George Orwell „GYVULIŲ ŪKIS, 1984-IEJI“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2001-06-12

cover Apie knygą: George OrwellGYVULIŲ ŪKIS, 1984-IEJI
Leidykla: Vyturys (1991)

" Anglų žvėrys, airių žvėrys

Gyvuliai visų kraštų!

Apie ateitį džiaugsmingą

Neškim gandą šį kartu! "

Nieko neprimena? Pvz., "Prie Nemuno kitas išaušo jau rytas?", "Pasaulį seną išardysim, kas buvo nieks - tas taps viskuo?" Na, ir dar citata:

" - O man niekas nedraus nešioti karčiuose kaspinus? - pasiteiravo Molė.

- Drauge kumele, - tarė Snieguolis, - tie kaspinai, kuriuos jūs šitaip dievinate, yra vergijos ženklas. Nejaugi jums nesuprantama, kad laisvė brangesnė už kaspinus? "

Ir atėjo į gyvulių ūkį laisvė, lygybė, brolybė - išvijo žmones, tapo savo pačių šeimininkais, susikūrė filosofinę "gyvulizmo" koncepciją, jos priesakus, iš kurių pagrindinis - visi gyvuliai lygūs. O viskam vadovavo gudrios ir protingos kiaulės. Dėl to, kad kiaulės tokios gudrios ir protingos, joms ir pieno daugiau, ir obuolių priklausė. Ir nedaug, labai nedaug laiko reikėjo, kad visi gyvuliai būtų lygūs, bet kai kurie - lygesni už kitus…

Kaip nurodyta žanre, tai - satyra. Ir ne bet kokia, o labai kandi, labai tiksli. Bet kuri įžvalgesnė akis nesunkiai pastebės ne tik socializmo parodiją, bet labai konkrečias, netgi istorines paraleles su stalinine SSRS. Nieko keisto - mat knygų autorius, George Orwell (Džordžas Orvelas), o iš tiesų - Eric Arthur Blair (Erikas Arturas Bleiras), vienas iš tų retų Vakarų socialistų, nesusižavėjęs socialistiniu Sovietų Sąjungos rojumi, kurį šlovino ir B. Shaw, ir H. Wells, ir J. P. Sartre, nepatikėjęs, kad masinių žudynių sistema - tai "būtina" sąlyga sukurti šviesų rytojų. Prie pastarojo netikėjimo, matyt, neblogai prisidėjo faktas, kad Ispanijos pilietinio karo metu G. Orwellui vos pavyko ištrūkti iš NKVD replių. Jis pats sakė: "Būti antifašistu, nebūnant antitotalitaristu - tai kairiųjų intelektualų nuomonė nuo ketvirtojo dešimtmečio pradžios". 1944 m. parašęs "Gyvulių ūkį" autorius iš pradžių nesugebėjo rasti leidėjo, bet kai knyga visgi pasirodė - ji atnešė ne tik šlovę ir lėšas, bet ir "progresyviosios žmonijos priešo" titulą SSRS. Tačiau "Gyvulių ūkis" tebuvo repeticija - 1949 m. išėjęs jau sunkiai sergančio G. Orwello antiutopinis romanas "1984-ieji" buvo tuoj pat uždraustas SSRS, tuo pačiu tapdamas rezistento literatūros kolekcijos brangakmeniu. Net jeigu neskaitėte pačio romano, posakį "Didysis brolis tave stebi!" turėtumėte būti girdėjęs.

