Galina Dauguvietytė „PERPETUUM MOBILE“

Autorius: Rasa Stuglienė
Data: 2002-06-18

cover Apie knygą: Galina DauguvietytėPERPETUUM MOBILE
Leidykla: Tyto alba (2002)
ISBN: 9986162319

Ingos Liutkevičienės sudaryta “Perpetuum Mobile” - gyva ir nuotaikinga Galinos Dauguvietytės biografija bei prisiminimai apie meninę ir kūrybinę aplinką, kurioje pasakotoja užaugo, subrendo ir kūrė. Dauguvietytės prisiminimai pulsuoja valiūkiškumu, šelmiškumu, džiugesiu praeitimi ir dabartimi bei šiluma gyvenimo kely sutiktiems žmonėms.

“Perpetuum Mobile” detaliai perteikia knygos herojės įspūdžių pilną vaikystę, nerūpestingai žaidžiant Dauguviečių sodyboje, valgant tėvo Nemunėlyje sugautą žuvį, Kaune stebint stebint savo įspūdingos elegantiškos mamos – aktorės vaidybą bei “dalyvaujant” teatro, meno, muzikos pažibų susirinkimuose.

Ypač stipri tėvo – režisieriaus Boriso Dauguviečio linija. Apie jį pasakotoja kalba su ypatinga šiluma ir besąlygiška meile. Nors ir jaučiamas dvasinis prioritetas tėvo asmenybei, Dauguvietytė neslepia susižavėjimo, pagarbos bei padėkos savo oriai, gražiai ir talentingai mamai – aktorei Nelei Vosyliūtei – Dauguvietienei.

Skaitytojas regi ištisą teatro, kino ir televizijos asmenybių kaleidoskopą: Lietuvos operos žvaigždę Kiprą Petrauską, dramatiškąją Kauno dramos teatro aktorę Oną Rymaitę, pokario teatro talentingąsias Galiną Jackevičiūtę bei Moniką Mironaitę, dainininkę Jeleną Čiudakovą, režisierių Petrą Abukevičių ir daug daug kitų.

Pasakojimo stilius gyvas ir be galo žaismingas. Inga Liutkevičienė tiksliai atkūrė detalę, išryškino nuotaikingą smulkmeną, neužtušavo vieno kito "negražaus” žodelyčio bei atsisakė chronologiško griežtumo brėžiant asmenybių gyvenimo linijas. Tačiau įvykių fragmentiškumas netrukdo. Rasime ir daug intymumo ir atvirumo, daug vertingos informacijos mažai težinojusiam apie Lietuvos teatro asmenybes.

Knygai būdingi gyvi, dinamiški epizodai bei jų vaizdinga tekstinė išraiška. Be galo linksma buvo skaityti kaip maža Dauguvietytė rodė mėnuliui pliką užpakalį, vėliau, pasipuošusi lyg “fyfa”, “ženijosi su tuo savo juodu šūdu” Vokietijoje, kaip ginčijosi su mama apie savo “pusę vyro”, kaip filmavo kiaulides ir užrašinėjo paršų kriuksėjimą kronikai, kaip povandeniniame laive, būdama vienintelė “baba na bortu”, pusę stiklinės gryno spirito užkando vitaminais. Nors ir neteko matyti Petraičių šeimos, aiškiai matau Irutę Lukoševičienę stypsinčią su apatiniu po kambarį, bei Praną Stankevičių šokinėjantį “su trusikais į aukštį ir į tolį Kalnų parke”. O kiek “baliavota”!..

Knyga puikiai atskleidžia “kiek kartų [Dauguvietytė] žydėjo, gelto ir buvo apsnigta” kaip tos saulės ir sniego mačiusios liepos po jos langais, daugiau nei prieš penkias dešimtis metų tėvo sodintos ir puoselėtos.

Atvertus “Perpetuum Mobile”, sunku palikti kitam vakarui. Tegu jau tie indai lieka neplauti, na, vieną kartą.

