Henry Lion Oldie „PUT' MEČA“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2001-07-04

cover Apie knygą: Henry Lion OldiePUT' MEČA
Leidykla: EKSMO (1997)

Kas yra tradicinė fantasy ? Na, tai pirmiausia raumeningas herojus, krūtinga blondinė (ir ten blondinės paprastai būna natūralios), ištikimas draugas, piktas drakonas, išprotėjęs magas, blogas valdovas, geras burtininkas - pagalbininkas. Kas yra netradicinė fantasy? Pvz.: drakonas nelabai piktas, valdovas - žmogiškas, o pagrindiniu herojumi gali būti kad ir… kalavijas?

O kuo kalavijas blogesnis už raumeningą žmonių veislės patiną, jeigu jis kalbasi su bendragenčiais, šypsosi ašmenimis, puošiasi skirtingomis makštimis, varinėja savo "priedėlius" (t.y. tuos padarus, kurie dažniausiai vadinami žmonėmis), asistuoja ginklėms. Iš tiesų - niekuo, bent jau taip pasirodo skaitant pirmuosius "Kalavijo kelio" puslapius, kurie mus nukelia į spalvingą ir margą rytietiškomis (bet ne musulmoniškomis) tradicijomis ir aprėdais blizgantį pasaulį, žvangantį nuo "spindinčiųjų" (taip save vadina kalavijai ir kiti ginklai) "pašnekesių" (taip vadinamos dvikovos). Tačiau pagrindinė pašnekesių taisyklė - šiukštu nesugadinti priedėlio, nes mokantį "šnekėtis" priedėlį išauginti sunku, o sugadinti lengva, na, o didžiausia nuodėmė - sulaužyti kitą spindintįjį, taip pasielgusio pašnekovo laukia didžiulė negarbė… Ir vis dėlto, kažkas atsitinka pašnekesių mieste, Kabire: vieną rytą randamas sugadintas priedėlis ir sulaužytas spindintysis, o artimiausio turnyro metu milžinas dvirankis No-dači be gailesčio nukerta ranką pašnekovo Dan Gjeno, pravarde Vienaragis, priedėliui… Neįtikėtina! To nebuvo jau aštuonis amžius - kas tie paslaptingi spindintieji, ištroškę priedėlių kraujo? Ar tai ne iš legendų sugrįžę žudikai - dulsvieji?

Bet štai "įjungiama kita kamera" ir ant sukruvintos turnyro žolės jau guli Čenas Ankoras iš Veisko Ankorų giminės, žvelgdamas tai į savo kalaviją, pravarde Vienaragis, tai į nukirstą ranką. Kaip išgyventi žmogui be rankos ten, kur rankų miklumas - didžiausia dovana? Nebent pasinaudoti juokdario Drudlo Muzdro pasiūlymu ir nusikaldinti geležinę, kuri leistų vėl laikyti kalaviją ir išsiaiškinti, kas tie paslaptingi žudikai, drumsčiantys taikų emiratą? Kalavijas ir žmogus kimba į Gordijaus mazgą...

H. L Oldie jau nuo pirmųjų juos išgarsinusių knygų pasižymėjo itin savitais pasauliais ir itin savotišku jų globalizmu ("Aštuntojo įsakymo posūniai (/cgi-bin/article.pl?page=8isakymas) ", tikriausiai, išimtis). Tačiau daugelio rašytojų sukurto pasaulio globalizmas paprastai neigiamai atsiliepia herojų žmogiškiesiems charakteriams, paprastai rašytojas užsižaidžia naujo pasaulio kūrimo galimybėmis ir visas pasineria į vietovardžius, būtybes, naujus dėsnius… Oldie taip nedaro. Tiksliau, jie tai daro, bet neužmiršta ir žmogiškosios pusės. Tačiau ir tai dar ne viskas - šalia naujo pasaulio, tikroviško veikėjo atsiranda ir gilus filosofinis - etinis posluoksnis. Šįsyk tai dilema, kada, kaip ir ar ginklas iš žudymo įrankio gali tapti meno įrankiu ir kaip pasikeistų pasaulis, jeigu ginklai (ir žmonės) užmirštų tikrąją savo paskirtį, ir, jeigu žvelgti dar giliau, ar įmanomą karą nugalėti menu.

