Gintautas K. Ivanickas „LAUMĖS MĖNUO“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2003-05-04

cover Apie knygą: Gintautas K. IvanickasLAUMĖS MĖNUO
Leidykla: Eridanas (2003)
Puslapių skaičius: 174

"- Skubėk, kvaily, skubėk. Laumės mėnuo jau patekėjo - tikiuosi, dar spėsi pasimėgauti jo šviesa… Seniai sakiau - mums žmogaus nereikia, - sumurmėjo Rūkis, žvilgsniu nulydėdamas vedlį."

Taip, mielieji skaitytojai, tai žodžiai iš pirmojo lietuviško fantasy romano. Galima būtų ploti Gintautui ir "Eridanui", galima būtų priekaištingai klausti - o kodėl tik dabar?! Galima būtų tiesiog pasidžiaugti, kad tai - įvyko. Būtų nuostabu, jeigu toliau viskas klostytųsi pagal didįjį mūsų tautos dainių Maironį - "Nebeužtvenksi upės bėgimo!", nors, manau, garbusis poetas vargu ar geranoriškai pasižiūrėtų į naują romaną. Kodėl? Gal vis dėlto pradėkime nuo siužeto: juk tai - nuotykiai!

Kitas laikas, kita erdvė, kita Lietuva. Baltųjų katalikų citadelė, valdoma huseiniškos tėvo Pauliaus rankos. Inkvizicijos laužuose dega raganos. Miškuose glaudžiasi slepiasi bezdukai, vilkatai. O pirtyse iš Kryžiaus žygių grįžtančius karius gundo… Laumės. Na, gal ne visus - gal tik Domantui taip pasisekė. Juk jis, skirtingai nuo kitų draugų, liko gyvas mūšiuose su saracėnais, jį draugas įtaisė į tėvo Pauliaus pilkąją sargybą - elitinį LDK kariuomenės dalinį. Atrodo - gyvenk ir norėk. Bet ne, jaunuolį ima kankinti moraliniai priekaištai dėl degančių laužuose, netikėtai ir vėl pasipainioja laumė, tik pamanyk - politrelignusikaltėlė, o laumės, Domanto žodžiais tariant, - netgi labai dailūs žmonės. Et, teks herojui kažką daryti - su savimi, su savo gyvenimu, su savo laume. Gana plaukti pasroviui! Juk meilė - ji nugali viską, net jeigu jau užtekėjo laumės mėnuo...

Juk intriguoja, sutinkate? Bet toliau - atleiskite už subjektyvumą. Autorius yra mano draugas. Apie draugus ir jų kūrybą sakyti ką nors bloga yra sudėtinga. Ypač, kai net nepataikaudamas nerandi daug kliaučių. Tad, manau, ši knyga turi viską, ko reikia gerai, protingai nuotykinei fantastinei literatūrai: įdomių idėjų (Laumės mėnuo…), pagaulų siužetą (įdomu, ar kas nors drįstų ją pavadinti nuobodžia?), patrauklius veikėjus (keista, bet man labiausiai įsiminė šlubis Martynas); tą puikiąją, išsaugotą meilės sceną, atėjusią dar iš apsakymo "Mylėti raganą" (būtų mano valia - išrinkčiau ją geriausia lietuviškos fantastikos meilės scena), širdžiai mielus mitologinius pašmaikštavimus. Ji turi žmogiškumo ir šilumos, liūdesio ir graudulio, ji turi šiurpo ir minčių apmąstymui. Na, o jeigu pamėgintume atknisti kokių nors trūkumų, tai pirmiausia paminėčiau apimtį - galima, galima buvo pailginti trečią dalį. Liūdna, kai šitaip įsijautus imi suprasti - taigi tuoj bus pabaiga! Kartais herojai prabyla tokiomis aukštomis ir sudėtingomis frazėmis, kad supranti, jog matyt Vilniaus universitetas jau buvo įsteigtas ir jie jį baigė, nors autorius apie tai apdairiai nutyli. Kartais norisi, kad žodis įtemptų gilyn, o ne nulakdintų tolyn… Tačiau norėti, rodos, net tėvas Paulius nedraudė.

Kokių dar būtų pastebėjimų? Na, turėtų apsidžiaugti A. Sapkowskio ir R. Zelaznio gerbėjai. Autorius, neplagijuodamas šių žanro grandų, sugebėjo (greičiausiai - netyčiom) kai kuriems epizodams suteikti lengvą (o kartais - ir sunkų) deja-vu . Tačiau kyla įtarimų, kad autoriui kažkuo nepatinka Alytus (bent taip mano gerb. Larkas), be to, autorius piktybiškai ignoravo Vilnių (ar tik ne jo iniciatyva buvo iškabinti plakatai "Ir Kaune gyventi galima"?), jeigu užmiršime čia vykusį pirmąjį knygos pristatymą.

Užteks. Metas apibendrinti. "Laumės mėnuo" - smagi knyga. Originali knyga. Pirmasis lietuviškas fantasy romanas . Tad ne šventieji puodus lipdo. Taip taip, mano mieliausieji, ne šventieji.

Ir mūsiškiai puodus lipdo

Komentarai

e-vil 2003-05-04 19:28:30
Knyga - gera (mano subjektyvia nuomone). Tik per trumpa. Tikesimes tesinio laukt nereiks ilgiau nei knyga rashoma buvo.

Yra, oi yra uzh ka autoriu barti, bet nespoilinant (neatskleidziant turinio) - neimanoma, todel palauksim kol skaitytojai aplankys knygynus ir praturtins savo bibliotekas.
Suodis 2003-05-04 19:47:15
Knyga skaitosi labai maloniai. Nemoku kritikuoti. Tiesiog, labai jau daug galų liko tęsiniui, kurio, panašu, bent jau greit neišvysim. Dar vienas pastebėjimas: jei pradžia - pakeista Lietuvos istorija su beveik klasikiniais fantazy padarais, tai gale viskas išvirsta į tikrai kitokį pasaulį. Pasaulį, apie kurį autorius pasakoja gana šykščiai ir tai prideda tik dar daugaiau noro sulaukti tesinio...
Suodis Redakcijai 2003-05-04 19:53:34
Ei, atidarykit, pavyzdžiui iš info.fantastika.lt forumo temą, kur perskaitę (kaip e-vil) galėtų rašyti savo kritiką nebijodami spoilinti, o šitą palikit dar neskaičiusiems. A?
pro šalį ėjau 2003-05-04 20:08:22
Yra ir kitas pasiulimas. Taip jau ne syki daryta "SKAITYTOJE". Spolinat - spoilinkit, bet posto pradzhioje didzhiosiomis raidemis parashykit - DEMESIO SPOILERIAI!!
Kas nenori spoileriu - neskaitys. :)
wewe 2003-05-04 22:53:12
Pirmiausia, tai sveikinu autorių su pirmuoju romanu. Ledai pajudėjo. Tikrai geras viršelis. o nuo kritikos - susilaikysiu. Žinau, kad mano ir autoriaus pozijos skiriasi. Norisi pasidžiaugti, kad lietuviška fantastika gyva.
Valdas 2003-05-05 05:03:06
O siaip va klausimas: kaip cia tik sestadieni pristacius knyga ji jau puikuojasi "skaityta.lt" topuose? Kiba jau daug kas perskaite ir suspejo pabalsuoti? :)
pro šalį ėjau 2003-05-05 05:59:25
To Valdas: Per susitikima autorius minejo, jog, berods, 11 zhmoniu jau buvo skaite knyga rankrashchio pavidalu. Gal chia ir slypi paslaptis? :)
O ir perskaityt - vieno vakaro per akis. Tikrai trumpoka :)
Tomas S. 2003-05-05 06:26:04
Vajezau, Justinai, Jėzusmarija- tamstai neįtiksi. Aš dėl to, kad Vilnius atseit ignoruojamas. Na, jei nenori autorius rašyti apie Vilnių, tai ir nerašo, koks kieno reikalas. Ar tai jau baisinis knygos trūkumas? Jei aš kada nors parašysiu kokią nors knygą (svajuko dramblionės, ne kitaip), ten irgi Viniaus nebus. NA GYVENU AŠ KAUNE, IR KĄ? Natūralu, kad Kaunas man arčiau kūno, dūšios etc. Ar būtina vos ne vieninteliame tokiame tolerantiškame ir labai demokratiškame forume vystyti sostinės ambicijas (kitaip nepavadinsiu- ir ko tie vilniečiai tokie jautrūs pasidarė?). O dėl plakatų apie kauniečius- man jie nuotaiką visada pakelia, šaunus žmogus sugalvojo. O gal pavydu, kad ne Vilniuje tokie plakatai kabo? :) Perspėju- jei Skaitytoje dar bus bandoma vystyti tokias nesąmoningas diskusijas apie "Vilnius-Kaunas- kažkas gaunas", pasiimsiu kitose svetainėse naudojamą vardą ir užsiimsiu nekonstruktyvia kritika. Hau!
Todelcius 2003-05-05 06:35:45
To Tomas
Tai kad pats didžiausią vėją dėl tarpmiestinių ambicijų ir keli... ant_zirg Iš vienos Justino frazės kelioliką sakinių periskaldei...tuojtave
Tomas S. 2003-05-05 06:41:01
Na, neleidžiu aš kartais vilniečiams pro šalį praeiti, žinia, mes kauniečiai aršūs :). Tiesiog nusibodo ta priešprieša, tai ir bandau užgniaužti užuomazgas- labai nenorėčiau, kad Skaitytoje būtų lendama į politinius dalykus. Kitur atsikandu. O Skaityta- juk dušiai, čia kaip namuose.
Justinas 2003-05-05 07:07:18
Mielasis Tomai S., gi JUOKAUJU aš! wink Nors... Ar Kaunas kada buvo LDK sostine? Katalikų tvirtove? cheche
wewe 2003-05-05 07:28:01
Ar knyga "Laumės mėnuo" skiriasi apimtimi nuo internete patalpinto varianto?
Valdas 2003-05-05 07:30:46
Na gal pabande realia geografine padeti i politika itraukti? Kaunas tos padeties atzvilgiu galima sakyti bent jau dabartines Lietuvos centre (taip pat ir transporto magistraliu poziuriu). O realiai istorijoje taip jau susikloste, kad butent del tos padeties cia turejo stoveti tvirtove, o ne miestas (labai jau visiems uzkariautojams pakeliui buvo). :)
Tomas S. 2003-05-05 07:31:47
Katalikų tvirtove tai tikrai buvo. Ir visai neseniai- kai kardinolas Sladkevičius dar gyvas buvo. Va tep.
Todelcius 2003-05-05 07:34:33
Ką gi, gal jau pamėsinėjam bent kiek romaną, žinoma, skaitę ir, žinoma, neatskleidžiant siužeto konkretybių.
Negaliu tvirtai teigti, kad tai didelis romano trūkumas, bet...
Kūriniui trūksta autentikos ir vaizduojamų įvykių tikroviškumo. Jo veikėjai - tai tiesiog mūsų dienų bernaičiai ir mergaitės, tokie lauko žaidėjai, savaitgaliais laigantys po miškus, bet vakare pareinantys į jaukų butuką su centriniu šildymu ir padūsaujantys kaip blogai, kad Afganistane dar nėra demokratijos. Pats techninis antūražas - detalės, atmosfera ir t.t. dar maždaug išlaikyti, blogiau su herojų kalba, jausmais ir mintimis. Pasaulėžiūra, jei norit.
Suprantama kaip sunku atitrūkti nuo šių dienų požiūrio į pasaulį, tačiau, manding, vaizduojant fantasy pasaulį su, kad ir sąlyginais Lietuvos kunigaikštystės viduramžiais, reiktų bent pasistengti parodyti, jog žmonės tuomet pasaulį matė, įsivaizdavo ir vertino KIEK KITAIP.
Imho, taip galbūt nutiko dėl dviejų priežasčių:
1)tingėjimo (vargu bau) pasiknaisalioti po sąlyginę viduramžių autentiką ar bent išgalvoti "savą" autentiką
2) labiausiai tikėtina autorius tiesiog nenorėjo to daryti - jis kalba apie nūdienos arba nesenas problemas, kaip makijažą naudodamas sąlyginius fantasy viduramžius.
Tai jo teisė ir, galų gale, daugelis autorių taip daro.
Tačiau, imho, tai šiokia tokia nepagarba skaitytojui ir laikmečiui, kuriuo tepasinaudojai kaip fonu, paėmęs primityviausias ir lengviausiai paimamas jo detales (kardus, laužus, strėles) ir apeinant sunkiau atskleidžiamą bet kur kas įdomesnį posluoksnį (viduramžių ar autoriaus susikurto pasaulio žmonių psichologiją, požiūrius, vertinimus). Tie kardai, laužai ir kerai juk paprasčiausias ir pigiausias masalas.
Pvz., mūsų dienų vertinimais - baisu ir siaubinga nužudyti ar kankinti vaiką, paauglį, o daugelyje viduramžių šalių vaikai vertinti - kaip maži (ūgiu ir fizine jėga) suaugusieji, tad su jais atitinkamai ir elgtasi.
Ak, autoriui labiausiai rūpėjo nūdiena - tai kas trukdė aprašyti nūdienos pasaulį - tada ir daugelis detalių būtų autentiškesni ir nebūtų "jaunojo Verterio kančių" dėl pasaulio netobulumo viduramžiais.
Toks būtų vienas pagrindinių mano priekaištų šiaip lengvai ir greitai bei sąlyginai įdomiai skaitomai knygai.
pro šalį ėjau 2003-05-05 07:34:52
Internete buvo patalpinta mazhiau nei puse romano.
užkerėjo 2003-05-05 07:46:36
Skaityti labai smagu. Kaip apžvalgoj gerai patebėta, yra visko: ir nuotykių, ir pašmaikštavimų (man ypač patiko mugės vaizdeliai :)), ir mintelių apmąstymui, ir dar... Žodžiu 1liux.
wewe 2003-05-05 08:34:08
Jei puse romano tėra inete, gerai kad ir neskaičiau. O iki trečiadienio jau bus šita knyga Klaipėdoje? Ir kur? MAXSIMOJE ar VAGOS knygynuose?
Urmas 2003-05-05 08:40:30
Klausimai:

