Herta Matulionytė „ŽAIDIMO VALDOVAS“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2001-05-18

cover Apie knygą: Herta MatulionytėŽAIDIMO VALDOVAS
Leidykla: Tyrai (2001)

Išvysti naują lietuvišką fantastinę apysaką ar romaną - vis dar įvykis. Todėl, būdami ištikimi šiam žanrui, negalime nepaminėti neseniai pasirodžiusios Hertos Matulionytės vaikams skirtos fantastinės nuotykių apysakos "Žaidimo valdovas".

Kažkada autorė sakė (cituoju iš atminties): "vat kai skaičiau S. Lukjanenko "Atspindžių labirintą", ten buvo vieta, kad Leonidas praėjo "Doom"'ą" be cheat-kodų. Tai vat aš suspaudžiau kumščius ir pasakiau: "aš irgi, aš irgi!"" (nežinantiems: "Doom"'as - vienas iš populiariausių kompiuterinių smurtinių žaidimų (3d šaudyklių); cheat-kodas - tam tikros komandos, kurios žaidimą gerokai palengvina). Taigi, Hertos neabejotina aistra žaidimams (ne tik kompiuteriniams - visokiems) šį sykį išsiliejo į fantastinę žaidybinę apysaką. Ir ne bet kokią - o virtualiosios (menamosios) realybės! Siužeto užuomazgos:

Edvinas, ilgai žaidęs visame pasaulyje uždraustą žaidimą "Drym"'as (o žaidimas uždraustas dėl to, kad žmogus tampa nuo jo labai priklausomas, kartais net miršta) patenka į komą. Jo jaunesnysis brolis Mantas nusprendžia, kad dėl visko ir kaltas prakeiktas žaidimas, todėl surizikuoja irgi pradėti žaisti, kad tik išgelbėtų brolį. Bežaidžiant paaiškėja, kad Edvinas savo noru pasiliko žaidime, pilką kasdienybę išmainydamas į spalvingą mago - diktatoriaus gyvenimą. Vienintelis kelias jį sugrąžinti atgal - nugalėti. Ar padės kas nors Mantui, ar viskas priklausys tik nuo jo apsukrumo ir miklumo?

Knygelę perskaičiau tikrai su malonumu (nors užaugti gal jau ir būtų laikas) - nenuobodus veiksmas, spalvingi veikėjai, smagus žaidimo pasaulis, besiblaškantis tarp "terminatoriškos" apokalipsės požemių ir fantasy pilių kuorų bei burtų. Neabejotinos autorės kaip RPG (vaidmenų žaidimų) žaidėjos patirties refleksijos, suteiks kiekvienam, kas yra žaidęs kompiuteriu ar kitaip, malonaus deja-vu pojūtį: veikėjas švaistosi kerais, komandom, gyvybės, gajumo, magijos taškais. Viena iš smagiausių scenų - kai Mantas atgaivina itin pavojingą būtybę, Tahelą, ir paskui paaiškėja, kad vienintelė galimybė jį sustabdyti - nuo skeleto "nuimti" visus raumenis ir taip sutrukdyti jai judėti, nes būtybė nemirtinga. O kaip buvo lengva padaryti biologinę klaidą!

Vienintelis apysakos "tačiau" - tai mėginimas įtilpti į leidyklos apimties nustatytus rėmus. Veiksmui išsivysčius atomazga tokia staigi, kad lieki it plytą kandęs. Kita vertus, autorė minėjo, kad turėtų pasirodyti antroji "Žaidimo valdovo" dalis, kuri suteiks atsakymus į iškilusius klausimus. Na, ir dar reikia porą nemielų žodžių pasakyti dėl viršelio - žinant kaip puikiai Herta piešia, "Tyrai" padarė tiesiog nusikaltimą, uždėdami tokį viršelį. Gėda jums, gėda, leidėjai!

