokius ūglius, kad ant jų sunokusius vaisius raiškau ir skanauju iki šiol.

Taigi, 1923 metų Vokietija, Verdenbriuko pavadinimu pridengtas gimtasis Remarko miestas Osnabriukas. Jaunas, 25 metų (paprasta skaičiuoklė- jei nori sužinoti, kiek bet kurios Remarko knygos pagrindiniam veikėjui metų - iš datos, kuomet vyksta veiksmas, atimkite 98 - 1898 metais gimė pats Remarkas) žmogus, po karo vis dar ieškantis savo prarastos jaunystės. Beje, romano antraštė būtent tokia - “Prarastos jaunystės istorija”. Viskas, papasakojau visą turinį. Visiškai rimtai - nei vieno Remarko romano negali papasakoti rišliai, paprastai, kaip per literatūros pamoką, nes tai - gyvenimo fragmentai, akimirkos, nuotaikų, spalvų, kvapų ir emocijų žaismas, pagardintas lengvu egzistencialistinės filosofijos dvelksmu bei labai savitu humoru. Labiausiai pribloškia “Juodojo obelisko” dialogai - kartais kandūs, kartais paprasčiausiai juokingi, kartais skaudūs ar net romantika kvepiantys.

Tai- žmogaus, itin įnirtingai ieškančio paties savęs, savo gyvenimo, kuris vis pabėga nešamas hiperinfliacijos bangos ir įtraukia jį į netikėčiausias situacijas - į kompaniją, restorane geriančią su Odenvaldo granito skaldyklos savininku (kam prekiautojams paminklais reikalingi skaldyklų savininkai, manau, aiškinti nereikia), tai į įtartinai gerą vyną mėgstančio vikaro Bodendiko ir sauso psichiatrijos ligoninės gydytojo Vernikės draugiją, filosofuojančią apie Dievą ir baroką su gero Mozelio vyno taure rankoje, tai į pasivaikščiojimą su jautria, romantiška Izabele, gailinčia prie kryžiaus prikalto Kristaus, nes jis negalįs nulipti ir pasilinksminti kaip ir kiti žmonės, bet staiga virstančia visai kita, nepažįstama būtybe, tai į pasalą, tykant atsargos viršilos Knopfo, nuolat dergiančio firmos simbolį - neparduodamąjį juodąjį obeliską, kuris romano pabaigoje vis dėlto ims puikuotis ant prostitutės Geležinės Kumelės kapo - istorija. Spalvinga, absurdiška, rimta, ciniška, visokia - mokanti suprasti, nesmerkti, nesustabarėti, nepatikėti tik viena tiesa.

“Bet būti teisiam visada reiškia žengti žingsnį arčiau mirties. Kas visada teisus, tas tampa juodu obelisku! Kapų paminklu!”.

P.S. Kai 1992 metais pasirodė trečiasis “Juodojo Obelisko” leidimas baltais viršeliais, teko jį nusipirkti, nes iš senojo raudonais minkštais viršeliais liko suskaityti skutai. Ne visos knygos gali būti skaitomos po kelis šimtus (neperdedu!) kartų.

