Hugh Lofting „DAKTARAS DOLITLIS“

Autorius: Mirmeka Alba
Data: 2001-11-09

cover Apie knygą: Hugh LoftingDAKTARAS DOLITLIS
Leidykla: Vaga (1972)

Ne vienas rašytojas atrado savo pašaukimą, pasakodamas pasakas nuosaviems vaikams; tas pats atsitiko ir su Hju Loftingu, pagal išsilavinimą inžinieriumi (1886-1947 m.). Iš I pasaulinio karo frontų jis namo siuntė iliustruotus laiškus su istorijomis apie gerąjį žvėrių gydytoją Joną Dolitlį. Iš jų susidarė pirmoji knyga, išleista 1920 m., o vėliau buvo parašytos ir kitos. Daktaras Dolitlis ne tik iki šiol mėgiamas įvairių šalių vaikų ir paaugėlių, bet susilaukė ir sekimų. Tačiau ne apie juos dabar kalba.

Knygos apie daktarą Dolitlį - iš tų, kurias perskaitai vienu atsikvėpimu, o kai reikia nusakyti, kuo jos tokios patrauklios, pasimeti. Siužeto, nors jis ir pakankamai vingiuotas, negali pavadinti "kvapą gniaužiančiu". Fantastiški darbai čia daromi be daugiažodiško patoso, neįmanomos kelionės atliekamos tarsi netyčia, o personažai apie viską kalbasi taip buitiškai, kad nejučiom pamiršti, jog tai ne realistinė istorija. Beje, personažai taip pat ne eiliniai. Dolitlio namiškiai - antis Tap-Tap, šuo Vipas, papūga Polinezija, beždžionė Či-či ir kiti kitokiausi, o kur dar daugybė gyvūnų, su kuriais jam tenka susitikti įvairiausiuose kraštuose… Žinoma, daktaras negimė jau mokėdamas susišnekėti su gyvūnais.

Kažkada medicinos mokslų daktaras Jonas Dolitlis buvo tik paprastas žmonių gydytojas. Bet jam ėmė nesisekti, ir papūga Polinezija pamažu išmokė jį suprasti žvėrelius, kaip kad jis pats kadaise buvo ją išmokinęs suprasti žmonių kalbą. Taip prasidėjo Dolitlio, kaip gyvulių gydytojo, karjera.Tačiau knygos nėra koks "Ligoninės priimamojo" variantas. Pagrindinę jų dalį sudaro kelionės ir jose patiriami nuotykiai. Ne tik kad aprašyti smulkiai, bet ir išvardinti juos sunku: Dolitis vyksta į Afriką gydyti beždžionių, pakeliui susipyksta su juodųjų karaliumi ir susiremia su piratais, jis gaudo vergų pirklį Džimį Bonę, įkuria Afrikos valstybėje Fantipoje patį greičiausią paštą pasaulyje (ar dar reikia sakyti, kad tame jam padeda paukščiai), jis padeda varganai njamnjamų tautelei praturtėti ir atsiginti nuo godžių kaimynų, jis keliauja į slėpiningą Junganykos ežerą, kur gyvena vienintelis pasaulyje gyvūnas, pergyvenęs pasaulinį tvaną - vėžlys Dumblaveidis… Ir dar per tą laiką spėja pora kartų pasėdėti kalėjimuose. O tai - tik pirmosios knygos nuotykiai! Bus kelionių ir tolesnių, nei į Afriką; keliaus jis pas indėnus, plauks po milžiniškos sraigės kiautu per okeaną, o paskutinėje knygoje pasieks net Mėnulį. Ir, aišku, visur Dolitlis nuveikia daug gerų darbų ir sužino daug naujo. Tiesą sakant, ir pati jo pavardė reikšminga - "do little" reikštų "mažadaris", o šiuo atveju - "nors truputį padėk, padaryk ką nors gero". Bet ne tiek mažai jis ir nuveikia, nors, kaip pats sako, nesistengia elgtis pagal visų priimtas taisykles: "Tegu aš neišmanau apie jūrininkystę, nemoku laivo valdyti, vis dėlto esu nuplaukęs, kur norėdavau." Jis, aišku, teisybę sako, - ar ant laivo, ar ant plaukte, ar keturpėsčia, bet tikslą daktaras Dolitlis visada pasiekia.