Sunku palikti kitam vakarui

Komentarai

Klia 2002-06-17 19:42:40
o man ta daugybe zhodzhiu kabutese - pradedant 'durnas', baigiant jau nebezhinau kuo, neskoningumu padvelke. toks savo kalbejimo iprochiu ishkelimas virsh stiliaus...
Saulė 2002-06-18 10:03:06
Pažintine prasme-įdomi knyga,bet rašymo maniera,atleiskit...Mintys šokinėja viena prie kitos,padrikos,pilna vulgarizmų.Prieš keletą metų šia tema parašytos P.Treinio knygos yra nepalyginamai vertingesnės.
Lina Krutulyte 2002-06-18 17:55:56
Apskritai nuobodi ir mazai zadanti knygos pradzia. Mintys sokineja viena prie kitos, apskritai nieko gero nevyksta, apie ka is viso sita knyga? Padejau i sali, geriau paveiksiu ka nors naudingesnio, pvz, pasedesiu internete :)
Lina Krutulyte 2002-07-11 06:54:50
Neitiketinai prastai parasyta knyga. Blogiausia, kad tai ne Dauguvietytes kalte, o zurnalistes, patingejusios sudelioti fragmentus i vietas ar bent kiek apkarpyti nebaigtus pasakojimus. Po kazkelinto meginimo surasti, kuo pastraipos pabaiga susijusi su pradzia, ir kur yra pastraipos _pradzios_ tesinys, darosi totaliai nemalonu skaityti.
O ir Dauguvietytes galvoje, paskaicius atrodo, vieni vejai lakioja. Prisimena milijonus zmoniu, kas kuo rengesi, kas kuo paskui tapo ir panasiai, kas grazus buvo ir ka isimylejo. 100 metu senumo paskalos ir mazai kas daugiau. Sakyciau, per tiek gyvenimo metu galejo jau ir kazkokios isminties pasisemti, kazkoki poziuri i pasauli susikurti. Ne, tik tauskalai ir niekalai. Velgi imho klausytojos - irasinetojos kalte, kad nenukreipe Dauguvietytes prisiminti ka nors svarbesnio uz grazius vyrus.
mia 2002-07-11 14:06:30
Na, nemanau, kad Dauguvietyte neturi savo poziurio i pasauli ir ishminties tokiam amziuj. Gal tiesiog zurnalistei nepavyko perteikti to. O gal knygos tikslas ir buvo - paskalos bei snekos apie grazhius vyrus. Tas irgi ner blogai :)
Lina Krutulyte 2002-07-11 14:20:57
Tai va ka as ir sakau, kad zurnaliste silpna, o Dauguvietytes as nezinau, ir knygoje jos gerosios puses nesimato.
egle 2002-07-17 08:45:03
Ojojojojojojoj :) Na ir uzlankstete cia mielosios koleges :) Taigi cia ne istorinis romanas ir gink die ne Dauguviecio biografija/darbu analize or smth :) Cia gi moters MEMUARAI :) Jie turi buti siek tiek padriki, sentimentalus, be abejo apie vyrus ir "skudurus", grozi, sokius, meile etc. Dauguvietytes jumoro jausmas ir savita kalbejimo maniera zinoma daugumai. Kaip uzaugusiai, banaliai pavadinkime, menininku-inteligentu-bohemshchiku seimoje, tariamas saves iskelimas yra labai naturalus dalykas. Dauguvieti garbino ir tebegarbina, Dauguvietyte irgi vis dar imponuoja. O ir ne jos charakteriui buti cykia kaimo bobule.
Pati didziausia knygos blogybe, cia visiskai pritariu tautos nuomonei, knygos redaktore/zurnaliste/kurybine bendradarbe. Taip tingeti ir taip atsainiai ziureti i savo darba baisi geda. Visas sios moters triusas - savo pavardes irasymas ir teksto perrasymas is juosteles i popierini/elektronini formata. Labiausiai erzina neismestos pasikartojancios dalys. Taciau toks atsainumas nesugadina esminio malonumo - skaitai ir nevaldomai kikeni. Knyga vis delto veza :)
Sandra 2003-11-21 10:30:56
ojojoi, kiek daug kritikiu atsirado!pabandykit pacios parasyti knyga!
VALIO Galinai Dauguvietytei!!!!!!!!!!!
sampo 2003-11-22 05:56:33
Esmė tame, kad tą knygą parašė ne G.Dauguvietytė :)
Skaitytoja 2007-07-29 17:29:40
Labai patiko abi Galinos knygos-tiesiog "prarijau", labai puikiai pailsi skaitydama...
Skaitytojas 2007-09-19 08:45:54
knyga gera, nėra ko prikišti, paprastumas Dauguvietytės žavi, netgi nusipirksiu sią knygą prisiminimui.O, kad nuomonių skirtumas, tai normalu. Šią knygą skaitydama ne tik gerai praleidau laisvalaikį, sakičiau , iki ašarų iš juoko. Linkiu ir jums turėti jumoro jausmą ir patirti malonumą.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.