Taigi, 1984 m. dar tuo metu tolimos ateities pasaulis pasidalinęs į tris supervalstybes: Eurazija, Okeanija ir Rytazija. Visose jose laimėjo socializmas ir visuomenė, beveik pagal Platono "Valstybės" modelį, patapo trilypė: vidinė partija (elitas), išorinė partija (kurios narių didžiausias siekis - tapti vidinės partijos nariais) ir proliai - tiesiog darbo jėga. Nuolatinis karas, kuriuo nesiekiama ko nors nukariauti, o tiesiog kariauti, totalinė kontrolė - kiekvieno namuose yra ekranas, iš kurio asmuo yra stebimas, ne tik jo žodžiai, jo veiksmai neturi prieštarauti partijai, bet ir mintys. " Partijos narys privalo neturėti jokių asmeniškų emocijų ir neduoti atokvėpio entuziazmui. Jis turi gyventi nuolatinėje ekstazėje - neapkęsdamas užsienio priešų, vidaus išdavikų, triumfuodamas dėl pergalių, atsižadėdamas savęs prieš partijos galią ir išmintį ". Tokiame pasaulyje blaškosi dar sveikos nuovokos nepraradęs žmogus - Vinstonas Smitas, kuris nenori klausyti partijos, kuris bando mąstyti savarankiškai, kuris nori gyventi, tiesiog gyventi ir džiaugtis gražiais daiktais, plepėti ką nori, nejausti "kaltminčių", mylėti. Bet gyvenimas - tai partijos prerogatyva ir net mylėjimasis - tai tik pareiga partijai. Vienišas maištininkas pasmerktas žlugti, toks pasaulis išeities nepalieka, nepalieka vilties ir atsakymas, kodėl taip yra…

Tai baisi, niūri, tamsi, beviltiška ir siaubinga knyga. Rašytojo vizija - visiškai realistinė, nors tikrovėje to nebuvo, bet nedaug, labai nedaug trūko - tik sėkmingos pasaulinės revoliucijos... Kartais apima siaubas - o jeigu kas nors, perskaitęs šią knygą, sugalvos tai įgyvendinti? Ir vis dėlto, ją privaloma perskaityti - bent jau dėl to, kad žinotume, kaip gali būti ir pamatytumėme, kaip gerai yra dabar, kai galime galvoti ką norime, rašyti ką norime ir netgi veikti beveik ką norime. Džiaukimės akimirka!

