Frederick Forsyth „ŠAKALO DIENA“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2006-06-28

cover Apie knygą: Frederick ForsythŠAKALO DIENA
Leidykla: Tyto alba (2006)
ISBN: 9986164826

- Manote, galite sukurti planą, kuris leistų profesionalui nužudyti Didįjį Zohrą ir pabėgti?

Kelias minutes anglas rūkė ir nepraverdamas burnos žvelgė pro langą.

- Iš esmės taip, - galop atsakė jis. (p. 61)

Sveiki atvykę į misterio FF, kaip koduotai Fredericką Forsythą vadina jo gerbėjai, pasaulį. Pasaulį, kuris labai artimas tam, kuriame mes gyvename, bet tuo pačiu gana tolimam nuo mūsų kasdienybės savo problemomis ir mastais. Na, nebent jūs esate bent jau koks nors ministras pirmininkas ar bent jau ministras. Turime blogų naujienų – šiame pasaulyje ant kortos statoma viskas, įskaitant ir Ypač Svarbių Asmenų gyvybes. Nes YSA kartais vien savo egzistavimu trukdo kitiems įgyvendinti jų asmenines legendas ar tiesiog savanaudiškus kėslus. Tai vadinama „politine žmogžudyste”, purvinu reikalu, apie kurį dar ilgai rezonuoja pasaulio žiniasklaida, kuris užtraukia gėdą savo atstovo neišsaugojusiai valstybei ir kuris net gali sukelti tokius globalius sukrėtimus kaip Pirmasis Pasaulinis Karas (juk jis irgi prasidėjo nuo vienišo studento teroristo šūvio į Austro-Vengrijos sosto paveldėtoją).

Nuo ko prasideda „Šakalo diena”? Ogi nuo prancūzų maištininko papulkininkio Žano Mari Bastjeno Tiri sušaudymo karabinų tarškesio. Skirtingai nuo Gylio ar kitų romantiškų revoliucionierių, šis kariškis gavo ko nusipelnė – vadovaudamas slaptai organizacijai OAS ( Organisation Armeè Secrete ) jis suorganizavo sąmokslą nužudyti savo valstybės prezidentą, legendinį Šarlį de Golį. Prezidentą, kuris, užuot parodęs Alžyro sukilėliams ir teroristams geležinę kuoką, priešingai savo pažadams nusprendė, kad metas pasitraukti iš kolonijos, kuri iki tol daugelio prancūzų galvose buvo laikoma taip pat neatsiejama nuo Prancūzijos kaip ir Klaipėdos kraštas – nuo Lietuvos. OAS sutrikę – jų vadas sušaudytas, kiti – ilgam patupdyti už grotų, pati organizacija knibžda Prancūzijos saugumo tarnybų agentais, pasitikėti negalima niekuo, o išdavikas De Golis vis dar gyvas, pilietinis karas, turėjęs grąžinti teisiesiems galią,ne tik, kad nekilo, bet netgi aktyvūs OAS rėmėjai ima abejoti savo pasirinkimo teisumu. Perėmęs OAS vairą pulkininkas Rodenas prieina prie vienos vienintelės išvados – vienintelis asmuo, galintis įgyvendinti didįjį OAS siekį yra samdomas žudikas, apie kurį nieko nežino nei Prancūzijos specialiosios tarnybos, nei kiti OAS nariai. „Purvino darbo” specialistas randamas, bet už savo veiklą jis nori pusės milijono JAV dolerių, o septintajame dešimtmetyje tai vis dar buvo baisūs pinigai. Tačiau ko nepadarysi tėvynės labui! Gavęs garantijas, Šakalas paima pėdsaką…

Iki šios man yra tekę skaityti trejetą FF knygų: „Dosjė „Odessa”, „Karo šunys” bei „Manheteno vaiduoklis”. Pirmosios dvi atrodė tokios pilkos, kad nesinorėjo net vargintis dėl jų apžvalgomis, o visi misterio FF talento garbstymai tekeldavo santūrų nepritarimo šypsnį. Tai – ne grožinė literatūra, tai – pseudo dokumentika ar kaip tai bepavadinsi. Tad „Šakalo dieną“ į rankas ėmiau šiek tiek įtariai – ir čia mane pagavo. Tris dienas, tarp įvairiausių darbų ar reikalų, žiūrėjau į Šakalo rengiamą žmogžudystę iš arti. Beje, visi trys knygos skyriai turi pavadinimą „Iš arti“: sąmokslas, žmogaus medžioklė, žmogžudystė.

