Howard Philips Lovecraft „AT THE MOUNTAINS OF MADNESS AND OTHER TALES OF TERROR“

Autorius: Raimundas Tuminauskas
Data: 2001-02-15

cover Apie knygą: Howard Philips LovecraftAT THE MOUNTAINS OF MADNESS AND OTHER TALES OF TERROR
Leidykla: Ballantine Books (1995)

Siužetas trumpai: "Esu verčiamas daryti šį pranešimą, kadangi daugelis mokslo vyrų atsisako pasikliauti mano patarimais, nežinodami priežasčių. Prieš savo valią turiu išdėstyti paskatas, kurių vedamas priešinuosi šiam ketinimui įsiveržti į Antarktiką - iškasenų medžioklei, antarktinio ledo klodų sprogdinimams ir tirpinimui". Jau iš pirmosios pastraipos aišku, kad pasakotojui pavyko rasti Antarktikoje tai, kas kelia neabejotiną grėsmę visiems ten vykstantiems; ir ne tik jiems.

Knygos siužetas panašus daugiau į tyrinėjimo ekspedicijos dienoraštį rašomą praeito (t.y. dvidešimto) amžiaus pradžios terminais ir tematika. Pasakotojas - universiteto geologijos katedros mokslininkas, kartu su kitais kolegomis vyksta į ekspediciją Pietų ašigalio link. Tikisi ištyrinėti nežinomus, po ledu glūdinčius praeities klodus, susidariusius dar prieš šio žemyno užšalimą. Tačiau susiduria su netikėtu radiniu - įspaudu uolienoje, labiau primenančiu pėdsaką, tik visiškai svetimą bet kokiai žmogui žinomai būtybių rūšiai. Tyrimams stumiantis toliau, randami vis nauji įspaudai, datuotini vis naujesniais laikais, kol galų gale tyrinėtojai aptinka poledinę ertmę su keletu būtybių kūnų, čia ir prasideda visi ekspedicijos siaubai. Tačiau atkastieji, nors ir patys nėra švelnumo įsikūnijimas, vis dėl to yra kažkokios gyvos būtybės, su sava veiksmų logika, kurią kažkiek įmanoma perprasti. Tik kažkodėl jos, nors ir labai stiprios, neišgyveno ir tai, kas jas sunaikino - jau nebepasiduoda jokiems logikos dėsniams, o yra tiesiog nenupasakojama.

Knygoje pateikta viena apysaka, tuo pačiu pavadinimu kaip ir pati knyga, bei keletas apsakymų. Autorius - vienas iš garsesnių klasikinių "siaubų" kūrėjų. Tai nėra popsas, toks kaip, tiesą pasakius, visų numylėtas ir nuvalkiotas S. Kingas. H.P. Lovecraft'o stilius - oficialaus laiško arba mokslinio pranešimo tonu dėstomas pasakojimas, atspindintis to laikmečio Kanados kalbinę struktūrą. Taigi knyga nesiskaito nei labai lengvai, nei labai greitai. Pasakojimas apie ekspediciją, sakyčiau, yra šiek tiek ištemptas, ar bent jau atrodo man - pripratusiam prie ganėtinai greito šiuolaikinių autorių veiksmo vystymo. Bet ramus ir kliuvinėjantis už aprašymų (gal net nuobodokas ?) pasakojimo stilius - užliūliuoja skaitytoją ir palieka nepasiruošusį atomazgai. Pirmas įspūdis užvertus knygą lieka absoliuti tuštuma ir susižavėjimas autoriaus vaizduote. Resursai Internete vertina "Over The Mountains Of Madness" kaip geriausią H.P. Lovecraft'o apysaką. Ir iš tikro, perskaičius daugiau autoriaus kūrinių, galima drąsiai pasakyti, kad nei vienas nesiekia minėtos apysakos lygio nei savo siužetu, nei stiliaus - turinio atitikimu. Beje apsakymai taip pat parinkti vieni iš geresnių: "The Shunned House", "The Dreams In The Witch-House", "The Statement Of Randolph Carter".