Įsimintini yra su meile, išmanymu ir humoru aprašyti žvėrelių (ir net augalų) portretai, o jų gyvensenos paslaptys pateikiamos taip pagauliai ir paprastai, kad nekliūva net ir labiau besidomintiems biologija. Žinoma, tai stebuklinės apysakos; tarkim, vienoje dalyje puikiai "sugyvena" tiek pasakojimai apie dinozaurus, tiek apie pasaulinį tvaną. Tačiau visa tai taip puikiai įpinta į realius įvykius ar faktus (ne tik biologijos, geografijos, istorijos, bet net dailėtyros, justicijos ir filatelistikos srityse), kad disonansu nenuskamba. Galų gale, didelė vertybė yra H.Loftingo neįkyrus, bet tvirtas humanizmas; vietomis nevengiama ir socialinės satyros.

Atskirai reiktų pasakyti apie Prano Mašioto vertimą, - taip, jis nemodernus (remtasi 4 deš. leidimais), jis knibžda žodelių "tamsta", vietoj "hipopotamo" čia sutiksime "vandens arklį", vietoj šuns Džipo (orig. Jip) - Vipą, savotiškos ir sakinių konstrukcijos, bet vargu ar išliktų tas šarmas, sterilizavus tekstą pagal dabartines tradicijas. Bent jau asmeniškai man šitoks variantas atrodo labiau atspindintis XIX a. Anglijos dvasią.

Britų vaikų literatūros klasika

Komentarai

shlyxtux 2005-06-17 17:11:01
Nepaprasta knyga, o ir mintis moketi gyvunu kalba tarp pasaulio fantastu siose knygose bus iskelta bene pirma karta. Nors sias knygas vargu ar kas priskiria fantastikai, taciau jos nuo to ne maziau fantastiskai skaitosi.
Starlin 2005-06-17 20:27:29
Apskritai, noreciau padekoti apzvalgininkams, vis iskelianciams i pavirsiu jau seniai i atminties gelmes nugrimzdusius vaikystes bestselerius...
Kaip dabar prisimenu ta jausma, parsinesus namo is bibliotekos ar draugo koki "Daktara Dolitli" ar ka nors panasaus... Dabar to virpulio imant nauja knyga nebera. O gaila... Senstu?
Justinas 2001-11-09 06:13:35
O man kartais darosi neramu, kad "Skaityta" ima priminti knygų prisiminų kluba, bet čia jau tenka kaltinti apžvalgininkus, kad naujų knygų neskaito :)
shlyxtux 2001-11-09 06:20:43
Chia ne mes kalti, o nauji rashytojai, kurie nieko gero nerasho - va mes ir neskaitom. zaliux
Justinas 2001-11-09 07:00:08
Shlyxtuk, na nemanau - greičiau jau mes nesugebame visko įpirkti wink
Foxas 2001-11-09 13:15:13
Jaaaa... Dolitlis.... Jau ko vien jo pašto tarnyba suorganizuota verta :) O plaukiojanti sala? Mielas, geras rubuilis daktaras.... Edžiui Merfiui dar toli iki jo.... Ir vėl filmas padarytas, paėmus tik idėją. Tie amerikonai šiuo atžvilgiu baigia užknisti :(
Tevas 2001-11-09 15:03:02
Amerikieciai statydami filmus visu pirma stengiasi is to pinigu uzsidirbti, o kai taip ziurima i reikala, tai retai kada kas gero ir originalaus iseina. Ne tik Dolitlio atveju.
Justinas 2001-11-10 06:04:40
Foxai, o taves neuzkniso netycia Tarkovskis, ish "Stalkerio" bei "Soliario" irgi paeme tik idejas? :) Tad gal kaltinkime ne "amerikiechius", o rezhisierius? :)
Foxas 2001-11-12 08:45:54
2 Justinas