"Prarastosios kartos" šedevras

Komentarai

bangis 2002-05-26 18:27:03
Na va, tereikejo pakalbeti apie Remarka "Neapzvelgtu knygu diskusijose" - ir shtai...
Labai puiki apzvalgele - dekoju apzvalgininkui...
Pasikartosiu - man Juodasis Obeliskas - mylimiausia EMR knyga... Ko gero, shiandien vel ja atsiversiu :)
Justinas 2002-05-27 06:14:04
Ypač geras gabaliukas apie įkvėpimą seksualinių santykių pagrindu :)
Valdas 2002-05-27 06:38:00
Siam romane, labiau nei kituose, i viska ziurima su ironija. Kazkuo truputi primena B. Sruogos "Dievu miska"
ugne 2002-05-27 11:19:25
aciu apzvalgininkui, kad pagaliau atsirado remarkas! :) man remarko knygos primena gilu jaunatviska branduma, atrasta kartu su kitais prarastaisiais - hemingvejum, oldingtonu. obeliskas kaip ir kitos EMR istorijos buvo mano kelias i pazinima.labai istrigusi naktis lisabonoj, gyvenimas skolon, aisku obeliskas. skaitydamas patiki viskuo ka autorius pristato. EMR nuostabiai nesuvulgarintai apraso meile, nenusaldintai jautriai kalba apie pasirinkimus, sprendimus, atradimus ir praradimus. beje, per "tris draugus" atejau i knygu pasauli, todel remarkas - mano literaturinio pradziamokslio dainius. ech, dziaugiuosi, kad jis pagaliau atsirado "skaitytoj"... :)
Tomas S 2002-05-27 11:31:59
Ugnei- prašom. Panašiai ir man buvo jaunystėje, kai jau sykį "užsikabliavęs" už Remarko knygų taip nuo jų iki šiol "nepasveikau". O Obeliskas- visko viršūnė. Beje, offtopikas- buvau Osnabriuke- ten yra ir Marijos bažnyčia, ir "Valhalos" restoranas ir dar daug visokių vietelių, kurios šaukte šaukia Juodasis obeliskas, Juodasis obeliskas...:)
Edita 2002-05-27 12:15:55
Man turbut nepasiseke. Pazinti su Remarku pradejau nuo "Juodojo obelisko" jis padare toki ispudi, kad puoliau jieskoti kitu. Nesakau, kad kitos knygos labai prastos, jos man patiko, bet tai ne "Juodasis". Nuo Remarko perejau prie Hemingvejaus, Oldingtono veliau Kamiu ir Sartro ir t.t. Remarkas netapo mano gyvenimo dievuku. Turiu kitas dvi knygas, kurias daznai skaitau ir nudeviu ju virselius. Bet turejau drauge, kuri net gerdama kava pietu pertraukos metu, skaitydavo "Juodaji obeliska". Visada turedama laisva valandele skaitydavo sia knyga. Ji pritartu Tomui. Isvaziuodama gyventi uz Atlanto galejo pasiimti tik ribota kieki bagazo ir "Juodasis obeliskas" pateko i reikalingiausiu daiktu sarasa.
egle 2002-05-27 12:55:47
Vat kas idomu: kadangi turiu itin prasta atminti autoriu vardams, pavardems, veikeju vardams ir smulkmenoms, "revizavau", perskaiciusi apzvalga, ka pamenu is juodojo obelisko. Pamenu :) Nuotaika. Siek tiek desperatiska, liudna, juokinga, ironiska, ciniska, nerupestinga ir kartu tokia specifiska, issiskiriancia net is kitu Remarko knygu. Reikes paskaityti dar karta :)
Edvardas 2002-07-15 07:34:09
Taip, "Juodasis obeliskas", be abejo, yra vienas geriausiu E.M.Remarko kuriniu, taciau tokie sedevrai kaip "Mylek savo artima" ar "Trys draugai" jam tikrai nenusileidzia..
Lina Krutulyte 2002-07-15 10:49:31
O man visos Remarko knygos vienodos. Net nepasakyciau, is kurios knygos paimta kokia graudi scena, nes jos visos vienodai ju prigrustos.
Ir Remarko knygu tikrai nesinori skaityti antra karta.
super-ego 2002-07-15 12:06:01
Jau minejai
SAGADA 2002-09-03 13:33:59
REMARKO BUDAMA STUDENTE PERSKAICIAU DAUG. TUOMET KAIP TIK BUVO TAS APZVALGININKO MINIMAS LAIKOTARPIS (1992), KAI PAPLUDO SRAUTAS KNYGU MINKSTAIS VIRSELIAIS.
DAUGELIO JU SIUZETO NEBEATMENU, BET VA ISTRIGO TRYS: "JUODASIS OBELISKAS", "NAKTIS LISABONOJE" IR "LAIKAS GYVENTI, LAIKAS MIRTI".
TURBUT DESNINGA, KAD KIEKVIENAS AUTORIUS PARASO GERU IR PRASTU KNYGU, AR BENT MES TAIP JAS VERTINAME, RASDAMI (ARBA NE)TAI, KO MUMS PATIEMS TRUKSTA.
BET NIEKADA, NIEKADA NELYGINCIAU IR JUOLAB "NEPERICIAU" NUO REMARKO PRIE HEMINGVEJAUS! tAI NEPALYGINAMI IR ISVIS NESUSIEJAMI DALYKAI!!!
super-ego 2002-09-03 21:27:54
shaunios mintys. bet caps locka buvo galima ir ishjungti
Lina Krutulyte 2002-09-04 06:22:19
O as, kiek prisimenu, labai lengvai perejau butent nuo Remarko prie Hemingvejaus. Ir palyginti juos nesunku buvo - Hemingvejus ir placiau apima, ir giliau minties iesko, ir nesikartoja taip nuobodziai. Ir jo stiliaus savitumas ryskesnis.
Tomas S 2002-09-04 06:33:24
Cha, Lina, šį kartą visiškai su tavimi sutinku, tik atvirkščiai, t.y. aš taip pat manau apie Hemingvėjaus kūrinius, kaip tu- apie Remarko. Keista ar ne?
shlyxtux 2002-09-04 06:47:58
Tai ash jus, kolegos, shioj srity perspjaunu. Ash taip manau apie abu rashytojus.zaliux
Tomas S 2002-09-04 06:50:20
Shlyxtuxe- fe, kokia negeruolė. Fui fui fui
Kliaksa 2002-09-05 11:29:36
shlykshtux, jeee hm