Perskaityti PRIVALOMA

Komentarai

shlyxtux 2001-06-13 17:45:56
Vajezau...net nezhinau, kiek kartu norejau mesti shita knyga (1984 dali), neperskaichiusi iki galo, nepaisant to, kad buvo klaikiai (tiesiogine prasme) idomu. Dar niekada neskaichiau nieko labiau slegianchio, talentingai, itikinamai slegianchio.
Tomas 2001-06-14 07:23:05
Na, nudziuginot- simtoji knyga- viena mano megiamiausiu, stovinti mano Aukso fondo lentynoje :). Is tiesu net nelabai gali ir komentuoti- arba lieka zavetis ir baisetis Orvelo vizijomis (zavetis meistriskumu, zinoma, o ne tuo, ka jis nori pasakyti), arba nesupratus sveisti knyga i sona. Sutinku su Shlyxtuxe, kad labiau slegiancio ir niuraus romano reikia labai o labai paieskoti. Ypac pribloskiantis yra 1984m. Labiausiai man patiko ta pseudo pogrindine knyga, kur aiskinama angsoco (berods toks pavadinimas) ideologija bei karo butinybe. na, o finalas- is viso tobulas. Tagi, komentuokim sia knyga, bet- DB mus visus vis tiek stebi, ar ne?:)
P.S. Man kaip vertejui buvo du plius idomus poziuris i kalba- ja reikia prastinti, kad butu du plius paprasta ir nekiltu net galimybe padaryti mintikalte. Du plius taiklus pavadinimai, ar ne?
Marmlo 2001-06-14 12:10:35
senokai jau perskaityta knyga, bet ispudis nepamirshtamas. gal che toks lietuvishkas mentalitetas, bet man irgi 1984 uzhkliuvo labiau. gera knyga, kazhkuo man primena prisukama apelsina, nors yra niuresne. sunkiai telpa i satyros remus, greiciau klasikine antiutopija IMHO.
Zhydke 2005-04-09 12:45:07
Tikrai isimintina knyga :)
Gyvuliu ukis tikrai neblogai skaitesi, taciau 1984 -ieji tikrai suzavejo. Gal pirmoje dalyje truputi "sunkiai virshkinosi" sukurto pasaulio vaizdas, taciau antra dalis atsiskleide visu groziu. Ugnies ipyle ir meiles istorija, taciau turbut fantastishkiausias buvo "pasaulio egzistavimo ishaishkinimas" iki maziausiu smulkmenu. Paskutinioji dalis tikrai prislege, taciau finalas ispudingas. Tikrai puiki (nors ir kraupoka) istorija, vercianti susimastyti ;)
Marciux
uma 2001-08-17 08:20:32
tiesiog - zavu. jei norit Dziaugtis ir Galvoti - skaitykit
Lina Krutulyte 2001-08-19 21:57:01
Kiek zinau, sita knyga itraukta i privalomos literaturos sarasa mokyklose, tad nematau prasmes ka nors ikalbineti ja perskaityti. Taip, gera knyga, klasika, sedevras ir kokybes pavyzdys. Ka cia dar daug aiskintis? Viska isaiskino literaturos mokytoja.
Gintas 2001-08-20 11:21:56
Jei as buciau aklai tikejes viskuo, ka isaiskino literaruros mokytoja... O gal siais laikais mokytojos geresnes?
Abdula 2005-11-20 07:44:45
Gintai, 'jusu laikais' literaturos mokytojos, speju, apie shita knyga ishvis nieko nepasakojo;)
Gintas 2001-08-20 22:06:56
Pasakojo, buvo ir tokiu mokytoju...
Taciau ne per pamokas ir pusbalsiu :(
emile 2004-01-02 20:14:45
perskaiciau 1984 gal pries koki pora men, ir vis dar negaliu atsigauti, atrodo orvelas tiksliai nuspejo kas laukia ateity.Panasu kad perskaicius issivyste kazkokia vidine baime kad kazkas ir mane stebi,o dar prisiskaicius kad kazkas atrenka ka mum per tv ziuret ir ka turi laikraciai spauzdinti(juk pasaulio ziniasklaida priklauso 3-4 rimtesniem dedukam kaip Herbstas ir kt) panasu kad taip yra.Kad ir minciu laisves nelabai yra, o jei ir yra tai ja vis kas nors itakoja arba kitaip pakeicia, tik va visa tai gal labiau isryskeja knygoj,kur labai jau ne kokios gyvenimo salygos.Sukrecianti, ibauginanti ir nuostabiai parasyta knyga. Tai viena is geriausiu mano skaitytu knygu.
Antanas 2004-02-21 23:17:10
Kas galėtų parduoti Orwello knygas, ypač 1984-
-rašykite į www.rinkis.lt?Iš anksto ačiū
gabriele 2004-03-20 18:13:45
1984 - ieji... Tiesasakant, jei tai butu mano nuosava knyga, ko gero dabar sviesciau ja tiesiai pro langa... Nieko gero... Ko gero as jau ne tos kartos zmogus... pati principa as lyg ir suvokiau, bet man neidomu, tik viduje siaubingai tuscia nuo tokiu nykiu, tegul ir talentingu... (...) rasliavu...
Z Justinas 2004-03-20 20:42:02
gabriele, tuomet tu esi labai laiminga :)
Dzioba 2004-03-21 11:56:11
Įdomu, ar Gabrielė tikrai suprato tą principą. Ir dar - "ne tos kartos žmogus". Gal pradinukė? Nes šiaip 1984-ieji tinka bet kokioms kartoms, tik ne visoms galvoms.
Foxas 2004-03-26 21:54:55
2 Gabriele

apsidairyk aplinkui. Argi ne tas pats dabar darosi? Nepritampi prie visuomenės - tave per prievartą pritapatina, o apie lygesnius už visus lygius jau nekalbu :)