Stalkeris - tų pačių Strugatckių scenarijus. Nepatiko. Labai. Toks jausma, kad vaikšto ne po zoną, o po smegenis.
Soliaris - nukrypimų nuo originalo (S. Lemo) labai mažai. Galima sakyti, beveik nėra. Patiko. D. Banionio knygą nesenei perverčiau, tai nuotraukos iš Soliario labai putiovos dabar atrodo: kompas su juostiniu kaupikliu, daug lempučių ir mirksėjimo :)
Beje, neapminėjai filmo Burtininkai (čarodeji). Irgi Strugackiai scenarijų rašė. O pagrindas - Ponedelnik :)
Justinas 2001-11-12 09:40:00
Foxui: dėl "Stalkerio" scenarijaus dar neaišku - mat viena jo versija, kuri jau buvo nufilmuota, sudegė, o antroji, kurią mes ir matėme - daug labiau tarkovskiška nei strugackiška. Dėl "Soliario" - sako, Lemas išvydęs stvėrėsi už galvos. Prisipažinsiu, "Soliaris" dar laukia savo eilės perskaitymui, bet kitų žmonių kalbos sako, kad filmas visgi nukrypo nuo knygos.
Kliaksa 2001-11-12 11:39:18
vaje, justinas neskaite 'soliario'? leiskite nepatiketi... del 'stalkerio' - skaichiau vieno strugackiu interviu, ten parashyta, kad jie perrashinejo scenariju bene 12 kartu:). shiaip jau jis ta ir sako: statant filma dievas yra rezhisierius, scenaristas tik padejejas, nubrezhiantis bendra kontura... tachiau visgi viena yra imti ideja ir ja transformuoti, o kita - pasinaudoti gerai zhinomo dalyko (pvz., knygos) vardu, kad pastatytum ant to velniai zhino ka. [prisimenu labai bjauru atveji: kai anglai pastate seriala neva pagal zhiuli verna - 'paslaptingoji sala'; ash nesakau, kad viskas ten turetu buti paraidzhiui ekranizuota... bet padaryti kapitona nemo niekshu ir renegatu??? tai jau atleiskit. didzhiavalstybines ambicijos suveike, kiba. bet kam tada ishvis filma statyti, lieka neaishku.] shiaip jau ir knygu pasauly tokie bajeriai pasitaiko: va nusiperki 'mir strugackix', o viduj randi koki nors tipa visai ne i tema...=))
aha, 'soliaris'. filme negres nebuvo... sartorijaus svechias irgi tapo kitoks... bet esme visgi ishlaikyta.
Foxas 2001-11-13 14:48:25
2 Justinas

Čia stalkerio scenarijus:

http://www.lib.ru/STRUGACKIE/stalker.txt
http://www.lib.ru/STRUGACKIE/stalker1.txt

Taip pat yra daugiau scenarijų, kuriuos parašė Strugackiai

O dėl Soliario - paieškosiu
gie 2001-12-03 09:00:54
prisidedu prie visų, kurie šias knygas laiko Geromis!
;)
K.i.b.e.r.i.s 2003-03-12 13:27:57
As irgi kaip ir Gie!!!
Gabiuke 2004-08-31 16:48:11
Mano geriausia drauge dabar skaito sia knyga.jai kaip matau labai patinka ir turetu patikti man!!!
Red. jr. 2004-09-03 05:15:25
austeja ir mausiau - nekraipykit forumo formato.
Piene 2005-05-26 12:20:08
Vaikysteje mano mylimiausia buvo:) O pries pora savaiciu pirkau savo duktereciai - naujas vertimas pasirode. Pries dovanodama, zinoma, pati permeciau akimis. Manau, visai neblogai padaryta, tas "senoviskumo" sharmas ishlaikytas. Taciau kol as isleista tik pirmoji knyga, reik tiketis kad ir kitos ("Daktaro Dolitlio pastas" ir t.t.) netrukus pasirodys.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.