nuobodesnio "pasaulines klasikos" kurinio uzh hemingvejaus 'atsisveikinima su ginklais' turbut neteko skaityti. perspjove net klaikiai preska 'didiji getsbi' (atleisk, Raimundai) ir v.vulf ishsikalinejima 'ponioj delovej':/
remarka, prisipazhinsiu, skaityt bandzhiau... tiesa, nuo vidurio... bet na neidomu, ka ash padarysiu, ir nebaigiau, ir neketinu pradeti vel, o taip va!
Raimondas 2002-09-05 14:12:40
Kliaksai Raimondas neatleis maniac

Nors Hemingvejaus "Atsisveikinimas su ginklais" man irgi nepatiko, bet skaiciau ji vidurineje, tad nezinau kokia nuomone butu dabar. neapsisprendes

Fitzgeraldo ir Remarko neginsiu. Ju kuriniai juos gina geriau, nei as. Pasakysiu tik, kad man jie abu labai patinka.

Maza kritika apie Remarka - jis samoningai viska suveda i nelaimingas pabaigas. Skaitant "Tris draugus" buvo aiskiai pastebima linija "o va nuo dabar viskas bus blogai, viskas nesiseks, visi sirgs, mirs, bankrutuos". Tai yra autoriaus pozicija, bet galbut buvo galima isvengti staigaus baltai-juodo suolio.
casandra 2003-02-01 14:20:08
Krutulyte .... jau imu tiket,jog esi pernelyg kategoriška šio autoriaus atzvilgiu ... Jei esi skaicius dvi knygas , nedaryk išvados remadamasi tik jomis .... ju gerokai daugiau :)
O siaip man asmeniskai , Remarko pirma perskaityta ir ko gero mylimiausia , tai - "Trys draugai" !!!Tik nuo jo kazkodel perejau ne prie Hemingvejaus , o prie Hesse's :]
Lina Krutulyte 2003-02-03 22:31:51
Esu perskaiciusi beveik visas sito rasytojo knygas. Neskaiciusi kokiu dvieju :)
bangis 2003-02-04 14:09:12
Tikiuosi, skaitei originalo kalba, kad galetum ivertinti stiliaus grozhi ir t.t.? bee
Tomas S. 2003-02-04 14:20:38
Yessss, BANGI, YESSSS!!!!!
Lina Krutulyte 2003-02-04 14:46:34
ne velnio, negi mokysiuosi vokieciu kalba del Remarko :)
Lexis 2003-02-04 16:09:30
o kodel ir ne? netgi vien del Remarko verta ismokti vokiskai. nes visi tie lievi vertimai... :)
neurotikas 2003-02-04 16:25:13
to LK