Svaikas, Justinai :)
Anonimas 2004-04-20 21:01:08
is tiesu "1984-ieji" - vienas istabiausiu, iki sielos gelmiu sukrecianciu kuriniu, kuriuos kada teko skaityti. Tiesiog stebinantis J. Orwell'o izvalgumas, atskleidziant baisiausius totalitarizmo bruozus, visa jo naikinancia galia, nezmoniskuma, su tokiu stulbinanciu psichologiniu ir sociologiniu meistriskumu!
DJ 2004-04-29 15:40:27
Labai dažnai vartoju šios knygos posakį:"visi gyvuliai yra lygūs, bet kai kurie yra lygesni". Reto taiklumo posakys. Puiki knyga.
Nekaltas Raimondas 2004-05-08 23:47:11
Labai labai Didysis Brolis greitai bus cia - arba Panopticum Singularity:

http://www.antipope.org/charlie/rant/panopticon-essay.html
Nematomas Raimondas 2004-05-09 23:43:13
O jei nenorite Didziojo Brolio, gal labiau patiks Kaimynas Petras - arba Permatoma Visuomene:

David Brin "The Transparent Society: Will Technology Force us to Choose Between Privacy and Freedom?"

http://www.davidbrin.com/tscontents.html
aurimas 2004-05-11 18:01:43
hmmm, knyga labai gera, gilu ispudi paliko, tik nesu tikras ar prisiversciau perskaityti 2 karta.

Tiek patiko, kad kazkaip inete suzvejojau Orwell'o "Homage to Catalonia", apie 1936 metu pilietini kara Ispanijoje. Tuo metu veikusi komunistu partija ir jos metodai pakeite Orwell'a, kuris tuomet atvyko i Ispanija kaip zurnalistas bet iskart isirase i kovotuju gretas, nes dege noru ginti revoliucija (beje, ne komunistu pradeta ir vedama), o grizo su persautu kaklu ir neapykanta komunistu partijai. Gan daug paraleliu tarp tuometiniu komunistu partijos veiksmu ir "1984" knygoje aprasomos sistemos.
neplauta galva 2004-05-14 11:08:46
o as dar skaiciau Keep the aspidistra flying- visai linksma. Reikes ir kitus parsisiust.

Deja, nieko panasaus i 1984 turbut jau nebus...
uio 2004-09-15 01:20:35
klaiki knyga. achiu dievui su pabaiga, reikejo klazhkaip laika kelte pratemt
as 2005-09-21 18:35:38
Gal kas galetu patart fuksei,kaip susiveikt Dz. Orvelo "1984",jei jos nera univero bibleje?
bakoozhe 2005-09-22 04:11:18
ieskok miesto bibliotekoj
bro1 2005-10-02 13:56:29
Praktiskai as turiu dvi megstamiausias knygas:
1984-ieji
ir
Skepticism Inc.

1984-uosius skaiciau veik desimt kartu, tai nuo pradzios iki galo, tai istraukas. Neisdildoma ispudi palieka. Ypac kai palygini su tuo, kad buvo Tarybu sajungoj.
troja 2005-10-18 16:48:44
1984 tikrai puiki knyga, viena is tu kuria visada veziojausi su savim ir pasitakius progai paskaitydavau bent viena puslapiuka :)
sesulia 2005-10-24 08:49:33
Nereali knyga! O dar po to, kai paskaitoj L.Donskis apie ja pasnekejo ir Orwell'o asmenybe aptare, knygos reitingai tik dar labiau pasoko. O idomiausia tai, kad mokykloj, kai reikejo, jos neskaiciau, bet universitete tai ja savo malonumui perskaiciau. Ir visai visai nesigailiu. Gaila, kad ant sio svieto taip maza geru, tikrai geru, knygu... Bet Orwell'o "Gyvuliu ukis" ir "1984-ieji" verti aukso... :)
Justinas 2005-10-24 10:34:24
Kur Donskis aptarė? Noriu aptarimo! :)
Justinas 2005-10-24 11:39:07
http://www.bernardinai.lt/index.php?-724512534
Mano manymu - puikus straipsnis, kodėl reikia drausti totalitarizmo simbolius.
Starlin 2005-10-27 07:06:08
Ech, vis neprisiruošiau į tas Donskio paskaitas nueiti. Tikslaus pavadinimo nežinau, bet jau turi baigtis tuoj, nes ten suintensyvintas kursas. Filosofijos fakultete. Kažkas apie tapatybę. Sako, minios susirenka paklausyti..
Serija 2006-01-31 18:12:32
Skaiciau - sudas paskutinis...
Dzioba 2006-02-01 12:39:03
Man nepaprastai sužavėjo "serijos" argumentacija. Tokiu sklandumu nepasižymi nė vienas komentatorius.
Krekas 2006-07-11 12:48:33
Kažkada norėjau padaryti lyginamąją "Vyturio" (1991 m.) ir "Jotemos" (2005 m.) išleisto "Gyvulių ūkio" vertimo analizę, bet taip ir neprisiruošiau. pagrojam Gal ir gerai - galite paskaityti profesionalaus vertėjo kometarą: http://www.culture.lt/lmenas/?leid_id=3103&kas=straipsnis&st_id=9117 padarom
Shim Gong 2006-07-12 13:23:10
Pamatęs šitą recenziją ir atsiliepimus į ją prisiminiau neseniai vėl gyvai prisiminęs "1984" -- būtent, kai su didžiausiu malonumu peržiūrėjau "V for Vendetta". So tokiu malonumu, kad net vėliau nepagailėjau man nemažos sumos įsigyti šios istorijos originalo -- tokio pono Moore rašyto komikso, kuris pasirodė dar kelis kart malonesnis ir rimtesnis už filmą!