1) "Eridanas planuoja per metus isleisti ~ 2liet. autoriu knygas."
Why? Tikiuosi viskas priklausys nuo kokybiskos pasiulos?
2) "Knygos bus leidziamos 1500 egz. tirazu." Again, why?
Tikiuosi 1500 irgi ne riba.. :)
Tomas :P 2003-05-05 09:53:43
Visi čia aptarinėja, mėsinėja, o va iš kur tą knygą gauti, jei dar niekur nėra pirkti?
bangis 2003-05-05 10:21:33
Labai mazhai turiu laiko - tad greitai paaishkinu apie platinima. Kitkas - veliau :)
Po Kauna vezhiojama rytoj (t.y. antradieni);
I Vilniaus knygynus atveshime trechiadieni.
Ketvirtadieni-penktadieni - i Klaipeda. Tad savaitgali jau tikrai turetu Klaipedoje buti. Zhiurekite maximoje, nes VAGA platina nepriklausomai nuo musu - viskas jiems atiduodama Vilniuje, o kada nukeliaus iki ju knygynu - jau ne musu valioje.
Lexis 2003-05-05 12:58:54
kad knyga gera bus supratau iskart, kai pora skyriu inete perskaiciau. daugiau neskaiciau, tad dabar laukiu, laukiu kada cia ir i mano kaima sia knygiukste atves :)
MB 2003-05-05 13:43:27
SPOILERIS!

meluoju aisq. Nespoilinu, bet dalinuosi nuomone ir nenorechiau kad ji paveiktu zmoniu, kurie dar neskaite knygos, nuomones.
Pripazhinsiu - nesu tokio zhanro megejas, taciau gerbiu autoriu ir jo atsidavima lietuvos fendomui, be to tai pirmasis lietuvishkos fantasy romanas, tad skaichiau nekantraudamas, rijau godziai ir nekreipiau demesio i kliuvanchias smulkmenas. Ir, kol veiksmas vyko ziaurioje krikshchionishkoje LDK, tol viskas buvo neblogai, taciau pabaigoje... Nesugebu suprasti, kodel autorius pasirinko tokia pabaiga, taciau bent man ji sugadino visa knyga. Tai mano asmenine nuomone. Gaila zinoma, noretusi sakyti kitaip, taciau sunku bent kuo nors tai pagirti.

Tai shwiezhus mano ispudzhiai knyga paleidus tik vakar nakti. Tikiuosi autorius neisizheis.
Lina Krutulyte 2003-05-05 17:31:45
SPOILERIS!

Pritariu MB. Visa ta velniava su inkvizicija grazia forma palikta be sprendimo. Nepatinka man taip. O likusi velniava apie paralelinius pasaulius aprasyta per daug lakoniskai. Ir apskritai, turbut del milijono metu pertraukos tarp pirmos ir antros puses rasymo, knygai labai truksta vientisumo. Tipo, sudurtos dvi netinkancios dalys ir prisiutos viena prie kitos baltais siulais. Ir nuzudyti problema pabaigoje - labai jau neidomus ir beprasmiskas sprendimas IMHO.
O siaip nieko knygute, greitai susiskaite :)
wewe 2003-05-06 00:38:43
Smalsu, kiek autorius gavo honoraro? Ar verta ERIDANUI siūlyti išleisti kokį romaną?
Justinas 2003-05-06 04:48:03
wewe, dar paklausk, kiek iš jo dar paaukojo vaikų namams...
wewe 2003-05-06 05:19:01
Kiek paaukojo? :)
bangis 2003-05-06 08:35:54
To Urmas:

1. ~2 - gana optimistiniai pageidavimai, bent jau shiai dienai. Zhinoma, nuo kokybes priklausys. jei bus daugiau - tik dzhiaugtis beliks.
2. Ne riba. Ishpirks tirazha - pakartosim :)
wewe 2003-05-06 18:37:21
Uždaviau elementaru klausimą, bet greičiau Mečys Laurinkus atsakys, nei ERIDANAS. Tai ka? Honoraras - valstybinė paslaptis?
nors imk ir paklausk 2003-05-06 18:49:45
wewe, gal ir tamsta pasidalytumete - kur dirbate, kiek atlyginimo gaunate, ar mokeschius visus sumokejote ir pan...

o bangiui ir "Laumes menesiui" - sekmes :)
bangis 2003-05-06 18:55:45
wewe - Eridanas chia nesilanko. Ash lankausi, bet nematau prasmes atsakinet i tokius klausimus. Imho, tai mano ir leidyklos reikalas. na, dar mokeschiu inspekcijos :)
Parashykit romana, atneshkit - ir suzhinosite, kiek jums uzh ji pasiulys.
MB 2003-05-06 18:55:51
2wewe > o kox skirtumas? Manai autorius rashe del honoraro? jei taip, tai visai nepazhysti jo. galu gale tai nevisai tavo reikalas
wewe 2003-05-06 19:26:06
Keista reakcija. Kox skirtumas, ne tavo reikalas... Elemntarus klausimas, ir kitos leidyklos tiesiai sako: 9 -12 procentai nuo didmenines kainos, o cia fantasy rūkas :) Kažkokia pogrindinė leidykla. Nei garbės, nei honoraro.
Todelcius 2003-05-06 19:38:48
Wewe, domėtis kito piniginės reikalais - nėra elementarus klausimas. Matyt, dar daug fantastikos teks perskaityti, kad tai suprastumėt.
e-vil 2003-05-06 19:41:18
wewe- nori suzinot koki honorara gauna rashytojai Eridano leidykloj, parashyk romana ir pasiulyk.
Niekam ne paslaptis, kad retas rashytojas lietuvoj gyvena ish honoraru.
O moralini honorara tikiuosi GKI dar ilgai gaus dosniai is dekingu skaitytoju.
(nesupratusiems paaiskinu - cia vyksta diskusijos apie knygu turini, o ne apie ju pelninguma)
Redakcija 2003-05-06 19:42:11
Nuo šios žinutės kalbos apie honorarą bus laikomos off-topic ir trinamos
Anonimas 2003-05-06 19:56:31
Sorry jei pasirodysiu tox lameris bet ka reiškia daugelio pridedamas žodis IMHO??? IS anksto dekoju :)
Kitas anonimas 2003-05-06 20:39:30
In My Humble Opinion - mano kuklia nuomone :)
wewe Redakcijai 2003-05-07 05:45:43
Gerai, ainu knyga skaityti
Urmas 2003-05-07 12:57:23
O man dar visa savaite teks laukti (maziausiai) kol pagaliau galesiu ja paciupineti ....rrrrrrrrr :(
Lexis 2003-05-07 18:37:05
jo, laukti visai neidomu :(
bangie, gal zinai kada "Laumes menuo" ir iki Siauliu atskris, anksciau uz Klaipeda ar ne? bus galima jau sia savaite perskaityti ar teks ir vel paskutiniam skaitytojui buti? :)
bangis 2003-05-08 05:42:31
Shiauliai - tam pachiam marshrute, kaip ir Klaipeda. Vezhioja shiandien-ryt. Ar pirma i Shiaulius, ar i Klaipeda - nezhinau, tiesa sakant. Bet sheshtadieni (poryt) - tikrai turetu but knygynuose ir ten ir ten. :)
egle 2003-05-08 07:01:08
Hm, kol kas nemaciau nei vienos rimtos recenzijos be Justino, tik pablevyzgojimus ir tai daugiau apie honorarus - issisemete, mielieji, ar tai ka, mano kulia nuomone? :)
abc 2003-05-08 07:13:14
Vakar Vilniaus centriniame knygyne ir MAXSIMOJE "Laumės mėnuo" neradau.
Gedas 2003-05-08 07:30:51
"Maximoje" gal ir ne, bet Kalvarijų gatvės "Media" vakar jau buvo.:) Kaina - nepaprastai arti mistiškųjų trylikos litų: 12.99 lt.
Edas 2003-05-08 09:01:36
Galbut SPOILERIS!
Perskaiciau romana per gera pusdieni. Stiliaus laisvumas ir zaismingi dialogai (viduramziams gal kiek per daug ilgi ir zaismingi)tam labai padejo. Laikas tikrai neprailgo ir i paskutinius puslapius nelindau, kad suzinociau, kuo gi viskas galu gale pasibaige.
Pabaigus knyga, neapleido jausmas, kad ji yra is dvieju gana skirtingu savo svoriu ir netgi zanru daliu. Skaitant iki 110 psl., vis svarsciau, kada prasides fantasy, nes iki tol (daugiau maziau) buvo lengvas alternatyvines istorijos romanas. Is karto galeciau pamineti, kad siai daliai (nors tai ir fantasy) truko siek tiek istorines motyvacijos, kodel vieni ar kiti ivykiai Lietuvos istorijoje pakrypo butent taip. Lietuviu dalyvavimas kryziaus zygiuose nestebina (tik ne pries saracenus, nes man susidare ispudis is kovu aprasymo romane, kad tai vis delto yra totoriai-mongolai), nes Vytautas 1399 metais prie Vorsklos upes pralaimejo totoriams, vesdamas kryzeiviu kariuomene.
Veliau fantasy (arba bent kaip as ja isivaizduoju) tikrai prasidejo ir smogtelejo gilumu, naujomis idejomis ir gerai isvystyta Vedlio tema. Si dalis ispudi paliko tikrai stipru ir labai gailejausi, kad ji siek tiek trumpa ir staigiai nutrukstanti. Bet gal autorius apsigalvos ir sukurs tesini. Tiesa, klausimas, kodel vedlio reikejo tik bajorams ir uz pinigus, nes padetimi buvo ir daugiau nepatenkintu, isliko kaboti ateiciai. Taip pat velnio atejimo tema kankinimu kambaryje galejo buti labiau motyvuota ir isplesta. Bendras ispudis - daugiau tokios fantasy ir LT skaitytojai pripras prie zanro.
Gedas 2003-05-08 09:17:43
Man susidarė įspūdis, kad viso kūrinio "svorio centru" vis dėlto išliko viename iš GLF-ų spausdintas apsakymas "Mylėti raganą", prie kurio priklijuotas tęsinys ir retkarčiais tos "siūlės" jaučiamos. Nors gal apsakymo neskaitę jų net nepastebės.
Šiaip, manau, ne visai teigiamą vaidmenį suvaidino tai, jog visi žinojo, kad Gintas rašo romaną ir nuolat klausinėjo "kada gi?..:)" O gal nebūtų pakenkę dar metelius "pašlifuoti" kai kuriuos aštresnius romano kampus.
Dėl alternatyviosios istorijos, gerai pagalvojęs, šiuo metu nesutikčiau - be keleto pavadinimų Ginto Lietuva visiškai neprimena tikrosios LDK istorijos vingių, net ir alternatyvių (klausimas tuomet tik kam jos iš viso reikėjo, a?). Net ir dėl "fantasy" termino kiek abejočiau, yra juk ir SF idėjų primaišytą. Vadinčiau romaną tiesiog nuotykine fantastika.
MB 2003-05-08 13:21:51
Matyt SPOILERIS!