Juk geras vertejas - mires vertejas ar ne :)
Tomas S. 2003-02-05 06:22:00
Linute- o čia tau, kad dar skaniau būtų- aš SKAIČIAU ir SKAITAU Remarką ir vokiškai, ir lietuviškai. Kaip tau? Pagauni? Lievas vertėjas, kuris geriau jau būtų miręs (copyright L. K.), pats mirti nesusipranta ir dar skaito Remarką originalo kalba. Siaubas kažkoks!!!
Valdas 2003-02-05 12:52:01
Jezau... tarp musu yra vertejas!!! _kosmaras Ant lauzo ji karstas :)
bangis 2003-02-05 13:04:36
Kelkit tada ir mane i kompanija... bo irgi - nuodemingas, verchiu...
Mea culpa, mea maxima culpa... pray
Indraja 2003-02-05 15:02:32
Vokiškai galima išmokt dėl Remarko, bet galima ir Remarko pagalba mokytis vokiškai, bent jau aš bandžiau. Yra toks būdas: paimt tą pačią knygą dviem kalbom ir skaityt - sakinį viena, sakinį kita kalba; vėliau po pastraipą, po keletą... Nesakyčiau, kad nuo tų kelių knygų vokiškai išmokau, bet tikrai pastebėjau, kad Remarko stiliaus grožis originale daug aiškiau matomas.
Lina Krutulyte 2003-02-05 16:42:15
Net jei mokeciau vokiskai, Remarko neskaityciau mastdai
Lexis 2003-02-06 17:04:46
bangie, tave irgi uz raganavima galima i lauza imesti. kazin koks is taves saslykas butu? :)
bangis 2003-02-06 20:01:20
Senos, idirzhusios mesos... vargu ar skanus :)
Gashanatantra 2003-03-16 14:07:54
Sio rasytojo kuryba man didelio ispudzio nepaliko. Prarastoji karta ir lieka prarastaja karta, nemanau kad ja reiketu pervetinti, nors Remarko knygutese gausu graziu zodziu, tarpais ir gero humoro, protingu minciu apie karo beprasmybe, cinizmo, svarbiausia nelaimingu pabaigu, bet jos vistiek lieka vidutiniskomis knygomis. Siuo atveju tenka pritarti L.Krutulytei, kad Hemingvejus tikrai raso giliau, aktualiau ir placiau., nesikartoja taip daznai kaip Remarkas. Kamiu savo egzistencialistine filosofija pasako daug daugiau nei Remarko herojai. Vienu zodziu gana vidutiniska, vienpusiska knygute, jokiu nepretenduojanti persokti tos balu karteles uz kuria dauguma cia nubalsavote.
neurotikas 2003-03-16 15:33:45
Na taip sutinku Hemingvejus rasho giliau, bet kartu ir nuobodziau ( paradoxas ar ne :)...Taciau aisq, kad jis ne ish tolo neprilygsta nuobodumo, gumos tempimo, tuscio rashymo genijui super-duper Dostojevskiui...
Lexis 2003-03-16 15:38:10
oho kaip tu negraziai atsiliepi apie toki plunksnos meistra, kaip Dostojevskis...
Gashanatantra 2003-03-16 17:53:01
O ka ten gero galima apie Dostojevski? Kad plunksnos meistras, tai pastebejau, bet, kad raso per daug irgi matosi, galejo nepilstyti tiek is tuscio i kiaura. Butu dvigubai trumpesnes knygos ir kelis kart malonesnis skaitymas :)
Lexis 2003-03-16 23:42:57
tada jis nebebutu ir Dostojevskis :)
super-ego 2003-03-17 09:48:54
jo turbut cia pagrindinis dostojevskio bruozas kad jo knygas labai nemalonu skaityt.
Anonimas 2004-03-26 09:49:44
Per Remarka lengva tapti pesimistu.
Jovilė 2004-03-26 10:42:52
O gal pamėgint išmokt gyventi šiandien, nes rytojus gali neišaušt?
Krekas 2004-03-26 11:43:44
Gal geriau nemėgink, nes jei visi laikytųsi tokio požiūrio (šiandien gerai, o kaip rytoj - nesvarbu), tai rytojus tikrai neišauš. nono