Reziumuoju: knygutė tikrai smagi, bet tikėtis, kad ji privers vaikigalius susimąstyti, jog per daug žaisti dažnai ne į naudą (net serija vadinasi "Pavojingas žaidimų pasaulis) būtų naivu: autorė apysakoje žaidžia su tokiu azartu, kad gali tik užkrėsti, o ne atbaidyti.

Subalansuota vaikams, bet tinka visokio amžiaus žaidėjams

Komentarai

Zvilgantis Kailis 2001-05-18 11:25:46
Noreciau pakomentuoti stai si sakini, o tai labai jau nagus niezti prisikabinti:

Nežinantiems: "Doom"'as - vienas iš populiariausių kompiuterinių smurtinių žaidimų (3d šaudyklių); cheat-kodas - tam tikros komandos, kurios žaidimą gerokai palengvina.

Ka reiskia smurtinis zaidimas? Gal sachmatai irgi smutinis zaidimas? Ypac kai yra nukertama karaliene, o stai DooM'e moteriskos lyties personazai nera dubasinami.

O kaip suprasti komandas, kurios palengvina zaidima? Lengvesni sautuva turi? Ar lengviau begioti darosi, tipo kudesnis esi? A? :)

Rasykit normaliai, kad ir durniai (t.y. as) suprastu apie ka kalba eina. O tai savo atsiemes esu, kai diplominiam parasai "norint eiti toliau, spaudi su pele ant mygtuko 'Next' ", ir destytoja velniu duoda: "Tai ka, paemi pele i ranka, prinesi prie monitoriaus, ir spaudi prie ekrano toje vietoje kur mygtukas pavaizduotas, ir ka, veikia?"

Laikykites bent elementariu kalbos kulturos rasybos taisykliu :)
Rokas 2001-05-18 16:12:42
Va tau Justinai ir "nubek pas stiliste" :))
(chia prie ankstensio komentaro ir skirta Justinui).
Del pachios knygutes. Jos neskaichiau, bet trumpas siuzheto atpasakojimas man kazhka primine. Ar tik ne paties Justino viena kurini (na uzhmirshau jo pavadinima)? O gal chia tiesiog visuomet panashumu rasi, kai kalbama apie virtualuji pasauli?
Justinas 2001-05-18 17:37:47
Zvilgančiam kailiui: "Ka reiskia smurtinis zaidimas? Gal sachmatai irgi smutinis zaidimas? Ypac kai yra nukertama karaliene, o stai DooM'e moteriskos lyties personazai nera dubasinami."
Dlia osobo tupyx i oficerov KR: smurtinis - kuriame dominuoja smurtas. Taip, jeigu nori - šachmatai smurtinis žaidimas. "Doom"e daugiau nieko neveiki, kaip tik žudai (eliksyrų gėrimas, kelio ieškojimas - tik kad įdomiau būtų žudyti).

Na, o čia visiems nesupratusiems: "cheat-kodas - tam tikros komandos, kurios žaidimą gerokai palengvina." Aišku, man pirmiausia gaila to Žvilgančio, kuris turtingoje lietuvių kalboje žodžio "palengvinti" mato tik vieną reikšmę, t.y. svoriosumažėjimo, bet ką darysi, bent jau kailis žvilgantis :). Taigi, palengvinančios komandos, kaip jau sakiau, palengvina žaidimą (svoris, kaip mano aukščiau paminėtasis, nuo to nepakinta), bet žaisti darosi lengviau): Tiesiog tai yra komandos, kurias davus nesibaigia amunicija, tavęs negali nukauti, gali skraidyti ir t.t.
Prijaucianti 2001-05-19 09:36:26
Ei, vaikai, nesipykit :)Ir is viso, kam ta ironija ir sarkazmas?:)
Anonimas 2001-05-21 20:48:36
Gedai :))) (Nors ir ne į temą.)

