Frederick Forsyth „THE FIST OF GOD“

Autorius: Ivy Mike
Data: 2003-02-26

cover Apie knygą: Frederick ForsythTHE FIST OF GOD
Leidykla: Bantam Books (1995)

Įžanga (tradicinė) : na, F.Forsaito pristatinėti, matyt, nereikia. Nuo pat "Šakalo dienos" pasirodymo šis autorius išlieka vienas iš politinio detektyvo korifėjų, ir šio žanro mėgėjui papildomas autoriaus pristatymas nėra reikalingas.

Apie knygą : kaip jau pats rusiškojo vertimo pavadinimas leidžia nuspėti, kalba knygoje turėtų eiti apie arabų pasaulį. Taip ir yra - knygos veiksmas vyksta prieš pat Irakui okupuojant Kuveitą bei šios okupacijos metu. Knygos fabula užsimezga mokslininko dirbusio Irakui nužudymo epizodu, na o toliau… toliau kaip įprasta pas F.F. - slaptos operacijos, politines intrigos ir taip toliau ir panašiai

Kadangi knygos veiksmas yra tarsi panardintas į tikrai vykusius įvykius, susidaro labai stiprus vyksmo realumo įspūdis (čia matyt nederėtu pamiršti to, kad F.F. ne iš nuogirdų susipažinęs su slaptųjų tarnybų darbu ir labai gerai įsivaizduoja kaip vyksta tam tikrų sprendimų priėmimas). Dažnai tampa visai neaišku, kur prasideda išmonė ir baigiasi realių įvykių perpasakojimas… Jei kai kuriuos dalykus (pvz., superpatranką) dar nesunkiai galima priskirti autoriaus išmonei, tai kai kurie kiti - Irako atominis ginklas, "Jericho" egzistavimas - sukelia abejones ar tai iš tikrųjų tiesiog tuščia išmonė (negalima pamiršti, pavyzdžiui, kad ir to fakto, kad Irakas turėjo (ir tikėtina, kad dabar dar vis turi) pakankamai prisodrinto urano tam kad pagamintų porą (paprastų) atominių bombų…).

Lyginant su ankstyvaisiais F.F. kūriniais, kurie labiausiai žinomi Lietuvoje ("Šakalo diena", "Odessa dosje", "Karo šunys"), šioje knygoje žymiai daugiau dėmesio yra skirta politinėms realijoms. Jei ankstyvosiose knygose politiniai aspektai buvo tik fonas fabulai, kuri plėtojosi aplink pagrindinius veikėjus, tai šioje knygoje ji įgauna daug didesnę reikšmę - pagrindinio herojaus veiksmus apsprendžia priimami politiniai sprendimai - politiniai įvykiai užima vos ne dominuojančią padėtį.

Žmogui, besidominčiam politika, pasirodys įdomūs F.F. atsakymai į kai kuriuos neatsakytus klausimus: Kodėl Irakui paleidus raketas į Izraelį, pastarasis neatsakė kariniu smūgiu? Kodėl sąjungininkų puolimas vėlavo kelias dienas? Kokie buvo Irako atominės programos rezultatai? Kodėl sąjungininkai, išvadavę Kuveitą, tuo ir apsiribojo, o nenuėjo toliau - iki pat Bagdado?

Linksma šypsena sukelia F.F. sugebėjimas susieti veikiančiuosius asmenis įvairiais ryšiais… Na, kas galėtų pagalvoti, kad Irako kontržvalgybos vadas mokėsi vienoj pradinėj mokykloj su šnipu kurį Didžioji Britanija siunčia į okupuotą Kuveitą, o pastarojo tėvas laisvalaikiu žaidžia golfą su Didžiosios Britanijos ministrės pirmininkės vyru?

Knygos veiksmas įsibėgėja labai palaipsniui, dėl to iš pradžių ji neatrodo itin įdomi: autorius pamažu piešia aplinkybes, kuriose vyks veiksmas, supažindina su veikiančiaisiais asmenimis, vietovėmis bei organizacijomis, jų dabartine situacija bei istorija. Tačiau, jei pakanka kantrybės perskaityti pirmas kelias dešimtis puslapių, veiksmas įtraukia…

Nors knyga ir nuotykinė ir dėl to gali būti skaitoma net paauglių, tačiau laikas nuo laiko ji verčia stabtelti ir susimastyti… Ar neperdaug šita visa literatūrinė išmonė primena tikrovę? Kas būtų jei visa tai vyktų iš tikrųjų?

Verdiktas : nors kai kam (pvz. mano tėvui) knyga atrodo žymiai silpnesnė, nei minėtos ankstyvosios F.F. knygos, tačiau, mano kuklia nuomone - knyga labai vykus ir verta būti perskaita - ypač turint omenyje nūdienos realijas.

Verta perskaityti!

Komentarai

Karolis 2003-02-28 20:24:25
O kokios dar jo(Forsaito) knygos yra isverstos i lietuviu kalba? Nes skaiciau "Sakalo diena" ir labai patiko :-]
bangis 2003-03-01 18:00:56
"Karo shunys", "Dosje Odessa" - tikrai "Eridano" leidykleles knygyne dar yra :)
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.