Vedlio ideja, daug papraschiau ir bent man maloniau jau buvo ishpletota apsakyme, tad chia ji tik pakartota ir tikrai ne i geraja puse (ziauriai nepatiko epizodas pradzioje, kai D vedliauja netychiomis).
O Shiaip pritarchiau gedui. Lenda siules. Apsakymazs buvo gerokai vientisesnis ir logishkesnis.
IMHO
Justinas 2003-05-08 13:53:35
SPOILERIS
Vedlio "apžaidimas" pradžioje - labai gerai, tai duoda taip žiauriai reikalingų sąsajų tarp 1 ir 2 dalies :)
Gedas 2003-05-08 15:52:25
SPOILERIS AR KĄ?
Drįsčiau net teigti, jog Vedlys,atvykstantis ir nudaigojantis sergantį bajorą, visai kitas žmogus charakteriu (toks, tiesiog Sapo raganius, niūriai atlėkęs, atlikęs mistinę pareigą, pasiėmęs babkes ir išvykęs, žodžių niūruolis tylenis, kietas kaip akmuo) nei Vedlys kituose epizoduose - dvejojantis, jausmingas, apatiškas ir pan.
tylu-ramu 2003-05-08 16:19:18
O bangis tyli ir nieko nesako...
bangis 2003-05-08 17:59:36
viskas, ka norejau pasakyt - knygoj :)
o shiaip - ko man veltis i diskusijas? I tiesioginius klausimus - galiu bandyt atsakyt.
Jei jie ne apie honorara :)
Lexis 2003-05-08 18:03:45
teisingai, nera ko i diskusijas veltis, o tai ateis koks piktas kritikas ir dar nukas autoriui koja, arba dar blogiau ranka, su kuo jis paskui rasys?
Gedas 2003-05-08 18:33:09
Kaip ten - autoriams reikia išpjauti liežuvius ir tegul už juos kalba jų knygos?:) O bangiui bent jau rankos klaviatūrai liko...
bangis 2003-05-08 18:35:55
ee... liezhuvius ir rankas - palikti ramybej. Ash ir taip patylesiu :)
wewe - autoriui 2003-05-08 19:06:24
Kritikai, tai tik nevykę armijų vadai, kuriems nepasisekus užkariauti šalies, nuodija tos šalies vandenis. Bet autoriui be kritikos sunku tobulėti. Ypač jei jis nepastebi savo klaidų. Po metų kitų, manau, pasimatys ir pačiam visi romano trūkumai ir privalumai. O dabar - tai kumščių mosavimas prieš vėją, kai pagrindinis mušeika kalęs "nedarbingiems" rašytojams (vadams)į padichą, ilsisi namuose ant sofkutės.
Lexis 2003-05-08 19:08:41
sorry, bet paskutinio pasisakymo nelabai supratau. prie ko cia visa tai?
pro šalį ėjau 2003-05-08 19:11:44
alegorijom kalbate...
wewe 2003-05-08 19:14:12
tau Lexy, pritariu. Kad nėra autoriu ko veltis į diskusija. Savo padarė. Tegu ilsisi.
wewe 2003-05-08 19:17:42
O knygos Klaipėdoje nėra. Bandžiau skaityti internete, bet šviečianti raidė prieš atspaudintą visai kitokį poveikį turi, nepatinka skaityti inete. Gal kokiame internetiniame knygyne bus knyga platinama?
bangis 2003-05-08 19:21:30
www.patogupirkti.lt
Bet kol pristatys... taigi ryt-poryt tikrai bus Klaipedoj.
Kiek zhinau, atvezht turejo shivakar.
MB 2003-05-09 12:07:39
Klausimas autoriui:
Idomu, bangie, kuris kurinys tau labiau pries shirdies? Apsakymas "Myleti ragana" ar "Laumes menuo"? Ir kuri ish ju laikai labiau nusisekusiu ir/ar ishbaigtu?
Be abejo labai sunku lyginti tokio skirtingo formato kurinius, bet jei sugebetum ishreiksht nuomone - butu labai idomu.
Gedas 2003-05-09 13:07:43
Negi neskaitei aukščiau - Bangio nuomonė išreikšta romane! Jis užsidarė aukštojoje pilyje iš kurios gal išlįs tik per knygos teismo procesą Lituanikone. :)
skrudintas eretikas 2003-05-09 13:40:18
O ten jau lauks specialiai jam sukrauti lauželiai - su malkomis, išmirkytomis aluje, ir su sausomis, - pasirinktinai...
Haldir 2003-05-09 19:23:32
SPOILERIS

Patiko: Inkvizicijos, raganu deginimai, budeliai, kankinimai ir visa kita bjaurastis. Tai suteikia knygai kiek kitokio prieskonio, ir jei to nebutu - skaityti butu kurkas neidomiau.Patiko tos vietos kur aprasomi kunigai , ju naktiniai zygiai po pili. Patiko beveik visa pirmoji dalis.

Nepatiko: Nervuoja kai romano scena pavaizduota virselyje [ nu kam taip , a? :) ]. Nepatiko kad nepaaiskinta is kur sklido "puvanciu geliu kvapas" . As aisku gal neikirtau, bet jei nepaaiskinta is tiesu, tai kazkaip "nesirimuoja".
Nepatiko, kad More liko gyva [ as ja gabalais sukapojes buciau, vietoj Domanto... ]. Na vienu zodziu antra dalis mano manymu silpnesne uz pirmaja.

Isvados: Gera knyga, lengvai skaitosi, idomu skaityti [ tas yra svarbiausia ]. Gana silpna pabaiga ir knyga labai trumpa [ ar as ja cia perskaiciau taip greit? :) ]. Zodziu, nesigailiu ir dziaugiuosi nusipirkes.
Indraja 2003-05-10 09:00:09
(Gal pakartosiu ir ką nors jau minėto). Įdomu, siužetas intriguojantis. Stilius geras tol, kol autorius randa laiko taikliai aplinkos detalei ar epitetui, scenos perteikimui kurio nors veikėjo akimis. Tačiau kartais ima lėkti strimgalviais ir pamiršta atmosferos kūrimo priemones. Daug neišplėtotų siužeto elementų (vedliai, pasauliai). Todėl būtinai reikia tęsinio. Leksika kartais netinkama (šiuolaikiniai, tarptautiniai žodžiai gali labai pagyvinti kalbą, bet reikia jausti, kur jie tinka, o kur - ne). Tolesni priekabiavimai - tik nerimti priekabiavimai, ne "kritika". Kodėl veikėjų vardų repertuaras visai šiuolaikinis (išskyrus Ilfonsą)? Tarp krikščioniškų pripainiota pagoniškų - reiktų bent trumpai paaiškint, kaip tokia situacija atsirado (pvz., kažkoks Dainius kadaise tapo šventuoju, ir tokiu vardu dabar krikštija). Gal kad skaitytojui vaizduojamas pasaulis būtų savesnis? Kodėl nėra (ar bent į akį nekrenta) jokių užuominų apie laumės vidinį pasaulį? Ar kad ji atrodytų svetima, paslaptinga? Pasąmoninės Sapkowskio įtakos pavojingai artimos pagrindinei siužeto linijai. Ir dargi viskas "teisingai", pagal mitologiją (lietuvių mituose į pomirtinį pasaulį vaišto tik vyrai). O šis elementas Sapo kūryboj ir buvo įdomus netradicine interpretacija. Beje, labai patiko gabaliukas apie Sovijų. Taigi, šaunu, kad atsiranda tokių knygų. Tik pastaroji galėjo būti dar patobulinta ir ilgesnė (nors dabartinis ilgis ir patogus - perskaičiau per porą pastovėjimų knygyne :) ).
bangis 2003-05-10 15:57:49
MB: ranka prie shirdies pridejus - "LM" man mielesnis.
O kuri laikyti labiau nusisekusiu/ishbaigtu - klausimas pakankamai sunkus :)
Galu gale ir lyginti apsakyma/romana - ne taip paprasta.
Valdas 2003-05-12 05:04:37
Laukiam tesinio: tiek apie visokius ateinancius su "puvanciu geliu kvapu" (kazkaip nelauktai nutrukus gija), tiek apie tolimesni vedlio ir sunaus gyvenima. Gal bus kas apie apie pagonybes maista pries baltuju krikscioniu fundamentalizma?
Baltasis Katalikas 2003-05-12 06:20:48
Labai norėtųsi, ką?
tuojmestave
Bet LAUžAI VIS DAR LIEPSNOJA!
karstas

"Gal bus kas apie apie pagonybes maista pries baltuju krikscioniu fundamentalizma?"
Rokas 2003-05-13 09:20:06
Perskaichiau. Paemiau vakar vakare priesh miega pavartyti. Ir del to, kad shiandien esu neishsimiegojes - kaltint galima tik autoriu.
Galima butu pasikabinet prie smulkmenu, bet tai kas man kliuvo - galejo patikti kitiems, nes jau dabar matau, kad nesutinku su MB. Nelabai net suprantu, kuo jam netiko pabaiga. Man - fainiausia antroji knygos dalis.
O bendras ivertinimas - shaunu! Dekui uzh knyga, Gintautai.
MB 2003-05-13 16:40:17
Be abejo. Tai skonio reikalas. Gero skonio reikalas. bee