Taip – skaudu pralošti kompiuteriui. “Homo sapiens” rūšiai reikėjo šimtų tūkstančių (o bendrąja prasme – milijonu metu), kad smegenys pasiektu dabartini lygi. O kompas? Beveik prieš 50 metu skaičiavimo mašina vos tilpdavo I 100 kv. metru patalpa (100 operacijų per sekunde). O dabar? Kompo dydis mažėja tiesiog fantastišku greičiu. O greitis? - keli MILIJARDAI operacijų per sekundę!!! Dar legendine “penktoji kompų karta”…
Programos taip ištobulėjo, kad vidutinis statistinis žmogus negali su jomis konkuruoti. Jei kompai ir toliau vystysis tokiais tempais… gan greitai (po keliu dešimčių metu) jų galimybes susilygins su žmogaus smegenų galimybėmis (ir pralenks).
Tam, kam mums prireikė milijonų metu evoliucijos, jiems prireiks… šimto kito. Žmogus netobulas – kad taptum geru specialistu… reikia mokytis keliolika metu. Ar net visus keliasdešimt. O tada tuojau pat įsijungia biologinė susinaikinimo sistema – senėjimas ir t.t.
Kompiuteriai tokiu problemų neturi. Jie disponuoja kitais greičiais, kitomis sąlygomis… Jie – kitokie.
Kas paskui? Jei jie taps tobulesniais už mus. Jei atsiras (o jis atsiras) DI (dirbtinis intelektas) ?
Mes pripratome būti pačiais gudriausiais padarais mūsų planetoje. Kompiuteriai, robotai… puikūs tarnai ar ne? Įdomu, kiek laiko jie mums tarnaus? Jei jų intelektas pralenks mūsiškį šimtus tūkstančių kartų ? (O tai labai tikėtina). Mes šalia jų tapsime… tarsi šimpanzė šalia šiuolaikinio žmogaus.
Kažko nesitiki, kad žmogus tarnautu šimpanzei. Analogiškai…
Gali būti, kad mes po truputi tampame dinozaurais savo mielojoje planetoje.
Taaip… ne veltui amžina atilsi Azimovas sugalvojo robototechnikos dėsnius…
Šachmatai – tai dar tik “gėlytės”.