Kūrinys žavi ne tik globalizmu, jis pritrenkia ir savo išbaigtumu. Retai būna knygų, kurias perskaičius kyla vos vienas su siužetu susijęs klausimas. Retai būna knygų, kuriose pripažįsti, kad nėra beveik nė vieno nereikalingo žodžio ar siužetinės linijos. Beveik viskas pamatuota, pasverta, išdailinta - tarsi poliruotas, spindintis, subalansuotas kalavijas. Vienintelis dalykas, kuo, mano manymu, autorius papiktnaudžiavo - tai siužeto posūkiai, ypač paskutiniuose puslapiuose.

Neabejotina, kad, norėdami parašyti tokią knygą, autoriai turėjo ilgai ir kruopščiai domėtis ginklais, kovos menais, rytietiškais papročiais (mano žiniomis, jie tai ir darė). Sunku net įsivaizduoti, kiek ten yra kovų menų ir ginklų detalių! Na, o kad daugiau suprastume apie knygoje minimus ginklus ir jų pavadinimus, pabaigoje yra iliustruotas šaltųjų ginklų žodynėlis.


Reziumuoju - neabejotinas, originalus fantasy šedevras, knyga rekomenduotina kiekvienam fantastikos ir kovos menų gerbėjui. Ne fantastai lai mąsto patys - ar nori ištrūkti iš savo pilko realybės ir niekingų žmogiškų aistrų pasaulėlio, ar likti ten ;-)

Fantasy šedevras

Komentarai

Tomas 2002-01-28 15:07:28
Auuu, Oldie gerbejai, kur jus
freakyStyley 2005-08-22 15:22:16
Auu, auu... Ko sukauji, mybe trukdai? :)
Na, as - gerbejas. Ir?..
Rolandas 2002-01-29 12:45:34
Aš irgi gerbėjas. Skaičiau tiek daug jo knygų, kad jau susipainiojau... "Kalavijo kelias" beje buvo pats pirmas. Šiaip tai dar yra tęsinys.
Gintas 2002-01-29 13:34:42
Shiaip tai dar yra tesinys, dar yra ir ir priesistore ("Ja voz'mu sam")... Taciau tiek vienas, tiek kitas - netiesioginiai...
shlyxtux 2002-01-29 15:58:15
aha, tai vadinasi, "Kalavijo kelia" priesh "Ja voz'mu sam" skaityti galima, neaishku nebus?
Ruta L 2005-08-25 11:11:03
Kiekviena ish tu knygu skaitosi visiskai atskirai.
Paprasciausiai jose veiksmas vyksta tame paciame pasaulyje. Taciau - nei bendru heroju, nei bendros siuzetines linijos nera.
Lisa 2005-09-04 15:58:46
O kodel pavadinimas skliaustuose?
Lina Krutulyte 2002-02-01 15:55:13
T.y. luzusiuose skliaustuose, kurie kazkodel zinuteje neuzsiraso.
Kliaksa 2002-03-27 13:16:53
man pasirode kiek per ishtesti tie Cheno bugshtavimai del rankos - juk visiems aishku, kad ta gelezhine plashtaka bus nukalta ir prilips;). o shiaip gera knyga, smagus humoras, ir skaitosi nesunkiai; tik vienas pashalinis efektas: atidarai stalchiu ir pradedi kalbetis su peiliais ir shakutem;)))
jonas 2002-08-10 08:38:57
tipo aaaaa....Siaip fantastikos nekenciu , bet kur galima butu gaut jusu knyga?
Justinas 2002-08-12 09:22:37
Jonai, keletas variantų:
1. Kalvarijų turguje knygų eilėse
2. "Rūsio" knygynėlyje - už geležinkelio stoties, "T-market" parduotuvės kiemo rūsyje.
3. Knygynėliuose, kur yra ir rusiškų knygų Aguonų ir Sodų gatvėse.
Žodžiu, ieškok - tikiuosi, rasi, nes neseniai buvo perleista.
Kingas 2003-04-24 13:15:37
Sveiki,

Jei kas galetu paskolinti shia ar kitas H.L.Oldie knygas paskaityti, buciau labai dekingas.
Grazinima garantuoju:)
Alu irgi:)
laukiu e-mailo
kingas@centras.lt
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.