Kas nutiko? Ne, neatsirado koks nors užburiantis stilius, iki pavydo žavintis meninių priemonių vartojimas ar įžvalgiausios mintys, bet esu priverstas sutikti: „Šakalo diena” - geriausias FF romanas. Net tiek geriausias, kad, mano manymu, nereikėjo tų kitų. Būtent ši knyga yra trilerio kvintesencija: nepaleidžia nuo pirmo puslapio, domina bet kurioje vietoje ir bėga prieš akis tarsi filmas. Iš arti.

Taip, nežiūrint stiliaus „dokumentiškumo” knyga vaizdinga, tikriausiai dėl to, kad FF skiria ypač daug dėmesio pačioms smulkiausioms detalėms. Jeigu bus kalbama apie snaiperio šautuvą, mes apie jį sužinosime viską (medžiagas, ypatumus, kaip susirenka ir t.t.) Jeigu apie sprogstamąją kulką – mes būtinai sužinosime, kodėl jos viduje gyvsidabris, kodėl galvutė užlieta švinu ir kas būna, kai ji atsitrenkia į kietą objektą, pvz., krūtinkaulį. Jeigu apie automobilio perdažymą – teptuko šerelių tipą. Jeigu apie kokią nors veiksmo vietą – bus ten ir vartų metalas, ir sargybinių apranga, ir portjė nuotaika. Kartais atrodo, kad skaitai žemėlapį, kartais – kad instrukciją, o kartais – vis dėlto, knygą. Nes, kaip ir pats nustebau, būtent šiame kūrinyje pastebėjau, kad FF vis dėlto moka kurti paprastas, bet taiklias metaforas, pvz., „kelias vyniojosi kaip numestas kaspinas”.

Kaip beveik moksliniame straipsnyje apie „Šakalo dieną“, Šakalą ir jo inkarnacijas tikrovėje pastebėjo Bernardas Gailius, trileriui netinka postmoderniškumas, tad čia jo – nė lašo. Veikėjų veiksmų ir vertinimų ribos – aiškios kaip diena ir naktis. Šakalas yra objektyvus blogis, jį gaudantis komisaras Lebelis – objektyvus gėris. Pulkininkas, iš kvailumo ir tuščiagarbiškumo trukdantis Lebeliui, yra objektyvaus blogio parankinis, o britų premjeras, duodantis nurodymą savo policijai visomis išgalėmis padėti varliaėdžių kolegoms, objektyvaus gėrio atrama. Trileris ištrintų ribų pasaulyje virstų parodija, FF to nepakęstų. Beje, smurto knygoje ne tiek jau ir daug, nors visi jo epizodai - įsimenami.

Na, ir pabaigai. Žinote, kas mane labiausiai knygoje sužavėjo? Ne, ne Šakalas ir jo velniškas išradingumas, profesionalus pasiruošimas užduočiai, ne ginklų detalės ir suklastotų dokumentų gavimo būdai. Sužavėjo tas įtikinamumas, kuriuo aprašytas kelias, kaip iš nereikšmingos užuominos seklys išgliaudo sąmokslą ir jo vykdytoją. Jeigu reiktų iliustracijos apie tai, kad nusikaltimo nebūna be pėdsakų, „Šakalo diena“ tam geriausias pavyzdys, nors tai – ir fiction .

Ką gi – rekomendacijos. Knyga subalansuota vyrams, netgi patinams, bet gali patikti ir energingesnėms moterims, ypač toms, su... patys supratote. Knygą gali netgi skaityti aukštosios literatūros gerbėjai, kai pavargs šifruoti postmodernių žaidimų kodus. Nepulsiu vėl skaityti kitų FF knygų, bet jeigu papuls po ranka – kodėl gi ne. Už „Šakalą” galima ir pora „Odessų” atleisti.

