Frederic Beigbeder „Windows on the World“

Autorius: Krekas
Data: 2004-05-06

cover Apie knygą: Frederic BeigbederWindows on the World
Leidykla: Tyto alba (2004)
ISBN: 9986163374
Puslapių skaičius: 301

Frederic Beigbeder, kaip parašyta vienos jo knygos nugarėlėje, - "šiandieninės prancūzų literatūros žvaigždė". Atkreipčiau dėmesį į žodžius "šiandieninės literatūros", t. y. autorius turi būti nuolat matomas televizijoje ir spaudoje (F. Beigbeder yra TV laidų vedėjas, literatūros kritikas, rašo straipsnius žurnalams "Globe", "Glamour"), garsėti skandalais ir skandaliukais (autorius su triukšmu atleistas iš reklamos agentūros "Young and Rubicam"), būti gražus, stilingas ir šiek tiek ekscentriškas (žodžiu, tikras prancūzų dendis). Tokie rašytojai dažniausiai į viešumą eina dėl garbės arba pinigų.

Garbę F. Beigbeder įgijo jau po pirmųjų romanų (vienas jų - "Meilė trunka trejus metus" - išleistas ir lietuvių kalba), pinigai atėjo su romanu "14,99 €" (ir tiesiogiai iš autorinių teisų, ir netiesiogiai per išeitinę pašalpą). Negi viso to ši "šiandieninės prancūzų literatūros žvaigždė" atsikando? Panašu, kad taip gali būti - savo naujausiame romane "Windows on the World" F. Beigbeder nustebina, nusimesdamas plevėsos kaukę ir pradėdamas šnekėti rimtai.

Knygos "Windows on the World" siužetas - išsiskyręs nekilnojamojo turto agentas Kertju Jorstonas su sūnumis Džeriu ir Deividu 2001 m. rugsėjo 11 d. pusryčiauja viršutiniame Pasaulio prekybos centro aukšte esančiame restorane, kurio pavadinimas - "Windows on the World". Veiksmas prasideda likus kelioms minutėms iki pirmojo lėktuvo atakos - 8:30 - ir baigiasi 10:29, kai griuvo antrasis bokštas. Autorius bando nupasakoti, ką darė ir jautė žmonės, įkalinti šio dangoraižio viršutiniuose aukštuose. Tačiau įsivaizduojamų ir tikrų įvykių pasakojimas F. Beigbeder yra tik pagrindas išdėstyti mintims apie šiandieninį pasaulį. Dvasiniam apsinuoginimui tinka ir vaikystės prisiminimai, ir pasakojimai apie darbovietę (tiksliau - darbovietes), ir meilės išpažinimas dukrai.

Romaną galima skaityti kaip įvairiapusę 2001 m. rugsėjo 11 d. tragedijos analizę: nuo techninio bokštų aprašymo (kas, kada, kaip statė, kodėl įsirėžus lėktuvams "dvyniai" sugriuvo, kokias klaidas padarė asmenys, prižiūrintys šiuos pastatus, ir gelbėtojai) iki socialinių, politinių ir kitų šios nelaimės priežasčių paieškos. Tačiau knygą galima skaityti kaip ir esė, trumpus pamąstymus, tiesiogiai ir ne taip artimai susijusius su 2001 m. rugsėjo 11 d. Skaitytojui, kuris plačiau domėjosi šiais įvykiais, nei faktai, nei samprotavimai nebus netikėti, tačiau didesnė visuomenės dalis neabejotinai ras ir naujų dalykų. Bet kokiu atveju ši knyga - "tai ne trileris, o tik bandymas - galbūt pasmerktas nesėkmei - aprašyti tai, kas neaprašoma" (64 p.).