P.S. shi pastaba yra tik humoristinio pobudzio. Ja nenorima nieko pazhenimti ar izheisti :)
Langas 2003-05-14 09:38:28
Smagu, kad galų gale išleistas pirmasis lietuviškasis fantasy romanas. Perskaičiau beveik vienu prisėdimu (prigulimu). Taip ir toliau. Tęsinio sulaukti būtų visai ne pro šalį.
Kelios pastabos -
Matosi, kad autoriui knygą sunkiai sekėsi "iškankinti", ir jam, trūkus kantrybei, teko kai kur "siūti" baltais siūlais (kas konkrečiai, skaitykit Indrajos, Gedo, MB ir kitų pasisakymuose).
Kas labiausiai nepatiko - aiškus pataikavimas skaitytojui, tikintis, kad knyga bus "einama" ir "komercinė". Tik tai, kad tai pirmasis lietuviškasis fantasy romanas, išperka tą tikrai vieną didžiausių kūrėjo nuodėmių.
Reziume - G.Ivanickas gali žymiai daugiau. Ko ir laukiame.
Justinas 2003-05-14 13:17:20
Langas, na ir trinktelėjai. Ir kurgi LM komerciškumas? Net nuogos moteriškės ant viršelio išvengta! Pataikavimo irgi nepastebėjau, nebent mainstrym'ą iš esmės laikyti pataikavimu.
Gedas 2003-05-14 13:28:23
Gal perdėta, kad komerciškumas - pataikavimas skaitytojui, nors panašus momentas jaučiamas. Tai tiesiog nuotykinė fantastika tikrąja ta žodžio prasme.
Idealu būtų - "filosofskij baevik", kaip Oldžių...:)
Langas 2003-05-14 13:46:59
Jei šią knygą būtų parašęs kas nors kitas, nieko nesakyčiau, bet G.Ivanickas tikrai sugeba daugiau, nes, mano kuklia nuomone, jis (bent kol kas) yra geriausias lietuvių fantastas. Neblogai parašė, bet galėjo - GERAI.
Justinas 2003-05-14 13:54:39
Lange, KONKREČIAU. KAS yra komercija, KUR yra komercija, KAIP pataikaujama skaitytojui ir t.t. Pagrįsk savo nuomonę, nes kol kas ji skamba labai skystai.
Glluosnis 2003-05-14 21:22:07
\b{SPOILERS!}

Perskaičiau knygą. Kaip ir dauguma kitų per vieną naktį (tai jau tampa keista, su LM susijusia tradicija). Dabar, jei labai nesupyksite, imsiu knygą ir pataršysiu. Kritika autoriui reikalinga kaip oras (imho). Kritika padeda tobulėti. Už kritiką yra daug baisesnių dalykų. Pavyzdžiui, draugų pataikavimas.
Meluočiau jei sakyčiau, kad knyga visiškai atitinka mano skaitytojišką skonį ir labai”vežė”, bet meluočiau ir tuo atveju, jei sakyčiau, kad jos visiškai neįmanoma skaityti. Tekstas ir stilius lengvas, o “vienos nakties nuotykis”, tai ne kas kita kaip noras greičiau į save įsiurbti pirmąjį lietuvių (!) autoriaus romaną.
Taigi... Aukščiau paminėtas stiliaus lengvumas greitai virsta vienu knygos trūkumų. Esmė: jau kažkas užsiminė, kad autorius kuria per mažai atmosferos. Tai faktas. Lekia į priekį septynmyliais žingsniais. Knyga pati savaime labai epizodiška. Herojams trūksta motyvacijos, kartais jie elgiasi keistokai. II Dalis “not equal” I - ajai. Dar blogiau tai, kad jos tarpusavyje labai mažai siejasi. Iš pradžių Domantas gyvena pilkųjų tarpe, kurie antroje dalyje beveik išgaruoja. Antroje dalyje fatališkai pasikeičia pasaulis. Pirmoje skaičiau kone istorinį romaną, o antroje to viso nebėra. Nekas. Manau, autorius turėjo išnaudoti Pauliaus “kortą”. Arba, kitas variantas, jau pirmą dalį pradėti nuo to, kad Domantas yra vedlys ir dėl savo verslo kaktomuša susiduria su pilkaisiais, yra jų persekiojamas. Turbūt dalių nevientisumas atsirado dėl to, kad romanas buvo rašytas ~ 3 (?) metus. Toks įspūdis, kad autorius rašė rašė, po to nebežinojo kaip toliau plėtoti siužetą, o šią žiemą susikaupė ir užbaigė knygą. Jei atvirai, manau reikėjo ją arba visai perrašyti [(Domantas jau nuo pat pradžių vedlys) arba, jei už pagrindinę imsime pirmą dalį (Domantas su inkvizicija kovoja iš vidaus, o magiškasis pasaulis jam padeda)].
Matyt, autorius labai troško tapti tuo mistišku pirmuoju :) Siužeto nedadirbimas man labiausiai kliūna. Juk, žinome, kad knyga buvo rašyta labai ilgai. O “ilgai” turėtų būti lygu “gerai” (siužeto apgalvojimo prasme). Mano nuomone, LM reikėjo išspausdinti GLF’e.
Apie pirmą dalį:
Domantas:
- Karas baigėsi. Ką man dabar veikti? Ai, plauksiu pasroviui kaip š....
Jau kažkas užsiminė, kad herojui trūksta “kietumo”. Tai irgi faktas. Mane juodai subiesino, kad Domantas nieko nesiėmė kai buvo paniekinta Rūta. Beskaitant kilo įspūdis, kad autorius visu tuo mėgaujasi, o pagrindinis herojus stovi šalia ir krapšto nosį. Juodai subiesino. Staugti vilku norėjosi. O ką matome antroje dalyje? Domantas kerta pilkiesiems galvas. Per vėlu, drauguži, per vėlu. Skystaklynis esi (čia apie herojų).
Domantas: - Sveikas Martynai.
Dainius: - Alaus!
Naktinis budėjimas, po to vėl “nešk čionai alų!”
Autorius pernelyg užsižaidžia smukle ir alumi. Įtariu, kad tai asmeninių pomėgių :), o gal Cook’o Gareto įtaka. Kažko daugiau tikėjausi iš Dainiaus. Jis gi girtas Domantui laidė ten visokias užuominas, bet vėliau iš to jo maištavimo nieko nesigavo. Dar vienas skystaklynis, kuris paburnoja prieš nekenčiamą valdžią, bet nieko nesiima.
Apie antrą dalį:
Atrodo, kad šioje dalyje nėra labai prie ko prisikabinti (jau žinant, kad ji nelabai tinka prie pirmosios). Šiaip, čia viskas kaip ir gerai. Pagrindinės “Vedlio” problemos yra epizodiškumas ir lėkimas į priekį pernelyg nesidairant iš šalis.
Kas dar krinta ir truputį bado akis. Tai, kad Lietuva švogerių kraštas :) :) Autorius į antrąją dalį įtraukia Gugį (pačiame fakte nėra nieko smerktino), o Justinas, savo apžvalgoje, knygą nušviečia kone vaivorykštinėm spalvom. Varnas varnui į akį nekerta :) Bet man atrodo, kad “draugų pataikavimas yra blogiau už kritiką”. Suprantama, už teisingą kritiką.
“Ne šventieji puodus lipdo”, tas tiesa, bet tiesa ir tai, kad “puodas puodui nelygu”.
Apskritai... Patį knygos išleidimo faktą aš sveikinu. Ir dar kaip! Dabar svarbiausia Eridanui nesustoti ir judėti į priekį. O skaitytojai, savo ruožtu, privalo pirkti LFB knygas. Aš pats LM nusipirkau, o ne pasiskolinau iš draugų kaip elgtis mėgsta kai kurie Skaityta forumų dalyviai.
Knygą perskaičius paaiškėjo ką gi reiškia “Laumės Mėnuo” (refleksija į nesenai forume užgimusią diskusiją). Reikėjo autoriui knygą pavadinti “Ovuliacija”. :) :) ;)
Mano kukli nuomonė.
Redakcija 2003-05-15 04:56:22
Glluosniui įspėjimas už neįspėjimą apie SPOILERIUS!
Indraja 2003-05-15 06:02:32
Glluosni, pirkimas priklauso nuo finansų, pomėgių, galimybių perskaityt kitaip. Pvz., kol kas nevalingi pirkimo priepuoliai (neskaičius knygos) mane užklumpa tik Rušdžio, o valingi (kai žinau, kad knygą skaitinėsiu visą gyvenimą) - Tolkino atveju . Kai LFB knygos bus tokio lygio (ar bent jau storio), tada ir jas pirkt bus privaloma :) .
niurzg 2003-05-15 07:27:48
Ot tai visiems įdomu, ką ir kodėl Indraja perka...
Ištrinkit mane, ok?
Indraja 2003-05-15 08:15:15
Gal neaiškiai parašiau "Pvz." ir ":)"... Irgi galit trint :) .
Vienas ish 2003-05-15 09:24:01
Indraja,
žinoma, niekas neverčia pirkti tos knygos ir gauti kitaip. Keistokas tik požiūris, kad "pirksiu, kai LFB bus Tolkino lygio". Nejaugi neaišku, kad įsigydama šią knygelę ir suteiki galimybę autoriams tobulėti - o leidyklai - leisti jų knygas, vienu žodžiu, remi tautinę fantastiką.
Labdaros niekam nereikia - bet jei lietuvių autoriaus knyga pasirodė pakankamai įdomi, jog imtumeisi ją skaityti, imho, gėda jos neįsigyti, kad paskatintum leidyklą išleisti ir kitą lietuvišką kūrinį. Tolkinas, Ruždis ir Co knygas ir leidžia tik todėl, kad žino, jog jos bus perkamos. Eridanas ir autoriai džiaugiasi, jei lietuviškos fantastikos leidimas vien atsiperka. Suprasčiau, jei būtum "biedna" (bet Tolkinui pinigėlių užtenka?:) ar iš principo neskaitytum lietuviškos fantastikos, ji būtų neįdomi. Bet panašu, kad nėra nei vienaip, nei kitaip.
Valdas 2003-05-15 09:33:40
O siaip "Laumes menesio" sulyginimas su Tolkinu turi tam tikros prasmes :)

Cia autoriui bakstelejimas: pats kurinukas turi galimybe virsti panasios apimties ir gilumo :) (na bent jau "Juodosios gvardijos"), klausimas, ar autorius gali ;)
Oho 2003-05-15 09:52:27
Valdai, nejuokink. Taip primityviai pataikaut... Kodėl tada ne su Šv. Raštu? Imho, lyginimas su Tolkinu ir net "Juodaja gvardija" visiškai nekorektiškas.
Valdas 2003-05-15 11:22:11
Ko pataikaut? Sakiau, kad ideja tikrai pakankama bent jau "Juodajai gvardijai" yra - inkvizicijos ir pagonybes priespriesa, vedlio tema, laumiu verzimasis atgal i savo pasauly, is kurio buvo isvytos... Kuo jau tamstai Juodoji gvardija gudresne??
Tik sugebejimo ispletoti reikia.
Oho 2003-05-15 11:52:11
Valdai, šitaip apibūdinti (reikia sugebėjimo išplėtoti ir prilygs J. Gvardijai) galima ir penktoko rašinėlį. Tolkinas pradėjo savo kūrinį nuo vienintelio sakinio: vienoje oloje gyveno hobitas...
Yabadabadoo 2003-05-15 12:38:20
Gi Ivanickas naują pradės "Kaukašlaičio oloje gyveno Gugis" zaliux
Valdas 2003-05-15 13:05:40
Oho: nemaisyk - taip pradetas buvo "Hobitas", kuris kiek suprantu buvo pirmasis kurinys toj epopejoj. Ir jo stilius, dvasia ir nuotaika skiriasi nuo "Ziedu valdovo" (bent jau man taip pasirode). Toks ispudis, kad buvo parasyta vaikams, tik veliau kilo mintis sukurt visa epa.
O ko cia taip negaletu buti.