Jovilė 2004-03-26 14:26:41
Pasakyt norėjau ne tą. Kas bus rytoj - labai svarbu, ir jeigu šiandien gali ką nors nuveik to rytojaus labui - neatidėliok.
Bet išmokt džiaugtis mažais džiaugsmais šiandien - irgi nepaprastai svarbu. Remarko herojai tą sugebėjo, nors jų laikmetis buvo kur kas sudėtingesnis už mūsiškį. Ir už tai juos myliu. Būtent šitas leitmotyvas jo romanuose man rodosi pats svarbiausias ir niekada neprarasiantis aktualumo - mylimam žmogui tą pasakyk šiandien, turėk laiko draugui, nelaikyk nuoskaudos...
Tomas S. 2004-03-29 06:34:03
Anonimui: Remarkas- užkietėjęs optimistas, tiesa, kiek ciniškas, bet anot jo paties "cinizmas- tai nuoširdumas su minuso ženklu". Tokiu metu gyvenęs toks jautrus žmogus kaip Remarkas paprasčiausiai nebūtų išgyvenęs, jei būtų buvęs pesimistas. Būtų išprotėjęs, nusižudęs kaip Hemigvėjus ar pan. Patys pagalvokit- bėgo iš Vokietijos, traukėsi net iš Šveicarijos, pats matė pabėgėlių srautus, tai, kuo tapo kultūros ir meno žmonės tremtyje ir...rašė, rašė, rašė. Ir ne bet ką, o optimistinius romanus. Iš esmės visi Remarko romanai yra optimistiniai.
agnieska 2004-04-13 18:34:42
nei vienas autorius taip giliai nepalietė širdies kaip Remarkas. tikras gyvenimas ir naivumo, švelnumo, gerumo neiškreiptas požiūris į jį. yra taip kaip yra. karas baisus dalykas. jis keičia žmones. jis tikras. abejoju, kad žmogus, gyvenęs karo laikotarpiu, gali jausti be ironijos ar žiūrėti į jį supantį pasaulį su naivumu.
Varna 2004-04-29 15:48:46
Neseniai skaičiau Remarko autobiografiją, na, tą visai neseniai išleistą - tragiškai nuobodžiai parašyta knyga, gal man taip atrodo, bet tikėjausi kažko daugiau. "Juodasis obeliskas" patiko labiausiai iš to, ką Remarko skaičiau, gal, kad pirma buvo. Kitose daug kartojimosi, ech, teatleidžia man jaunimas, bet išaugau iš Remarko, tai jaunystės knygos, skanaus, ponai.
Tomas S. 2004-04-30 07:23:18
Oi, kaip tamsta teisi, ponia Varna, dėl Remarko biografijos (jei tai ta, neseniai išleistoji- tai biografija, o ne autobiografija). Nuobodesnio veikalo dar reikia paieškoti. Knyga aiškiai parašyta tik dėl to, kad reikėjo parašyti, neįdedant jokių emocijų- tik sausas faktų konstatavimas. Labai vokiškai išėjo. Nemyli doičai savo tautiečio, oi nemyli.
Beje, ponia Varna, dėl jaunimo ir išaugimo iš Remarko. Nežinau, ar jaunesnieji forumo dalyviai jums atleis tokius pasisakymus apie Remarką, bet aš, būdamas ne pirmosios jaunystės, dar sveiko (tikiuosi) proto ir neišaugęs iš Remarko knygų, manau, kad tai- amžiumi neapibrėžiamos knygos, kuriose bet kurio amžiaus skaitytojas ras sau jaukią kertelę. Va taip :)
Varnas 2004-04-30 12:31:06
Nostalgija, pone Tomai, daugiau niekas. Apsaugok, Viešapatie, netraukiu kėdės iš po Remarko... Gyvenimo būdo ir Remarko knygų kažin ar reikėtų sieti. Malonu bendrauti.
Alan 2004-05-03 06:51:13
Tomai - hat
Linkiu niekada neišaugti nei iš Remarko romanų, nei iš šitos nostalgijos.