Romane rasite beveik viską, kas būdinga kitiems F. Beigbeder kūriniams: taiklius pastebėjimus ("Po 2001-ųjų rugsėjo 11-osios tikrovė ne tik pralenkė išmonę, bet ir griauna ją. Neįmanoma rašyti šia tema, bet ir neįmanoma rašyt apie nieką kitą. Jau niekas mūsų nebeveikia", 16 p.), autoironiją ("O prancūzų kultūrinis išskirtinumas, priešingai nei sakė vienas po to atleistas direktorius, nemirė: jis reiškiasi tuo, kad ir toliau kuriami išskirtinai užknisantys filmai, išskirtinai "suchaltūrintos" knygos ir apskritai išskirtinai pretenzingi ir savitiksliai meno kūriniai. Savaime suprantama, šis liūdnas teiginys tinka ir mano paties darbui", 27 p.), nuogą ir be pataikavimų aprašomą tikrovę ("Už nugaros mezgasi siaubinga drama: amerikiečių pora reikalauja kiaušinienės su kumpiu ir grybais, bet padavėja oranžine šypsena sako "I'm sorry, mes tiekiam tik žemyninius pusryčius". Žemyniniai pusryčiai iš skrudinto duonos, saldžių bandelių, vaisių sulčių ir karšto gėrimo ne tokie galingi kaip tie, kuriuos rytais įpratę absorbuoti amerikiečiai, taigi jie garsiai piktindamiesi atsistoja ir išeina iš restorano. Nesupranta, kaip toks turistinis restoranas nesugeba patiekti maistingų pusryčių. Griežtai verslo požiūriu, jie neklysta. Tačiau kam keliaut, jei visur nori valgyti tą patį, ką ir namuose? Iš tiesų šiame baisiame nesusipratime visi teisūs. Ciel de Paris turėtų duoti žmonėms laisvę pasirinkti tai, ko jie nori, - ir vakarienei, ir pusryčiams. Amerikiečiai turėtų liautis eksportuot savo gyvenimo būdą į visą planetą.", 58 p.), apsimestinę saviplaką - žodžiu, visa tai, ką mėgstate ir ko nekenčiate šio autoriaus kūryboje.

Vienintelis dalykas, kurio nebeliko šiame romane, - cinizmas. Tarytum 2001 m. rugsėjo 11 d. privertė F. Beigbeder susimąstyti ne tik apie šiandieną, bet ir apie rytojų: galbūt tai yra rūpestis dėl pasaulio, kuriame gyvens duktė, o gal tiesiog atėjo toks amžius, kai pavargsti nuo plevėsiško gyvenimo būdo ir pasiilgsti stabilumo. Tačiau visa tai gali būti taip pat tik dar viena kaukė, su kuria lengviau parduoti prekę.

Skaitant šią knygą, galvoje sukosi dviejų filmų pavadinimai (turiu omeny tik pavadinimus - apie siužetus nekalbu): "Atmerk akis" ir "Plačiai užmerktos akys". Romanas, kaip ir pati 2001 m. rugsėjo 11 d. bei jos analizė, tarsi svyruoja tarp šių dviejų simbolinių pavadinimų.

2001-09-11

Komentarai

Anonimas 2004-05-06 06:07:05
kazin ar jis jau is tikruju yra toks populiarus kaip, kad pas mus buvo sukeltas aziotazas. man susidare toks ispudis, kad atvaziavo i Lietuva vietines reiksmes prancuzas. ir jo knygos tikrai nera kazkokios ypatingos.
magyla 2004-05-06 08:20:45
Kaip sakiau jau ne vieną kartą ši knyga man tikrai nepatiko. Vidury knygos norėjau mesti ir nebeskaityti, bet kažkaip prisiverčiau ir perskaičiau :) Perskaičiusi supratau - galėjau ir neskaityti, nieko nebūčiau praradusi... amba
Varna 2004-05-06 09:04:55
Jums abiems visiškai pritariu, nors "14,99" visai maloniai perskaičiau, na, kaip "Lietuvos rytą".
abėcėlė 2004-05-06 09:41:34
visą laiką skaitant knygą neapleido jausmas, kad autorius, parašęs keletą linksmų knygelių ir išpopuliarėjęs, nusprendė imtis "rimtos temos" ir savo kūryba "išgelbėti šiuolaikinį pasaulį", kuris, tipo, "eina neteisingu keliu". Bei jeigu jam puikiai sekėsi linksmai ir kartais ciniškai pareklamuoti reklamos pasaulį, tai visiškai prastai jam sekasi rašyt rimtomis temomis - medžiagos, faktų ir gerų citatų prisirankiojo, bet nesugebėjo visos medžiagos suvaldyt - kūrinys kažkoks pabiras, nėra kažkokio vidinio ryšio, ar ko, nežinau, kaip apibūdint... bandymas pasvarstyt kažkokias rimtas temas, neturint jokios tvirtos pozicijos nė vienu klausimu. Žodžiu, kratinys kažkoks...
Lina Krutulyte 2004-05-06 10:39:49
nemoka jis rasyt. siuzetai lievi arba is viso nerasta. 14,99 nors tiek gerai, kad daug medziagos apie reklama. o "windowsus" galejo ir stalciuje palikti.
Tomas :P 2004-05-06 11:19:28
Nors aš nežinojau, kad tokia knyga egzistuoja, ir tikrai nesiruošiau švaistyti laiko tokiems niekams. Bet po Linos komentaro būtinai perskaitysiu, nes faktas: jei Krutulytė keikia kokią nors knyga, vadinasi knyga gera, ir atvirkščiai.
Remis nuo gargzdu 2004-05-07 10:11:51
oi kaip visi nusiteike antibeigbederiskai. na is Linos K. (beje, vaikutis - fainiulka, kaip ir mama ;) ) to buvo galima tiketis. bo jai tik Kingas yra rasytojas :)
man si Beigbedrio knyga patiko, ka nelabai galeciau pasakyti apie dvi pirmasias ("Meile ..." ir "14.99"). ne vienoj vietoj taiklios pastabos apie reakcija i 09 11 bei prancuzu ir amerikieciu saves sureiksminima.
beje, visos Beigbederio knygos primena dienorascius, todel galima bent is dalies pritarti Linai, jog siuzetas kartais nueina i kazkelinta plana. bet gal tai ir gerai...
neplauta galva 2004-05-08 14:14:56
skaityti tokio siužeto knygas- tas pats, kas Titaniką žiūrėt. Nė už ką.
Martiz 2004-05-09 19:56:20
Sunku sutikt su apzvalgos autoriumi del cinizmo nebuvimo. Man kaip tik pasirode, kad knyga juo persmelkta, tik gal pateikimas ne tox tiesmukas, kaip, pvz euruose.
voras 2004-05-10 16:47:09
labai teisingai jusu dauguma mano, nes Beigbederis tikras literaturinis plevesa kuris tapo zvaigzde nes kazkas to panorejo ir maloniai isvede i pirmaja scenos dali, kur ryskiausios televizijos prozektoriu sviesos. Kaip ir toks Soller'as, Angot ir t.t. Prancuzijos leidyba uzkresta ziniasklaidos demesio epidemija. Kai ruosiama nauja knyga, viena is svarbiausiu to lapo daliu yra skirta busimam ziniasklaidos demesiui: sureaguos ar ne? kokia proga? Ir jei sureaguos tuomet nemazai sansu kad knyga bus isleista. Nereikia uzmirsti kad po tokiu Beigbeder'iu pasirodymo ju slove palaikoma nepaisant kuriniu literaturines vertes, labiau rasoma ir kalbama apie zvaigzdes asmeninio ir profesinio gyvenimo peripetijas.