Herta (+liūdnos prognozės)
Briedzis 2001-06-04 16:30:08
Tiesa pasakius, taip ir nesupratau ko jus cia pliekiates. Kazkokie nerislus pasiklykciojimai is pakampiu, o ne komentarai.Klausimas: ar noss vienas ta knyga skaitete ar ne? Teisingai - as taip pat ne, bet dabar tai jau butinai ja suvalgysiu.
Lina Krutulyte 2001-06-15 12:38:24
Keli milijardai operaciju per sekunde - svelniai tariant, mizeris. Girdejau, kad sliekas masto tokiu greiciu :)
Knyga perskaiciau. Esminis pliusas - kad trumpa ir nepretenzinga. Persiskaito per gera valanda ir per daug neuzknisa :) Kadangi skirta vaikams, duosiu savo broliui.
Pati knygos ideja velgi "matricos" ir "atspindziu labirinto" pavyzdziu susijusi su kompiuterio valdymu vien mintimis. Kai kituose kuriniuose tokiu budu bandoma issisukti is sunkios situacijos, tai nervina, taciau "Zaidimo valdove" ideja pasirode netgi labai priimtina ir protinga.
Balionas 2001-06-19 21:24:16
Puiku, kad Herta Matulionyte raso knygutes vaikams, liudnoka, kad jau nebepiesia komiksu (ka dare taip pat puikiai) nevaikams :(
Filix 2001-06-24 21:34:32
Juokingiausia, kad dauguma cia diskutuojanciu net nepaeme sios knygos i rankas, deja kaip ir as. Nors esu uzkietejes fantastikos skaitytojas, daugumos lietuviu autoriu knygeliu net nepastebiu, nebuciau ir sios pamates jei ne "SAVAITELES" zurnalas. Taigi reklama suveike, lieka paskutinis faktorius kaina.
palyginkime Eridano klasikiniai ir ivairiausiomis premijos nominuoti kuriniai, ar si knygute? Labai idomu...
drEgis 2001-06-24 22:21:06
Perskaitęs knygos aptašymą ir komnetarus imu abejoti ar ši knyga bus labai populiari, bet manau, kad atsiras skaitytojų, kuriems ji daugiau ar mažiau patiks. Juk nereikia jos vertinti pagal "rimtosios" fantastikos kriterijus Labai įdomu, kokia knnygos apimtis puslapiais, ar ji su iliustracijomis ar be jų ir panašiai. Būtų labai objekytvu, jei prie knygos aprašymo būtų visa tai pateikta. Pilnai pritariu, kad knygos viršelį galėjo sukurti pati autorė - juk tai knygai niekuo nepakenktų, o originalus viršelis ją kaip tik išskirtų iš kitų. Prie siužeto kabintis nesinori. Jis nėra kažkuo labai originalus, tačiau šiais laikais ne taip jau lengva sugalvoti kažką naujo. Pagaliau juk svarbiausia, kaip vyksta veiksmas, ar nenusibosta knygą skaityti. Su specifiniais terminais tai viską galima padaryti labai paprastai. Tiesiog tą nesuprantamą žodį (tarkim cheat) pažymėti žvaigžude, kaip klasikinėje literatūroje (pavyzdžiui Dantės "Pragaras"). Žinantis žodžio reikšmę nevargs vartydamas knygos, o nežinantis galės pažiūrėti ir visi bus patenkinti. Galutinio žodžio tarti negaliu, nes knygos dar neskaičiau, o ar ją įsigyti nuspręsiu pažiūrėjęs į kainą ir knygos apimtį. Būtų labai malonu paskaityti lietuvišką fantastinę knygelę, bet permokėti nesinori. Kai (jei) perskaitysiu šią knygą, aš būtinai parašysiu apie ją savo nuomonę. Ir dar viena pastaba puslapio webmasteriui: Labai ačiū už šį puslapį, bet būtų labai puiku, jei knygas būtų galima vertinti pagal kokią nors bendrą sistemą. Tarkim, kad ir penkiabalėje sistemoje. Kaip pavyzdį norisi paminėti www.cinema.lt Ten taip pat galima parašyti komentarą apie filmą, tačiau yra ir skaičiuoklė, kuri parodo, vidutiniškai keliais balais filmas yra įvertintas. Sėkmės!
Redakcija 2001-06-25 11:49:00
Dėl vertinimų: įvesti knygų reitingavus pagal skaitytojų nuomone - sena mūsų svajonė, kuri galbūt netrukus bus įgyvendinta. Tad kantrybės, laukite... Programuotojau, girdite? :) Ne, negirdi... Ir dar negirdės kurį laiką :(
Jonas Krutulis 2001-07-03 14:06:49
Man vienuolika metu ir sese reikalauja komentaro, tai va, manau, kad knyga gera, man labai patiko, pats visa laika zaidziu su kompu. Mesti zaidimus knyga tikrai neskatina. Noreciau tokio zaidimo kaip Drymas.
Lina Krutulyte 2001-07-03 14:23:56
Tingintiems nueiti i knygyna ir paziureti: puslapiu skaicius 127, kaina 6.20. Knygute l.trumpa ir vaikiska, bet siuolaikiniams kompiuterizuotiems vaikams patinka.
Arturas 2001-08-16 09:10:36
Knygos aprasymas tikrai viliojantis. Reiks perskaityti.
Gintas 2001-08-16 10:17:57
Aha. Tik nepamirskit, kad knyga vis delto orientuota paaugliu auditorijai... Su visais is to sekanciais pliusais bei minusais.
Agne15 2004-01-14 18:46:59
O man patiko..nors atrodo, gan kvailoka knyga..bet siaip idomu, galima net keleta kartu perskaityt, nes uzvezha..tokia lengvute
MarjoneIeva 2004-06-01 18:13:36
Laba diena!
As cia rasau pirma karta.Cia tikriausiai raso visi knygu megejai?Jeigu megejai tai man cia patinka.Jeigu norit pasikalbet su manimi idomiai apie knygas rasykite man adresu:ievazekaite@one.lt
Rasykit ir pamatysit!
Bakoozhe 2004-06-02 04:03:46
MarjoneIeva, shis puslapis ir skirtas, kad diskutuotume apie knygas. Kokio velnio dar emailus siuntinet. Ka jau ten pamatysim tau parashe?
svajoklis 2005-02-16 17:08:13
Man taip pat patiko. Knyga verta demesio kaip ir jos tesinys. Nors man asmeniskai antra dalis patiko labiau
Redux 2005-12-23 06:26:26
jėgiška knyga!!!!!!!!!!!!!!!!!! man labai patiko ją skaityti. perskaičiau vienu prisėdimu.
raminta 2005-12-29 16:09:48
as skaiciau daug sios autores knygu ir manau jog jos yra labai idomios.man labiausiai patiko sios knygos: pavojingi zaidimu pasauliai-"zaidimo valdovas","gelbetojas" ir kapniu mokykla- "demonas mufikas".man sios knygos labai patiko ir as jas galeciau jas skaityti kad ir 100 kartu...noreciau turet daug sios autores knygu ir jas labai noriai skaityciau nors as nelabai megstu skaityti ir noreciau susitikt su sia knygu autore.zodziu SUPER knyga.

