Frances Thomas „RADAU TAVO DIENORAŠTĮ“

Autorius: Krekas
Data: 2007-03-04

cover Apie knygą: Frances ThomasRADAU TAVO DIENORAŠTĮ
Leidykla: Gimtasis žodis (2006)
ISBN: 9955160705
Puslapių skaičius: 96

Dienoraštis skirtas tik jį rašančiam, todėl skaityti svetimus užrašus nevalia – šią taisyklę turėtų būti girdėję visi. Tiesa, galimos šios išimtys: rašantis dienoraštį leidžia paskaityti geriausiam draugui/draugei, tikėdamasis, kad šis/ši neišduos to, ką perskaitė, arba rašantysis bando patenkinti savo ekshibicionistiškus poreikius, vildamasis, kad jo užrašai ateityje bus naudingi vertinant praeitį amžininkų akimis. O ką daryti, kai svetimą dienoraštį randi išmestą šiukšlyne? Grąžinti negali, nes nežinai adresato: skaityti ir tikėtis, kad iš aprašomų detalių galėsi rasti autorių? Be to, jeigu jau tikrai nori, kad niekas neperskaitytų tavo paslapčių, tai pasistenk sunaikinti užrašus, o ne tiesiog išmesk. O gal šie svarstymai tik abejotinas bandymas pasiteisinti naršant po svetimas mintis ir jausmus?

Tai visiškai nesvarbu paaugliui Tomui Palmeriui, statybinių atliekų konteineryje radusiam dienoraštį. Mažumėlę padvejojęs, jis vis dėlto pradeda skaityti: nors svetimus užrašus namo neštis ir buvo nejauku, tačiau „pagalvojau, šiaip ar taip, jis buvo išmestas, tad niekam nieko blogo nepadarysiu. Gal pati kada nors jo pasigesi ir aš galėsiu tau jį grąžinti“ (5 p.).

Skaitant dienoraštį aiškėja, kad jis priklauso taip pat paauglei. Jos vardas – Hana. Paauglė kaip paauglė: įprastos problemos dėl antsvorio („Šį vakarą užlipau ant svarstyklių ir pamačiau, kad sveriu beveik penkiasdešimt septynis kilogramus! Lyg kas per galvą būtų trenkęs. Aš tiktai atrodysiu kaip nusipenėjusi boba!“, 11 p.), įprasti santykiai su vaikinais („Nežinau, kodėl, tačiau man atrodo, kad mano amžiaus vaikinai dar tokie nesubrendę ir grubūs. Jie visai nemoka bendrauti. Jiems terūpi tik futbolas ir kaip įlįst tau po kelnaitėm. Mergaitės tikriausiai suauga greičiau. Nežinau“, 21 p.) ir tėvais („Taigi kad ir ką daryčiau, vis tiek jam neįtiksiu. Tokie kaip jis neturi nei laiko, nei noro matyti, ką daro ar galvoja kiti. Mama, aišku, pastebi, ir aš žinau, kad ji labai džiaugėsi, kai Feliksas laimėjo stipendiją, o Greisė nuėjo Pirmos Komunijos. O tai reiškia, kad man nebeliko kuo juos pradžiuginti, nes jau viskas padaryta kitų“, 54 p.). Tiesa, Hana dar įsimylėjusi savo anglų kalbos mokytoją. Tai nebūtų blogai, jeigu šia padėtimi nepradėtų naudotis ir pats mokytojas: jų santykiai nueina daug toliau negu būtų galima pavadinti „įprastais“.

Apysaką sudaro dvi dalys – dienoraščio ištraukos ir Tomo mintys, jo gyvenimo aprašymai, – kurios eina pakaitomis. Pastarieji, ypač Tomo komentarai dėl Hanos elgesio, man pasirodė ne tokie įdomūs ir gal net nereikalingi, nes Hanos užrašai atskleidžia tiek pagrindinės veikėjos, tiek mokytojo elgesio priežastis ir pasekmes, o Tomo linija į knygą įneša tik didaktikos. Tačiau autorių galima ir pateisinti: apysaka skirta tiems, kurie seniau buvo vadinami „vyresnis mokyklinis amžius“. Jiems ir skirti šie tiesioginiai paaiškinimai.

Užkliuvo ir dar viena knygos linija – Tomo bandymas rasti Haną. Paskutiniai skyriai, kuriuose pasakojama, kaip Tomas ieškojo dienoraščio autorės, atrodo „pritempti“, nes istorijos pabaigos lyg ir nėra: kaip Hanai viskas baigėsi,galime tik spėti.

Ir nors ši knyga, kaip minėta, skirta paaugliams (parašyta trumpai, truputį per daug aiškiai ir nevengiant didaktikos), bet ją vertėtų paskaityti ir vyresniems,kad žinotų, kas gali nutikti vaikams, jeigu neskiriame jiems pakankamai dėmesio.

Neprošal paskaityti, nors dienoraštis ir svetimas

Komentarai

Vikutė 2008-09-17 12:52:32

O šitos knygos antroji dalis yra? Nes mane labai suintrigavo ir tiesiog man būtina antroji dalis jei netgi tokios nėra ;[

rita 2008-10-04 10:56:05

tai gal kas atsakys ar yra sios knygos antra dalis

 

Dalius 2008-10-04 12:00:12

Tikriausiai nėra. Frances Thomas puslapyje prie literatūros skirtos paaugliams (http://www.francesthomas.org/teenfiction.php) už šią knygą naujesnė tik Finding Minerva

 

Mingaile 2009-03-18 18:17:06

Knygos paveikslelis mane truputi sutrikde, bet... Paskaicius visai idomi knyga.. Gal kas gali pasakyti kur rasti antra dali.?? Iškištas liežuvis

Ieva 2009-08-12 11:38:26

Suintrigavo mane ši knyga, nors jau keleri metai kaip nebesu pauglė Jėga O pabaiga truputi nusivyliau - pasibaigė, rodos, pačioj įdomiausioj vietoj...

Vaiva 2009-10-17 17:04:59

Katik baigiau skaityt ir pabaiga taip suintigavo, kad supratau kad turėtų būt antra dalis? Užduosiu tą patį ar yra anta dalis ?

Vika 2009-11-11 20:52:14

Vakar perskaičiau. Įdomu. įtariu, kad ten tas jos vaiduoklis liko gyventi su tėvais, nes ten kaip rašė apie kažkokį neatpažintą merginos lavoną tai lyg tarp kitko, bet man atrodo, kad ta mergina tai Hana (turiu galvoje tikroji).

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.