Įvertinimas 10 balų sistemoje:

Siužetas - 10

Originalumas - 10

Stilius - 10

Įtrauklumas - 7

Bendras - 9,25

Ištraukų nepateikinėsiu, galima paieškot internete - pilna.

Komentarai

Lexis 2003-01-26 18:23:21
o kodel niekas nekomentuoja? labai noreciau suzinoti kitu nuomone. pats sio autoriaus skaites nesu, bet noreciau. pries sios apzvalgos skaityma maniau, kad sis rasytojas kazkuo panasus i E.A.Po, bet po apzvalgos manau, kad jie nelabai panasus, ar ne?
idomu, idomu...
bangis 2003-01-26 19:54:46
Na, imho, Lovecraftas - gerokai "sunkesnis" ir niuresnis uzh E.A.Poe.
Shiaip - zhinoma, "horror'o" klasikas "i vsio takoje" :)
Tik, deja, ne mano skoniui... Nors Poe labai megstu.
Čiučiundra 2003-01-26 20:12:55
Imho, Lovecraftas - nerealus zanooda, ir toli jam iki Poe...nuobooodu
Lexis 2003-01-26 20:31:00
na del E.A.Po vienareiksmiskai good tiesiog dievukas pray
bet nuo siandien ir Lovecrafta labai isbandyti noriu. teks paieskoti...
Ms.Leopard 2003-02-04 13:32:25
Lovecrafto kuriniai (skaiciau "Pibodziu palikima" ir "Teisejo nama") idomus ir pakankamai baisus,bet per tiek metu jo mintys seniai nukopijuotos ir taip nuvalkiotos,kad net nebaisu tikraja jo kuryba skaityti(pripratinti jau mes prie tokiu siaubuku)...ata
Dr.Jackal 2003-08-08 10:32:10
Siaip,vienas megstamiausiu mano "siaubiakininku".Butent tas "letumas" ir veza.Hipnotizuoja.
Geriausias,mano nuomone,Lavkrafto apsakymas yra "Tamsos gyventojas".Tikras perliukas!
povilas 2005-01-04 02:24:58
Lėtas, tylus siaubas. (Keliuose skaitytuose apsakymuose) viso pasakojimo metu siaubas tolygiai auga, bet nesimato pastangų jį maskuoti. Skaitytojas nuosekliai vedamas pagrindine linija neįkyriai pakomentuojant šį tą iš šalies. Rašymas išsamus, tekstas gerai nugludintas. Į priekį lėkti neleidžia, bet puslapių praleidinėti nesinori. Puiki smalsumo patenkinimo/sukėlimo pusiausvyra.

Nors grožinės literatūros nagrinėjime esu profanas, jaučiu, kad tekstai parengti labai kokybiškai, o skaitytojas, kai jau pagaunamas, valdomas iki pasakojimo galo.

Būtinas deguto šaukštas: siaubo žanras man neypač pagal skonį. Paėmiau šią knygą susipažinti su klasiku. Už Kingą patiko labiau, nors panašumų yra, o X failai, atrodo, sukurti tikro Lovecraft'o mokinio.
One 2005-07-02 18:42:27
Manau, Lovercraftas neblogas rasytojas (bent taip galiu sprest is sios apzvalgos, nors pats neesu skaites Lovercrafto, todel per daug ir negaliu pasakyti). Tik man nepatiko sitos apzvalgos prielaida, kad S. Kingas yra nuvalkiotas. Tai yra nesamone. Jeigu turi kokia nors priezasti pykti ant vieno ar kito rasytojo, tai dar nereiskia, kad gali ji vadinti nuvalkiotu!
Pats esu perskaites 14 Kingo romanu ir iki siol negaliu atsistebeti jo fantazija, ir jo sukurtais ir pripildytais siaubo pasauliais.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.