Visa esmė, kad "V" man pasirodė kaip mano paties fantazijų apie alternatyvią "1984" siužeto liniją, kur Big Brother ir jo agentai pasirodo galiausiai silpnesni už žmonių aistras ir laisvės troškimą, įkūnijimas. Įkūnijimas visų tų maištingų sovietų paauglio svajonių, kaip iškilmingai ir su trenksmu sužlugtu sovietų prievartos asmenims sistema. Tiesa, tuo metu aš net nenujaučiau, kad pats tapsiu šitos sistemos nuolauža, kuriai pačiai praverčia savo nuosavas "V", keliantis anarchistines riaušes prieš gerai išmoktas savęs represavimo ir kontroliavimo pamokas nuostabioje Vilniaus mokykloje, vadintoje "9-asis fortas"...:)

Lenkiuosi ir bučiuoju baltus nuo klaviatūros ir pelės maigymo virpančius pirštelius --

SG
libra 2008-04-01 13:39:15

Viena įspūdingiausių mano skaitytų knygų! Džiaugiuosi, kad ją perleido. Labai noriu padovanoti jas vyrui.

Laura aka RuledByMUSE 2008-10-31 00:57:10

Elektroninė '1984' versija (anglų kalba) nerandantiems ar neišgalintiems įsigyti knygos originalo:

http://www.ministryoflies.com/1984.pdf

Ričardas 2011-05-25 09:49:14

Būtų puiku, kolegos,kad skaitydami tokias puikias knygas ir rašyt be klaidų nepamirštumėt. Juk tai niekas kitas, kaip "naujakalbė", o paprasčiau - žemos kultūros požymis

hmmm... 2011-05-28 14:18:39

O pats su klaidomis komentara parašei! :)
Lietuviu kalbos gramatika pernelyg sudėtinga ir nepraktiška, ja reikėtu gerokai supaprastinti, juk ne žmogus turėtu tarnauti kalbai, kaip atrodo lietuviu kalbininkams, o kalba žmogui.Koks man skirtumas ar lietuviu kalbai tukstanciai metu ar simtas, man tai visai nera pasididžiavimo dalykas.Kalba vertinga tiek, kiek ji patogi,praktiška,funkcionali savo pagrindines funkcijos atlikimui - žmogaus minciu impulsu ir kalbos pateikimui simboliais, juk mintyse negalioja jokia gramatika, kadangi sios rašytines taisykles yra nenatūralus darinys,neraštingumo klaidu reikėtu ieškoti ne pačiame neraštingume, o pernelyg dideliame taisyklių nepraktiškume. Pavyzdžiui anglu kalbos niekas nesaugo ir nereguliuoja,naujadarai tiesiog įtraukiami į žodyną.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.