Kvintesencija

Komentarai

Valdas 2006-06-28 07:37:43
Tikrai, labai įsimenanti knyga. Skaičiau ją ankstesnio leidimo, berods Nuotykinio romano, ar detektyvo biblioteka (jei tiksliai pamenu). Ko gero tai buvo pirma mano skaityta knyga-detektyvas (jei tai detektyvas), kur visi blogiečiai ir geriečiai aiškūs nuo pat pradžios, bet visas veiksmas ir nusikaltimo technologija taip aprašyta, kad nė nejunti kaip įsitrauki.
Be to, viena iš nedaugelio knygų, kur detektyvo darbas aprašytas be nereikalingos romantikos. Sužinai apie ilgas dokumentų, bilietų, registracijos kortelių tikrinimo valandas, apklausas, pasitarimus ir pan. Bet nuobodu nebuvo :) Atvirkščiai, man atrodo tik tada ir paaiškėja, kokia svarbi ir brangi kiekviena išsiaiškinta smulkmena.

Beje, man "Karo šunys" irgi pasirodė visai pakenčiama ir parašyta panašiu stiliumi. Tik pabaigos suromantinimas kažkaip nederėjo :)
Justinas 2006-06-28 08:14:01
Pirmasis leidimas, kiek žinau, buvo cenzūruotas, jau viena apie Suslovą medžiojančius baltus privalėjo išmesti :)
O "Karo šunyse" kažko trūksta.
Gedas 2006-06-28 08:26:55
O "Karo šunys" tik šiek tiek silpnesni, be reikalo čia juos apžvalgoje nurašinėjai.
Valdas 2006-06-28 10:10:12
Kokį Suslovą ir kokius baltuosius? Čia Šakalo dienoje tas turėjo būti?
Justinas 2006-06-28 10:18:00
Baltus! Frazė maždaug tokia: kai Suslovas atvyko į D. Britaniją, britų spectarnyboms jį šiaip ne taip pavyko nusaugoti ir nuo baltų, ir nuo dar kažko. Plius ir erotines scenas turėjo prikirpti i guess :)
shlyxtux 2006-06-28 10:35:06
Erotines ir prikirpo, kaip aš tau jau kažkada sakiau. :P O va dėl Suslovo nežinau - bo panašus nedidelis najiezdas ant "darbo liaudies rojaus" buvo ir senoj versijoj, specialiai patikrinau.
Justinas 2006-06-28 10:53:17
Scena tiesiai iš Šakalo dienos:
http://www.zr.ru/pics/4/8182/269963.jpg
Valdas 2006-06-28 11:42:02
Je, apie dabo liaudies priešus buvo trumpai senojoje versijoje. O erotinių scenų nebuvo.
Sakalas diena Raimondas 2006-06-28 16:49:37
Knygos neskaiciau, bet aciu uz apzvalga, nes buvau isitikines, kad amerikieciu remakeas buvo visiskai ne pagal knyga - ir apzvalga tai patvirtino. Kazkada labai seniai maciau 1973 metu filma, kuris buvo pagal knyga - http://www.imdb.com/title/tt0069947/ Ir labai sirgau uz "objektyvuji blogi" - Sakala. :) Foxas vaidino puikiai ir apskritai, kiek atsimenu, filmas vertas demesio.
Naktibalda 2006-06-28 22:47:21
O ar ne pagal sia knyga pastatytas filmas su Zanu Reno?
offca 2006-06-29 06:41:35
man irgi nepatiko, kad "Odessa" apzvalgoje sudirbta. Taip, pabaiga tokia šabloniška, bet visas dėstymas ir istorijos pasakojimas ne ką silpnesnis.
del "šunų" manau neužkabino dėl to, kad ten viskas baisiai kažkur nepažystamoje geografinėje vietovėje klostėsi, tad nebuvo tokio aktualumo.
Justinas 2006-06-29 06:42:30
Nesudirbta. Man jos buvo tiesiog pilkos.
Valdas 2006-06-29 06:59:57
Tai gal tas pilkumas dėl to ir buvo, kad Šakalas medžiojo PAČIOS Prancūzijos prezidentą, o "Karo šunyse" pamanykit tik, kažkokia smulki karinė operacija kažkokioj Afrikos bananinėje respublikoje, kurios net ir pavadinimas išgalvotas... :) Ir dar pamanykit tik, vienoj galutinis tikslas - perversmas vienoje iš didžiausių Europos valstybių, o kitoje tik šiaip - biržos spekuliantų operacija. :)
Aš vakar specialiai pasiėmiau dar kartą paskaityti "Karo šunis" :)
Justinas 2006-06-29 07:05:07
"Karo šunyse" labai daug falšo, pradedant kilniais samdiniais, baigiant "trečiąja jėga". Neįtikina nė per nago juodymą :)
shlyxtux 2006-06-29 07:22:41
Nežinau kaip ten su falšu, bet man tiesiog buvo nuobodu ir kažkaip padrika, skirtingai nuo IMO idealiai tolygios "Šakalo" pasakojimo linijos. "Odesa" kiek labiau patiko nei "Šunys", bet palygint su Šakalu abi buvo blankios.