Be to nemaisyk cia visu kuriniu. Yra visa kruva, kur nerasi tiek ideju.
Langas 2003-05-15 15:23:42
\b{\rgb{red,Justinui}}
Kaip pirmasis lietuviškasis fantasy romanas, G.Ivanicko knyga netgi visiškai nebloga. Tik labai jau panaši į dauguma "Aukso fondo" knygų, kurios iš tikro nėra joks aukso fondas, o tik gerai "padarytos", bet ne sukurtos knygos. Jas padarė geri literatūros amatininkai, bet ne menininkai. Kadangi G.Ivanicką manau esant vis tik menininku (aišku, viena kitam netrukdo, ne kiekvienas ir menininkas sugebėtų geru amatininku būti tuo pačiu), tai skaitydamas tikėjausi KAŽKO TOKIO (daugelis jo apsakymų, be abejo, aukštesnio meninio lygio, nei ši knyga). Aš jokiu būdu niekuo nekaltinu autoriaus, bet reikia tiesiai šviesiai pasakyti - tai daugiau amatininkiška (šiuo žodžiu tikrai nenoriu įžeisti) knyga, to, autorius, ko gero, ir siekė - ir tai gerai - šimtą kartų geriau, nei būtų parašęs kokį niekalą ir bandytų įrodinėti, kad tai ypatingai meniškas kūrinys. Žodžiu - viskas savo vietoje. Dabar belieka laukti tikrai aukštesnio meniško lygio knygos - kas iš tos komercijos, Lietuvoje iš literatūros vis tiek nelabai pragyvensi.
Lina Krutulyte 2003-05-15 16:13:36
O man atrodo, kad sita knyga yra du meno kuriniai, is kuriu pirmasis nebaigtas, o antrasis - tik uzuomazga, ne tik nebaigtas, bet ir kaip reikiant nepradetas. Ir jie abu suklijuoti kaip siamo dvyniai, galva prie pilvo. vargsai vaikuciai.
Langas 2003-05-15 16:51:37
\b{\rgb{red,ŠIEK TIEK APIE SIUŽETĄ}}
\rgb{BLUE,LINAI}
Sutinku iš dalies dėl pirmos ir antros dalies nesuderinamumo - per daug netikėti antroje dalyje visi kaukai ir bezdukai - nelabai derinosi prie pirmos dalies - kuri labiau alternatyvinė istorija. Na, bet tai gal ir ne esminis dalykas.
MB 2003-05-16 10:18:51
Ar dar aktualus tie "SPOILERIAI"?
Tikiu, kad kiekvienas besidomintis jau turejo marias laiko perskaityti kurini...
wewe 2003-05-16 12:03:12
Jo, manau, galima spoilinti, bo žinia, kokių žmonių traukiniai nelaukia :)Antraip diskusijai trūksta deguonies.
Vis dar neperskaites GLF2002 Raimondas 2003-05-16 15:18:31
MB: "Kiekvienas besidomintis" taip pat gali tureti bent dvidesimt neperskaitytu knygu kruva, o "Laumes menuo" gali ir neguleti jos virsuje. mokytojas nemuskit

Bet spoilinkit - ne problema. Nenorintys skaityti spoileriu galbut tures valios neziureti i diskusija ar konkrecias zinutes.
Glluosnis 2003-05-19 09:31:05
Totaliai nesutinku su Langu. Man visai neuzkliuvo tariamas knygos komerciskumas. As jo, kaip tokio, net nepastebejau. O apskritai, man nusispjaut ar knyga komerciska (orientuota i masini skaitytoja, lengviau ikandama), ar ne. Svarbiausia, kad ji mane VEZTU. Stai pagrindinis faktorius. Kai knyga gera nereikia net svaicioti apie aukstesnes materijas. Svarbu ar ji tau patiko, "veze", ar ne. Kiti kriterijai tada kaip ir nereikalingi. Kas del Laumes Menesio, knyga manes "neveze". Tuo viskas ir pasakyta.
shlyxtux 2003-05-19 12:51:13
Kas man labiausiai uzhkliuvo, tai paliktas kaboti 'poovanchiu geliu kvapas'. Tikrai tikejausi, kad uzh shito kabliuko bus ishtraukta kazhkas idomaus. (o gal, a?...) Royo standartine boba su ankstyvuju 'Bon Jovi' shukuosena ant virshelio irgi nepatiko, be to, daugtashkiu gera puse buvo galima ishspardyti velniop (bet chia toks visai IMHO). zaliux
Ragana 2003-05-19 19:05:41
Na , pirmas blynas-visada prisviles...Gaila,kad diziaja ir idomesne dali jau buvau perskaiciusi internete.Na, nesikartosiu, jaucias, kad "spaude terminai"...
Nors ideju daug ir puikiu!
Nsigailiu nusipirkusi ir tikrai dar ne karta perskaitysiu.
Cia neesminis dalykas, bet rasant apie Kauno apylinkes, paminet Veliuona, o nepaminet mano gimtosios Vilkijos, tai jau !...
Gedas 2003-05-19 19:54:00
Ir mano gimtojo Seredžiaus, kuris tarp Veliuonos ir Vilkijos, ir į kurį, anot Narbuto, buvo perkelta prūsų Romuva!..:)
Indraja 2003-05-20 05:27:14
Kukli nuomonė apie "pūvančių gėlių kvapą". "Iš kur"? "Paliktas kaboti"? Iš supuvusių sąžinės liekanų, iš artėjančių pragaro nasrų tarpudančių. Šia detale nusakomas veikėjo vidinis pasaulis, būsena. Geras epizodas.
Variagas 2003-05-20 05:45:49
Būtent, Indraja, būtent:)
Tomas :P 2003-05-20 07:05:21
Vienintekis geras dalykas kurį galiu pasakyti apie knygą yra tai, kad tai pirmoji knyga serijoje, daugiau nieko gero. Nors gal tokia nuomonė susidarė dėl to, kad skaičiau 3 valandą nakties gatvės žibinto šviesoje (buvo čia toks bajeris per Lituanikoną).
lamett 2003-05-21 06:06:46
paprastas ispudis apie knyga, kuria perskaiciau po diskusiju cone, tiesa pasakius tikejausi kazko daugiau, bet knyga patiko ir skaitysiu dar karta, o ir skaitesi kaip ir daugeliui greitai ir didzioji dalis nakti...
Lexis 2003-05-23 18:04:40
eilini karta pavelavau i diskusijas. bet kadangi tik vakar NAKTI (kas cia visiem su tuo naktiniu skaitymu?) perskaiciau, tai ir man siokie tokie ispudziai liko.
visu pirma ko tikejausi? tikejausi daug. ka gavau? gavau irgi pakankamai daug, bet vis tik kazkoks nei sioks, nei toks jausmas liko :( be abejo viena problema buvo ta, kuria jau daug kas minejo. labai skiriasi pirma ir antra knygos dalys- vos ne praraja. skiriasi ir veiksmas, ir vieta, ir pasaulis, ir veikejai, ir..., ir netgi kalba. toks ispudis, kad pirmoje dalyje viskas labai kruopsciai atidirbta, o antroje kalba daug paprastesne ir sausesne, nezinau ar cia laiko pritruko, ar nuotaika jau nebe ta buvo, ar ir autoriu tas kitas pasaulis labai paveike.
pirma dalis labai patiko. skaitesi labai idomiai. nezinau, man tie pilkieji apsiaustai ir ju nuotykiai netgi juodaja gvardija primine tik lietuviskai :). trumpiau tariant buvo tikrai idomu. kazko bent jau panasaus tikejausi ir antroje puseje, bet buvo ne visai tai, ko laukiau. labai jau didelis kontrastas. pasaulis - buvo zmoniu, nors ir su laumem, tapo visiskai fantastiskas, kur ir zmoniu nelabai beliko. nelabai patiko Domanto pasikeitimas. visai kitas zmogus, kitas charakteris ir visiskai kitokie veiksmai. nelabai supratau, kaip jis nei is sio, nei is to eme ir savo "nacalnika" nubogijo. nu kazkaip nesiderino, nes iki tol toks tylus avinelis buvo, o staiga eme ir pradejo elgtis nepaaiskinamai. antroje dalyje Domanto paveikslas visai nebepatiko.
idomus pasirode vilkatas Plyselis (ar kaip ten jis), netgi primine panasu veikeja is Kingo "Talismano".
apie vedli buvo idomu, bet labai mazai.
man asmeniskai pasirode, kad mazokai demesio skirta laumes paveikslui.
aha, dar kas. kadangi pagrindine romano tema buvo sutelkta i antra knygos dali, tai paskui, pagalvojus, kyla mintis, kad nemazai pirmosios puses vietu net galetu ir nebuti, nes jos nebuvo labai svarbios ir atrode tik kaip priedas, prie veiksmo. todel manau, kad cia pilnai galejo buti ne vienas, bet du atskiri romanai, tada ir pirmas ir antras romanai butu kur kas tiksliau pavaizduoti ir atskleisti.
nz kaip ten is tikro, bet man kaip tik tokios mintys ir tokie pastebejimai kilo po to, kai perskaiciau. be abejo tai nereiskia, kad kazkas, ar tai butu skatytos lankytojai, ar Gintas, turetu rimtai reaguoti i siuos pastebejimus, tiesiog tai mano nuomone. cia surasiau tik tai, kas ne itin patiko, o jeigu pradet kalba apie tai, kas patiko... daug kas patiko, todel ir nepasakosiu, juk visada lengviau pasakyti, kas nepatiko.
balsavime knyga ivertinau 8. daugiau turbut neskirciau, maziau, beje, irgi :)
lyg ir viskas!
pabaigai tik pridursiu - lenkiu galva pries Ginta!
wewe 2003-05-24 00:31:35
laiku, Lexi, laiku... Papasakok, kas patiko.
Pavelaves 2003-05-26 06:22:07
SPOILERIS, jei dar tai aktualu :)
Pagaliau ir as perskaiciau.
Bendroj sumoj knyga nebloga, galima skaityti :)
Didziausi trukumai:
pirma, daugelio minetas nesuderinimas tarp abeju romano daliu ir
antra, paprastas zmogelis Tadas patebi, kad jo vaikas pakeistas (galva didele, sunkus), o senoji Mora, kuri yra ypac suinteresuotas asmuo to net NEMATO! Na, matyt, sena - akla :)