P.S. -vakar kaip tik perskaiciau 1 jos knyga "gelbetojas" ir man nerealiai patiko :)

raminta navickaite,garliava,gabrio 14
Valdas 2005-12-30 09:23:00
Va, kokie vaikai mandagūs šiais laikais - pasirašo pilnai :)
Lisa 2005-12-31 15:37:55
o gal ne mandagus, gal dovanu tuo adresu tikisi =P
Lisa 2005-12-31 15:49:20
"Knygele turejo vadintis - "Dlinnouchij zajec". Ar reikia aishkinti, kurioje vietoje nei redaktorius, nei stiliste nepastebejo susikeitusiu raidziu?
Tad buna ir blogiau... Taigi, gramatikos zinojimas kartais gali ishgelbeti nuo labai nemaloniu situaciju"

o vargeli tu mano =DDDDD nemaniau, kad skaitinejant komentarus ne tik susinervint, bet ir keliolika minuciu zvygciot is juoko galima =DDDD
Onixee 2006-05-04 19:02:27
Žiauriai patiko. Ir mintis, ir pateikimas ir ... tiesiog fantastika. "valdovą" iš Matulionytės perskaičiau pirmąjį. Tuo metu mano ir mano brolio amžiai beveik atitiko - tokia pažystama, sava aplinka - netgi konfliktai dėl muzikos. Po to radau ir "mufiką", ir "gelbėtoją" (ypač žvengėm iš epizodo su Skersu), užgriebiau ir "taalo žūtį" ir "DMT - 2"(dmt patiko labiau, gal todėl kad pritrūkau kantrybės pasigilinti į ją labiau). Rašote puikiai, Herta. Tikiuosi dar daugiau rašysite. Aišku, peliukų dėl to skriausti nebūtina... tiesa, apie peliukus. Jų žodžiai kažkur girdėti... arzinai???
Juste 2007-12-26 19:37:33

Man labai patiko abi sios knygos dalys...  skaiciau tiesiog prisedus viena karta... Pamenu taip ynikus buvau y ta knyga, kad net tevai neatitrauke manes... ;D zodziu...lb daug fantazijos... Ir tie nuotykiai mm... Pati uzsimaniau sio zaido... ;]]] Buvau radus serva... Bet... :(

Justina 2008-06-14 13:16:54

na man asmeniskai nepatikoNeapsisprendęs

Giedrė 2011-01-18 19:45:51

Kas galit parduoti šią knygą rašykite į l-a-b-u-k-a@one.lt. Kaina siūlai didelę.

Giedrė 2011-01-18 19:46:12

Siūlau*

kastuvas 2013-04-09 18:17:49

gera knyga

kastuvas 2013-04-09 18:18:06

zaidziat minecraft?

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.