Žavėtis EMR pradėjau ankstyvoj jaunystėj ir žavėsiuos visada. "Obeliskas" veikiausiai gilesnis, bet "Trys draugai" man iki šiol tebėra kažkas nepakartojama - nuo jų pradėjau ir paskaitinėju nuolatos. Ir visada randu kažką nauja. Matyt, taip jau būna su mėgiamais autoriais - jie niekada neatsibosta, ir jokie neigiami komentarai negali padaryt įtakos gerbėjų meilei...
shprotikas 2004-06-26 12:23:00
to alan>
respect tau zmogau uz toki poziuri :)
taigis taigis tikrai nesuprantu kaip zmones isauga is remarko ar tikrai taip imanoma nzn.o jei paie knyga tai ji tikrai nuostabi, kartasi pagalvoji (kai perskaitai tokio pobudzio knygas) kad kazka gyvenime darai negerai jog jautiesi nelaimingas:)
Rasa 2004-07-02 20:38:13
Sveiki,
perskaiciau visu komentarus apie Remarka, Hemingveju, Dostojevki. Kokie mes greiti pakritikuoti! Tikrai sutinku su Tomu ir Alan. Susipazinau su Remarku pries penkiolika metu, kai paciai buvo penkiolika.Paskaitineju ir dabar. Skaiciau ir lietuviskai ir vokiskai ir angliskai. Jeigu autorius patinka, jeigu autoriaus pasauleziura artima, nesvarbu kokia kalba skaitai.
Linai Krutulytei... jei visos Remarko knygos tokios vienodos, nuobodzios ir panasiai, kam gi jas visas skaitei, ar kas liepe?
ausra 2004-07-31 14:57:47
idomu perskaityti kitu zmoniu nuomones apie si autoriu.as pati pirma Remarko knyga perskaiciau pries kelis menesius, o dabar negaliu sustoti :) knygos palieka neisdildomu minciu, tiesiog labai geros knygos! :)
migle 2005-04-27 13:31:50
na kajp ir wisomis remarko knygomis, nenusiwyliau ir sia...skaiciau budama 11 metu ir wiska supratau!:p ziauriaj siajp patiko!o db man 12 metu:)patiko man kaj gelezine kumelaite po obelisku palajdojo, tas geras buwo...ir apskritaj, remarko biografijoj skajciau kad jis gime osnabriuke, dirbo ankapiu firmoj ir weliau dar lajkrascio redakcijoj...bet izabele!!ji buwo nereali!!!kajp man gaila buwo kaj ji pasweiko!neisiwaizduojat!!!werkiau, kaj tas bachuras sedejo be jokios wilties ir gere.....nu, krc, jau ta knyga taj werta bestselerio!!!
lengvai 2005-10-27 14:13:12
nesuprantu, kam reikia lyginti Remarka su Hemingvejumi. tai taip pat kvaila, kaip lyginti Niutona su Einsteinu ar Bacha su Bethovenu.
Tomas S. 2005-10-28 05:25:17
Lengvai- matai, tiek Remarkas, tiek ir Hemingvėjus laikomi vienos literatūros srovės atstovais, todėl natūralu, kad jie lyginami. Aišku, kad jie skirtingai rašę rašytojai, bet nemažai temų juos sieja vieną su kitu.
lengvai 2005-11-01 16:31:03
Abu autorius skaičiau jau seniai. Čia įlindau, nes turiu velniškai mažai laiko skaitymui, tad norėjau tiesiog pažioplinėti su viltimi užkliūti už kokios knygos. Neturiu jokios skaitymo sistemos. Nelabai domiuosi rašytoju klasifikavimu, nebent jie patys save priskirtų kokiam nors stalčiui. Man jie atrodo pakankamai skirtingi, kad galima būtų lyginti, kuris geresnis. Pasiėmiau dar kartą perskaityti "Juodąjį obeliską". Nors, kita vertus, nesinorėtų nusivilti
Migle 2005-12-22 20:40:17
Tomai S. nu tu tai kietas ir protingas matos;) tikrai didelis respect, matos daug skaitai:)
Egle 2008-02-24 14:18:11

man reiketu tikslesnio aprasymo  knygos "juodasis obeliskas".. 

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.