Guy Gavriel Kay „FJONAVARO GOBELENAS“

Autorius: Gintautas K. Ivanickas
Data: 2002-05-02

cover Apie knygą: Guy Gavriel KayFJONAVARO GOBELENAS
Leidykla: EKSMO (2001)

Kanadiečio rašytojo G.G.Kay pavardė man buvo visiškai negirdėta, kol į rankas nepateko nuostabus šio autoriaus romanas "Tigana". Savitas stilius ir emocinis įtaigumas pavertė mane G.G.Kay gerbėju. Žinoma, išvydęs šią pavardę knygyne ant naujos knygos viršelio, nustvėriau ją, tarsi koks išalkęs plėšrūnas. Važiavau namo, iš anksto mėgaudamasis malonumu, kurį suteiks šios knygos skaitymas. Deja, pargrįžus teko nusivilti. Ne todėl, kad knyga būtų nepateisinus mano lūkesčių - tiesiog beskubėdamas nė neapsižiūrėjau, jog tai tik pirmas "Fjonavaro gobeleno" (rusai kažkodėl nesuko sau galvos versdami šį pavadinimą - vietoj gobeleno staiga atsirado kronikos) ciklo tomas.

Tie, kas skaitė "Tigana", turi pasiruošti dar vienam netikėtumui - "Fjonavaro gobelenas" tarsi kito autoriaus rašytas. Toks bent jau buvo pirmasis įspūdis. Vėliau, žinoma, pastebėjau G.G.Kay būdingą emocionalumą, tragiškus veikėjų charakterius. Tačiau iš esmės - "Tigana" ir "Fjonavaro" ciklas visiškai skirtingi kūriniai.

Ko gero, daug kam pasirodys, jog tai šventvagiška, tačiau man šis ciklas - tai fantasy epas, vertas stovėti lentynoje greta "Žiedų valdovo". Kai kuriais aspektais - pralenkiantis Tolkieno veikalą, kitais - nusileidžiantis jam. G.G.Kay nesukūrė naujo pasaulio, jo istorijos ir kalbos - čia "Hobito" tėtukas nepralenkiamas, tačiau kanadiečiui pavyko kitkas - išvengti, regis, jau privalomo epiniam kūriniui herojų plakatiškumo. Žinoma, tikrieji "blogiukai" ir čia - gana šabloniški. Tačiau "geriukai"… visiškai ne tokie, kaip knygelėje "Leninas vaikystėje". Apie kai kuriuos herojus netgi perskaitęs knygą negali pasakyti, kas jie - gėrio ar blogio atstovai? Šitoks charakterių nevienpusiškumas - firminis G.G.Kay ženklas.

Siužetas (bent jau iš pradžių) niekuo nestebina: penketas teisės studentų patenka į kitą pasaulį. O ten kaip tik Amžinasis Priešas ištrūksta į laisvę… Šaunusis penketukas prieš savo valią įtraukiamas į patį veiksmo sūkurį. Ir, žinoma, tampa pagrindinėmis figūromis, kurių rankose visų pasaulių ateitis… Mat Fjonavara, tarsi koks Amberas - pirminis pasaulis, viskas kas vyksta jame, atsispindi visuose kituose pasauliuose. Skamba banalokai, tiesa? Maža to, beskaitant niekaip neapleido déj? vu jausmas - tas jau kažkur girdėta, anas - kažkur skaityta… Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad "Fjonavaro gobelenai" - tiesiog Tolkieno, Zelazny ir dar velniai žino kieno kūrinių kompiliacija. Tačiau… Galų gale, ir talentingai atlikta kompiliacija gali žavėti. O kaip gražiai, originaliai ir… ir visaip kaip… rašytojas įpynė karaliaus Artūro, Gvineverės ir Lanseloto istoriją!

Nepaisant to, kad siužeto vingiai neretai nuspėjami, atsiplėšti nuo knygos sunku. G.G.Kay privertė savo herojus įveikti banalų, daugelio fantasy personažų jau ištryptą kelią… Tačiau tas kelias nebuvo lengvas. Iš mūsų pasaulio atkeliavusio penketuko - trijų jaunuolių ir dviejų merginų - laukia kančios ir skausmas. Tą skausmą kone fiziškai jauti, skaitydamas knygą. Taip, "Fjonavaro gobelenai" - kūrinys, kurį supranti veikiau emocijomis, nei protu. Gal todėl ir ši apžvalga tokia chaotiška…

Fantasy perlas

Komentarai

Lokis 2009-06-26 08:39:58

Kas nors parasykit eridanui i emaila ,kad isleistu sita knyga lietuviskai pfaf serijoje!

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.