Belieka tik pridurti amzina atilsi neatrastiems (nors ir isleistiems mazu leidyklu) genijams.
Prancuzijoj skaitymas tampa snobiskaja gyvenimo dalimi.
Jurga 2004-05-11 13:39:42
visiskai pritariu vorui. perskaiciau as jo "14.99" ir nepaliko absoliuciai jokio ispudzio. kazkokie narkomano kliedesiai. uzteko pareklamuot, parodyti interviu per visus imanomus TV kanalus ir jau zvaigzde.
Ore 2005-02-05 20:08:10
Skaičiau wisai neseniai, wietomis patiko, wietomis ne[dažniau pastrųjų]. Sužinojau apie pusę, kuri pasrodė wisai įdomi :twisted: Dažni nusikalbėjimai į purienas, bet kaip wakaro skaitiniams-praėjo (=
Anonimas 2005-06-04 11:51:18
Nuostabi ir sukrecianti knyga... Is tiesu wercia susimastyti apie gywenima ir mirti,apie tragiska iwyki Rugsejo 11... Tai is tiesu wiena is geriausiu mano skaitytu knygu... Tikrai nelengwas siuzetas,gal net gana painus,bet siaip... Unreal knyga...
Libra 2005-06-08 06:49:22
Ši knyga leidžia pažvelgti į įvykusią tragiją ten buvusių žmonių akimis, nelikti abejingu žuvusiems žmonėms, nes viena, kai išgirsti, kad kažkas žuvo, o visai kitą, kai perskaitai apie tai. Be to, įdomi knygos kompozicija: vienas skirtas PC žūties aprašymui, o kitame rašytojas pasakoja apie save sėdėdamas berods Paryžiaus restorane, lygindamas jį su „Windows on the World". Šiap nesu skaičiusi daugiau F.Beigdeber knygų, bet šita tikrai labai labai patiko.
freddyss 2005-12-29 20:05:19
Lengvas stiliukas, paprastai ir aiškiai, daug autoironijos ir truputis cinizmo. Man patiko. Taip, kaip patinka šio autoriaus požiūris į gyvenimą, paprastus ir ne tik dalykus.
Nothing... 2005-08-24 15:12:44
Hmm...Čia visi tik varo:D.O ką aš galiu pasakyt-knyga tikrai patiko.Kitų šio rašytojo knygų neskaičiau,bet ir netraukia;D...
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.