Bijojau, kad pabaigoje Vaiva su Domantu "neisnertu" musu dienu Kaune. Aciu Dievui neisnere :)
Lexis 2003-05-26 13:28:01
a, dar galiu pasakyti kas negerai buvo. nezinau ar cia tik pas mane taip, ar pas visus, bet po paskaitymo virselis pusiau atplyso nuo pagrindines dalies. puslapiai stori, gal, sakau, del to taip nutiko? nes skaitau as lyg ir tvarkingai, knygu neplesau :)
bagira 2003-05-26 13:32:37
nezinau dar, knyga gera ar ne, bet kad idomi ir itraukianti- tai tikrai!! is esmes sutinku su daugeliu cia isvardintu pliusu- minusu. tik dar vienas neesminis pastebejimas: kodel knygos virselis- toks klaikus kicas? ir isvis- beveik viskas, kas made in eridanas, nuspalvinta taip idiotiskai, kad mane, estete;), taip ir nesa kuo toliau nuo fantasikos skyrelio 18_crazy
Lexis 2003-05-26 13:36:29
o kas ten tau taip nepatinka? mane kaip tik prie Eridano skyrelio tik ir traukia :)
bagira 2003-05-26 13:56:07
tai gal prie turinio traukia, ne prie isvaizdos? taigi virseliuose primakaluota visokiais sriftais, prikista kruva ryskiu spalvu, be jokio stiliaus etc. va stovi pas mane keletas rusku CD su zaidimais- tai visai kaip eridanas, tiesiog 1:1. nu pakelkit rankas, kam grazu? silly
Lexis 2003-05-26 14:03:10
nu va, prasideda. tas nepatinka, anas irgi blogai. tokie grazus paveiksliukai, o tau matai nepatinka. tai kokiu tu nori, ka? gal isdestytum savo mintis, atskleistum ir mums savo vizijas?
bagira 2003-05-26 15:49:19
tai negi musimes dabar del skonio :)
wewe 2003-05-26 19:35:15
Man dauguma ERIDANO viršelių komerciškai yra patrauklūs, o juolab - LAUMĖS MĖNUO. Gal koks filosofijos veikalas ir juokingai atrodytų su tokiu ryškiu viršeliu, bet šiuo atveju - viskas tvarkoje. Kam trūksta estetinių įspūdžių, gali užeitį į kokią paveikslų galeriją, ar kur kitur.
bagira 2003-05-27 06:15:02
hehe "komerciskai patrauklus"?? :) o kaip tau Eridano knygos- gal tada irgi "komerciskai idomios"? :) na ok ok, originalus tie virseliai, man asmeniskai tai komiksus primena, o tada imu galvot, kad gal ir turinys- komikso lygio, ir nebeperku... vat ir visa komercija.
MadMaxx 2003-05-27 09:03:08
Man dauguma Eridano knygų yra įdomios. Pirkčiau ir be tokių gerų viršelių. Manau, kad geras viršelis knygai nemaišo.
Indraja 2003-05-28 05:39:45
Gal Eridano viršeliai ir patrauklūs komerciškai, bet man, kaip ir Bagirai, dauguma atrodo neskoningai. "Laumės mėnesio" dar palyginti subtilus. Bet, aišku, čia verslas, todėl reik daryt taip, kad pirktų, o ne vaikytis meninių aukštumų.
Justinas 2003-05-28 06:11:14
Va būtent. Laumės mėnesio - vienas iš padoresnių.
ananymas 2003-05-28 06:19:47
O Justino turbūt bus nepadorus, kaip manote?
Anonimas 2003-05-30 11:35:20
Kut internete butu galima rasti "Laumes menesi"?norisi paskaityt, bet pirkt kazhkaip nesinori:)
Valdas 2003-05-30 12:07:52
Va tai tau ir parama tautinei fantastikai :))
zhiniukas 2003-05-30 12:45:16
ishtrauka galima rasti chia:
http://www1.omnitel.net/sf&f/mano/nepalik8.html
Gal ji pades apsispresti - pirkt ar ne? :)
pirataz-anonimui 2003-05-30 18:41:26
sakyk faxo numeri, atsiusiu i diena po puslapi
wewe 2003-05-31 20:54:47
kažko tai niekam neužkliūva romano herojų vardai, pernelyg atspindintys šiuolaikinę, o ne fantasy plotmę.
Yabadabadoo 2003-06-01 11:28:43
wewe, tu pirma pagalvok, gerai pagalvok, o tik paskui rašyk, nes kartais norisi 03 skambinti.
wewe 2003-06-02 02:58:27
Žodžiu, tam, kas drįs kritikuoti, iškviesime greitąją :)
pro šalį ėjau 2003-06-02 05:27:47
Man vienam toks ispudis, kad wewe pernelyg save sureikshmina, ar ir kitiems panashai atrodo? :)
Na, gal neteisingai vertinu jo pasisakymus...
O dabar ish esmes - wewe, pasiskaityk visus komentarus - negi juose nera kritikos? Ir ne vienam kritikavusiam greitoji nekviesta :)
Dabar del jusu pastabos - manote, tai kritika? Man tai nepanashu i kritika. Ir kokie turetu buti vardai, kad atspindetu fantasy plotme? Vindandiras, Dorma, etc.?
Juk rashoma apie Lietuva - tegul ir ne musishke.
wewe 2003-06-02 06:26:44
Noriu tik įlieti alyvos į diskusija, bet ko tai mano nickas kliūva. Dėl vardų. Čia autorius ir pritrūko išmonės bei fantazijos. Buvo galima pabandyti kurti naujadarus, su lietuviška šaknimi. Panaudoti primirštus mitologinius - Gabartas, Rimlanas, Garbenis, Kovaldas, Lingmanas ir t.t. Vardan istorinio romano kolorito. O gal klystu? Kam to reikia, tiesa?
Klia 2003-06-02 06:33:28
aha, kam reikia, kad skaitytojai juoktųsi iš tokių vardų, kokius ką tik pasiūlė wewe.
Gedas 2003-06-02 06:54:35
Tai, kad romanas ne istorinis, wewe. O vardai nieko, išskyrus gal Rimlana...
Beje, gal čia yra vardų specialistų - neseniai teko Krėvės "Šarūne" matyti vardą - "Džiagartas" (ar Džiabartas) - negi ir šis lietuviškas?..
Čiučiundra 2003-06-02 08:04:02
Gedai, ne Džiagartas, o Džiangis :)
Vardas gal ir pačio Krėvės sugalvotas, bet pakankamai lietuviškas.
Gedas 2003-06-02 08:10:14
Tegul jį velniai...:) Vis vien nelietuviškas!
xixixi 2003-06-02 11:57:40
Džiangis - Džiaugsmingoji Angis.
bangis 2003-06-02 14:24:23
Idomiai viskas deliojasi. Teko ishklausyti priekaishtu (ir, mano nuomone, gana teisingu) del to, kad TOKIOJE Lietuvoje neturetu buti vartojami "pagonishki" vardai - tokie, kaip Domantas.
Dabar - wewe priekaishtauja del to, kad permazha tokiu vardu.
Tokios tos tokeles :)
Lina Krutulyte 2003-06-02 14:28:42
jo, ten turejo buti visokie Jonai, Petrai ir laumes Onutes.
bangis 2003-06-02 14:48:44
Jonas buvo :)
O del laumiu - sorry, bet Vaiva, More - laumiu vardai ish lietuviu mitologijos :)
Anonimas 2003-06-03 11:21:59
Zhiniukui - aciu, piratui - fax'o neturiu:)
Anonimas 2003-06-10 12:48:48
Perskaiciau ishtrauka ir nusprendzhiau - nepirksiu. Turinio neatskleidzhianti, taciau viena dalyka bylojanti ishtrauka - knyga apie eretikus, raganu deginima, etc. Cia jau ne mano sritis, ir vopshce labai lievi dialogai pasirode.
neabejotinas talentas 2003-06-11 06:51:27
o kas tavo sritis? gal reiktų parašyti ką nors personaliai anonimui, jei jau jam GKI neįtiko...
Anonimas 2003-06-11 09:40:59
Jo, parashyk:)Mano sritis - grazhios knygutes:)be jokiu raganu ir ju deginimu, o tuo labiau kokiu kitu kankinimu:)o kodel man GKI (cia tipo Gintautas K. Ivanickas, ane?)turejo itikti?Kuo jis ypatingas?
super-ego 2003-06-11 15:43:06
gal pirma perskaityt reiketu?
Kitas Anonimas 2003-06-12 06:21:48
Nenori tegu neperka, ko prisikabinot?
:)
Ragana 2003-06-12 15:44:27
Prisikabinom,kad prikalbintume pirkt!
Anonimas 2003-06-13 09:17:36
O ash vistiek nepirksiu:)
Ragana 2003-06-13 18:56:33
Pats kaltas!Uzjauciu, nes,kad ir kaip cia isijaute kritikavo,bet knyga gera!
Indraja 2003-06-14 08:36:25
Taigi gali knygyne skaityt - jei nėr kur atsisėst, pojūčiai po kelių valandų leis pajust, kad kaltė dėl lietuviškos fantastikos nerėmimo išpirkta nors iš dalies ir nors moraline prasme :)
Ragana 2003-06-15 06:28:08
Geriausia tai nusinest sulankstoma kedute...
Lina Krutulyte 2003-06-17 23:21:55
fui kokie nenaudeliai sykstuoliai. va per jus ir zlunga visokios shaunios iniciatyvos.
pvz negi taip sunku kadaise buvo "Imperija" ne is draugu skolintis, o patiems nusipirkt? fuck tuos 5 litus, uz tai fantastika paremsi! tai ne blin, reikejo taupyti. grrrrr
Indraja 2003-06-18 05:29:05
Kažkaip labiausiai patinka šaunios iniciatyvos internete. Ir rašytojas/ vertėjas/ ... laisvai pasiekia skaitytoją, ir atvirkščiai (buvau ir kitoj pusėj, nors vos porą kartų). Bet suprantu, viskas taip socialistiškai visada būti negali - reik leist žmonėms užsidirbt. O pirkėjui prekę reik taip pateikt, kad nepirkt tiesiog nepajėgtų. Ir kuo geresnė kokybė - tuo labiau pirkt noris. Labai patikusią knygą pirkčiau ir jau perskaitytą. Nelabai patinkančių pirkti nematau reikalo.
Indraja 2003-06-18 05:59:19
Dar vienas "rinkodaros" :) pasiūlymas: pasistengti, kad norimos parduot knygos nepatektų į bibliotekas. Mat kai kurie begėdžiai skaitytojai vos ne viską skaito būtent ten (o kadangi toli gražu ne visos knygos labai patinka, tai iš to ir nelabai ką nusiperka).
urgzt 2003-06-18 06:42:23
na ir pašnekėjai, Indraja;/ bibliotekos - vienos pastoviausių knygų pirkėjų. ir jei jos gautų normalias dotacijas, lietuvių leidėjams būtų tik geriau, tuo labiau, kad fantastika jose - vienas labiausiai skaitomų žanrų. ir išvis, pirkti knygą, kuri galbūt nepatiks, jei turi galimybę ją prieš tai perskaityti ir pasitikrinti - daugiau nei neprotinga.
o tekstus tik į inetą gali mėtyti tie, ko niekas niekada nepirktų taip, kad tai apsimokėtų, - rašykai visokie.
pro šalį ėjau 2003-06-18 07:18:18
Shiaip jau yra priimtas istatymas, pagal kuri bent jau lietuviu autoriai turetu gauti shiokius tokius pinigus uzh kiekviena skaitytojo ish bibliotekos paimta knyga. Aishku, dar toli grazhu iki tobulo veikimo, bet... vis zhingsnis i teisinga puse. Ir, kaip pastebejo urgzt - bibliotekos tas knygas ne uzh dyka gi gauna.
niurgzt 2003-06-18 07:33:36
pro šalį einantis, - tai žingsnis gerokai paanksntintas mūsų krašte. bet čia labai plati diskusija. užtenka pasakyti vien tai, kad kiekvienas rašytojas tada galės paprašyti visų pažįstamų imti jo iš esmės neskaitomą knygą iš bibliotekų ir už tai jis gaus pinigų... būtent šalies mažumas sudaro sąlygas tokiams negeriems variantams. jei atrodo, kad tai tik niurzgališka utopija, prisiminkit, kaip savo knygas perša studentams dėstytojai...
pro šalį ėjau 2003-06-18 07:40:13
atsizhvelgiant i tai, apie kokias "zhverishkas sumas" kalbama, ir kiek tu pazhistamu bevaikshtanchiu i biblioteka, galima pririnkt... vargu ar kas terliosis :)
burgzt 2003-06-18 07:45:31
nepažįsti tu lietuvių tada;)
Pupelė 2003-06-19 12:53:39
Jei grįžtant prie knygos, tai nepaisant visos kritikos knyga yra "vežanti". Pradėjus skaityti imti kitos knygos nesinori, o perskaičius jautiesi truputi išdurtas, nes istorija tai tikrai nesibaigė.
Turiu pasiulimą. Gal galima padaryti dar neesamos knygos išankstinę prenumeratą. Kaip moralinį ir materialinį paskatinimą autoiui.
Ragana 2003-06-19 14:24:51
As tai "Imperija" pirkau......kol leido...bet Lietuvoj su fantastiniais zurnalais-prasti popieriai. Tikekimes, kad knygoms geriau seksis, nes juk pradzios bloga nepavadinsi?
Pupelė 2003-06-24 11:19:00
Prašau galimybės užsiprenumeruoti Laumės mėnuo pratesima.
snupis 2003-07-08 15:11:20
SPOILERIS

