Gintarė Adomaitytė „ŠOKIS ANT STALO“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2004-04-26

cover Apie knygą: Gintarė AdomaitytėŠOKIS ANT STALO
Leidykla: Gimtasis žodis (2004)
ISBN: 9955512474

Būsiu įžūlus: yra du autoriai, dėl kurių tikrai verta skaityti kultūrinį savaitraštį "Šiaurės Atėnai" - tai Gintaras Beresnevičius ir Gintarė Adomaitytė (ar gi ne simptomiška - Gintaras ir Gintarė?). Na, po teisybei, bent jau aš dėl šių žmonių tekstų jį skaitau… Apie Gintarą Beresnevičių ir jo kūrinius jūs galite pasiskaityti čia, čia ir čia, o štai Gintarė Adomaitytė… O! Kiek aš atiduočiau, jeigu sugebėčiau TAIP rašyti! Todėl, kai knygų mugėje užtikau Gintarės Adomaitytės knygelę (labai gražiai išleistą, beveik kaip koks klasikos veikaliukas) "Šokis ant stalo" - argi galėjau praeiti pro šalį? Juk tam čia ir atėjau - "Brauksiu ranka per knygų nugarėles, kaip braukia du žmonės (įsi)(pasi)mylėję vienas kitam per stuburą. Rasiu savą" (p. 34 , "(Įsi)(pasi)mylėti"). Ir radau. Tokią savą, tokią svarbią, kad jau nesiskiriu kelis mėnesius…

Nežinau, ar taip turėtų atrodyti idealūs esė - apie viską ir, matyt, apie nieką iki galo. Skaitomos nuo bet kurio pastraipos ar sakinio. Dvelkiančios tuo, ką italai labai gražiai vadina azzura malinconia ("žydrasis liūdesys') - ne persmelktos, ne alsuojančios, ne graudinančios, o būtent dvelkiančios. Ir dar - kažkur už kadro raginančios kaip P. Weiro "Mirusių poetų draugijoje" - "Carpe diem! CARPE DIEM!" Atrodo, kad autorė gaudo trupančias akimirkas iš dabarties, praeities, vaikystės, savų ir svetimų gyvenimų - ir jas lipdo. It apsiuva savo namelį - kartais net akimis liesti nejauku, taip atrodo čia viskas paprasta ir tuo pačiu išmintinga. "Jūs vaikų rašytoja? - nerimo jis. - O vaikas netipinis. Gal pabūtumėt valandą?" Vaikų rašytoja, rašytojas… Lyg rašytum ne knygas, ne tekstus. Rašytum vaikus. <…> Jei šautų man rašyti erotinius tekstus, jei tapčiau žurnalo meilės skyrelio autore, ar kviestų mane į svečius naktį: - Susiklostė netipinė meilės situacija. Gal prisidėsite?" (p. 87-88 , "Be šeimos")

Žvėrynas. Žirmūnai. Šiaurės miestelis. Antakalnis. Nemenčinės sodai. Alytus. Pabradė. Upės. Ežerai. "Šiaurės Atėnai". Bohema. Jurgis Kunčinas. Truputis biografijų. Truputis fotografijų. Sovietmetis. Netgi XIX amžius… - pamišėliškas kaleidoskopas, kuris, įtariu, daugeliu atveju tiesiog erzintų. Ir dar turėtų erzinti tas atsivėrimas skaitytojui - kuris turbūt ir lėmė pavadinimą "Šokis ant stalo". Nors pats pavadinimą atnešančios esė epizodas atrodo kiek kitaip - " Gausus kaimiškas stalas. Nebrendilos studentai. Subrendusios moterys.

- Įsivaizduoji, jos tokios valdingos, - pasakoja man Kauno politechnikos instituto absolventas, - kad įkaušusios negali neišsirengti. Jos lipa ant stalo. Ir šoka.

Įsivaizduoju ir tik. Dievas mato, ir draugai paliudys: ne davatka aš, ne leipstanti mimoza, o… Niekada nemačiau: ant stalo šoka moteris. " (p. 119 , "Šokis ant stalo").