Tarp kitko, neseniai perskaičiau "Avenger", naujausią FF knygą. Iki "Šakalo" toli, bet už anas dvi geriau.
Valdas 2006-06-29 08:12:29
Na, kad samdiniai labai kilnūs buvo tai negalima taip jau 100 proc. sakyti. Jų biografijos pakankamai nusikaltėliškos.


SPOILERIS
O kad jų vadeiva pasiėmė iš boso pinigus už operaciją, po to apmovė tą patį bosą sužlugdydamas jo operaciją ir viską atidavė į kažkokio nepavykusio perversmininko-generolo rankas (kuris tą bananinę valstybėlę ruošiasi naudoti tik kaip bazę naujam perversmui kaimyninėje šalyje), tai čia jau kilnumas? :) Priedo visą informaciją apie operaciją išlupo begėdiškai miegodamas su to boso dukrele, tik neseniai patapusia pilnamete :)
Taip sakant nuo požiūrio taško priklauso.

END SPOILER
shlyxtux 2006-06-29 08:24:54
Dabar tiksliai nepamenu, bet tą mergą jis ir prilupęs buvo lygtai, ne? wounds
Valdas 2006-06-29 08:30:31
Na va, dar ir sadistas pasirodo maniac

O jei rimtai, tai tos vietos nepamenu, o šviežiai dar nedaskaičiau.
Justinas 2006-06-29 09:03:06
SPOILERIS
Valdai, jis valstybėlę atidavė "trečiajai jėgai" - inteligentams, intelektualams, nusiteikusiems ją demokratizuoti! Kilnumas visiškasis! :)
Valdas 2006-06-29 09:17:42
SPOILERIS

Nu nežinau, man tie bandymai demokratizuoti, kai valdo buvęs generolas ir dar tarp eilučių šnekantis apie maištus kaimyninėse valstybėse labai įdomiai atrodo :) Be to, niekur nebuvo tiksliai paminėta kokiai pusei maišto/perversmo/revoliucijos (pabraukti pagal situaciją) metu atstovavo tas tremtinys. Taigi, viskas palikta skaitytojo akinių spalvai :)
Įsivaizduok, ką apie čečėnų karo vadus parašytų jų buvęs kareivis musulmonas ir ką parašytų rusų kareivis. Ir kaip tai paveiktų skaitytoją, kuris nieko nebūtų girdėjęs apie tuos įvykius ir neturėtų jau susiformavusios nuomonės
Biufka 2011-11-02 10:01:49

Kaip tik dabar skaitau šią knygą - "Šakalo diena". Patinka, įdomi, įtraukia.
Aha, ji man pasirodė labai vyriška, iš pradžių maniau, kad bus nuobodu ir neįveiksiu, o gal ir nieko nesuprasiu. Tačiau klydau.
Kai atsisėdau ramiai prie stalo su arbatos puodeliu, kaip tik labai gerai skaitėsi.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.