Na neiskesiu nepakritikaves - esu fantasy gurmanas, todel manau galiu savo nuomone isreiksti - pirmiausiai geri dalykai: visada maniau kad fantasy knygoms suteikia papildomo idomumo uzsienietiskai skambantys vardai ir pavadinimai, taciau siai knyga lietuviu kalba visai nepakenke, knyga labai lengvai skaitosi ir yra idomi (daugelis perskaite ja vienu prisedimu), idomiai ipinta dalis tikros istorijos (labai labai mazyte dalis), herojai pateikti patraukliai, juos lengva pamegti ir norisi apie ju nuotykius suzinoti daugiau...
na dabar dalykai kurie nepatiko:
tai kaip daugelis pastebejo, antra dalis visai be reikalo prikurpta - gavosi kad du beveik nesusije apsakymai, cia matyt taip atsitiko del skubejimo knyga isleisti.
Man gana bloga ispudi paliko itin nuosekliai aprasytos kankinimo, prievartavimo scenos - cia gal pataikavimas lietuviu charakteriui budingas poreikis skaityti apie ziauruma, arba pacio autoriaus pasaulio nukrypimai, taciau geram fantasy kuriniui per daug detalios kraujo scenos -nepaliekama vietos skaitytojo fantazijai ...
Sykstus pasaulio, heroju, priesistores aprasymas -daugelis tai jau minejo, manau tai galima istaisyti parasius knyga-tesini kurioje veiksmas vyktu pries situs ivykius (beja kaip lietuviskai tokia knyga pavadinti, amerikonai isrado zodi "prequal")?
Na ir apie veiksma ir heroju elgesi - yra daugybe logiskai sunkiai paaiskinamu veiksmu, nuklydimu (pvz. gugis - niekam nesuprantu kam tos istorijos reikejo, nei i tvora nei i mieta), heroju elgesys daznai priestarauja ankstesniems veiksmams (apie tai jau snekejo kiti), More - is pradziu pavaizduota kaip visagale, paskui jau nesugeba su misku gyventojais susitvarkyti, o ir tu visokiausiu gyventoju gausa - del to tikriausiai nesugebeta nei vieno is tu personazu normaliai aprasyti - visi pasirodo tik epizodiskai...

Tiek kritikos siai dienai - knyga tikrai patiko, ypac inkvizijos tema (spaudziu ranka autoriui uz drasa aprasant blogaja religijos puse - ne viena bobute Marijos zemeje lauza uz tai jam sukrautu),
ir tikiuosi sulaukti greitai tesinio.

snupis
bangis 2003-07-08 15:31:16
Paprastai "prequal" - lietuvishkai vadiname "prieshistore". :)
Del kankinimo scenos - kazhkur jau minejau, kad rashydamas ja netgi shvelninau, nes pajutau, jog jei parashysiu, kaip buvo _ish_tikruju_ tada jau tikrai busiu apklatintas pasimegavimu zhiaurumu.
Idomu 2003-07-08 17:39:18
O "kaip buvo iš tikrųjų"? Imho, buvo ir žiauresnių ir švelnesnių kankinimų.
bangis 2003-07-08 17:49:45
Buvo, be abejo, ivairiai. Bet besidomintiems siulau paskaityti Shprengerio ir Institoriaus "Raganu Kuji", M.Baigent ir R.Leigh "The inquisition" bei J.Kantarovich "Srednevekovyje processy o ved'mach".
shlyxtux 2003-07-09 06:08:49
Besidomintiems (skaityk:'besimegaujantiems')? bee
O mineta scenele nemaloni, bet savo vietoje.
Justinas 2003-07-09 07:44:25
Tinkamai nemaloni, savo vietoje ir šiek tiek iškrentanti iš bendro romano detalumo pobūdžio taip
Valdas 2003-07-09 08:25:23
Rase apie inkvizicijos klestejima, todel manyciau scenele vietoje. Paminejus zodi "inkvizicija" iskyla asociacijos su raganu medzioklem ir lauzais (bent jau man).
Indraja 2003-07-15 11:43:45
Pakalbėkim apie knygą... Atrodo, snupiui nepatiko detalios kankinimo, prievartavimo scenos. Manau, kad detalumas nekenkia, bet būtų geriau, jei taip išplėtotų scenų būtų daugiau, teisingiau - dauguma (tiesa, aludė irgi gana detaliai pavaizduota :) ). Tada tos brutalios scenos akių nebadytų, knyga būtų įtaigesnė.
shlyxtux 2003-07-15 12:24:18
Nepasakychiau, kad tos scenos buvo per daug detalios, greichiau tiesmukishkos ir hm...buitishkai negrazhios(tie prilipe zhuvies kaulai, pvz...ui!). Paliko neypach malonu ispoodi, betgi toki ir turejo palikti, ar ne? Bo jei kankinimo ar prievartos scenas aprashinet grazhiai beigi poetishkai, pasikeis ju reikshme.
Valdas 2003-07-15 12:29:17
Na, bet tada knyga butu visai kitokia. Jei kalbam apie kankinimu ir lauzu scenas, tai man truputi nesiderino zmoniu minios elgesys:
Lyg ir bandoma vaizduot, kad visi zmones prislegti pilkuju baimes, visi bijo buti bet kuriuo momentu pagauti uz nieka. Taciau i tokius viesus deginimus eina ir ziuriziuri. Gerai, galima uzskaityti, kad suvaromi varu, ar bijo pasirodyt nelojalus, bet visokios surmulingos muges po to??? Na gal as neviduramziskas zmogus ir tik del to man nekiltu noras linksmintis po tokiu reginiu...
snupis 2003-07-15 14:20:46
Kas link "taip kaip buvo", tai cia reiketu rashyti tada istorini romana, o ne fantasy, ir jei tau laikomes "tikru faktu" tai tuomet ir "tevas paulius" lietuvos nevalde ir visa kita ... Kitaip tariant cia autoriaus pasirinkimas buvo tas scenas aprasineti - ir kadangi tos scenos uzima tiek daug vietos (kai tuo tarpu visi kiti ivykiai suoliuoja septynmyliais zingsniais) tai susidaro ispudis, jog noreta kad i jas atkreiptu demesi. Ar tai siekimas "skandalingai" isgarsinti kurini , ar asmeninis susizavejimais tokiais dalykais, ar kokia kita priezastis - belieka tik paklausti pacio autoriaus ...

snupis
Redakcija 2003-07-15 14:29:05
\b{STOP! Visiems įsikarščiavusiems primenu: knygų komentarai yra skirti aptarti knygas, o ne kieno nors asmenines savybes. Asmeninio pobūdžio susirašinėjimai, pvz., "pats [jis] [tu] durnas" bus trinami, kaip jau įvyko ir vakar. Jeigu dar labai norite pliektis (panašu, be to nebeįmanoma) - keliaukite čia ir nedarykite iš mūsų puslapio DELFI.}
Vita 2003-07-15 14:53:55
Deja, didelei daliai žmonių patikdavo ir patinka žiūrėti kankinimų ir prievartos scenas, ar tai būtų gladiatorių kovos Romos laikais, ar raganų deginimai, ar viešos mirties bausmės... Dabar tą poreikį gal iš dalies patenkina televizija, bet ir dabar tokių žiūrovų daug atsirastų. Žmogus praktiškai nesikeičia nuo homo sapiens atsiradimo.
Klia 2003-07-16 08:41:43
LM buvusios žiaurybių scenos man irgi nepaliko gero įspūdžio. bet tai aš ir iš inkvizicijos muziejaus rūsio, pamenu, mokyklos ekskursijos metu esu pabėgus, nes baisu buvo. taip kad gal požiūrius į šiuos dalykus taip pat nesunkiai galime priskirti skirtingoms pasaulėėė.. jautoms. uo kaip išlanksčiau.
Lina Krutulyte 2003-07-16 10:17:07
as irgi noriu i ekskursija i inkvizicijos muzieju. kur tu ji radai Klia?
shlyxtux 2003-07-16 10:29:13
Ans buvo Shv. berods Kazimiero bazhnychioj, kur priesh Vilniaus rotushe. Kadangi dabar ten vel bazhnychia, itariu kad muzieju panaikino. O gal ishkele kur? Aciliepkit kas zhinot jo likima zaliux
Klia 2003-07-16 13:55:43
jo, LK, teks tau keliaut į praeitį}:] dabar toj bažnyčioj nieko įdomaus.
Lina Krutulyte 2003-07-16 14:07:59
gaila :(
o kaip is tikro ten - Laumes menulis ar Laumes menesis? Taigi kalbama knygoje apie laumes menulio patekejima, o ne apie tai, kad laumes khm... vaisingumas turbut? trunka viena menesi per 10 metu...?
bangis 2003-07-17 06:43:50
Menuo - shiuo atveju menulis, o ne menesis. Bent jau ash taip maniau :)
Lina Krutulyte 2003-07-17 15:32:47
Va, sakiau, kad tas menuo yra menulis :) o Klia sako, kad menesis :P
Klia 2003-07-18 06:39:01
gluša gi ji;]
tas pats, senasis Anonimas 2003-07-21 17:33:55
cia tipo ir pats autorius diskusijoj dalyvauja?bangis, ane? nu tai va, ka norejau pasakyt: perskaiciau iki pirmo kankinimo(Rutos, berods) ir apsivemiau. taip, nuo tokiu dalyku visada vemiu;( meciau knyga ir nebeskaiciau, nenoredama ir vel apsivemt, nors shiaip man beveik patiko. taigis, imho, rashytojas pats turi but labai zhiaurus, kad galetu taip smulkiai, zhiauriai tai aprashyti...
bangis 2003-07-21 19:03:47
iki pirmo ir paskutinio, jei ka. :)
O del zhiaurumo - visi kas mane pazhista, zhino, kad ash beprotishkai zhiaurus. Diuma irgi buvo zhiaurus, jei prisiminsime "karaliene margo" ir kankinimu scenas (La Moliui traishkomas kojas "ispanishkais batais"), Remarkas ishvis siaubunas - prisiminus "vakaru fronte..."
Nesilyginu su shiais autoriais - jokiu budu - tiesiog stebiuosi, kaip galite skaityti nemazha dali literaturos, turedama toki jautru skrandi.
neurotikas 2003-07-22 00:32:19
to Anonimas

Nevalgyk priesh skaitydama tokias baisias knygutes ir viskas bus gerai...
shlyxtux 2003-07-22 07:10:40
Pavydetini Paneles Anonimo sugebejimai isijaust i knygos atmosfera ir reaguot i dirgiklius. Ash nespeliosiu, kas jai nutinka, beskaitant meiles romanus, o joos, husarai, irgi patylekit. zaliux
Valdas 2003-07-22 08:58:34
Nu va, shlyxtux pasake, ir husrams jau nieko nereikia sakyti, kaip ir viskas aisku :)
Nelaumingas Raimondas 2003-08-16 18:58:43
Pagaliau perskaiciau. Nepatiko. Visiskai.