Ilgainiui tampa įdomu - o kiek eseistiškasis ir tikrasis autorės "aš" atitinka? Kuris iš tų "aš" nesikuklina kartu su nuoga kolūkio pirmininke šokti ant stalo, o kuris - niekada nematė ant stalo šokančios moters? Tačiau į šį klausimą skaitytojui atsakyti sunku. Nes tekstuose labai daug atvirumo, netgi intymumo. Rodos, su tavimi pasidalinama viskuo - betarpiškai, tiesiai, net šiek tiek begėdiškai. Ir nejaugi visą tą netikėtą artumą reiktų nurašyti kažkokiam dar nuo mokyklinių rašinių nekenčiamam "lyriniam herojui"?

Visada nepiktai pavydžiu žmonėms, randantiems tiek daug paprastoje kasdienybėje - parkuose ar miesteliuose turintiems "savo" maumedžius, pušis, net ir "blokiniuose" arba gražiau - "miegamuosiuose rajonuose" randantiems slaptus, tik jų vienų takus. Tiems, mašinas, televiziją ir kompiuterius išmainantiems į pasivaikščiojimą Cedrono šlaitais (ei, vilniečiai - ar žinote, kur šis upelis?!), reginčius ne tik naujuosius, bet ir senuosius Užupio angelus, kai šiems nukrenta sparnai. Jie - tarytumei iš kitos, apdovanotosios genties. Jie pastabūs, įžvalgūs - gal man net į galvą neateitų: "Kartą, tolimoje kelionėje, ekspedicijoje palei Baikalą, spėliojome apie du žmones: pora jie ar ne pora? Tie santūrūs žemaičiai niekuo neišsidavė… Bet kai ji upėje Zimoje, šaltesnėje už šaltą, tikrai Zimoje - žiemoje, niūrią vasaros dieną skalbė jo marškinius, tai?" (p. 109 , "Skalbėja") Aišku, ir jiems nutinka, sumaišo kur "Laumės mėnuo", o kur - "Laumės akmuo", net ir gerą žodį tardami…

Tad, jeigu norite pasivaikščioti po kito žmogaus pasaulį, kai jus paslaugiai įleidžia ir sutinka pavedžioti - mėginkite skaityti. Negaliu užtikrinti, kad tai patiks - galbūt jūsų gentis dar kita, pvz., "pliažinių", apie šią labai nedraugiškai atsiliepta 63 puslapyje, o gal jums visiškai dzin, ką beveikia kaimo mokytojai ir kokius romanus moterys neša į kaimų bibliotekas, pagaliau - ar mėnulyje žemiena galėtų mėnesieną atstoti? Svetimas gyvenimas - jis visada šiek tiek bauginantis. Ir viliojantis. Tarsi žvilgsnis pro pionierių stovyklos dušo sienos plyšį.

Dėmesys. Viliojimas. Laiškas. Šokis (p.72)

Komentarai

gie 2004-05-03 07:05:24
pradejau skaityti. JZSMRJ kaip grazu!
ir - kas keischiausia - nesinori ryti kaip kokio romano. O letai, po viena... neshiotis rankinuke ir deveti, skaityti...sielos gabaliukus...
Pasiskolinau.
Eisiu nusipirkt.
Nedaznai knygas perku...
magyla 2004-05-10 09:08:22
Tikrai labai zavinga knyga. :) is pradziu norejosi skaityti ir skaityti - kuo greiciau perskaityti, o kai priartejau prie pabaigos taip norejosi, kad ji niekada nesibaigtu... Grazu taip
gie 2004-06-18 12:49:11
ejjj, eikit skaityt knygos!
o tai komentaru mazai :)
rasa 2005-09-02 17:27:25
skaiciau ta knyga ir man ji labai nepatiko. Net nezinau kuo bet tikrai ji man nepaisrode idomi :(
Vika 2012-05-05 13:53:52

Autorė tik esė pabaigoje atrado savo stilių ('pametė' tą nevykusį dramizmą ir dar labiau nevykusį bandymą sukelti įspūdį), tad nesuprantu, kam spausdinti tokį kūrinį - be aiškios minties, tikslo, su gramatikos klaidom (o autorė juk yra ŽURNALISTĖ!!)...
Neteko skaityti jos knygų vaikams, tačiau po šios esė, kai kada nors turėsiu savo vaikų, knygynų vaikų literatūros skyriuje vengsiu šios rašytojos...
Nekažką...

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.