Fischer Tibor „KOLEKCININKŲ KOLEKCININKĖ“

Autorius: offca
Data: 2007-01-11

cover Apie knygą: Fischer TiborKolekcininkų kolekcininkė
Leidykla: Alma littera (2005)
ISBN: 995508961X
Puslapių skaičius: 238

Jeigu istorija apie surištus, įkalintus lagamine ir apšlapintus mazochistus, kurie miršta nuo dehidracijos, nes jų kankintoja prostitutė netikėtai perdozavo narkotikų ir porai dienų atsijungė nuo šio pasaulio, sukelia norą isteriškai kvatotis, tada T. Fischer’io romanas “Kolekcininkų kolekcininkė” būtent skirtas jums. Priešingu atveju galite pasitikrinti savo humoro jausmą pas seksologą, kuris nepasakys nieko ypatingesnio, negu galima perskaityti minėtoje knygoje.

Romanas “Kolekcininkų kolekcininkė” visų pirma yra ypatingas pasakotojo pozicija – visą tiesą skelia senovinė vaza, kuriai du tūkstančiai metų, kuri visur buvo, viską matė, viską girdėjo. Vaza talpina savyje šimtmečių prisiminimus ir turi sunkų charakterį. Jos žodžiais: “ tikros (vazos) neatrodo taip gražiai kaip aš. Aš geresnė už tikrą. Aš originalas, tokia tikra, kad tikri daiktai atrodo kaip kopijos – žinoma, jie tokie ir yra” (7psl.) . Būtent vaza yra ta snobė, kuri kolekcionuoja pragaištingai turtingus ir pagarbius kolekcininkus.

Pagrindinė knygos istorija sukasi apie du moterų tipus: teigiamos ir neigiamos. Teigiama – graži, protinga, geraširdė, dorovinga senmergė ir menotyrininkė Roza, kuriai tragiškai nesiseka su vyrais. Neigiama – vagilė, žudikė, prostitutė, narkomanė, avantiūristė, nimfomanė ir visus kitus visuomenėje smerkiamus bruožus turinti Niki, kuri turėjo ir turi vyrų tiek, kad nesuskaičiuosi.

Ši knyga lyg visų knygų apie antros poros paieškas parodija. Niki, nesinaudodama jokiais teoriniais išvedžiojimais eina per gyvenimą praskėstomis kojomis, ir tikrai nesijaučia nelaiminga. Aptarnaudama mazochistus verčia juos iššveisti kambarius ir dar už tai susimokėti. Tuo tarpu Niki priešingybė, Roza bando visus žinomus pažinčių būdus iš teorijos perkelti į praktiką: rašo skelbimus pažinčių laikraštyje, lankosi vakarėliuose, pasimatymuose, vyrų namuose, kviečiasi vyrus pas save, net užsirašo į suvirinimo kursus, tačiau bergždžias reikalas. Net Bridžitai Džouns nebuvo taip prastai. Ir H. Fielding „dienoraščiai“ nebuvo tokie juokingi. Matyt, vyrai rašytojai moka labiau juokinti negu moterys, nors tai diskutuotinas klausimas, tačiau perskaičius “Kolekcininkų kolekcininkė“ suvoki, kad tik vyras gali taip pažinti moteris.

Visgi įdomiausia man šioje knygoje buvo vazos pasakojamos istorijos „iš patirties“. Trumpos, tačiau žaismingos, pamokamos ir fantastiškos. Įsivaizduoju, jeigu Umberto Eco rašytų trumpus apsakymus, atmetus sekso tematiką, jie turėtų būti panašūs į T. Fischer‘io filosofinius pramanus. “Kolekcininkų kolekcininkę“ verta perskaityti vien dėl beprotiškai kanibališkos istorijos apie Odilę,- moterį su literatūrinėmis ambicijomis ir kolekcionavimo silpnybe: ji rinko senovinę keramiką ir bepročius poetus. Nepakartojamas išmislas kaip ir kiti vazos pasakojimai.

Knygą reikėtų priskirti prie pramoginio pobūdžio skaitalo, kurioje apstu ironiškų minčių aukščiau minėta tematika:

Visos moterys gražios, bet kai kurios tik trumpą valandėlę. Būna, kad jos išgražėja naktį arba tada, kai niekas nemato. (170 psl.)

Mažas didelio vyro daiktelis visada geriau už didelį mažo vyro daiktelį (184 psl.)

Vyrai, siūlantys pasismaginti, paprastai būna tokie, su kuriais smagintis nesinori, o vyrai, su kuriais mielai pasismagintum, kažkodėl nieko panašaus nesiūlo. (212 psl.)

Tačiau tarp lengvo šypsnio sakinių galima rasti ir šio to rimtesnio, skiriamo nusivylusioms senmergėms:

Gyvenime visada išmuša valanda, kuri nori viską mesti: arba todėl, kad tau nebereikia to, ko taip troškai, arba todėl, kad suvoki, jog vis tiek negausi, arba todėl, kad kaina pasirodo per didelė; ir vis dėlto atkakliai sieki tikslo – ne dėl to, jog esi stiprios valios, o todėl, kad esi silpnos valios, kad kitaip nebegali. (175 psl.)

Reikia mokytis ne laimėti, nes sėkmė iš esmės skirta nedaugeliui, o nedrebant žiūrėti nesėkmei į akis, ištverti bjaurų kasdienybės tvaiką. (187 psl.)

Taigi, turime dar vieną neprastą knygą teigiamoms emocijoms po kasdienybės rutinos. Žinoma, senmergės gali manęs nepalaikyti...

Senmergių kompleksų parodija

Komentarai

Gedas 2007-01-11 15:49:29
Hm, įdomu, įdomu, jei neypatingai brangi gal reiks įsigyt.
Im 2007-01-11 17:05:36
Kai man rekomendavo vienas pilietis si romana, galvoju saiposi is manes bjaurybe :). Tik sukau galva - saiposi is mano kolekcionavimo ar is senmergystes..? :) Kai visgi sia knyga perskaiciau, supratau, kad tik sugebantis pasisaipyti is saves ja pagaus. Ir teisingai pastebejo apzvalgininkas, kad ji kokybiskesne savo turiniu, nei Bridzitos dienorasciai.. gal ta vaza kalta, kuri savo nuotaikingai ismoningomis patirtimis praturtino tu dvieju moteru liūdnai linksmas senmergysciu istorijas. Gal tie vyrai kalti (rasytojai), kurie visgi myledami tas moteris (kad ir kokias kartais naivias) sugeba i ju pasauli paziureti per siek kitokia prizme nei jos pacios.. bei parodyti is sono, kad koks grazus gali buti tas naivumas. grazesnis nei jos pacios gali tai suprasti.

Puiki apzvalga, offca!

pirkciau sia knyga is karto ir nemanyciau, kad nori pasisaipyti is kokios tai senmerges :D
Krekas 2007-01-12 12:07:59
Varčiau romaną, kai jis tik romanas pasirodė knygynuose, bet susidariau neigiamą nuomonę. Po apžvalgos jis kardinaliai pasikeitė - teiks pabandyti paskaityti. hash
Krekas 2007-01-12 12:09:30
Aišku, kad pabandyti paskaityti teks, o ne "teiks" shuffle
Tomas S. 2007-01-12 17:53:38
O kur šitą gėrį gauti, a? Šiandien knygyne neįžiūrėjau - gal mano rega suprastėjo :)?
Patrė 2009-04-08 18:01:04

Šią knygą man labai rekomedavo, kaip legvai skaitomą, sąmojingą, originalios idėjos. Deja, deja, manęs ji nesužavėjo, pasirodė nuobodoka.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.