Manau, kad knygai daugiausia pritruko darbo ir apdailos. Siuzeto linijos pradetos ir pamestos: tevo Pauliaus, pilkosios apsaugos, t.t. Detales taip pat. Del to kruva scenu ir liniju atrodo visiskai ne vietoje. Antra dalis isvis staiga viska pakreipia i kita puse, pakeicia veikeju (More) charakterius, primeto visiskai nelogisku ir nepaaiskinamu veiksmu.

A, taip, Domantas su laume susitinka pirtyje, meile is pirmos nakties - atsiduoda jaunuoliu fantazijom... Tai buvo gerai apsakyme, kur neimanoma aprasyti ilgesnes veikeju priesistores, bet visiskai neitikinama romane, kur vietos ir galimybiu pilna.

Man netiko pries kiekviena skyriu idetos citatos. Jei Asprine jos kazka duoda, tai cia - ne.

Visa tai tiesiog mano labai subjektyvi nuomone. :)
Lina Krutulyte 2003-08-19 18:47:32
pritariu Raimondui
Justinas 2003-08-20 16:20:48
Nepritariu Raimondui wink
Gedas 2003-08-21 07:47:24
Nelabai pritariu Raimondui. Ir nelabai suprantu jo priekaištų meilės scenai pirtyje - imho, puikiai parašyta.
Ragana 2003-08-25 14:38:58
Parasyta puikiai,bet neispletota arba per trumpa...?
? 2003-08-25 14:46:55
ka reiškia - puikiai?
sampo 2003-10-25 12:54:44
Nežinau, kaip Jums, gerbiami „Skaityta“ portalo dalyviai, bet man buvo malonu šių metų spalio mėnesio LT rašytojų sąjungos mėnraštyje „METAI“ rasti užuominą apie šį romaną. Viliuosi, kad tai pradžia atšilimo, lietuviškos fantastikos išsivadavimas iš ledo gniaužtų, kuriuose laikė akademinė kritika.

Skyrelyje „SVARSTYMAI“, „Lietuvių literatūra Europoje: ar atpažinsime patys save?“, kritikė Gintarė Adomaitytė rašo:

„Kukliame savo knygų skyrelyje (savaitraštis „TV per savaitę“), kameriniame jo plote man smagu šūktelėti: Jolitos Skablauskaitės fantazija turtingesnė nei visų markesų ir markesyčių (Izabele Allende, Laura Esquivel etc.); Augustino Savickio memuarai sodresni nei madingojo dano Peterio Hoego sukonstruoti panelės Smilos jausmai. Net mūsiškės meilės romanų autorės Elena de Strocci ar Irena Buivydaitė jautresnės nei tiražingosios jų sesės anapus okeano; Gintauto K. Ivanicko romanas „Laumės akmuo“ slėpiningesnis nei jo paties redaguojamas ar maketuojamas verstinis vaikėziškas mokslinės fantastikos veikalas“. (citatos pabaiga).

Su kuo autorių ir sveikinu:)
Sol 2003-12-23 00:48:26
:X
bangis 2003-12-23 12:06:44
ane? Na, jau tėkšk, ką ketinai. Ar bijai, kad po to aluas kartu negersiu, a? :)
Trenktas 2004-02-01 18:00:11
Tai ka, taip ir sustojo visu isgirta iniciatyva leisti LF romanus. Kol kas tik LM ir isejo. Matyt, tuo ir pasibaige LFB :-(
slaptas agentas 2004-02-02 06:44:11
Greit bus nauja, zinomo rasytojo knyga. Sekite naujienas!
Pashalietis 2004-02-02 08:39:36
O kur tos naujienos? Gal man teks rashyti ir situacija gelbeti?
Skaitytojas 2004-02-02 10:26:09
geras zhinomo rashytojo... chi-chi lol
Anonimas 2004-02-03 13:00:27
chi chi chi...
Ragana 2004-02-07 18:30:39
Vaje, nejaugi Justino Zilinsko? Laukiam laukiam, jei ir ne jo, svarbiausia, kad tik "zinomo rasytojo" butu!
Ragana 2004-02-10 15:58:17
Dabar pagalvojau, kad seniai cia nebebuvau sutikusi Krutuliu Linos...tai gal jos romana isleis?
vargo brolis 2004-02-11 11:42:20
Vargu, jai, matyt, niekaip neišeina parašyti romano pagal visas taisykles, o "netaisyklingo" juk leidyklai neįsiūlysi...;)
Lina Krutulyte 2004-02-11 12:08:26
gh. kas cia ant manes vaziuoja. as dar ir apsakymo taisyklingo ne vieno neparasiau, o jus cia su romanu prisiknisot :) ilgai lauke, dar palauksit :)
Pasiryžęs 2004-02-11 12:37:37
O tu neskubėk - aš pasiryžęs nesulaukti.
Lina Krutulyte 2004-02-12 11:31:41
buciuoju
Anonimas 2005-06-11 13:23:52
As sutinku su dauguma cia isvardintu knygu minusu.As manau ,kad Domanto charakteris neatitinka pirmos ir antros dalies.Pirmoje dalyje jisai tyliai stebi inkvizicijos lauzus ir visas zplinkui vykstancias blogybes o antroje jau narsiai stojasi pries pilkaja sargyba.Galetu issamiau aprasyti apie laumes vidini pasauli.Labai nemaloniai pavaizduotos kankinimu ir prievartavimo scenos.Stebina ,kad Domantas nieko nedare ,kai kankino ir prievartavo Ruta
laura 2005-09-22 12:47:04
as manau siuolaikiniama gyvenime gnygos nesvarbu.
shlyxtux 2005-09-22 14:28:25
Na ka, turim nauja menesio citata? zaliux
Justinas 2005-09-23 05:14:57
Akivaizdu, kad taip :(
Valdas 2005-09-23 07:12:52
a kas tas yr "gnygos"'? :)
laurai 2005-09-23 07:35:26
tai jau tikrai akivaizdu. Kaip tu tokia laumė būdama vyra susirasi?
al 2005-09-27 10:47:02
gal cia tureta omeny kokios gnydos,o ne knygos?:)arba kokia nors ziurkenu provokacija...
nettro 2005-09-28 09:01:03
to al>
Va būtent, ir aš taip pagalvojau.
ugnele 2005-11-25 13:41:23
miela laura, as visiskai nesutinku su tavo teiginiu. man knygos yra visas gyvenimas. ju nepakeis jokios siuolaikines technologijos.
o dar jos lavina vaizduote, ugdo menini pasaulio suvokima... ir galiausiai tie, kurie daug skaito raso bent jau be tokiu siaubingu gramatiniu klaidu, kaip tamsta.
Kablys 2005-12-13 09:52:26
Na, va, o dar stebitės, kad užsieniečiai lietuvius laiko aborigenais. Džiaukitės, jog neplūsta minios smalsių turistų pasižiūrėti į kanibalus/iškrypėlius/primityvus lietuviukus, nes kai kas šito tikrai nusipelnė. Štai kodėl lietuvaičiai įsivaizduojami aštriadančiai žvėrys su peiliu letenoj. Kas gi kitas suformavo tokį bukagalvišką požiūrį, jei ne prasčiokų minia, neturinti nei proto, nei savigarbos.
to kablys 2005-12-13 11:43:15
Ar bent supratai, apie ką čia nusivėmei?
Jasmina 2006-06-05 07:37:29
neseniai perskaiciau visa knyga... Kazkada skaiciau dar internete buvusias istraukas bei "Myleti ragana..."
Tiesa pasakius - nuvyle... Gal ir pirmas lietuviskas fentesi romanas, gal ir intriga yra, bet.... neitikino manes herojai ir ju vidiniai isgyvenimai. Ideja gera, tik gal realizuota gan grubokai, atrodo, kad autoriui geriau sekasi musio, veiksmo scenos, taciau kai skverbiamasi i jausmu ir emociju sfera - vaizdas darosi skyletas, kai kur gan banalokas, neuzkabinantis. Kompozicine struktura irgi iki galo neispletota...
autorius 2006-06-05 21:02:14
Dėkui už nuomonę. Apie skylėtą vaizdą supratau. O va, jei apie kompozicinę struktūrą smulkiau nepatingėtumėt... :)
Skaitytojas 2006-09-04 10:49:13
Netyčia aptikau internetinį puslapį su Ivanickio apsakymais. Man jie taip patiko, kad įsigijau ir romaną:) Kadangi nesu fantastikos fanė, skaičiau tiesiog, na, neieškodama tos "lietuviškosios fantastikos" joje:) Romanas labai mielas, labai artimas, nuoširdus, lengvas kaip sapnas. Ir aplamai labai savitas. Gal galima kibti prie stiliaus ar vientisumo, kaip kiti čia rašė. O aš sakyčiau, kad tai buvo netgi pliusas. Sakyčiau siužetas buvo iš kažkur labai "giliai", iš širdies gelmių. Kas ten dar slepiasi?:) Mielai paskaityčiau daugiau. Ačiū už knygą, nežinau, kodėl, bet ji man labai artima, kažką tokio "pakrutino" manyje, sakykim taip:)
Bangis 2006-09-05 09:21:41
Ačiū už gerą žodį. Net keista, kai prabėgus tiek laiko po knygos pasirodymo vis atsiranda kažkas, ką tik ją atradęs :)
Skaitytojas 2006-09-05 11:07:54
Na tai tik parodo, kad knygą reikėjo parašyti:) Va dabar dar pagalvojau, kad knyga patraukia dar ir tuo, kad ji labai lietuviška. Ne tiek, kad minimos vietovės, lietuviški vardai, kiek tuo, kad veikėjų charakteriai lietuviški, kažkokių tradicijų atspindys, kažko dar... Viskas, sakyčiau, iš dar "nematytos pusės".
Čia aš "kalta", kad taip vėlai "pamačiau" šią knygą. Tiesiog dabartiniu momentu mano gyvenime ji labai tiko. Viskas savu metu:)
Ir dar. Įdomus tas sprendimas priskirti šį romaną fantastikos žanrui. Suprantu, kad buvo sunku kažkur kitur jį priskirti...
Gedas 2006-09-05 12:45:16
>Ir dar. Įdomus tas sprendimas priskirti šį romaną >fantastikos žanrui. Suprantu, kad buvo sunku kažkur >kitur jį priskirti...

Abejojate, kad knyga priskirtina fantastikos (tiksliau - maginės fantastikos arba fantasy) žanrui?..;) Na, na.
Bangis 2006-09-05 12:52:13
Mano nuomone, čia pasireiškia gana dažnas simptomas, kai fantastikos ribos įsivaizduojamos pakankamai siauros, tarsi žanras būtų apribotas tik masiškiausiai žinomais kanoniniais pavyzdžiais. O aš asmeniškai tas ribas įsivaizduoju gerokai platesnes - ne sykį dėl to net ginčų šiame puslapyje yra kilę :)
Taip kad - jei teisingai pažvelgt, tai nefantastinių knygų gerokai mažiau, nei fantastinių :)
Valdas 2006-09-05 15:57:26
//offtopic apie fantastiką ir ne

Vakar vienam Vagos knygyne paklausiau pardavėjos kodėl "Raganių" padėję prie vaikiškos literatūros. Ir ar skaitė bent jau pirmą puslapį :) Tai atsakė maždaug: "Oi, ten jau turėjo nebebūti. Viena mama jau pasipiktinus buvo atėjusi ir rodė mums tą puslapį" :)

//end offtopic
Skaitytojas 2006-09-08 08:06:16
Kai kada realybė būna tokia fantastiška:))) Manau, kad ne fantastikos ribos plačios, gali būti ir atvirkščiai.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.