Guillaume Musso „AR BŪSI TEN?“

Autorius: Roma Vasiliauskienė
Data: 2008-06-21

cover Apie knygą: Guillaume MussoAR BŪSI TEN?
Leidykla: Alma littera (2008)
ISBN: 9789955249115

Guillaume Musso (Gijomas Muso gim. 1974 m.) – populiarus šiuolaikinis prancūzų rašytojas. Tačiau tai - mano pirmoji pažintis su jo kūryba. Skaityti šią knygą sugundė įdomi knygos anotacija. Perskaityta knyga nenuvylė, nors kartais būna, jog knygos anotacija neatitinka knygos vertės.  Tikrai žinau, kad šis rašytojas bus priskiriamas prie mano mėgstamiausių.

Knygos herojus Eliotas – savo darbą mylintis gydytojas. Tolimas Šiaurės Kambodžos kaimelis. Užuot su kolegomis grįžęs atgal į San Franciską, Eliotas negali palikti neišgelbėjęs dar vieno vaiko, kuriam reikalinga operacija, kad būtų pašalintas apsigimimas. Operacija pavyksta. Berniuką atvedęs senis buvo lyg koks kaimelio vadas - veidas raukšlių išvagotas, tokie žmonės,paprastai laikomi išminčiais. Už sėkmingai atliktą operaciją senis gali išpildyti vieną daktaro norą.

Eliotas turi tik vieną norą – pamatyti vienintelę moterį, kuri jam tiek svarbi, kad jos neužmiršo visą gyvenimą, nors jau trisdešimt metų kaip jos nėra tarp gyvųjų... Ir štai jis gauna neįtikėtiną galimybę sugrįžti į praeitį, sutikti patį save prieš trisdešimt metų... Eliotas grįžta į tą lemtingąją akimirką, kai galėtų išgelbėti savo moterį, pakeisti nepermaldaujamą likimą, kuris jį visiems laikams buvo pasmerkęs liūdesiui.
Sutikit, ištaisyti praeities klaidas norėtų daugelis iš mūsų! Ką duoda kelionė laiku: iš ateities į praeitį ir vėl atgal?
Trisdešimtmetis Eliotas galėjo paklausti:

„- Ar pripratau prie pacientų mirties? Ar išmokau atsiriboti nuo jų?
- Ne, prie pacientų mirties nepriprantama. Ir geras gydytojas tu likai kaip tik dėl to, kad nusprendei pernelyg neatsiriboti.
“(p. 116).

Ši knyga užduoda daug klausimų. Ar įmanoma pakeisti likimą, koks jau buvo nulemtas? Kelionė laiku suteikė tokią galimybę – apsaugoti mylimą moterį nuo mirties, bet su ja išsiskirti visiems laikams... Ir gyventi tik žinant, jog ji gyva. Pagaliau galimybė šešiasdešimtmečiui Eliotui pamatyti Ileną trisdešimties metų ir apgailestauti, „kad nemylėjo jos stipriau, nesuprato geriau, nemokėjo jos apsaugoti. Ir dar, kaip visada, tas bejėgiškumo jausmas bei įsiūtis, kad reikia paklusti laikui, kuris lekia ir viską sunaikina...“(p. 118). Pamatęs Ileną, jis suprato, kad tą akimirką jis prisimins visą likusį gyvenimą.

Kaip gali vienas skambutis, viena surūkyta cigaretė pakeisti žmogaus likimą?! Tik vienas vienintelis skambutis gali sujaukti žmonių jausmus, o surūkyta cigaretė – prišaukti ligą. Ir kaip sunku tai pakeisti praeityje, kad nepakenktum ateičiai. Viena akimirka gali net trisdešimčiai metų išskirti geriausius draugus: Eliotą ir Matą. Pagalvoji, kad gal egzistuoja  du pasauliai: pasaulis, kur Eliotas prieš trisdešimt metų susiginčijo su Matu, ir pasaulis, kur jie vis dar draugai...

Kiekvienas, perskaitęs šią knygą, ieškos savojo atsakymo, kodėl Eliotas sugebėjo keliauti laiku, ar dėlto kaltos tik Kambodžos senolio įduotos piliulės... O gal dar ir todėl, kad Eliotas jau nepagydomai sirgo arba todėl, kad jį visą gyvenimą lydėjo ilgesys ir begalinė meilė mylėtai moteriai...

Romanas liūdnokas, tačiau tas liūdesys labai šviesus, nes jame tiek daug meilės ir gerų emocijų. Manau, ši knyga nepaliks nė vieno abejingo, nuteiks apmąstymams, labiau pagalvosime tardami kiekvieną žodį... Juk, kaip sakė Seneka: „Netiesa, kad turime nedaug laiko. Mes tik daug jo iššvaistome“.

Komentarai

samanta 2008-08-09 15:56:38

Aš šiandien perskaičiau šią knygą ir galiu pasakyti , kad ji tikrai nuostabi.Tai knyga, kurios negalėsi užmiršti. Ji giliai įstringa į širdį visai kaip geras filmas.

Ruta 2008-08-27 16:41:31

Suteikianti daug emociju knyga.Labai patiko, tikrai verta demesio ir labai "uzkabinanti" nuo pirmo puslapio.

Simona 2008-09-15 11:36:50

Tikrai, knyga super. Perskaiciau ja vakar, o dar siandien gyvenu ja :). Skaityt nebuvo sunku, kaip tik norejosi dar ir dar, kaip gera sokolada sukramciau :)

Vytaute 2009-02-24 20:10:13

Ispudinga knyga!!!

Agota 2009-07-24 00:54:58

Knyga tiesiog nuostabi. Suzavi vien tai kad ji romantine, o kai jau isiskaitai norisi nepalesti.ir skaityti amzinai.Mane labai suzavejo,kad ji gyvenimiska (SAVOTISKAI) Šypsena

Inga 2009-11-16 19:42:17

Knyga - tiesiog super! Labai patiko. Tai viena iš tokių knygų, kurią parekomenduočiau savo draugui. Perskaičius ją, yra apie ką pagalvoti.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.